Ve věku šestadevadesáti let na Štědrý den zemřel anglický spisovatel Richard Adams, který se proslavil svým hned prvním románem Daleká cesta za domovem.

"Richardova milovaná rodina s hlubokým zármutkem sděluje, že její drahý otec, dědeček a pradědeček pokojně zemřel ve 22 hodin na Štědrý den," uvádí oficiální webová stránka věnovaná Daleké cestě za domovem.

Tento román z roku 1972 vypráví o skupině divokých králíků, jejichž domov je ohrožen. Proto se vydají hledat nové místo pro své nory.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Knihy se podle britského deníku Guardian prodaly desítky milionů výtisků. Stala se tak jedním z vůbec nejpopulárnějších titulů určených dětem.

Knihu v českém překladu Jitky Minaříkové a Hany Žantovské ve druhé polovině 80. let vydalo nakladatelství Mladá fronta. První vydání ilustroval Jiří Běhounek, v devadesátých letech vyšla Daleká cesta za domovem podruhé, tentokrát s kresbami Adolfa Borna.

Do češtiny bylo roku 1998 přeloženo také pokračování Daleké cesty za domovem s názvem Příběhy z Kamenitého vrchu.

Na motivy původního příběhu vznikl v roce 1978 film. Skladba Bright Eyes, kterou pro něj nazpíval Art Garfunkel, vedla šest týdnů britské hitparády.

V roce 1999 se na úspěch filmu pokusil navázat televizní seriál. Příští rok má mít v koprodukci BBC a internetové platformy Netflix premiéru nový miniseriál na motivy Příběhů z Kamenitého vrchu.

Richard Adams se narodil roku 1920 v Berkshiru, psát ale začal teprve o 46 let později. Cestou autem jednou dcerám začal vyprávět o mladých králících, kteří se snaží utéct nebezpečí. Z tohoto vyprávění postupně vznikla Daleká cesta za domovem.

Adams začal studovat moderní historii na Oxfordu, po vypuknutí druhé světové války ale narukoval a působil v jednotkách britské armády v Evropě a na Blízkém východě. Po válce Adams studia dokončil a roku 1948 začal pracovat na britském ministerstvu bydlení.

Začátkem osmdesátých let působil jako prezident Královské společnosti proti násilí na zvířatech. Již v polovině sedmdesátých let byl též uveden do Královské společnosti literatury.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist