Německé nakladatelství Steidl Verlag vydalo poslední knihu letos zesnulého Güntera Grasse. Jmenuje se Vonne Endlichkait (O konečnosti) a autor ji stihl dokončit krátce před smrtí.

V anglickém překladu titul vyjde na podzim 2016, jak informovala agentura DPA.

Podle ní se Grass v knize, jež čítá 176 stran, zabývá stárnutím, ztrátou i koncem života. Postřehy občas zpestřuje šprýmy a svým typickým humorem. „Tato kniha je literárním experimentem,“ uvedl nakladatel Gerhard Steidl.

Vonne Endlichkait se skládá z krátkých próz, každou doprovází báseň a autorova kresba. „Přestože se kniha sestává z mnoha drobných částí, postupně z nich vzniká silné vyprávění,“ tvrdí editor knihy Dieter Stolz.

V jedné z básní Grass například varuje před stoupající nesnášenlivostí Němců vůči uprchlíkům. Autor zde připomíná, že po konci 2. světové války se ale také někteří Němci ocitli bez střechy nad hlavou a sami byli uprchlíky. Když se snažili začít nový život v jiných částech Německa, slyšeli pokřiky, ať se vrátí tam, odkud přišli.

Ti samí Němci, kteří vzdor těmto výkřikům vytrvali, dodnes totéž říkají uprchlíkům, kteří přicházejí do Německa, konstatuje Grass.

Podle prvních recenzí autor v knize kritizuje také kancléřku Angelu Merkelovou, podnikatele, kteří žijí z utrpení druhých, či intelektuály, kteří tohoto stavu využívají, aby argumentovali pro zrušení kapitalismu.

Jednu báseň Grass z politických důvodů věnoval Řekům, jinou Syřanům.

V další části knihy spisovatel tvrdí, že kvůli internetu a videohrám veřejnost otupěla, až si například neuvědomuje, že bomby odpalované v Iráku skutečně zabíjí. Autor rovněž kritizuje situaci v Pásmu Gazy, kterou označuje za „zločineckou“.

Vydáním Vonne Endlichkait je Grassovo dílo zřejmě uzavřené. Nakladatel Steidl nevěří, že by se objevily neznámé autorovy rukopisy. Chystá se ale vydat Grassovy deníky a zaměřit se na zápisy, které se týkají politiky.

Nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1999 Günter Grass je považován za jednoho z nejdůležitějších německých spisovatelů 20. století.

Napsal přes sedmdesát děl, která byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Nejznámější je zřejmě jeho román Plechový bubínek.

Grass zemřel letos 13. dubna ve věku sedmaosmdesáti let.