Z bestsellerů v poslední době často vylézají různí vykutálení a třeskutě legrační staříci, kteří působí především optimisticky. Dějí se jim také nejrůznější krkolomná dobrodružství a ta se dobře čtou a ještě lépe prodávají.

Hlavní hrdina knihy Romaina Puértolase Podivuhodné putování fakíra, který uvízl ve skříni z Ikey, je z podobného těsta. Jenom nevyleze z okna jako jeho švédský předchůdce, ale ze skříně v Ikea. Jmenuje se také podivuhodně, Rabíndranáth Sušíl Krávalpindí (čti Rabín – Dral – Nasušil – A – Kráva – Má – Pindy), ale ještě není kmetem a to nejlepší – osudovou lásku – má před sebou.

Pokud tedy hledáme průměrně inteligentní a zároveň lehké čtení na dovolenou, tento příběh se nabízí, a to zejména proto, že není jenom bžundou – navíc skvěle přeloženou – k rybníku či k moři.

V knize Romaina Puértolase se totiž objevuje hned v druhé kapitole problém, jejž se evropské vlády snaží bezvýsledně řešit už několik desítek let. Jedná se o uprchlíky, emigranty, ekonomické exulanty a všechny jiné běžence - lidi, kteří měli smůlu a narodili se na té špatné straně Středozemního moře, na poušti nebo v nějaké zapadlé africké vísce.

"V poslední době přišlo do módy navracet ilegály pod sebemenší záminkou co nejdál od vlastních hranic. Kdyby tak úředníci uměli sestrojit obrovský katapult s dostřelem několika tisíc kilometrů, všechny ty ilegály by bez vteřiny zaváhání odpálili co nejdál," píše autor.

 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se