Irský spisovatel John Banville, mimo jiné držitel Ceny Franze Kafky z roku 2011, napsal román nazvaný Zkrotit vlka. Čtenáře zavádí do rudolfinské Prahy roku 1599.

Kniha autora, jenž část své tvorby publikuje pod pseudonymem Benjamin Black, vyjde v květnu v češtině ve světové premiéře.

V Británii a Irsku se objeví pod názvem Prague Nights 1. června a ve Spojených státech pod názvem Wolf On A String o pět dnů později.

Důvodem, proč se nakladatelství MOBA na vydání knihy dohodlo s agenturou zastupující irského romanopisce, byla jeho slíbená účast na pražském veletrhu Svět knihy 2017. Rodinné důvody ho nakonec donutily účast zrušit, nicméně exkluzivita prvního vydání knihy pro české čtenáře zůstala.

Banvilleovy romány se pyšní řadou prestižních cen. Získal například Man Bookerovu cenu za prózu Moře. Sám autor však tvrdí, že nejvíce si váží Ceny Franze Kafky.

"Je to jedna z cen, které jsem nejvíc chtěl dostat. Je ve starém, klasickém stylu a pro mě jako starého tatíka je úplně perfektní,“ uvedl.

„Potýkám se s Kafkou už od doby mé puberty. Jeho bronzová soška na mě nyní pronikavě září z krbové římsy," dodal Banville. Ten je mimo jiné považován za jednoho z možných kandidátů na Nobelovu cenu za literaturu.

Nový historický detektivní román Zkrotit vlka je jeho třetí knihou s pražskou tématikou. Další jsou Prague Pictures: A Portrait of the City z roku 2003, který vznikl na základě autorových návštěv české metropole, a historický román Kepler.

"V Praze jsem byl již mnohokrát. Jezdím sem už od začátku osmdesátých let. Velmi rád se sem vracím. Jak řekl Kafka: Praha má ostré drápy a nikdy tě nenechá odejít," popsal Banville svůj vztah k Praze.

Hrdinou příběhu Zkrotit vlka je ctižádostivý mladý učenec a alchymista Christian Stern, který zkouší štěstí na dvoře výstředního císaře Rudolfa II. První noc po svém příjezdu opilý mladík zabloudí omylem do Zlaté uličky a narazí tam na tělo mladé ženy.

Přepychové šaty zavražděné svědčí o jejím vysokém postavení, stejně jako zlatý medailon na proříznutém hrdle. Christian se tak ocitá ve spleti intrik nelítostných, po moci bažících dvořanů.

"Kdo by nebyl očarován Rudolfem II. a jeho dobou? Pro mne je jednou z nejzajímavějších a nejvíce mysteriózních postav, které znám. A Praha, kterou stvořil – rudolfinská Praha, město fantazie, jeho představivosti - je tady stále," podotkl Banville.

Mnozí čtenáři znají detektivní romány Banvilla alias Benjamina Blacka s patologem Quirkem v hlavní roli, zasazené do irského Dublinu 50. let minulého století. Tyto příběhy byly filmově zpracovány v televizní sérii pro BBC One. Black také oživil Philipa Marlowa v knize Černooká blondýnka.