reklama
reklama
25. 9. 2012 | poslední aktualizace: 25. 9. 2012  18:42
Čína přestává prodávat japonské autory

Murakami už není. Peking přestal prodávat japonskou literaturu včetně bestsellerů

Z rozhodnutí městského úřadu mizí japonská literatura z knižních pultů v Číně. Kvůli sporu o ostrovy, které chce Japonsko odkoupit od soukromých vlastníků, trpí například i bestseller Harukiho Murakamiho.
rek
Čtěte více o: Murakami Haruki | Čína | Japonsko | ostrov
Jedno z největších knihkupectví v Pekingu už japonskou literaturu neprodává.
Jedno z největších knihkupectví v Pekingu už japonskou literaturu neprodává.
foto: Wang-fu-ťing

Haruki Murakami je se svým románem 1Q84 knižní senzací letošního podzimu a horkým kandidátem na Nobelovu cenu. V Číně už ale dnes knihu takřka nelze sehnat, informuje japonský deník Asahi Šimbun.

Podobně jako tisíce dalších japonských spisovatelů jsou totiž i Murakamiho díla stahována z oběhu kvůli politickým sporům o ostrovy, jímž Japonci říkají Senkaku a Číňané Ťiao-jü.

Spor se vyostřil, když se Japonsko rozhodlo odkoupit tři z pěti největších ostrovů od soukromých vlastníků.

reklama

Jednotní vydavatelé

Ukazuje se, že již před týdnem si pekingský Městský tiskový úřad povolal všechny klíčové editory a vydavatele, kteří se věnují japonské literatuře. Úředníci jim vylíčili choulostivou politickou situaci a vybídli vydavatele, aby se k japonské otázce postavili jednotně.

"Účastníci se pak jednomyslně shodli, že není moudré, aby se v těchto dnech vydávaly či prodávaly jakékoliv japonské knihy," řekl deníku anonymně jeden z účastníků schůzky.

Na internetu také několik hodin údajně kolovalo nařízení městského úřadu, které zakazuje prodej všech knih od japonských autorů - ať už v japonštině nebo v čínském překladu.

Máme vyprodáno

Pekingský městský úřad to deníku nechtěl potvrdit. Redaktoři Asahi Šimbunu ale tvrdí, že pekingské obchody už začaly stahovat knihy z pultů. Jeden z největších domů knih Wang-fu-ťing japonskou literaturu kompletně odstranil z regálů, a to včetně románu 1Q84 od Harukiho Murakamiho, který je i v Číně aktuálním bestsellerem.

"Neprodáváme japonské knihy. Pořádně ani nevím proč, asi kvůli tomu, jak špatně na tom jsou čínsko-japonské vztahy," řekl deníku Japan Times jeden z prodavačů ve Wang-fu-ťingu.

Podle deníku už jdou příkladem i další obchody - například v obřím knihkupectví Beijing Book Building v obchodní čtvrti Si-tan už na pultech zbývá jen posledních pár knih od japonských autorů. Prodavač tvrdí, že ostatní jsou vyprodané.

Autoři: rek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Murakami už není. Peking přestal prodávat japonskou literaturu včetně bestsellerů (asdf)
No, u nás se taky moc japonských knih neprodává, přitom máme s...
No nevím, (Skladník)
v obchodě v podstatě o nic jiného než japonskou literaturu nezavadím....
Re: Murakami už není. Peking přestal prodávat japonskou literaturu včetně bestsellerů (asdf)
Hmm, tak to asi prodáváš v nějakým specializovaným knihkupectví...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama