Podle peruánského spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargase Llosy představuje nacionalismus největší hrozbu současné Evropy. Autor to agentuře AFP řekl ve francouzském Aix-en-Provence, kam přijel coby čestný host festivalu Fête du Livre.

“Je neuvěřitelné, že se nacionalismus znovu objevil právě v Evropě, kde to vypadalo, že už se dávno vyčerpal,” řekl Vargas Llosa, jenž před nacionalismem varoval již ve svých esejích. “Jde o přímý protiklad civilizace a rozmanitosti integrace, o sektářský, omezený pohled na svět, z nějž pramení jen válka, diskriminace a rasismus,” dodal.

Romanopisce, který se v průběhu života odklonil od levicové politiky a roku 1990 za středopravicovou stranu kandidoval na peruánského prezidenta, se novináři ptali i na současnou politiku. Například ve Francii Vargas Llosa přivítal to, jak se vláda postavila k nedávné hospodářské krizi. “Podnikla v podstatě liberální kroky. Sice je tak nenazývala, objektivně vzato ale liberální byly, nešlo o žádný socialismus.”

Příklon k demokracii a liberalismu vnímá Vargas Llosa také v dnešní Jižní Americe, kde se podle něj většina společnosti začíná přiklánět k demokracii a volnému trhu. “To bylo ještě před pár lety nepředstavitelné,” řekl spisovatel, který se v rozhovoru sám označil za liberála, přestože toto slovo podle něj bývá démonizováno. “Především už v Jižní Americe neexistují vojenské diktatury. Stále je tu Kuba, což je ale diktatura už zastaralého ražení, a pak Venezuela, která se sice diktatuře blíží, ale stále jí není, dokud v zemi existuje opozice.”

Podle Vargase Llosy tomu napomáhá i to, že prezidenti Evo Morales v Bolívii a José Mujica v Uruguayi, kteří byli oba označováni za krajně levicové, nakonec provedli některé liberální kroky. “Například v Uruguayi vláda zavedla liberální reformy, když legalizovala marihuanu a také povolila sňatky homosexuálů. V obou zemích se tomu stále říká socialismus, ale to je asi vše, co to se socialismem má ve skutečnosti společného.”

Osmasedmdesátiletý spisovatel ve Francii také oznámil, že dopsal novou divadelní hru, která je volnou adaptací Boccacciova Dekameronu. Uvedena by měla být zkraje příštího roku ve španělském Madridu. “Vypráví o mladých lidech, kteří jsou v době morové rány zavření v zahradách ve Florencii a snaží se uniknout smrti tím, že si vyprávějí příběhy,” popsal Vargas Llosa.

Zároveň prý také rozepsal nový román odehrávající se v rodném Peru, zatím ale prý ještě neví, co se v knize přihodí.