Pražští politici se rozhodli nevyhovět stížnosti literárních institucí a divadel proti rozdělení kulturních grantů. Nejprve toto úterý pražští radní a ve čtvrtek večer pak i zastupitelé schválili rozdělení grantů pro kulturu v totožné výši, jak je v prosinci navrhl výbor pro kulturu.

To znamená, že z pražských divadel v roce 2016 nejvyšší podporu ve výši 7,2 milionu korun obdrží Divadlo Semafor a následuje Divadlo Na Fidlovačce s 5 miliony korun.

Rok poté, co Praha získala titul Kreativní město literatury UNESCO, vydá na celý svůj literární provoz pouhá dvě procenta. Přesněji jde o 5,9 milionu korun z celkové částky 299,7 milionu korun pro kulturní instituce a divadla.

To znamená, že prakticky všechny instituce věnující se literárnímu provozu se odejdou bez příspěvků či s podstatně nižší mírou podpory než v loňském roce.

Proti tomuto návrhu výboru pro kulturu se v prosinci postavili zástupci knižních cen Magnesia Litera, veletrhu Svět knihy, Festivalu spisovatelů Praha, Českého centra PEN klubu, Centra Franze Kafky, Asociace spisovatelů a nakladatelství Paseka nebo Labyrint.

„Řada zavedených i nových literárních akcí bude odsouzena k zániku či ke značným existenčním potížím a pražský literární život bude ochuzen a poškozen,“ napsali v prosinci zástupci těchto institucí v otevřeném dopisu.

Pražští radní i zastupitelé se však námitku rozhodli ignorovat a schválili podporu v takové výši, jak ji v prosinci navrhl výbor pro kulturu.

Členy výboru pro oblast literatury byli novinář Josef Chuchma a publicista Petr Bílek, o divadelních grantech rohodovali Daniel Přibyl a Vlastimil Ježek. Totožnost dalších hodnotitelů, kteří s divadelní a literární komisí spolupracovali, je neznámá.

Pražským radním pro kulturu je Jan Wolf za KDU-ČSL. Ten krátce po jmenování do funkce slíbil, že titul Kreativní město literatury UNESCO Prahu zavazuje k ještě vyšší podpoře literatury než dříve.

„Tento výjimečný titul chápeme nejen jako uznání nesporných kvalit pražského literárního života, ale především jako závazek k jeho ještě větší podpoře,“ uvedl Wolf po udělení titulu.

Na rozdělení grantů pro literaturu již v první polovině ledna reagovali brněnští radní, kteří pořadatelům knižních cen Magnesia Litera nabídli, aby se ceny z Prahy odstěhovaly do Brna.

"Beru to jako milé gesto, které upozorňuje, že Brno si literatury váží víc než Praha, jakkoliv ta se honosí titulem UNESCO město literatury," reagoval Pavel Mandys ze sdružení Litera. Nabídku ale odmítl s tím, že peníze žádané v grantovém řízení byly určené na autorská čtení v pražské Knihovně Václava Havla.

Hlavní město Praha letos na grantech pro kulturní instituce a divadla rozdělí 299,7 milionu korun. V rámci jednoletých grantů 96 milionů a zbylých 203 milionů připadá na letošek v rámci víceletých grantů přidělených dříve. Na roky 2017 až 2020 rozdělí dalších 29 milionů korun.

Proti návrhu divadelních grantů se postavily dvě pražské scény – Divadlo v Řeznické a společnost Company.cz, provozující Divadlo Komedie. Hodnocení komise je podle nich neobjektivní a neinformované.

O jednoleté granty se hlásilo 765 projektů. Deset jich komise vyřadila, 496 navrhla finančně podpořit. O víceleté granty pro roky 2017 až 2020 usilovalo 51 projektů, uspělo jich 15.