Turínský knižní veletrh bude příští rok zasvěcen arabské literatuře, navzdory původním plánům se ale Saúdská Arábie nestane jeho čestným hostem.

Podle italské agentury ANSA to oznámili pořadatelé, kteří rovněž obměnili vedení veletrhu. Příští rok bude jeho ředitelem spisovatel a literární kritik Ernesto Ferrero.

Saúdskou Arábii jako čestného hosta pro rok 2016 pořadatelé vybrali v květnu a avizovali, že země bude mít na veletrhu stánek o velikosti 300 metrů čtverečních. Proti tomuto rozhodnutí se však ozvaly italské arabistky Chiara Comitová a Lucy Salazarová nebo novinářka Paola Caridiová.

Comitová zdůrazňuje, že veletrh změnil názor jen poté, co letos v říjnu vyšlo najevo, že Saúdská Arábie hodlá za účast na demonstraci popravit teprve dospívajícího chlapce Aliho Mohammeda al-Nimra.

Jak připomíná server Arablit.org, Saúdská Arábie považuje účast na zahraničních knižních veletrzích za prioritu. V minulosti investovala do stánků na veletrzích v Londýně, Abú Dhabi či v Káhiře.

V této souvislosti web také připomíná rozhodnutí pražského Světa knihy, který Saúdskou Arábii jako čestného hosta pozval roku 2011. „Čestný host v tomto kontextu znamená dobře platící klient, tyranský režim, který se chce legitimizovat skrze kulturu a platí za to petrodolary,“ napsala tehdy britská překladatelka Alice Guthrieová v komentáři pro britský list Guardian.

Rozhodnutí komentoval také v Praze tehdy působící americký spisovatel Michael Stein v článku pro časopis Publishing Perspectives. „Do Prahy nepřijel ani jeden významný či alespoň známý saúdskoarabský spisovatel. I letmý pohled na regály s knihami naznačil, že se tu upřednostňují neutrální témata jako život rostlin nebo fotografie,“ cituje Arablit.org ze Steinova článku.

Rozhodnutí pozvat Saúdskou Arábii na Svět knihy naopak v Guardianu podpořil saúdskoarabský spisovatel Mohammed Hasan Alwan. „Jakkoliv rozumím obavám těch, kdo volají po svobodě slova v Saúdské Arábii, zemi, která spisovatelům rozhodně není nakloněná, nerozumím, proč je pozvání pro Saúdskou Arábii považováno za přešlap. Co jiného měli pořadatelé dělat? Což raději všem Saúdům zakážeme, aby se objevovali na knižních veletrzích?“ napsal Alwan.

Podle italských arabistů je nyní podstatné, kým Turín Saúdskou Arábii pro příští ročník nahradí a kdo bude vybírat, jaké knihy se zde objeví.

Podle agentury ANSA se zatím zdá, že veletrh nového čestného hosta nezvolí a zaměření na arabskou literaturu udrží, aniž by se fixoval na jednu zemi.