Básník a esejista Petr Král v pondělí večer obdržel Státní cenu za literaturu. Porota mu ji udělila za titul Vlastizrady i za celé dílo zahrnující Královu tvorbu v emigraci.

Státní cenu za překlad si z Nové scény Národního divadla odnesl Pavel Dominik za překlad knihy Vladimira Nabokova Ada aneb Žár i za předchozí práci.

Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL dále předal ceny za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, architektury a kinematografie. Dostali je Petr Oslzlý, Jan Kouba, Charlotta Kotíková, Zdeňka Vydrová, František Filip a Elmar Klos in memoriam.

Ministerstvo letos před předáváním neuspořádalo tradiční tiskovou konferenci. Není tedy známo, jak ke konečné volbě jmen došlo ani kolik osobností bylo nominováno. Většina laureátů loni slavila životní jubileum.

Petr Oslzlý je divadelní teoretik, dramaturg a hybatel jednoho z nejvýraznějších českých divadel druhé poloviny 20. století. Po listopadu 1989 byl kulturním poradcem prezidenta Václava Havla.

Brněnská Husa na provázku, na jejímž vyprofilování se Oslzlý podílel, brzy oslaví 50. výročí vzniku. Za tím, jak dlouho vydržela, stojí podle Oslzlého i myšlenka, že nechtěla být pouhým divadlem, ale kulturním hnutím, které hranice divadla různými směry překračuje.

Cenu Oslzlý dostal za celoživotní autorskou, dramaturgickou i organizační práci v oblasti alternativního a studiového divadla.

Za celoživotní muzikologickou činnost mezinárodního dosahu a významu, "již provozoval v souladu se svými následováníhodnými občanskými postoji", porota udělila cenu Janu Koubovi.

V případě historičky umění Charlotty Kotíkové porota ocenění zdůvodnila také celoživotní teoretickou a kurátorskou prací autorky, propagací a prezentací českého umění v zahraničí.

Pětasedmdesátiletá Kotíková, členka správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého, je pravnučkou prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Od roku 1970 žije ve Spojených státech, kde působila jako kurátorka současného umění Brooklynského muzea.

Zdeňka Vydrová je 25 let městskou architektkou Litomyšle, cenu dostala za dlouhodobou aktivní a koncepční činnost a otevření historického města současné kvalitní architektuře.

Architektka a město se před měsícem staly prvními laureáty nové ceny Architekt obci, kterou uspořádal Svaz měst a obcí. Litomyšl mezi českými městy platí za příklad toho, jak lze skloubit historické a památkově chráněné prostředí s intervencemi současné architektury. O ty se v Litomyšli postaral hlavně Josef Pleskot.

Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize dostal pětaosmdesátiletý filmový a televizní režisér František Filip. K jeho filmům patří zejména oblíbené Utrpení mladého Boháčka, ze seriálů pak F. L. Věk, Cirkus Humberto či Sňatky z rozumu, ale také Chalupáři nebo Rozpaky kuchaře Svatopluka.

Jeho tvorbu doplňují známé televizní inscenace Kočár nejsvětější svátosti, Ikarův pád, Nezralé maliny či Den, kdy unesli papeže.

In memoriam dostal stejné ocenění oscarový režisér, scenárista a pedagog Elmar Klos.