První nakladatelé už oznámili, že se začnou řídit sníženou sazbou daně z přidané hodnoty, která se od 1. ledna vztahuje na tištěné knihy. Se sazbou 10 procent hodlá u nových titulů kalkulovat například nakladatelství Argo, byť starší produkci až na výjimky přeceňovat nechce. "Ani jednou, když DPH stoupalo, jsme skladovou produkci nezdražovali," vysvětluje ředitel Arga Milan Gelnar, podle nějž změna ceny představuje příliš velké náklady na to, jak pomalu se skladové zásoby prodávají. Gelnar ale jinak snížení DPH na knihy vítá. "Zatím stále rostlo a nikoho příliš nezajímalo, jak se s tím nakladatelé vyrovnají. Vítám proto, ze současná vláda splnila slib a DPH se vrací na trochu ,lidštější‘, byť stále nadprůměrnou hladinu," uvedl.

Nakladatelství Mladá fronta naopak v 1. čtvrtletí zlevní několik desítek titulů. "Nižší sazba DPH umožní také vydání výpravnějších knih, především dětských titulů, které kvůli vyšší sazbě nebylo možné vydat," uvedl Tomáš Černý, ředitel divize Knihy Mladé fronty. Snížení DPH se promítne také do titulů vydávaných nakladatelstvím MOBA, které je na tuzemském trhu šestým největším nakladatelem. "Nejsme však jediní, kdo finální cenu pro konečného kupujícího určuje," připomněl Petr Lovecký z obchodního oddělení v narážce na to, že do konečné ceny knihy vstupuje ještě distributor a především knihkupec. Průměrný knihkupecký rabat je v Česku 34 procent.

Nakladatelství Albatros Media, které v tuzemsku vydává největší počet titulů, spatřuje výhody nižšího DPH i v jiných ohledech. "Umožňuje nám zařadit do edičního plánu některé mimořádné knihy nebo knihy pro užší cílové skupiny, které by v původní sazbě vůbec ekonomicky nebylo možné realizovat," sdělil generální ředitel Albatros Media Václav Kadlec, podle nějž bude nakladatelství letos pokračovat i ve vydávání knih poezie z řady Stoletý kalendář. A knihy budou zlevňovat i některé obchodní řetězce. "V případě knih, kde jsou již ceny předtištěny, bude snížení finální částky řešeno prostřednictvím slevových akcí," uvedla za řetězec Ahold Czech Republic Judita Urbánková.

DPH na knihy se díky zavedení snížené desetiprocentní sazby snižuje po mnoha letech, kdy naopak postupně vzrůstalo z 5 až na 15 procent. Nižší daň prosadil především Svaz českých knihkupců a nakladatelů, podle nějž se zvyšováním daně podmínky pro vydávání knih v Česku podstatně zhoršily. V Evropě se většinou uplatňuje pětiprocentní DPH, Velká Británie, Irsko a Chorvatskou mají nulovou a jen dvě země měly tuto daň vyšší než ČR. Svaz dále připomínal, že z edičních plánů nakladatelství v posledních letech mizely tituly náročné na přípravu, investice a návratnost, vycházely nižší náklady a vydavatelé se zaměřovali na vyšší počet titulů, který by dohnal zisk.

"Zařazení knih do třetí snížené sazby DPH vítáme jako krok správným směrem. Věříme, že přispěje ke stabilizaci knižního trhu, udržení pestré nabídky knih a husté sítě knihkupectví v ČR, i udržení přijatelných cen. Jsme přesvědčeni, že celospolečenský dlouhodobý přínos tohoto opatření daleko převýší náklady," řekl předseda svazu Martin Vopěnka. Připomněl ale, že i po snížení bude DPH na knihy v ČR podstatně vyšší, než je průměr EU. Dlouhodobým cílem svazu je proto návrat k pěti procentům a snaha zařadit do nižší sazby i knihy elektronické.