Britskou literární cenu Costa za nejlepší román v úterý už podruhé obdržel irský spisovatel Sebastian Barry. Tentokrát byl oceněn za knihu Days Without End (Nekonečné dny). Ta se odehrává v Americe v polovině 19. století a vypráví o sedmnáctiletém Thomasi McNultym a jeho příteli Johnu Coleovi. Američan a Ir spolu nejprve válčí proti indiánům, později se zapojí též do americké občanské války.

V úterý byli vyhlášeni vítězové v jednotlivých kategoriích. Celkový vítěz ceny Costa bude znám 31. ledna, jak napsal zpravodajský server BBC.

Jednašedesátiletý Barry cenu poprvé získal roku 2008 za knihu The Secret Scripture (Tajný deník) o osudu stoleté ženy žijící v útulku v Irsku. Její příběh v próze propletl s irskou historií. Tuto Barryho knihu v českém překladu Markéty Musilové pod názvem Tajný deník vydalo nakladatelství Odeon.

Rodák z Dublinu toto úterý řekl, že z druhého ocenění je „zcela ohromen". „Díky ceně Costa jsem si mohl dovolit poslat své děti na vysokou školu,“ poznamenal.

Cenu za románový debut získal Angličan Francis Spufford za historický román Golden Hill (Zlatý vrch). Zasazen je do New Yorku koncem 18. století a vypráví o drzém mladém muži, který do rozvíjejícího se města právě přicestoval lodí z Anglie.

Autor v rozhovoru pro deník Guardian podotkl, že svůj první román publikoval až po padesátce. Udělal to „spíš ze sobeckých důvodů než proto, abych se vypořádal s krizí středního věku“.

Podle Spufforda mají starší spisovatelé nad začínajícími autory výhodu. „V mém věku už se ve vás rozpustilo dost zkušeností. Jen si musíte být schopni vzpomenout, jak jste se cítili, když jste byli mladí,“ dodal.

Nejlepší životopis pochází z pera devětapadesátileté Britky Keggie Carewové, jmenuje se Dadland a vypráví o deseti letech, během nichž se autorka snažila odhalit minulost svého otce Toma zápasícího s demencí.

„Tatínek by měl radost,“ konstatovala laureátka, jejíž otec během druhé světové války sloužil v elitní tajné jednotce a ve Francii a v Barmě bojoval mimo jiné po boku otce dnešní barmské ministryně zahraničí, někdejší disidentky Su Ťij. Dnes už voják, v narážce na Lawrence z Arábie označovaný za „Lawrence z Barmy“, nežije.

Podle deníku Telegraph byl v Barmě vysazen s pětapadesát let starou mapou a pytlíkem opia, než se v zemi zorientoval a nakonec přemluvil místní bojovníky, aby mu pomohli válčit proti Japoncům.

Autorka knihy si při psaní pomáhala nalezenými deníkovými zápisy, pohlednicí, kterou jejímu otci k Vánocům zaslal tehdejší šéf americké tajné služby CIA, i tím, co našla ve válečných archivech či v Britské knihovně.

Básnickou cenu Costa v úterý dostala padesátiletá Alice Oswaldová za sbírku Falling Awake.

Kategorii knih pro děti vyhrál skotský autor Brian Conaghan za román Bombs That Brought Us Together (Bomby, které nás daly dohromady) o dvou přátelích, kteří se snaží přežít ve válečné zóně. Na vítězství někdejšího malíře Conaghana je pozoruhodné, že autor byl s předešlým rukopisem podle svých slov odmítnut 217 vydavateli a agenty, než našel někoho, kdo se jeho knihy ujal.

Podle poroty se jeho nový román Bombs That Brought Us Together dotýká nacionalismu, války či uprchlictví. Všechny tyto problémy čtenářům zprostředkovává očima čtrnáctiletého hrdiny Charlieho Lawa.

Literární ceny Costa mohou získat jen spisovatelé z Británie a Irska, udělují se v pěti kategoriích. Ocenění se začalo rozdávat v roce 1971 jako Whitbreadova cena. Od roku 2006 převzal sponzorství kavárenský řetězec Costa.

Vítězové jednotlivých kategorií získávají po 5000 librách, což je v přepočtu 159 tisíc korun. Celkový vítěz, jenž bude oznámen 31. ledna, ještě navíc získá 30 tisíc liber, v přepočtu 953 tisíc korun.