Rozhlasové projevy, které významný český novinář Pavel Tigrid počátkem 50. let přednesl v Rádiu Svobodná Evropa, vydalo Centrum pro dokumentaci totalitních režimů.

Knihu ve středu v 17 hodin v knihkupectví Academia na Václavském náměstí uvedou ministr kultury Daniel Herman a bývalý redaktor Rádia Svobodná Evropa Petr Brod.

Ve svazku nazvaném Přikládáme sekeru ke kořenům lži jsou Tigridovy projevy publikovány poprvé. Jejich pestrost odráží Tigridovu zakladatelskou roli při vzniku československé redakce v Mnichově. Jsou mezi nimi propagandisticky laděné texty představující její úlohu a program, emotivní projevy vyzývající obyvatele v Československu k odporu proti komunistickému režimu či aktuální komentáře k mezinárodní situaci.

Další projevy představují ironické poznámky k výrokům komunistických představitelů, satirické rozhlasové pásmo, rozhlasové diskuse s kolegy či nadčasové úvahy o národním osudu.

Knihu k vydání připravili editoři Petr Blažek a Radek Schovánek, uvádí ji historická studie o působení Pavla Tigrida v Rádiu Svobodná Evropa.

V příloze je také poprvé publikován překlad interního návrhu programu československého vysílání Rádia Svobodná Evropa, který Pavel Tigrid v prosinci 1950 předložil americkému vedení této rozhlasové stanice.

Spisovatel, novinář a politik Pavel Tigrid strávil přes polovinu svého života v nuceném exilu. Jeho hlas mohli za války slýchat posluchači československého vysílání BBC, po komunistickém převratu v Československu a odchodu do mnichovské emigrace byl v roce 1951 pověřen vedením rozhlasu Svobodná Evropa.

V roce 1952 odešel do USA, kde roku 1956 v reakci na maďarské události začal vydávat časopis Svědectví. Od roku 1960, kdy přesídlil do Paříže, se z redakce časopisu postupně stalo jedno z kulturních center české emigrace. Za nejcennější ale Tigrid považoval to, že časopis byl určený především čtenářům doma, v Československu.

Po revoluci se Tigrid do Česka vrátil a v letech 1994 až 1996 byl ministrem kultury za KDU-ČSL ve vládě tehdejšího premiéra Václava Klause.