Až některý z hostů Festivalu spisovatelů Praha příště rozevře knihu na veřejném čtení, nebude to v Praze, nýbrž o sedm tisíc kilometrů dál v americkém Pittsburghu. Tam ve čtvrtek začíná dvoudenní beseda, skrze níž by festival mohl najít i způsob, jak přežít do dalších let.

Jeho prezident Michael March vzpomíná, jak v srpnu 2011 čekal v lobby luxusního hotelu William Penn v Pittsburghu. Kvůli povodním se tehdy zpozdil vlakový spoj do New Yorku. March, povoláním básník, který se stejně jako skutečností zabývá i světem metafyzickým, si to vyložil jako zásah osudu.

"Řekl jsem své ženě Vlastě, že to nemůže být náhoda," vzpomíná March. "Že jsme se tu ocitli z nějakého důvodu a neodejdeme, dokud mu nepřijdeme na kloub."

Nedlouho poté si uvědomili, že v roce 2013 uplyne pětadevadesát let od Pittsburské dohody, tedy historického dokumentu, jehož podpisem čeští a slovenští krajani v Americe posvětili vznik společného, moderního nezávislého státu. Právě kolem této dohody se bude točit setkání, kterým chce Festival spisovatelů v Pittsburghu rozšířit svůj záběr. "Pro nás i pro Českou republiku je to příležitost, jak oživit historii," dodává March.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se