Pohled na počítačové hry jako na novou literární formu bude hlavním tématem Mezinárodního berlínského literárního festivalu, který začne 10. září v německé metropoli a potrvá deset dnů.

Do hledání nových způsobů vyprávění románu se v Berlíně zapojí na 150 autorů z celého světa, uvedli dnes při představení programu organizátoři festivalu.

Českou literaturu na festivalu zastoupí spisovatel Jaroslav Rudiš. Bude číst z nového německého překladu své knihy Konec punku v Helsinkách. Autor jako host poznal mezinárodní přehlídku už v roce 2011.

"Jde o festival, který se snaží vymýšlet něco trochu jiného a ukazovat různé aspekty literatury," řekl Rudiš serveru IHNED.cz s tím, že literární příběhy už úzce fungují i s komiksem a filmem.

Pokračovat v rozvíjení literatury prostřednictvím počítačových her je tedy vlastně dalším logickým krokem. "Nejdřív mě to překvapilo, ale vlastně to není úplně od věci, u her je také důležitý příběh a psychologie postav," dodal.

"Naše fantazie i vnímání světa jsou stále víc ovlivněny digitálními prostředky," uvedl jeden z organizátorů festivalu Thomas Oberender. "Vyvstává proto provokativní otázka: Vedou počítače a programování ke vzniku nových literárních forem, které byly ještě před několika lety nemyslitelné?" doplnil.

Podle Oberendera mají především ty počítačové hry, v nichž hráči sledují příběh vybraného hrdiny a svými volbami ovlivňují směřování hry, mnoho rysů shodných s klasickými romány. Literární festival chce sledovat možnosti této nové literární formy, a proto požádal několik autorů, aby připravili návrh počítačové hry, která by tomuto konceptu odpovídala.

Jedním z oslovených autorů je i Rudiš, který 17. září na festivalu představí koncept hry Operace Praha inspirovaný atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Nechtěl jsem psát o skutečných atentátnících, protože si uvědomuji, že by to mohlo být ožehavé a že jsou obrovští hrdinové. Mé hlavní postavy mají v sobě něco neklidného, ale jsou to vlastně docela obyčejní chlápci. Ten atentát se jim ani nemusí povést," vysvětlil Rudiš.

"Je to spíš psychologická hra než střílečka, i když střílet by se tam mělo taky," upřesnil.

Hra by podle organizátorů festivalu měla sloužit nejen pro pobavení, ale i jako forma zpřístupnění historických událostí širšímu publiku.

Společně s Rudišem náměty sepsalo dalších osm autorů. Z překladových knih jsou v Česku známí jen Wladimir Kaminer a Saša Stanišić.

Náměty všech spisovatelů vyjdou v Německu na podzim knižně pod názvem New Level, realizace samotných her ovšem není jistá.

Rudiš je na takovou možnost prý technicky připraven: "Konzultoval jsem to se svým bratrem, který je IT inženýr, velmi dobrý programátor a také aktivní hráč."

Kromě nových literárních forem se bude festival věnovat rovněž aktuálním politickým tématům. Během festivalu by mělo vystoupit šest ukrajinských autorů, jež se na přelomu loňského a letošního roku podíleli na protestech v Kyjevě, které vyústily v sesazení tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče.

Na okraj festivalu se ještě před jeho oficiálním zahájením uskuteční 8. září happening na podporu bývalého analytika americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena, který loni předal médiím informace o masivních sledovacích programech NSA.

Organizátoři festivalu pořádají veřejné předčítání textů na téma špehování, kterým chtějí apelovat na Spojené státy, aby přestaly považovat Snowdena za zrádce, ale naopak ho začaly vnímat jako bojovníka za svobodu v digitálním světě.

Účast na happeningu přislíbilo více než 200 spisovatelů z celého světa, podle aktuálních informací organizátorů festivalu mezi nimi není žádný český autor.

Ani Rudiš v Berlíně tou dobou ještě nebude. Kulturní diplomacie podle něj však na podobných akcích není nic neobvyklého. "To se mi vlastně na Německu líbí, že do literatury dost často zasahuje politika. Umění vůbec se vnímá mnohem političtěji než u nás," řekl.