Texaská univerzita, která sídlí v americkém městě Austinu, hodlá digitalizovat přes 24 tisíc stran z archivů kolumbijského spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garcíi Márqueze. Ten zemřel předloni v dubnu.

Podle agentury AP univerzita na projekt obdržela grant ve výši 126 tisíc dolarů od neziskové rady Council on Library and Information Resources. Peníze poukázala vlastnímu digitalizačnímu centru.

Projekt naplno začne v červnu a potrvá 18 měsíců. Digitalizovány budou postupně Márquezovy rukopisy, dopisy, sešity, novinové útržky, scénáře, poznámky nebo třiačtyřicet spisovatelových soukromých fotografických alb.

Všechny dokumenty pochází z let 1950 až 2013, mezi nejnovějšími předměty jsou i harddisky z Márquezova počítače. Také jejich obsah se postupně ocitne na internetu.

Spisovatelova pozůstalost, rozdělená do 75 krabic, do Texasu dorazila v listopadu 2014, tedy zhruba půl roku po autorově smrti. Od té doby už univerzita dokoupila 48 Márquezových dopisů z let 1961 až 1971 adresovaných kolumbijskému spisovateli a diplomatovi Pliniovi Apuleyovi Mendozovi.

Badatelům je Márquezův archiv otevřen od 21. října loňského roku. První digitalizované dokumenty, například Márquezův dopis spisovateli Salmanu Rushdiemu ze srpna 2003 nebo projev po udělení Nobelovy ceny za literaturu v roce 1982, jsou ve španělštině přístupné nyní také na webu.

U příležitosti digitalizace prvních dokumentů univerzita uspořádala třídenní sympozium zasvěcené Márquezově tvorbě a jeho odkazu. Úvodní projev na něm měl právě Salman Rushdie.

Texaská univerzita už v minulosti obdobně digitalizovala pozůstalost spisovatelů Samuela Becketta, T. S. Eliota, Ernesta Hemingwaye či Isaaca Bashevise Singera.