Aj Wej-wej umí prodat nejen svá umělecká díla, ale i své disidentství, svůj příběh pronásledovaného. Konec konců to ukázala i tematická sekce věnovaná jeho osobě na loňském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Wej-wej zde měl vystoupit živě přes Skype, z čehož nakonec sešlo, protože honorář, o nějž požádal, byl nad možnosti pořadatelů.

Když nyní Princetonská univerzita dala dohromady knihu jeho krátkých mailů a tweetů s názvem "Wej-wejismus", jimiž se Wej-wej snažil z Číny promluvit do celého světa, je na místě jistá opatrnost.

Nejsou i v tomto případě marketing a status "privilegovaného disidenta" silnější motivací než autenticita výpovědi? A co se vlastně z Wej-wejových zpráv z "jiného světa" o této jinakosti dozvíme? A není celá snaha nabídnout vhled do Wej-wejova myšlení předem shozena už tím, že kniha nese název "Wej-wejismus", naznačujíc tak, že i v postoji umělce, který je v konfliktu s perverzní politickou mocí, dlí jakási ideologie, možná podobně perverzní jako režim sám?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se