Novým předsedou Asociace spisovatelů se stal Václav Kahuda. Ve funkci střídá Jana Němce, jenž asociaci vedl od jejího vzniku v prosinci 2014.

Tehdy asociaci založilo několik českých prozaiků a básníků. Stávající profesní organizace, Obec spisovatelů, podle nich dlouhodobě selhává v hájení oborových zájmů a celý obor diskredituje.

Asociace spisovatelů chce usilovat například o vznik Státního fondu literatury, který by fungoval po vzoru Státního fondu kinematografie. Pokud by z ceny bez DPH každé prodané knihy v roce 2013 připadlo jedno procento do tohoto fondu, vybralo by se zhruba 50 milionů korun. To by pro stát znamenalo "vrátit" do oboru desetinu toho, co na DPH z knih v současnosti vybere, upozorňují zakladatelé asociace. O peníze by se pak mohly subjekty působící v literatuře ucházet obdobnou formou jako v kinematografii.

Asociace též patřila k iniciátorům Českého literárního centra, které zřídilo ministerstvo kultury. Centrum po letech příprav funguje od 1. ledna, vede ho bývalý diplomat Petr Janyška.

Mezi další aktivity asociace patřil předloňský Sjezd spisovatelů v pražském klubu Podnik, z něhož se stala jedna z nejdiskutovanějších literárních událostí roku.

Asociace také kritizovala Karlovarské minerální vody za to, že se nedostatečně distancovaly od ankety Český slavík a jednoho z jejích vítězů, zpěváka Tomáše Ortela. Spisovatelům vadilo, že Karlovarské minerální vody zároveň sponzorují knižní cenu Magnesia Litera.

Vloni asociace uspořádala debatu na téma fašizace společnosti. Uskutečnila se na veletrhu Knihex.

Spolek si vloni v prosinci zvolil nové vedení. Členy výboru Asociace spisovatelů jsou momentálně básníci Adam Borzič, Vít Janota a Ondřej Lipár a prozaici Lukáš Vavrečka a Václav Kahuda, který se teď stal předsedou.

Mezi zakládající členy asociace patří dále Emil Hakl, Petra Hůlová, Markéta Hejkalová, Martin Reiner, Michal Šanda, Marek Šindelka, Jana Šrámková, Kateřina Tučková, Martin Vopěnka, David Zábranský či Tomáš Zmeškal.

Jednapadesátiletý prozaik Václav Kahuda se stal známým v 90. letech novelou Příběh o baziliškovi nebo románem Houština. Na svém kontě má i novelu Veselá bída, soubor povídek Exhumace nebo román Proudy.

V roce 2015 byl Kahuda nominován na literární cenu Magnesia Litera za obsáhlý a hojně diskutovaný román s názvem Vítr, tma, přítomnost. Publikoval také v časopisech Iniciály, Vokno, Tvar či Moderní analfabet. V počátcích kapely Tři sestry s ní také hrál. Kahuda je pseudonym, autor se vlastním jménem jmenuje Petr Kratochvíl.