On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
05:38
Na divadelní přehlídce Trialog uvidí Brno české i slovenské herecké hvězdy

Představením Markéta Lazarová  v Brně v neděli začala divadelní přehlídka Trialog. Pořadatelé se od počátku její jedenáctileté existence snaží do Brna přivážet zajímavé inscenace divadel z České republiky a Slovenska. Přehlídka letos divákům nabídne šest představení, poslední pořadatelé plánují na 18. března, uvedla ČTK.

Inscenaci Markéty Lazarové tvůrci označují za rockový epos na motivy Vladislava Vančury. Vznikla v Moravském divadle v Olomouci díky spojení sil činohry a opery a také díky spolupráci s polskými divadly. Hudbu složil Daniel Fikejz.

Pro brněnské publikum znamená Trialog vždy možnost vidět v divadle české i slovenské herecké hvězdy. Letos to budou například David Prachař, Jiří Suchý, Ingrid Timková a Marián Labuda.

Z šestice inscenací budí podle mluvčí Národního divadla Brno Šárky Motalové největší divácký zájem představení Harold a Maude v podání Slováckého divadla v Uherském Hradišti. V titulních úlohách účinkují Květa Fialová a Josef Kubánik. Plné divadlo bude zřejmě sledovat také inscenaci Tří sester v podání Slovenského národního divadla.

Na programu letošního dílu přehlídky jsou ještě tradiční díla světového dramatu Pygmalion a Král Lear. Pražský Semafor pak přiveze swingový muzikál Hodiny jdou pozpátku.

07:51
Smetanovské dny nabízí Metropolitní operu, klavírní soutěž i odborné sympozium

V Plzni v neděli začal 32. ročník hudebního festivalu Smetanovské dny. Až do 25. března nabídne deset koncertů v Měšťanské besedě, operu pro dětské diváky v Divadle J. K. Tyla, záznamy představení Metropolitní opery v New Yorku i finále mezinárodní klavírní soutěže, uvedla ČTK. Festival se letos potýkal s existenčními problémy, protože na rozdíl od minulých let nedostal dotaci od Plzně.

Zahájení letos připadlo Plzeňské filharmonii s koncertem na téma vokální tvorby Bedřicha Smetany a jeho následovníka Zdeňka Fibicha. Ke spolupráci si filharmonie jako dirigenta přizvala hudebního ředitele Národního moravskoslezského divadla v Ostravě Roberta Jindru. 

Plzeňskou filharmonii uslyší návštěvníci ještě při dalších dvou koncertech - Člověk a stroj a Bedřich Smetana a jeho současníci. Navíc vystoupí i při finále Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže 17. března.

Součástí programu festivalu bude i tradiční odborné mezioborové sympozium, tentokrát na téma Člověk a stroj v české kultuře 19. století ve Studijní a vědecké knihovně.

Na únor je připraven ještě koncert českého violoncellisty Jiřího Bárty s Kvartetem Martinů, koncert Sametový hlas a romantický klavír slovenské mezzosopranistky Evy Garajové a klavíristy Adama Skoumala a také přenos opery Lazebník sevillský z Metropolitní opery v New Yorku.

08:18
Kameraman National Geographic nepřežil pád vrtulníku

Při havárii vrtulníku ve východní Austrálii zahynul o víkendu kameraman společnosti National Geographic Mike deGruy a scénárista australské televize Andrew Wight. Oznámila to v noci na dnešek agentura AP. Dokumentarista DeGruy byl nositelem mnoha ocenění.

Vrtulník pilotovaný Wightem havaroval v sobotu krátce po startu nedaleko Nowry necelých 160 kilometrů severně od Sydney.

DeGruy byl držitelem mnoha cen Emmy a také ocenění BAFTA, které uděluje britská akademie filmového a televizního umění. Tři desítky let se věnoval tvorbě dokumentárních filmů o oceánech. 

Byl vynikající potápěč a také dokázal výborně řídit ponorná plavidla. A byl hlavním kameramanem podmořských záběrů pro dokumentární film Jamese Camerona s názvem Poslední záhady Titaniku z roku 2005. (čtk)

09:42
Lana del Rey v prodejích hudby překonala i Leonarda Cohena

Universal Music si může gratulovat. Sázka na debut zpěvačky Lany del Rey, která svůj mainstreamový pop maskuje jako téměř nezávislou muziku, se vydařila. 

Zpěvaččino nové album Born To Die se během prvního týdne vyšplhalo na 1. místo v prodeji desek ve Velké Británii.

Překonalo tak i nové CD Leonarda Cohena, jenž na pulty obchodů zamířilo ve stejný den. Informaci přinesla BBC.

11:33
Zlínská výstava se po 16 letech stěhuje do baťovského areálu

Stálou expozici S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly začali dnes rušit pracovníci zlínského muzea. Expozice se přesune ze zámku do nově vznikajících prostor v rekonstruovaných budovách 14 a 15 v bývalém baťovském areálu v centru Zlína. Trojrozměrné předměty potřebují nyní dostat do péče konzervátoři, aby je ošetřili, zjistila ČTK.

Rukama konzervátorů musí projít stovky věcí, od velkých kůží medvěda a levharta po drobné předměty, jako jsou mušličky, mince a různé ozdoby, uvedla Preiningerová.

Expozice Hanzelky a Zikmunda byla ve zlínském zámku 16 let, svůj rozsáhlý archiv a sbírky věnovali muzeu sami cestovatelé. Iniciátorem a autorem výstavy byl etnograf zlínského muzea Karel Pavlištík.

Lidé se mohli seznámit s osobními doklady a údaji, prohlédnout si součásti výstroje, ukázky ze sbírky cizokrajných mincí a poštovních známek. Nechyběly unikátní fotografie doplněné kolekcí předmětů získaných při zajímavých setkáních a událostech.

11:39
Írán zakázal prodávat hračky s motivy Simpsonů, vadí stejně jako panenky Barbie

Bart, Homer, Marge nebo Maggie Simpsonovi už do Íránu nesmějí. Podle agentury AP postavičky z amerického kultovního seriálu Simpsonovi potkal stejný osud jako panenky Barbie, proti jejichž prodejcům úřady nedávno podnikly razii v rámci boje proti "projevům západní kultury".

"Dovážením hraček (s motivy Simpsonů) nechceme propagovat tento kreslený seriál," citoval liberální deník Aš-Šark jistého zástupce Institutu pro intelektuální rozvoj dětí a mladistvých. Co všechno íránským úřadům na Simpsonových vadí, není jasné.

Zástupce institutu ale řekl, že jakékoliv panenky, na nichž se dají rozpoznat pohlavní orgány, jsou zakázány. To samé platí pro hračky, které vydávají hlasy zpěváků ze Západu a kuchyňky pro děti, v nichž jsou nádobky napodobující skleničky na alkoholické nápoje.

Figurky Supermana a Spidermana se ale na pultech hračkářství v Íránu objevovat mohou, protože tito původně kreslení hrdinové pomáhají utlačovaným. (čtk)

12:59
ČT a Nova připomenou osmdesátiny Miloše Formana

Životní jubileum režiséra Miloše Formana několikrát připomenou ve svém vysílání Česká televize s Novou. ČT připravila reprezentativní průřez Formanovou filmovou tvorbou od šedesátých let až do současnosti. Nova uvede dokument Miloš Forman: Co tě nezabije... a jeho film Hoří, má panenko.

Program ČT2 uvede ve čtvrtek 9. února odpoledne francouzský dokument s názvem Byl jednou jeden film: Přelet nad kukaččím hnízdem, který popisuje, jak se kniha spisovatele Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven dostala do rukou filmového režiséra Formana. V neděli 12. února vpodvečer odvysílá program ČT1 Formanův film Černý Petr. Oskarový snímek Přelet nad kukaččím hnízdem bude uveden v pondělí 13. února večer na ČT2.

Ve středu 15. února večer zařadí ČT2 dokumentární film s názvem Miloš Forman. Formanův film Amadeus, který získal osm Oskarů, uvede ČT2 v pátek 17. února večer.

V sobotu 18. února večer, tedy v den Formanových osmdesátin, se diváci mohou těšit na programu ČT2 na nejnovější portrét tohoto českého režiséra v britském dokumentu Miloš Forman - americká léta. O Formanovi v něm vypráví třeba američtí herci Michael Douglas a Woody Harrelson nebo kameraman Miroslav Ondříček. Sobotní pozdní večer bude na ČT1 patřit filmu Lid versus Larry Flint. Nova v tento den uvede dopoledne v repríze dokument Miloš Forman: Co tě nezabije... a v poledne film Hoří, má panenko.

Poctu Formanovu dílu zakončí film Lásky jedné plavovlásky, který bude uveden v neděli 19. února vpodvečer na programu ČT1. (čtk)

13:37
Český studentský film Libora Pixy byl uveden ve Francii

Nové DVD s vybranými českými krátkými snímky představilo České filmové centrum v uplynulých dnech na 34. ročníku festivalu krátkých filmů ve francouzském Clermont-Ferrandu.

Souběžně se tam uskutečnil trh specializovaný na krátkometrážní tvorbu. Patří k největším na světě, každoročně tam přijíždí kolem 3000 profesionálů.

"Kromě titulů z DVD na něm nabízelo České filmové centrum i další krátké snímky a kolekce filmových škol. Na přehlídce byl v hlavní soutěži uveden snímek Graffitiger Libory Pixy; účast režiséra v Clermont-Ferrand centrum finančně podpořilo," řekla Uljana Donátová, která filmové projekty mediálně zastupuje.

"Tento festival má příjemnou atmosféru, na plných sálech je vidět, že mají Francouzi o kinematografii zájem," komentoval to Pixa. Také projekce bloku s jeho snímkem byla úplně vyprodaná, reakce diváků označil za spontánní a pozitivní. (čtk)

14:11
Voskové srdce pro Havla bude na piazzetě Národního divadla od pátku

Na piazzetě Národního divadla (ND) bude v pátek instalováno voskové srdce vytvořené ze svíček, které lidé na konci loňského roku zapalovali na památku zesnulého prezidenta Václava Havla. Skulptura s názvem Srdce pro Václava Havla bude dva metry vysoká, řekl dnes ČTK Lukáš Gavlovský, který společně s Romanem Švejdou srdce vytváří.

Voskové kvádry, z nichž bude srdce sestaveno, začali výtvarníci odlévat 20. ledna v pražském kulturním centru Trafačka. "Teď už máme všechny kvádry ve sklepě Národního divadla, kde už jsme srdce také sestavili," uvedl umělec.

Už ve čtvrtek budou výtvarníci připravovat prostor před ND. "Bude potřeba zlikvidovat vánoční výstavu a připravit dlažbu, aby unesla tíhu srdce," uvedl Gavlovský. Skulptura má vážit více než dvě tuny.

Základní kámen voskového srdce pak umělci položí v pátek brzy ráno. "Budeme muset začít brzo, abychom stihli spolu s dobrovolníky nanosit všechny kvádry z podzemí divadla," dodal Gavlovský. (čtk)

15:07
Brněnské centrum uvede Shakespearova Troila a Kressidu

Brněnské divadelní publikum dostane po mnoha letech možnost zhlédnout Shakespearovu hru Troilus a Kressida. Početně obsazená inscenace vzniká v multikulturním centru Stadec v režii Tomáše Kadlece.

Dramatizace řecké báje o trojské válce patří k nejzáhadnějším a nejméně uváděným dílům Williama Shakespeara. Stadec ji v tiskové zprávě označil jako satiru na válku, lásku a velkou zradu u trojského prahu.

Hra Troilus a Kressida byla na brněnských divadelních prknech naposledy uvedena v polovině 80. let v tehdejším Státním divadle. Shakespeare v ní popisuje tragický milostný příběh na pozadí velkých bitev trojské války. Do děje vstupují mytičtí hrdinové jako Hektor, Achilles nebo Odysseus.

Autorovi současníci i následovníci váhali nad tím, zda je Troilus a Kressida tragédie, historické drama nebo komedie. I proto je text řazen do skupiny takzvaných Shakespearových problémových her. Někdy se říkává, že Troilus a Kressida je komedie pro ty, kdo myslí, a tragédie pro ty, kdo cítí. (čtk)

15:40
Na liberecké přehradě architekti postavili iglú

Unikátní ledové iglú vyrobili na přehradě v Liberci architekti místního ateliéru Mjölk. Projekt původně připravili pro světovou soutěž Warming Huts 2012 v kanadském Winnipegu. Vůbec nepočítali s tím, že by klimatické podmínky v Liberci dovolily přístřešek pro bruslaře vytvořit i na přehradě Harcov. 

V Liberci je teď ale mnohem chladněji, než bylo v Kanadě, a tak na výrobu vejcovité stavby stačilo pouhých deset hodin, řekljeden z autorů Pavel Nalezený.

Architekti ateliéru Mjölk byli prvními Čechy v historii prestižní mezinárodní soutěže Warming huts. Přístřešky pro bruslaře v kanadském Winnipegu pojali vskutku originálně. Vymysleli stroj, který tvoří ledová iglú ve tvaru jakéhosi vejce. I proto stroj nese název Polar hen (Polární slepice). Projekt nejprve testovali v mrazírnách v Příšovicích nedaleko Liberce, v lednu pak první přístřešek vytvořili v Kanadě. (čtk)

15:59
Český trh s uměním už druhý rok po sobě klesl

Český trh s výtvarným uměním klesá už dva roky po sobě. Na koupi deseti nejdražších děl na českých aukcích bylo loni potřeba 93,5 milionu korun, zatímco v roce 2010 to bylo 100 milionů a o rok dříve souhrnná cena desítky nejdražších obrazů byla dokonce 149 milionů korun.

Za více než deset milionů byly loni vydraženy čtyři obrazy. Do historického top 10 českých aukcí by se dostal jen nejdražší z nich, Fillovo Zátiší s dýmkou z roku 1934, a to na devátou příčku. Uvádějí to odborníci z redakce časopisu Art+Antiques a internetového aukčního portálu ART+, kteří připravili tradiční ročenku aukčního trhu. Podrobně ji představí příští týden na tiskové konferenci.

Ročenka ART+ 2011 obsahuje analýzu vývoje českého trhu s uměním v posledním roce, připomenutí nejdůležitějších událostí v jednotlivých segmentech trhu, případové studie věnované dění na slovenském a světovém trhu, rozbor aukce českého umění ze sbírky Hascoe a další texty věnované sběratelství a obchodu s uměním.

17:02
V kině Mat se setkají režisérky hraných filmů a dokumentaristky

Praha a její dcery: Místa, vztahy, lidé je název filmové přehlídky, která po dobu jedenácti týdnů nabídne ode dneška sérii projekcí prací režisérek dokumentárních a hraných filmů. Jednotlivá představení se uskuteční vždy v pondělí večer v pražském kině Mat ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy a Městskými divadly pražskými.

"Každé projekce se zúčastní autorky filmů, připravené diskutovat s diváky. Budou mezi nimi dokumentaristky Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Drahomíra Vihanová a Linda Jablonská, režisérky hraných filmů Michaela Pavlátová a Karin Babinská, ale také studentky a čerstvé absolventky Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU)," řekla na dnešním setkání s novináři organizátorka přehlídky Zuzana Mattlachová.

Poslední večer bude podle ní poctou předčasně zesnulé režisérce Juditě Křížové. Tato absolventka FAMU, držitelka několika ocenění, zkušená scenáristka, producentka a především režisérka spolupracovala několik let s Českou televizí a podílela se i na projektech pro zahraniční televizní stanice ABC a BBC. Tragicky zahynula v roce 2005. Plzeňský festival Finále jí o rok později věnoval jednu ze svých sekcí.

Jak název napovídá, filmová přehlídka volně navazuje na výstavu Praha a její dcery, která v Muzeu hlavního města Prahy potrvá až do začátku dubna. V rámci spolupráce kina Mat s tímto muzeem a s Městskými divadly pražskými jsou připraveny ve všech těchto kulturních stáncích zvýhodněné vstupenky.

01:58
Zemřel avantgardní malíř Antoni Tapies

Ve věku 88 let zemřel v pondělí v Barceloně avantgardní španělský malíř a sochař Antoni Tàpies. Informoval o tom list La Vanguardia s odvoláním na umělcovu rodinu.

Tàpies je považován za jednoho z největších umělců současného abstraktního umění v Evropě. Za svůj život získal řadu významných ocenění.

Jeho díla jsou spojována s jinými uměleckými velikány 20. století, jako je další velký katalánský malíř Joan Miró, a se surrelistickým hnutím.

Umělec, kterého list El Mundo označil za "posledního velkého umělce 20. století", zemřel po krátké nemoci. (čtk)

02:53
Harrison Ford by mohl hrát v Blade Runnerovi 2

Americký herec Harrison Ford by se mohl vrátit k roli policisty Ricka Deckarda, kterou hrál v roce 1982 v kultovní sci-fi Blade Runner. Podle amerického webu Twitchfilm je Ford v prvních fázích jednání o své účasti na pokračování slavného filmu.

Harrison Ford v něm hrál lovce (blade runnera) replikantů, tedy humanoidních robotů, v Los Angeles roku 2019. Film měl po komplikovaném natáčení premiéru v roce 1982. První reakce kritiků i tržby nebyly tehdy valné, ale film postupně získával na popularitě a mezi fanoušky sci-fi má kultovní status.

Jeho režisér, Brit Ridley Scott, dlouho váhal s natočením pokračování, ale loni v srpnu potvrdil, že nový Blade Runner bude. Produkční společnosti Alcon Entertainment, která film bude natáčet, ale tehdy dala najevo, že Harrison Ford se v něm již neobjeví. Herec sám se během let o snímku nevyjadřoval příliš lichotivě a tvrdil, že natáčení bylo noční můrou.

Nicméně Twitchfilm napsal, že nyní sedmdesátiletý Harrison Ford "zahájil první rozhovory o tom, že by se podílel na novém Blade Runneru". "I když vše je ještě v předběžné fázi a může to dopadnout jinak, je zjevné, že nový film nebude remakem, ale přímým pokračováním originálu," napsal Twitchfilm. (čtk)

10:04
Flamenko Carrascové poprvé rozvlní Českou republiku

Uznávaná španělská tanečnice Rafaela Carrascová vystoupí poprvé v Praze. Inscenace s názvem Vamos al tiroteo, kterou uvede ve čtvrtek v Divadle Hybernia, nezvykle interpretuje flamenko a španělské lidové písně v hudebním aranžmá španělského básníka Federika Garcíi Lorky.

Celé představení je laděno do bílé, černé a červené barvy. Tlumené nasvícení navozuje snovou atmosféru. Tanec interpretuje lidové písně různých žánrů, například ukolébavku. V jiném - typickém sevillském tanci, vystupují čtyři mužští tanečníci v ženských sukních s vlečkami.

Se známou tanečnicí, režisérkou a choreografkou přijede do Prahy tým sedmnácti lidí. Kromě Carrascové tvoří soubor další čtyři tanečníci, zpěvák a zpěvačka, dva kytaristé, pianista a hráč na violoncello. K sestavě patří také šest techniků.

10:07
Češi hledají v kině lásku, Cieslarovu komedii vidělo přes 130 000 lidí

Romantická komedie režiséra Milana Cieslara Láska je láska je stále v čele tabulky nejnavštěvovanějších filmů českých kin. O víkendu ji podle informací Unie filmových distributorů zhlédlo dalších 25 227 diváků; celkem jich má na kontě přes 137 000.

Druhé místo obsadil vzápětí po premiéře žhavý kandidát letošních Oscarů - magický snímek amerického režiséra Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev, který je poctou počátkům kinematografie. V kinech ho zhlédlo 12 126 diváků. Třetí skončila nová verze příběhů detektiva Sherlocka Holmese s podtitulem Hra stínů, následovaná pokračováním animovaného příběhu Happy Feet.

I páté místo tabulky obsadil animovaný film, a to Kocour v botách. V českých kinech se promítá už skoro tři měsíce, za tu dobu ho vidělo 232 084 malých i velkých diváků.

13:36
Madonna se po letech vydá na světové turné, Česko vynechá

Americká popová hvězda Madonna se po třech letech chystá na světové turné. Koncem května ho zahájí v Izraeli, poté navštíví Evropu, severní a jižní Ameriku a Austrálii.

Světové turné 2012 je pro třiapadesátiletou zpěvačku první od její Sticky&Sweet Tour v roce 2008 a 2009. Madonna vystoupí ve více než 20 městech v Evropě a na Blízkém východě. Budou mezi nimi Londýn, Edinburgh, Paříž, Milán, Abú Zabí a Berlín.

První koncert se uskuteční 29. května v Tel Avivu, začátkem června přijede Madonna do Evropy. V Praze se ale zpěvačka neobjeví, jak vyplývá z prohlášení zveřejněného na webu zpěvačky. Její show se objeví také v 26 amerických městech, první z nich je naplánovaná na 28. srpna ve Filadelfii.

14:20
Suchý uvede v Semaforu novou hudební komedii Levandule

Kabaretní kuplety 20. let i rokokové menuety prý připomínají některé písně z hudební komedie, kterou pod názvem Levandule uvede pražské Divadlo Semafor. Premiéru chystá autor libreta, tvůrce textů písní, hudby a režisér Jiří Suchý, který loni v říjnu oslavil osmdesátiny, na čtvrtek 9. února.

Nejbližší reprízy nového představení se uskuteční 10., 11. a 25. února. Na jevišti se vedle Suchého objeví pochopitelně i Jitka Molavcová a dále Zuzana Říhová, Karolína Gudasová a Michal Stejskal.

Hrdiny večera budou chudý krajinář Jan Podzimek a jeho mecenáška hraběnka Elisabeth, její dcera Betty, řečená Levandule, a tajemník Pavel Vráz. Jejich příběh se bude odehrávat na divadelní scéně. "Budou tu však i prkna laciného kabaretu, kde stejní herci ztvární kabaretní zpěváky a komiky. Jsou to vlastně dvě komedie za jedno vstupné," podotkl Suchý.

15:46
Plzeň chystá výstavy evropského formátu, na jednom místě bude Kupka, Filla i Čapek

Dva mimořádné výstavní projekty celostátního významu a evropského formátu chystá Západočeská galerie v Plzni. První velkou událostí bude rozsáhlá výstava Současného českého umění 21. století, jež představí nejvlivnější autory a díla uplynulých 11 let.

Druhý projekt nabídne nejvýznamnější autory české moderny ovlivněné futurismem, v Plzni tak bude možné vidět početné kolekce Františka Kupky, Emila Filly, Bohumila Kubišty, Václava Špály, Josefa Čapka, Oty Gutfreunda a dalších umělců první třetiny 20. století.

"Tato témata nebyla dosud v rámci českého dějepisu výtvarného umění důkladně zpracována. Jedná se o autorské projekty. Současné české umění zahájíme v Masných krámech v květnu, výstavu Dynamická moderna - impulzy futurismu v českém umění v říjnu," uved ředitel galerie Roman Musil.

17:40
V Divadle na Jezerce připomínají kariéru i soukromý život Lubomíra Lipského

Ve filmu, v divadle i v soukromém životě zachycuje populárního herce Lubomíra Lipského výstava fotografií, která byla dnes zahájena v pražském Divadle na Jezerce. Občas tu totiž pohostinsky vystupuje. Nyní v komedii Jevana-Brandona Thomase Charleyova teta s Radkem Holubem v titulní roli.

A právě sluhu Brasseta hrají někdejší představitelé tety Lubomír Lipský a Jan Hrušínský. Lipský exceloval v této hře už v roce 1964, když ztělesnil postavu studenta Babse, převlečeného za tetu. Hrušínský si tento ženský převlek vychutnal o třicet let později 370krát.

19:12
Předávání Grammy Awards odvysílá Česká televize živě a poprvé v HD kvalitě

Česká televize (ČT) uvede přímý přenos a následně záznam toho nejzajímavějšího z letošního vyhlášení hudebních cen Grammy Awards. Nejprve mohou diváci zhlédnout 12. února od 02:00 na programu ČT2 přímý přenos předávání cen ze Staples Centra v Los Angeles a sestřih poté následující den na stejném programu ve 23:10. ČTK to dnes sdělila Hana Orošová z brněnského studia ČT.

Dvouhodinové živé vysílání včetně záznamu připravuje již několik let brněnské televizní studio. Dění pro diváky komentuje Jan Rejžek a tlumočí Dana Hábová. Letos poprvé bude předávání hudebních cen odvysíláno v HD kvalitě.

07:47
Kluse dokázal sesadit z prodejního trůnu až Leonard Cohen

Tuzemské prodejní hitparádě vévodí v těchto dnech Leonard Cohen se svým posledním albem Old Ideas. Po dlouhé době tak sesadil písničkáře Tomáše Kluse a další zavedené interprety. 

Sedmasedmdesátiletý Cohen nabízí svým fanouškům na albu Old Ideas neboli Staré nápady podmračené volné skladby s poetickými texty o životě, bolesti, lásce a také smrti.

Na druhé místo se po delší době kralování posunul třinecký muzikant Klus s nahrávkou Racek. Jeho deska Hlavní uzávěr splínu obsadila čtvrté místo a debut Cesta do záhu(d)by si drží osmou pozici.

Bronz patří v těchto dnech muzikantskému tandemu Petr Hapka a Michal Horáček s projektem Kudykam.

10:03
Režisér Duba, který animoval i létal, zemřel ve věku 93 let

Český filmový režisér, specialista na filmy z prostředí lyžování a letectví Čeněk Duba, zemřel 6. února v Curychu ve věku 93 let.

Čeněk Duba se narodil 4. února 1919 ve slovinském městě Maribor. Letectví ho vždy zajímalo; sám byl vynikajícím pilotem a navigátorem. Působil jako sportovní pilot Svazarmu a instruktor létání, pomáhal organizovat navigační soutěže na letišti v Kladně.

Jako filmař začínal v kresleném filmu (Atom na rozcestí, 1947), točil dokumenty (Závodník, 1948). Na přelomu 50. a 60. let natočil na Barrandově několik celovečerních hraných filmů (Vítězná křídla, Synové hor, V šest ráno na letišti, Brankář bydlí v naší ulici, Vánice, Letiště nepřijímá). Po roce 1965 působil jako režisér v dabingu, v roce 1971 emigroval do Švýcarska.

10:52
Zabavená díla, která vlastnil komunistický politik, zůstanou v Národní galerii

Ústavní soud (ÚS) definitivně potvrdil, že umělecká díla zabavená v roce 1962 bývalému komunistickému ministru vnitra Rudolfu Barákovi zůstanou v držení Národní galerie v Praze. Vydání Barákovy sbírky se u soudů řadu let domáhali politikovi potomci. Ústavní soud jejich stížnost odmítl v lednu bez veřejného jednání a zopakoval, že neúspěch v restitucích nelze obcházet jinými právními prostředky. V kolekci desítek obrazů jsou například díla Zrzavého, Picassa, Špály, Švabinského a Alše.

Ústavní soudci v usnesení zdůraznili, že Barák byl "notoricky známou prominentní postavou" komunistického režimu. O svou pozici přišel kvůli vnitřním čistkám ve straně. "Bylo by do značné míry absurdní, kdyby se pomocí restitučních zákonů za demokratického režimu domohl (či jeho dědicové) vydání těchto významných uměleckých děl, která zjevně ve značné míře získával za zvýhodněných podmínek z pozice svého postavení ve straně a vládě totalitního státu," stojí v usnesení, které jako soudce zpravodaj připravil Vojen Güttler.

13:16
Nové divadlo nabízí výpověd o současném životě, čeká ho Malá inventura

Od 21. do 29. února se v Praze uskuteční 10. ročník festivalu nového divadla Malá inventura. Pořádající občanské sdružení Nová síť na sedmi scénách v Praze včetně Nové scény Národního divadla, divadla Ponec, prostoru Roxy/NoD, Meet Factory a Divadla Alfred ve dvoře představí třicet nejlepších inscenací tohoto žánru, zahrnujícího fyzické, taneční, vizuální, interaktivní, vokální i nonverbální divadelní tvary a všechny projevy autorské tvorby.

"Při zahájení v La Fabrice oceníme na retrospektivním večeru Českou divadelní DNA pět osobností, které za posledních deset let nejvíce přispěly pro obor nového divadla," řekla na dnešní tiskové konferenci v Praze organizátorka Anna Světlíková. Za společný znak počinů nového divadla označila přesah a autentickou výpověď o současném životě.

14:44
Tichá dohoda vydá živé album. Vejdou se na něj milníky kapely i kuriozity

Rocková skupina Tichá dohoda, která loni oslavila 25. výročí založení, vydá na jaře živou nahrávku. Pokřtí ji 12. dubna v Brně na Musilce. Nahrávka zachycuje prosincový výroční koncert v Praze, nyní kapela míchá záznam ve studiu.

Výročního koncertu se zúčastnili téměř všichni bývalí členové Tiché dohody, řada exkluzivních hostů a hudebních spolupracovníků. Podobný slavnostní koncert se měl původně uskutečnit také v Brně, nakonec z něj ale sešlo. Proto kapela naplánovala do Brna alespoň křest živé nahrávky.

"Své místo zde budou mít především historické milníky a kuriozity jako skladba z původního dema Zlatý grál Milion tajemství, náš první vinylový singl Nač tě mám z roku 1989, a samozřejmě největší hity jako Cizí pohled, Kotva a Kříž, Má duše se vznáší, Večírek osamělých srdcí či Marioneta," vyjmenoval kytarista Dan Šustr.

Vystoupením na Musilce odstartuje Tichá dohoda svou letošní koncertní sezonu. V létě se objeví na některých festivalech, například v červnu na United Islands v Praze. Nahrávka Tichá dohoda 25 let vyjde v dubnu na labelu Pop Dissident Records.

15:35
Ostrava hledá ředitele filharmonie, chce zároveň hudebníka a manažera

Ostrava vyhlásila výběrové řízení na ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO), která je příspěvkovou organizací města. Městští radní loni v listopadu kvůli neuspokojivým ekonomickým výsledkům odvolali z funkce tehdejšího šéfa tělesa Petera Krajniaka a vedením orchestru byl dočasně pověřen Jan Hališka, který filharmonii už dříve řídil. Město by ve funkci rádo vidělo odborníka na hudbu s manažerskými schopnostmi, řekl dnes novinářům primátor Petr Kajnar (ČSSD).

"Rádi bychom tam viděli člověka, který má manažerské zkušenosti s vedením nějaké kulturní instituce, ideálně nějakého hudebního tělesa, který sám dobře rozumí hudbě a je profesí hudebník a zároveň má i nějaké ekonomické a manažerské schopnosti," upřesnil Kajnar, jenž by se nebránil ani příchodu někoho ze zahraničí.

Přihlášky do výběrového řízení lze podávat do 15. května, do června by pak měla rozhodnout výběrová komise. Město od kandidátů požaduje kromě vysokoškolského vzdělání také praxi v řídicí funkci nebo managementu hudební organizace či písemní reference alespoň od tří hudebních manažerů a aktivní znalost světového jazyka, nejlépe angličtiny.

16:37
Funke, Sudek i Fárová mají výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze připravilo ve své stálé expozici Tisk a obraz vzpomínku na historičku fotografie a svou někdejší kurátorku Annu Fárovou (1928 až 2010). Výstava představuje některá díla ze soukromé sbírky Anny Fárové, která muzeum zakoupilo.

Vedle Jaromíra Funkeho, Josefa Sudka či Tibora Hontyho připomíná i méně známé osobnosti české fotografie první poloviny 20. století: Josefa Pírku, Jaroslava Krupku, Jiřího Lehovce, Josefa Voříška či Viktora Schücka.

Fárová v muzeu v 70. letech pracovala ve sbírce fotografie. Jejím přínosem byly nová sbírkotvorná koncepce, významné akvizice klasiků, ale i mladší fotografické generace, sdělila dnes mluvčí muzea Jana Ulipová. Fárová také pracovala na mnoha významných domácích i zahraničních výstavních projektech, kterými přispěla k uznání české fotografie na mezinárodním poli.

08:53
Zavřete oči, odchází. Seriál Dr. House skončí v dubnu po osmé sérii

Jak ve středu oznámili producenti jednoho z nejoblíbenějších televizních seriálů z lékařského prostředí, Dr. House skončí letos v dubnu po osmé sérii.

Seriál s britským hercem Hughem Lauriem v roli svárlivého, místy cynického, ale skvělého doktora Gregoryho House, se na obrazovkách objevil v roce 2004 a do dubna bude mít 175 epizod.

Dr. House patřil v letech 2005 až 2008 mezi deset nejlépe hodnocených amerických televizních seriálů a objevil se na obrazovkách v 66 dalších zemích včetně České republiky. Americká sledovanost ale v posledních dvou letech klesala na zhruba polovinu z původních 20 milionů diváků, kteří si program pravidelně zapínali.

Seriál byl čtyřikrát nominován na cenu Emmy, ale ani jednou ji nezískal. Lauriemu nicméně jeho role vynesla dva Zlaté glóby a dvě ceny amerického hereckého svazu Screen Actors Guild (SAG).

10:29
Výstava ukazuje předměty touhy samotářského fotografa Tichého

Fotografie, které i přes četnou prezentaci v tuzemských i světových galeriích jsou stále pro mnohé odborníky pouze dokladem voyerismu jejich autora, vystavuje malá pražská galerie 1. patro sídlící v Myslíkově ulici. Práce Miroslava Tichého (1926 až 2011), samouka a samotáře z moravského Kyjova, vystavuje pod názvem Ten tajemný předmět touhy. Galerie je otevřená od středy do soboty od 12:00 do 18:00.

Jedni odborníci jeho dílo označují za úžasný objev a originální dílo. Druzí hovoří o dokonale zvládnuté kurátorské manipulaci. Neostrost, špatné vyvolání či exponování, fleky od tekutin, trhliny a od myší okousané okraje charakterizují Tichého fotografie, které právě ve své zdánlivé náhodnosti a nedokonalosti často působí jako dokonalá a promyšlená umělecká díla.

11:34
Kouzlo 4D v divadle. S hrou pomáhal iluzionista i fyzik

Maringotka kouzelníka Felixe a "béčkové kulturáky" jsou dějištěm nové komedie Antonína Procházky, kterou nastudovala plzeňská činohra. Příběh nejen o kouzlech a vědě, ale především o partnerských vztazích uvede ve světové premiéře tuto sobotu.

Na přípravě inscenace Kouzlo 4D se kromě klasického divadelního týmu podíleli i iluzionista Jaroslav Kunc a český fyzik Luboš Motl. Hlavní roli ztvární Procházka, který hru také režíruje.

Hlavní postavou příběhu je mág, který se ocitá v situaci obvyklé pro Procházkovy komedie, a sice prochází krizí manželství. Pro svůj návrat na výsluní je ochoten udělat vše, a to za cenu trapasů, nedorozumění a citových turbulencí. Felixovi se vymkne z rukou i nové ohromující číslo s mizením v prostoru - kouzlo 4D.

12:15
Lana del Rey prodává víc CD než Leonard Cohen, nyní už i v USA

Americká zpěvačka Lana del Rey sice zrušila chystané turné, ale její debutové album Born To Die válcuje žebříčky prodejnosti. Minulý týden ve Velké Británii "přebila" CD Leonarda Cohena a podobné výsledky nyní zveřejnil americký žebříček Billboard.

Podle něj prodala del Reyová 76 tisíc kusů CD za první týden, což jsou na debut úžasná čísla - Leonard Cohen například své desky Old Ideas, jež vyšla ve stejný den, odbavil pouze 41 tisíc.

Přesto jsou oba až na druhém a třetím místě, protože americkým hitparádám vévodí zpěvačka Adele s albem 21 (již devatenáctým týdnem, aktuálně 121 tisíc kopií), uvedla ČTK.

14:43
Lang Lang či Šporcl obsadí reprezentační prostory Pražského hradu

Koncert populárního houslisty Pavla Šporcla zahájí v neděli 19. února ve Španělském sále 8. ročník cyklu Hudba Pražského hradu.

Podle Davida Šebka z Kanceláře prezidenta republiky nabídne díky spolupráci s šesti hudebními festivaly celkem 18 koncertů, na kterých vystoupí světoznámí umělci i hudební tělesa, například i legendární čínský klavírista Lang Lang či další čeští houslisté Václav Hudeček a Ivan Ženatý.

"Většina koncertů se uskuteční přímo v reprezentačních prostorách Pražského hradu, například ve Španělském sále či v Rudolfově galerii. Ani letos nebudou chybět koncerty v katedrále sv. Víta a v Míčovně," dodal Šebek.

15:55
Liberec připraví katalog pro filmaře, bude lákat k natáčení na Sychrově a dalších místech

Liberečtí památkáři chtějí přilákat zahraniční filmové štáby na hrady a zámky, které mají ve své správě. Během letošního roku proto vytvoří katalog všech atraktivních míst, které by filmaře mohly zajímat, řekl dnes novinářům ředitel libereckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Miloš Kadlec. Mezi filmovými štáby je dlouhodobě největší zájem o zámek Sychrov. Jen loni památkářům tímto způsobem vydělal zhruba 1,5 milionu korun, ostatní památky dalších asi 500.000 korun.

Cestou je oslovit jednotlivé produkce. "Máme seznam těch, které tady kdy filmovaly," dodal Kadlec. V poslední době je podle něj zájem nejen o klasické natáčení filmů, ale i kratší, například pouze jednodenní akce, třeba při výrobě reklam.

06:48
Paul McCartney dostal hvězdu na chodníku slávy jako poslední z členů Beatles

Bývalý člen britské skupiny The Beatles Paul McCartney ve čtvrtek obdržel svoji vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Byl posledním ze čtyřčlenné kapely, komu ještě tato pocta chyběla. McCartney při příležitosti předání poděkoval ostatním členům skupiny, kteří mají své hvězdy nedaleko od něj.

"Jako děti jsme v Liverpoolu poslouchali Buddy Hollyho (americký zpěvák a kytarista, obdržel hvězdu posmrtně v roce 2011), nikdy bych si nemyslel, že jednoho dne také dostanu hvězdu na chodníku slávy. Myslel jsem si, že je to nemožné. Ale dnes tu jsme," prohlásil devětašedesátiletý McCartney a poděkoval kolegům Johnu Lennonovi, Georgi Harrisonovi a Ringo Starrovi. (čtk)

07:15
V Náchodě proběhl vzpomínkový večer věnovaný Škvoreckému, postaví mu lavičku se sochou

Náchodský hotel Beránek byl ve čtvrtek večer dějištěm vzpomínkového večera na spisovatele a náchodského rodáka Josefa Škvoreckého, který zemřel 3. ledna v Torontu. Nachodská radnice chce vybudovat tzv. lavičku Josefa Škvoreckého či vyznačit v ulicích města trasu připomínající místa, která spisovatel popsal ve svých knihách. Novinářům to řekl starosta Náchoda Jan Birke.

"Josef Škvorecký bezesporu patří mezi největší ikony města Náchoda. Je povinností města, aby vzdalo hold takovému člověku," tvrdí Birke. Podle něj chce radnice vybudovat lavičku se sochou Josefa Škvoreckého ještě letos a také vydat některé publikace. 

Spisovateli bude věnovaný letošní ročník festivalu studentské tvořivosti Náchodská prima sezóna, který se ve městě uskuteční v květnu, uvedla ČTK.

07:43
Princeznu Dianu si zahraje Naomi Wattsová, režírovat má strůjce Pádu třetí říše

Naomi Wattsová bude hrát britskou princeznu Dianu ve filmu, který se zaměří na poslední dva roky princeznina života. Oznámila to britská produkční společnost Ecosse Films.

Po několika televizních filmech má být snímek Caught in Flight (Zastavena v letu) prvním velkou filmovou produkcí o Dianě, která ve věku 36 let zahynula v srpnu 1997 při autonehodě v Paříži.

Podle Ecosse Films snímek zachycuje poslední dva roky Dianina života, kdy "nalezla skutečné osobní štěstí a poprvé se proto mohla úspěšně realizovat jako významná propagátorka humanitárních kauz".

Podle britských médií si film všímá především jejího tehdy utajovaného vztahu s chirurgem Hasnatem Khanem poté, co se rozešla a později rozvedla s princem Charlesem.

Film bude režírovat Němec Oliver Hirschbiegel, který natočil například v roce 2004 Pád třetí říše o posledních dnech Adolfa Hitlera. Natáčet se začne letos v Británii. (čtk)

08:28
Ve sklárnách už se odlévají sošky Českých lvů

Ve sklárnách v Nižboru na Berounsku se začaly rodit nové křišťálové sošky Českých lvů, které jsou tradičním oceněním v tuzemské kinematografii. Letos je to pojedenácté, co se nižborská sklárna tohoto úkolu ujala. Sklárnu dnes navštívil ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler a zpěvačka Lucie Bílá, která bude slavnostní předávání Českých lvů moderovat. Ocenění se tentokrát udělují 3. března.

Sošky Českých lvů se vyrábějí z olovnatého křišťálu při teplotě 1100 stupňů. Hotová socha váží zhruba 3,5 kilogramu a měří kolem 33 centimetrů, řekl ČTK majitel sklárny Jiří Rückl. Letos jich ve sklárně vznikne přes 30, přestože mají filmové ceny méně kategorií. Podle Rückla však musejí být i sošky v zásobě.

"Vyrábějí se ve třech etapách, nyní jdou sošky do procesu broušení. Brousí se, potom se leští v kyselině," vysvětlil. Poté se části sošky musejí potřít kaučukovým lakem, aby byly lesklé a zároveň chráněné před pískem. Zbývající části se podle něj naopak musejí vypískovat, aby byly sametové. Následuje jejich mytí v horké vodě a proces malování, při kterém se na ně udělá zlatý nápis.

Podle Vachlera je cesta od výroby lvů až k rukám oceněných velmi dlouhá a není jednoduchá. "Kromě vylévání se ještě brousí a skutečně to trvá poměrně dlouhou dobu, než se dostanou ke svému držiteli," vysvětlil. Odlévání soch je pro něj každoročně velký zážitek. "Vždycky jsem si myslel, že je velmi jednoduché vyrobit sošku. Teď ale vidím, že je to mistrovské dílo, stejně jako film," uvedl Vachler. (čtk)

09:31
Plzeň vystavuje Papír a Hlínu, koláže a asambláže

Nadzemní prostory i podzemní sály Galerie města Plzně zvou od čtvrtka na expozici Papír a hlína. Rozsáhlá výstava mapuje práci sedmi umělců, pro něž se používaný materiál stal zároveň inspirací a východiskem tvorby, uvedla ČTK.

"Daisy Mrázková, Pavla Aubrechtová a Josef Hrubý používají papír v široké škále výrazu od klasické kresby a malby přes nejrůznější techniky a postupy koláže a asambláže až po experimenty s autorskými papíry. Jejich tvorba je představena v nadzemní části," uvedl ředitel galerie Václav Malina.

V sálech podzemí představují práce čtyři sochařky-keramičky. Pro Jindru Vikovou je typické užití porcelánu, v keramických plastikách hlav reflektuje setkání s lidmi, která uchovává ve své paměti. Stejně tak Šárka Radová pracuje nejčastěji s porcelánem, v tvorbě užívá částečně i kameninu a v poslední době také papírovou hmotu. V jejích keramických plastikách se objevuje figura nebo její části.

10:14
Studenti DAMU dnes v divadle Disk uvedou Čarodějnice z Edmontonu

Studenti činoherní katedry pražské Divadelní fakulty nastudovali inscenaci Čarodějnice z Edmontonu, jejíž premiéru uvede dnes večer divadlo Disk.

Známý příběh podle skutečných událostí, napsaný před 300 lety, přeložil Julek Neumann a upravili dramaturgyně Markéta Machačíková a režisér Aleksi Barriere. Ten si pro toto své absolventské představení vybral hru inspirovanou tragickým příběhem ženy obviněné z čarodějnictví.

"Hra byla napsána jako reakce na proces s čarodějnicemi v Londýně roku 1621. Přináší sofistikovanou výpověď o společnosti plné nenasytnosti, závisti, smilstva a strachu. Spletitost textu ze hry dělá více než jen dokumentární divadlo. Vždyť potřeba společnosti vytvářet zrůdy je dnes stále aktuální," komentoval svůj výběr režisér. Pochází z Paříže a na DAMU studuje magisterský program režie.

Hru napsali nejméně tři autoři. Inscenační tým se rozhodl text ještě mírně upravit a doplnit citacemi Williama Shakespeara. Dění na scéně živě doprovodí kapela Sinuhet. Podle jejího člena Michala Mihoka půjde o propojení klasické a lidové hudby s prvky současného rocku a popu. Texty písní jsou inspirovány dobovými skladbami, jejich autorem je David Šiktanc.

13:03
Disidentský básník Ču Jü-fu dostal v Číně sedm let vězení

K sedmi letům vězení byl dnes v Číně odsouzen disidentský spisovatel Ču Jü-fu, který svou básní vyzýval občany, aby vyšli demonstrovat na náměstí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na čínskou organizaci pro lidská práva.

Rozsudek nad básníkem vynesl soud ve východočínském městě Chang-čou v přítomnosti bývalé manželky disidenta a jeho syna, uvedla organizace Čínští obhájci lidských práv.

Devětapadesátiletý Ču patří do skupiny spisovatelů a dalších intelektuálů, kteří se stali terčem pronásledování ze strany čínských úřadů snažících se předejít nepokojům inspirovaným arabským jarem. (čtk)

13:29
Během natáčení seriál HBO Luck byli zabiti dva koně, stěžuje si britská organizace

Proti novému seriálu Luck s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli protestuje skupina Peta, jež se specializuje na týrání zvířat. Nelíbí se jí, že produkce v čele s HBO během natáčení zraněla dva koně, kteří posléze museli být utraceni.

První z koní se podle organizace American Humane Association zranil během filmování první epizody, další při natáčení epizody sedmé. Standardní oznámení, že "během natáčení tohoto filmu nebyla zraněna žádná zvířata", tudíž HBO z titulků obou dílů stáhla. Informaci přineslo BBC.

14:59
Začínají dny bulharského filmu na FAMU a v Lucerně

Od pátku do neděle 12. února na pražské FAMU a v kině Lucerna konají Dny bulharského filmu. Iniciátorem a organizátorem jejich čtvrtého ročníku je Bulharský kulturní institut, který v desítce projekcí představí přes dvacet celovečerních, dokumentárních i krátkometrážních snímků. Většina bude v Česku promítána poprvé.

Část projekcí předvede studentskou tvorbu. Je zajímavé, že pražská FAMU se prezentuje krátkými filmy studentů bulharského původu," uvedli na dnešním setkání v Praze organizátoři. Bulharskou filmovou akademii reprezentuje režisér a pedagog Svetoslav Ovčarov. Na FAMU se uskuteční setkání s bulharskými i českými filmaři.

Podle Ovčarova přichází na scénu nová generace filmařů bez komplexů, s dobrou schopností vyprávět příběh a s velkou zkušeností s natáčením reklam, klipů a dokumentárních filmů. V roce 2004 vešel v Bulharsku v platnost zákon o filmovém průmyslu, který garantuje natočení sedmi hraných a 14 dokumentárních filmů a k tomu 140 minut animace ročně. Vloni bylo do kin uvedeno deset bulharských hraných filmů.

V programu Dnů bulharského filmu se objeví například snímek Tenisky Valeriho Jordanova a Ivana Vladimirova, který byl loni uveden na MFF v Karlových Varech a získal ocenění v Moskvě. Jeho příběh líčí boj o poslední bulharské nezastavěné pláže a je postaven na několika skutečných historkách. Hraje v něm i Ivan Barnev, představitel hlavní mužské role v Manzelově filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

Sobotní večer v kině Lucerna nabídne bulharský kasovní trhák roku 2011 Love.net. Režisér Ilija Dževelekov film věnoval lásce a sexu na internetu a pojal ho jako romantickou komedii o moderním (ne)komunikování.

15:57
Slezské divadlo uvede Bizetovu operu v režii Zdeňka Černína

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru opery George Bizeta Lovci perel. Poprvé představení v režii Zdeňka Černína uvede 12. února. Orchestr povede italský dirigent působící v Česku Damiano Binetti, uvedla ČTK.

Dílo popisující osudy dvou přátel a krásné dívky v milostném trojúhelníku složil Bizet na objednávku ve svých čtyřiadvaceti letech pro pařížské divadlo Theatre Lyrique. Celkem složil šest oper. Dodnes se ale hrají jen čtyři z nich. Kromě Lovců perel i Kráska z Perthu a Džamilé. Nejznámějším dílem Bizeta pak je opera Carmen. Jejího úspěchu se ale mladý autor nedožil.

"V březnu 1875 byl jmenován Rytířem čestné legie a o tři měsíce později, 3. června ve věku necelých sedmatřiceti let, zemřel. Příčinou smrti byl revmatismus a vyčerpání z množství představení a také nepřízeň kritiky," uvedla Jana Andělová-Pletichová, která je pověřena vedením operního souboru opavského divadla.

Opavskou verzi díla režijně připravil činoherní režisér, bývalý šéf opavské činohry a televizní herec Zdeněk Černín. Navrhnul i scénu a kostýmy. Choreografii vytvořil Martin Tomsa. V hlavních rolích vystoupí sólisté opery Katarína Jorda Kramolišová, Michal Pavel Vojta, Zdeněk Kapl, Dalibor Hrda, Peter Soós. Hostovat bude Kisun Kim a Agneša Vrábžová.

19:36
Jihočeské divadlo uvedlo muzikál Hello Dolly!

Dramaturgie opery Jihočeského divadla se v této sezoně zaměřila výhradně na divácky ověřené a oblíbené tituly - po Komediantech a Donu Pasqualovi v premiéře v pátek uvedla muzikál Hello Dolly!

Nejde o velký filmový muzikál s desítkami tanečníků a bombastickou výpravou, režisérka Iva Hlubková se zaměřila na dějovou linku nestárnoucího příběhu dohazovačky Dolly Leviové doprovázený krásnými melodiemi. Připomíná spíše formu velké operety, uvedla ČTK.

V Hello Dolly! našli roli všichni členové souboru opery a také studenti a čerství absolventi konzervatoře a baletní školy. Muzikál soubor nastudoval v překladu Iva Osolsobě a Alexandra Kozáka v klasické výpravě.

Příběh je podle režisérky napsán vtipně a stačí ho jen dobře zahrát, nemusí se ubírat od gagu ke gagu. V inscenaci diváci neuvidí velké taneční partie známé z filmu. Efekt scén nahrazuje choreografie unifikovanými pohyby.

V titulní roli Dolly Leviové se dnes představila Miroslava Veselá, alternovat ji bude Iva Hošpesová. Do role Horáce Vandergeldera režisérka obsadila uměleckého šéfa opery Miloslava Veselého. Ten, jak uvedl, se trochu zdráhal, neboť měl zálusk na některou z menších rolí. Hudebního nastudování se ujal Martin Peschík.

09:54
Špičková evropská moderna v Jihlavě: Klimt, Schiele, Kokoschka či Munch

Výstava Zamlčená moderna/Iluze a sny připravovaná v jihlavské Oblastní galerii Vysočiny bude zřejmě jednou z největších akcí v dějinách galerie. Představí díla špičkových českých, německých a židovských autorů, kteří tvořili v letech 1880 až 1930 na území bývalého Rakouska-Uherska a Československa. Pokusí se zmapovat mezery v historii, kdy autoři byli záměrně zamlčováni a postupně vytěsňováni z paměti národa. 

Návštěvníci od dubna do října uvidí nejen plejádu děl významných osobností evropské moderny a avantgardy - Gustava Klimta, Egona Schieleho a Oskara Kokoschky, Alfreda Kubina či Edvarda Muncha, ale i práce jejich českých protějšků - Františka Kupky, Luďka Marolda nabo Jaroslava Panušky. České Němce budou zastupovat Richard Teschner, Emil Orlik nebo Wenzel Hablik.

13:50
Herci v Dlouhé se promění v Hráče, Gogolova hra bude groteskou i detektivkou

Pražské Divadlo v Dlouhé uvede dnes večer premiéru hry Nikolaje Vasiljeviče Gogola Hráči. Nastudoval ji režisér Miroslav Hanuš ve spolupráci s uměleckým šéfem této scény Janem Bornou.

Hráči jsou hrou o tom, jak podvodníci podvedou podvodníka. Oba inscenátoři mají pocit, že v současné době téměř není aktuálnějšího tématu.

"Doba se za 200 let bohužel nehnula a dnes vlastně žijeme v hodnotovém světě Gogolovy hry. V situaci, kdy si ani podvodník není jistý před ostatními podvodníky. Velmi bychom stáli o to, aby se nám Hráče povedlo zahrát nejen jako grotesku, ale také jako detektivku, která bude pro diváky skutečně napínavá," uvedli inscenátoři v programu.

17:38
Zefirrellimu bude 89 let. Činohru, operu i film považuje za své manželky

Italský umělec Franco Zeffirelli, který se 12. února dožije 89 let, má úspěchy v opeře, činohře i ve filmu. Režisérská legenda je ctitelem anglické literatury a divadla a diváci na celém světě znají zejména jeho adaptace Shakespearových děl. Proslavil se také moderním pojetím klasických oper. Činohru, operu i film považuje za své manželky.

Rodák z Florencie se původně jmenoval Gianfranco Corsi. Studoval architekturu a umění, ale více než studiem byl okouzlen divadlem. Po válce začal mladý Zeffirelli jako divadelní herec a návrhář výpravy u Luchina Viscontiho. Od roku 1950 působil jako divadelní režisér doma i v zahraničí.

Oslavované jsou jeho filmové adaptace Shakespearových her z 60. let - například Zkrocení zlé ženy či Romeo a Julie. V roce 1977 natočil veleúspěšný film Ježíš Nazaretský, z dalších snímků lze jmenovat například Nekonečnou lásku z roku 1981, zpracování opery La Traviata (1982), Othella (1986) nebo kontroverzního Hamleta z roku 1990. Jedním z jeho posledních počinů je opus o slavné sopranistce Marii Callasové (2002).

13:08
Whitney Houston se posmrtně objeví ve filmu Sparkle

Americká zpěvačka a herečka Whitney Houstonová, která v sobotu zemřela ve věku 48 let, zažije posmrtně jednu premiéru - jako hvězda filmu Sparkle, který je remakem stejnojmenného snímku z roku 1976. Informoval o tom dnes list Los Angeles Times.

Podle jeho zdrojů Houstonová dokončila natáčení filmu, který se - až mrazivě symbolicky - věnuje talentovaným mladým muzikantům, jejichž život ničí závislost. Houstonová, jež se sama během své kariéry opakovaně potýkala s drogami, působila také jako výkonná producentka snímku a před více než deseti lety získala práva na původní film. Remake se natáčel loni na podzim a do kin má jít letos v srpnu.

V noci na dnešek producent Howard Rosenman novinářům sdělil, že právě viděl hrubý sestřih snímku. "Jsem naprosto v šoku," dodal. "Nemám tušení, jaký dopad to bude mít na Sparkle. Houstonová je v něm neuvěřitelně skvělá."

Aby tragických okolností provázejících tento snímek nebylo málo: Houstonová se svého času svěřila, že do hlavní role Sparkle chtěla mladou zpěvačku Aaliah. Musela ale plány a obsazení přehodnotit poté, co Aaliah tragicky zahynula při leteckém neštěstí v srpnu 2001.

Původní Sparkle vyprávěl příběh sester Williamsových, tria zpěvaček z Harlemu v 50. letech minulého století. Zároveň s tím, jak začínaly mít úspěchy, se jim život vymykal zpod kontroly a jedna z nich nakonec zemřela kvůli drogové závislosti.

V remaku, o němž se předpokládá, že sleduje podobnou dějovou linii, hrála Houstonová Emmu, matku sester, která je v jejich plánech spíš sráží, než povzbuzuje. Film je samozřejmě do značné míry postavený na hudbě, ale zatím není známo, jak moc - a jestli vůbec - v něm sama Houstonová zpívá. (čtk)

 

13:58
Rocker Peter Gabriel oslaví 62. narozeniny, skládal hudbu pro Scorseseho i pro Vall-Iho

Britský rockový hudebník, zpěvák a textař Peter Gabriel oslaví 13. února dvaašedesátiny. Celosvětovou proslulost mu zajistily především jeho písně a videoklipy k nim, spoluzakladatel legendárních Genesis se však angažuje i v četných mimohudebních projektech.

Gabriel začínal se středoškolskou skupinou Garden Wall, jež se postupně transformovala na Genesis. Ti se počátkem 70. let stali jednou z nejznámějších artrockových kapel na světě, avšak jejich frontman Gabriel skupinu v roce 1975 překvapivě opustil. Po dvouleté odmlce vydal svou sólovou prvotinu, po dalších třech "bezejmenných" albech následovaly So, Us či Up. Celosvětový úspěch představoval v roce 1986 například jeho singl Sledgehammer, doprovázený originálním videoklipem. Nedávno hudebník vydal album Scratch My Back s cover verzemi písní od jeho kolegů od Paula Simona po kapelu Talking Heads.

Gabriel píše i filmovou hudbu (například ke Scorceseho Poslednímu pokušení Ježíše Krista či na Oscara nominovanou píseň Down to Earth k animovanému filmu Vall-I), podílel se na multimediálním představení k otevření Dómu milénia v Londýně. Stál rovněž u zrodu festivalu WOMAD, který stejně jako Gabrielem založená nahrávací společnost Real World podporuje etnickou kulturu. Tradičně se věnuje řadě humanitárních projektů.

09:09
Proběhla pitva Houstonové, kriminalisté zatím tají její výsledek

V neděli byla provedena pitva americké zpěvačky Whitney Houstonové, výsledky však zatím na žádost kriminalistů nebudou oznámeny. Dcera popové divy, která byla v neděli po sobotním úmrtí matky převezena do nemocnice, byla podle agentury AP opět propuštěna.

Houstonovou, která se nejvíce proslavila účinkováním ve filmu Osobní strážce, našel v sobotu ve vaně hotelového apartmá v Los Angeles její bodyguard mrtvou.

Soudní lékař Edward Winter prozradil, že tělo mrtvé nevykazuje známky zranění a podle policie nic nenasvědčuje ani násilnému činu. Vyšetřovatelé však nemohou vyloučit žádnou z možných příčin smrti, dokud nebudou známy výsledky toxikologického rozboru, a to může trvat týdny.

10:45
Národní technické muzeum slaví, vstup bude zdarma

Národní technické muzeum v Praze na Letné (NTM) oslaví 15. února rok od svého znovuotevření po téměř pětileté náročné rekonstrukci. Při této příležitosti bude ve středu otevřeno po celý den, to je od 09:00 do 17:30 zdarma.

"Tehdy se tu představilo pět nových expozic: Historie dopravy v dopravní hale, Tiskařství a polygrafie, Astronomie, Architektura, stavitelství a design a expozice Fotografický ateliér. Na podzim byl pak otevřen šestý sál s technickými modely," připomněla mluvčí muzea Olga Šámalová a zdůraznila, že už po jedenácti měsících provozu tu letos v polovině ledna přivítali 300 000. návštěvníka.

"Je to dvojnásobek návštěvnosti, než byl roční průměr před uzavřením muzea," komentoval to generální ředitel NTM Karel Ksandr. Upozornil, že muzeum úzce spolupracuje s řadou organizací sdružujících handicapované občany, pro které pořádá speciální prohlídky. I proto je držitelem certifikátu Českého červeného kříže - Přátelské místo.

11:33
Před dvěma lety zemřel spisovatel Francis, jeho fanynkou byla i britská královna

Britský spisovatel detektivních románů Dick Francis zemřel před dvěma lety, 14. února 2010, ve svém domě na Kajmanských ostrovech. Bývalému úspěšnému žokeji a sportovnímu novináři bylo 89 let. Francis napsal čtyři desítky knih, jichž se prodalo přes 70 milionů kusů. Příběhy se odehrávaly v dostihovém prostředí. Debutem byla Smrt favorita z roku 1962, poslední knihu Vyrovnaný účet pak Francis napsal společně se synem.

Narodil se 31. října 1920 v městečku Lawrenny v jižním Walesu. Od malička si přál být žokejem. Za války se musel svého snu vzdát a stal se pilotem. Po skončení války se ale ke koním vrátil. Vyhrál 350 závodů a slavil úspěchy jako dostihový šampion. Jezdil i za stáj britské královny matky, která se stala jeho fanouškem. Později jí vždy posílal výtisk své nové knihy. V roce 1956 po pádu při dostihu, v němž by zvítězil, ukončil Francis svou jezdeckou kariéru.

15:03
Sting má Prahu rád, vrátí se. Nyní ale do velké O2 areny

V pražské O2 areně vystoupí 25. června britský zpěvák a skladatel Sting. Představí své největší hity v rámci oslav 25. výročí sólové kariéry. ČTK o tom dnes informoval Petr Novák z pořádající agentury Live Nation.

Sting se chystá do Česka už tento týden - v sobotu 18. února zazpívá v Kongresovém centru. Koncert byl beznadějně vyprodán už počátkem prosince.

"Na základě velkého fanouškovského zájmu se Sting rozhodl letos navštívit Prahu ještě jednou - komorní prostory Kongresového centra tentokrát vystřídá O2 arena," uvedl pořadatel.

Skladatel, zpěvák, autor, herec a aktivista Sting zahájil evropské turné 5. února v Newcastlu. Na koncertní šňůře ho doprovázejí kytaristé Dominic a Rufus Millerové, bubeník Vinnie Colaiuta, hráč na elektrické housle Peter Tickell a vokalistka Jo Lawryová.

18:40
Vyšla encyklopedie socialistických komiksů, které vycházely v Československu

Komiksovou produkci z dob socialismu přináší druhý díl Encyklopedie komiksu v Československu 1945 - 1989 autorů Josefa Ládka a Roberta Pavelky. Z kreslených příběhů dané doby se autoři tentokrát zaměřili na produkce časopisů Pionýrská stezka, Pionýrské noviny a Sedmička pionýrů.

Publikace obsahuje více než 80 titulů, které v daných časopisech a novinách vyšly. Příznivci komiksu si tak mohou přečíst o Modré pětce, Septimových příhodách, Třináctce ze Staré čtvrti nebo majoru Zemanovi. Autoři do přehledu zařadili také několik zahraničních příběhů, které mapovaná periodika často přejímala. Česká díla tak doplní ukázky z Asterixu, Záhady asteroidu 1431 nebo třeba sovětského hitu Jen počkej!.

Publikace obsahuje i svědectví více než dvou desítek pamětníků, mezi nimi i bývalých šéfredaktorů dnes již zaniklých časopisů.

08:40
Grammy 2012: Víc lidí se na přenos koukalo jen v roce 1984

Vyhlášení hudebních cen Grammy sledovalo ve Spojených státech 39 milionů televizních diváků. Sledovanost ceremoniálu tak byla druhá nejvyšší v historii. Více lidí se na Grammy dívalo jen v roce 1984, kdy si televizi kvůli ceremoniálu zapnulo 43,9 milionů Američanů.

Divácký zájem o tříhodinový ceremoniál výrazně překročil sledovanost před rokem. Loni vyhlášení Grammy sledovalo v USA 26,7 milionu diváků.

09:51
Pes z filmu The Artist dostal Zlatý obojek, cenu pro filmové psy

Uggie, psík z francouzského filmu The Artist, zářil na prvním udílení nových cen pro filmové psy nazvaných Zlaté obojky. Ze slavnostních ceremoniálu v Los Angeles si za výkon v tomto němém filmu v pondělí večer "odnesl" hlavní cenu pro nejlepšího filmového psa. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Desetiletý Jack Russel teriér porazil další nominované v této kategorii, kterými byli dobrman Blackie z filmu Hugo a jeho velký objev, Cosmo z filmu Začátky, Denver z komedie 50/50 a Hummer z filmu Young Adult (Mladá dospělá). Kromě snímku The Artist, ve kterém mají hlavní role Jean Dujardin a Bérénice Bejoová, byl Uggie nominován za výkon v romantickém snímku Voda pro slony s Reese Witherspoonovou a Robertem Pattinsonem.

Jakkoli neobvyklá může cena pro Uggieho být, jde podle AFP o další ocenění pro snímek The Artist. Příběh charismatického herce, který se neumí smířit s tím, že film promluvil, byl v deseti kategoriích nominován na Oscara i francouzské ceny César. Z 12 nominací na britské ceny BAFTA jich o víkendu proměnil sedm. (čtk)

10:09
Prodeje Whitney Houston rapidně stouply

Po smrti americké zpěvačky Whitney Houstonová, která nečekaně zemřela v sobotu ve věku 48 let, prudce vzrostl prodej jejích písniček a celých alb. Informovala o tom dnes agentura AFP.

V internetovém obchodu s aplikacemi a hudbou iTunes byl dnes nejprodávanější její hit I Will Always Love You (Vždy tě budu milovat), který zazněl ve filmu Osobní strážce. K kategorii alb se na druhém místě za hity Britky Adele, která v neděli triumfovala v letošních cenách Grammy, objevilo album Houstonové s jejími nejúspěšnějšími snímky.

Houstonová zabodovala i na prodejním serveru Amazon.com, kde obsadila deset z dvaceti prvních míst v žebříčku nejlepších prodejů, uvedla ČTK.

10:11
Na festivalu španělských filmů se promítnou Saura i Bunuel

Projekcí hororového příběhu Vetřelci režiséra Juana Carlose Fresnadilly začne dnes večer v pražském kině Světozor sedmý ročník festivalu španělsky mluvených filmů La Película.

Vedle aktuální produkce nabídne vyhledávanou kolekci španělského neorealismu s díly, která vznikla mezi lety 1951 až 1961. Výjimečný cyklus archivních snímků natočený režiséry jako Carlos Saura, Luis García Berlanga, Luis Buñuel či Juan Antonio Bardem mapuje neopomenutelnou etapu tvorby, jež zachycuje obraz společnosti za doby frankistického režimu.

Mimořádnou kolekci sestavil Institut Cervantes, který ji s úspěchem prezentuje po celém světě. Na výběru filmů se podílela řada významných osobností, mimo jiné i Antonio Banderas.

Sedmý ročník festivalu La Película se odehraje do 19. února v pražském kině Světozor. Od 20. do 26. února pokračuje v brněnském Kině Art.

13:17
Anifilm nabídne oscarové kandidáty a progresivní režiséry

Také na kandidáty na Oscara z kategorie krátkých i celovečerních animovaných filmů se mohou těšit návštěvníci Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifest, jehož 11. ročník se uskuteční od 26. dubna do 1. května v Teplicích a v Duchcově. Z rekordních 1600 přihlášených filmů vybraly bezmála dvě stovky, které se utkají o prvenství v jedné ze 12 soutěžních kategorií.

"Do mezinárodní soutěže se dostal například oscarovou nominací ověnčený francouzský celovečerní hit Život kočky či stejně oceněné krátké filmy - poetická Neděle a sci-fi The Morning Stroll," uvedla mluvčí přehlídky Marie Heřmanová. Soutěžní projekce nabídnou i studentské snímky, nové celovečerní a krátké filmy, experimentální animace, animované televizní znělky a reklamy.

Mezinárodní soutěž Anifestu představí jednoho z nejprogresivnějších a nejslavnějších japonských tvůrců Kodžiho Jamamuru, vůbec nejslavnějšího představitele americké nezávislé animace Billa Plymptona, švýcarského mistra Georga Schwizgebela a nizozemského tvůrce Paula Driessena. Ze Slovenska se do hlavní soutěže probojovaly například experimentálně laděný Poslední autobus Martina Snopka a Ivany Laučíkové a videoklip Free to be Me (režie Michaela Čopíková, Veronika Obertová).

14:54
Hollywood Reporter chválí český film na Berlinale

Elegantně natočený film o ztrátě nevinnosti od nadějného režiséra a scenáristy ze střední Evropy, tak hodnotí prestižní americký filmový časopis The Hollywood Reporter (THR) česko-slovinského zástupce v oficiálním programu letošního Berlinale, snímek Příliš mladá noc, který měl na berlínském festivalu premiéru v pondělí večer. Jeho režisérovi Olmovi Omerzuovi recenzent THR prorokuje některou z cen.

"Je to povedená záležitost v malém balení," naráží autor kritiky Neil Young na délku filmu, který trvá jen 65 minut. Vypráví příběh dvou kluků na prahu puberty, kteří náhodou prožijí jednu noc ve společnosti trojice dospělých a seznámí se s jejich světem a jejich komplikovanými vztahy.

"Většina umělecky zamýšlených evropských filmů - především rakouských - by na tom vystavěla drásavou podívanou o ztrátě nevinnosti, pedofilním zneužívání a nebo násilném konfliktu. Omerzu a jeho spoluscénáristé jsou naštěstí jiní a ukazují nevhodné chování dospělých svůdně tajemně, někdy až v temných komiksových fragmentech - přesně tak, jak to ti kluci mohli zažít a vidět, možná. Dojde i na krátkou snovou sekvenci, která nás vyvede z rovnováhy, nakolik můžeme věřit tomu, co vidíme," napsal THR, který ke každému festivalovému dni tradičně vydává speciální číslo věnované dění na Berlinale.

16:56
Blues v Bílém domě: Obamovi zahraje Mick Jagger, Jeff Beck nebo B.B. King

Zpěvák Rolling Stones Mick Jagger vystoupí 21. února před prezidentem Barackem Obamou. V Bílém domě se uskuteční bluesový večer za účasti dalších hudebních legend, jako jsou Jeff Beck, Buddy Guy a B.B. King. Koná se u příležitosti tradičního měsíce, kdy si Spojeném státy připomínají, jak černošské obyvatelstvo přispělo k jejich historii a kultuře.

Záznam z tohoto unikátního koncertu nazvaném Red, White and Blues se bude šest dní poté vysílat v americké televizi.

Vystoupení osmašedesátiletého Jaggera v Bílém domě přichází v roce, kdy kapela Rolling Stones slaví 50. výročí svého vzniku. Skupina, jež se proslavila hlavně rockovými hity jako Satisfaction a Sympathy for the Devil, ve svých začátcích hodně čerpala z černošského blues. Přiblížila tak tuto kulturu mladým bílým Američanům v době, kdy ještě existovala rasová segregace v jižanských státech USA.

11:03
Streepová na Berlinale převzala Zlatého medvěda a chválila Thatcherovou

Americká herečka Meryl Streepová v úterý večer na berlínském filmovém festivalu převzala Zlatého medvěda za celoživotní dílo. Po uvedení filmu Železná lady, v němž ztvárnila bývalou britskou premiérku Margaret Thatcherovou, vyzdvihla levicově smýšlející herečka některé pozitivní stránky konzervativní političky, kterou označila za feministku.

11:07
Pohřeb Whitney Houstonové se uskuteční v sobotu v kostele, kde jako malá zpívala

Tělo zpěvačky Whitney Houstonové v pondělí opustilo Beverly Hills. Rodina ho nechala letecky přepravit do rodného Newarku v americkém státě New Jersey, kde se v sobotu uskuteční pohřeb. Zpěvačka bude podle agentury AP pohřbena v kostele, v němž jako malá zpívala.

11:10
Tvůrce Simpsonových Matt Groening má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy

Tvůrce amerického seriálu Simpsonovi Matt Groening získal den před svými 58. narozeninami hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Hvězdy s pořadovým číslem 2459 se dočkal v úterý, jen čtyři dny před plánovaným vysíláním jubilejní pětisté epizody seriálu.

11:14
Chantal Poullainová a Jiří Schmitzer hrají v Ungeltu Na vlastní riziko!

 

Chantal Poullainová a Jiří Schmitzer jsou protagonisty psychologického příběhu anglického autora Petera Nicholase Darrella Na vlastní riziko!, jehož českou premiéru uvedlo v úterý večer pražské Divadlo Ungelt. Oba se na tomto jevišti potkali už v Albeeho Hře o manželství, která má za sebou během 12 let téměř 240 repríz a stále se uvádí.

Hlavní postavou hry Na vlastní riziko! je kdysi úspěšná francouzská šansoniérka, která přijíždí do Anglie převzít dům po zesnulém otci. Dědictví je však komplikované, je spojeno s věcným břemenem v podobě konzervativního univerzitního profesora. Samotáře, který dům obývá.

13:11
Za vším hledej brouka: Výtvarník Roman Franta vystavuje obrazy plné hmyzu

 

Výtvarník a pedagog Roman Franta vidí svět zaplavený brouky. Na výstavě Black Bug Double Show v pražské Galerii Vltavín jsou brouci na obrazech, fotografiích i plastikách, brouci zobrazení v hejnech, osamělí brouci-introverti i brouci hemžící se kolem exprezidenta Václava Havla. Jako specialitu pro úterní vernisáž připravili organizátoři i brouky pečené, podušené červy, opékaná sarančata a dokonce pivo Brouček (BrouCzech).

Výstava představuje poslední práce malíře a pedagoga Akademie výtvarných umění, který rád provokuje netradičními náměty. Název "double" upozorňuje na fakt, že každý obraz má na výstavě svůj protějšek. Franta tak proti sobě postavil Adamovy rajské Evy i neřestná jablka, nechal ukřižovat brouka před Pannou Marií, odpůrkyně Valentýna schoval za černé burky a naopak odhalil bujné křivky tří Grácií.

15:02
Zlínské divadlo se vypraví do hlubin študákovy duše

Městské divadlo Zlín připravuje sportovní muzikál ze života "študáků a kantorů" Škola základ života. Režisérkou je nová umělecká šéfka souboru Hana Mikolášková, premiéra hudební komedie se uskuteční v sobotu 18. února. Nové představení cituje mimo jiné z filmů Cesta do hlubin študákovy duše a Škola základ života, které podle předloh Jaroslava Žáka natočil režisér Martin Frič. Zlínská scéna však publiku připraví i několik inovací a překvapení.

16:27
Plastic People obnovili Pašijové hry velikonoční, které zahrají s pardubickou Komorní filharmonií

"Rockovou operu" Pašijové hry velikonoční zahraje skupina The Plastic People of The Universe 3. dubna v pražském Divadle Archa. Obnovená podoba "Pašijí" získá nové aranžmá a Plastic People ji poprvé zahrají společně s Komorní  filharmonií Pardubice pod vedením dirigenta Marko Ivanovice. Koncertní program doplní hostující zpěvačka Monika Načeva a básník Pavel Zajíček.

Pašijové hry velikonoční vyznikly před více než třiceti lety. Utajovaná koncertní premiéra se uskutečnila 22. dubna 1978 u Václava Havla na Hrádečku a sestava The Plastic People se pro tento projekt rozrostla na deset členů. Zvukový záznam Pašijí byl nejprve šířen jako samizdat na magnetofonovém pásku. Roku 1980 vyšla nahrávka pod názvem Passion Play u kanadské firmy Boží Mlýn, založené Paulem Wilsonem a byla posléze s velkým ohlasem vysílána celoplošnou kanadskou rozhlasovou stanicí CBC.

16:44
Tomáš Klus má díky albu Racek nejvíc nominací na cenu Anděl

Nejvíce nominací na cenu Akademie populární hudby Anděl za rok 2011 získal Tomáš Klus a jeho album Racek. Zabodoval hned čtyřikrát - v kategoriích Zpěvák roku (spolu s Danem Bártou a Davidem Deylem), Album roku (s Baromantikou Lenky Dusilové a Ležatou osmičkou Tata Bojs), za Ninu v kategorii Skladba roku (Šrouby a matice skupiny Mandrage a Půlnoční Václava Neckáře a skupiny Umakart) a Videoklip roku.

Ocenění, která budou předána už pojedenadvacáté, vyhlásí pořadatelé 8. března v přímém přenosu České televize. Moderátorkou večera bude Martina Jandová.

17:17
Výstava unikátních snímků z americké sbírky se vrací k počátkům barevné fotografie

Ve Staré radnici v Táboře začala výstava Rané barevné fotografie ze sbírky Američana Marka Jacobse - Jak svět dostal barvy. "Poprvé v České republice prezentuje šedesát kvalitních reprodukcí z Jacobsovy sbírky, jedné z nejvýznamnějších sbírek rané barevné fotografie na světě," řekl kurátor Jan Hubička.

Jacobs je sběratel autochromů a dalších materiálů vážících se ke vzniku a vývoji barevné fotografie. Jeho sbírka obsahuje díla bratrů Augusta a Louise Lumierů, Leona Gimpela, Marcela Meyse, vedoucí osobnosti fotosecese Alfreda Stieglitze a dalších fotografů. Fotografie z jeho sbírky byly zřídka vystavovány mimo USA a vždy šlo jen o několik snímků.

08:33
Festival Cirkus Cirkus přilákal do Prahy žongléry, akrobaty i břichomluvce

Pod cirkusovým stanem na pražském Hagiboru začal ve středu vpodvečer třetí ročník festivalu Cirkus Cirkus. Do 19. února se v jeho rámci uskuteční sedm představení, na nichž vystoupí artisté z Ruska, Česka, Lotyšska, Německa, Ukrajiny, Austrálie, Francie, Španělska a Itálie. Jejich umění posoudí odborná jury a v závěru akce odmění cenami.

Ve VIP porotě usedl jako dosud ve všech ročnících tohoto festivalu herec, mim a valašský král Bolek Polívka. Mezi diváky budou i programoví ředitelé z největšího cirkusového festivalu v Monte Carlu, z pařížského Moulin Rouge či šéfové největších cirkusů z Německa, Rakouska, Norska a Dánska.

Podle prezidenta přehlídky Cirkus Cirkus Festival 2012 Artura Kaisera se diváci mohou těšit na umění artistů z celého světa. "Vystoupí například ekvilibristé, drezéři, žongléři, vzdušní akrobaté, akrobaté na houpačkách, břichomluvec z Francie a představí se unikátní společná drezúra slonů a koní Reného Kasseliho z Německa," uvedl. Přízemní akrobacii předvede podle něj bývalý manžel monacké princezny Stéphanie Adans Lopes Peres, který před porotu předstoupí se svým bratrem. Klaunem bude Davis Vassalo z Itálie.

Více informací získají zájemci na adrese www.cirkusfestival.cz.

10:23
Štědroňovy sedmdesátiny svedou dohromady několik těles, zazní Mozart i Janáček

Slavnostním koncertem v Besedním domě uctí brněnští hudebníci 70. narozeniny skladatele a muzikologa Miloše Štědroně. Kromě jeho vlastních kompozic zazní skladby Leoše Janáčka, což je Štědroňův celoživotní oblíbenec a zároveň objekt odborného zájmu. Štědroň sedmdesátiny oslavil 9. února, koncert bude 22. února v Besedním domě. Na organizaci se podílí Filharmonie Brno, Konzervatoř Brno a Masarykova univerzita.

"Výtěžek ze vstupného bude věnován na opravu klavíru v Památníku Leoše Janáčka ve Smetanově ulici," řekla ČTK mluvčí Filharmonie Brno Karolína Trllová. Štědroň je podle filharmoniků nepřehlédnutelnou osobností brněnské kultury.

První polovina slavnostního koncertu je věnována Janáčkovu dílu. Zazní například Idyla pro smyčce, Ukvaldské písně a Otčenáš. V druhé půli večera přijdou na řadu Štědroňovy skladby, například Kabinet Wam+Wachs, cyklus pro marimbu, vibrafon a bicí nástroje, který vznikl k 220. výročí úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta.

V cyklu Incantamentum (Zaklínání) pro ženský sbor a bicí nástroje zhudebnil Štědroň texty tabulek nalezených ve zničených Pompejích. Jde o vzkazy adresované podsvětním mocnostem, aby podle návodu popsaného na tabulce zle naložily s nepřítelem pisatele. Poslední skladbou večera bude AD: Allegria e nostalgia z roku 2009, v níž se Štědroň jako skladatel vyrovnává s dvořákovskou inspirací.

12:31
Jazzová zpěvačka Krallová představí v Praze desku, kterou věnovala synům a manželovi

Do Prahy se v listopadu vrátí kanadská jazzová zpěvačka Diana Krallová. V Kongresovém centru vystoupí 12. listopadu. Vstupenky se začnou prodávat 22. února v síti Ticketpro v cenách od 990 do 2500 korun.

Krallová, jedna z nejúspěšnějších jazzových hudebnic současnosti, v Česku vystupovala už několikrát, naposledy v roce 2009, kdy představila své zatím poslední album Quiet Nights. Tato její dvanáctá studiová deska je poctou brazilské hudbě.

Zpěvačka považuje skladby z toho alba za "nesmělé a skromné písničky", deska je podle ní smyslná, lehká a erotická. Na albu je také několik předělávek hitů jako Walk On By, You're My Thrill či The Girl From Ipanema, tentokrát pod názvem The Boy From Ipanema.

Desku Krallová věnovala svým dvěma synům a svému muži Elvisi Costellovi. Britského hudebníka si vzala v roce 2003, v následujícím roce spolu natočili album The Girl In The Other Room. V roce 2006 se jim narodila dvojčata Dexter a Frank.

13:51
Národní divadlo hledá nového ředitele

Ministerstvo kultury vyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele Národního divadla (ND). Oznámilo to dnes na své internetové stránce. Přihlášky bude přijímat do 12. dubna. Současnému řediteli ND Ondřeji Černému, který se hodlá do konkurzu přihlásit, vyprší šestiletý mandát koncem března příštího roku. Od 1. ledna 2012 se stala součástí ND Státní opera Praha (SOP).

"Informaci jsem vzal na vědomí. Hodlám se se svým týmem uměleckých šéfů do tohoto výběrového řízení přihlásit," řekl dnes bez bližších podrobností ČTK Černý.

Komentovat nechtěl ani to, že ministerstvo předpokládá nástup nového ředitele "nejpozději" 1. dubna 2013 - zatímco jemu končí mandát 31. března 2013. Teoreticky to znamená, že by to jeho působnost ve funkci mohlo zkrátit, nový ředitel by mohl nastoupit kdykoliv po skončení výběrového řízení.

Kandidáti na ředitele mají podle ministerstva předložit koncepci řízení a rozvoje Národního divadla včetně záměru financování, a to v návaznosti na koncepci transformace ND a SOP. Spolu s ní mají mít připraven i návrh na obsazení pozic šéfů uměleckých souborů, vytvořený na základě vzájemné předběžné dohody, uvádějí podmínky zveřejněné na webu ministerstva.

16:48
Houstonovou uloží k jejímu otci, na pohřbu bude kameraman

Sobotní pohřeb americké zpěvačky a herečky Whitney Houstonové možná bude přenášet v přímém přenosu některá z amerických televizí. Podle agentury AFP totiž dostal na smuteční obřad akreditaci nejmenovaný kameraman. Pohřeb v baptistickém kostele Nové naděje v Newarku se uskuteční v kruhu rodiny a pozvaných hostů. Mezi nimi jsou například kmotra Houstonové, soulová zpěvačka Aretha Franklinová, nebo známý černošský reverend a bojovník za lidská práva Jesse Jackson.

"Do chrámu smí jeden člověk (s kamerou), jenž bude zajišťovat přímý přenos" pro média a internet, řekla AFP majitelka místní obřadní síně Carolyn Whighamová.

Sdělila rovněž, že přenos bude promítán na obřích plátnech před kostelem, v němž Houstonová začala v 11 letech zpívat ve sboru. Ten pojme zhruba 1500 lidí. Vlastní obřad začne v poledne (18:00 SEČ).

Ostatky Houstonové pak budou uloženy do země na hřbitově Fairview de Westfield, asi 15 kilometrů od kostela. Pohřben je tam i její otec.

08:41
Ilustrátor Reisenauer vystavuje kresby, které tvořil pro sebe

Známý výtvarník a ilustrátor Pavel Reisenauer vystavuje ode dneška svojí volnou tvorbu v budově bývalých Elektrických podniků v Holešovicích. Přes 30 velkých barevných kreseb pochází ze série s pracovním názvem Pro sebe, které jsou jiné než dobře známé ilustrace pro časopis Respekt.

Podle autorů výstavy série obsahuje témata "skrytých pasáží jen zdánlivě slavných dějin a motivy zšeřelých zákoutí světského ducha". Reisenauer kreslí svůj pohled na okolní svět, reálné prostředí a aktuální problémy, pracuje ale s fantazií a nadsázkou a výjevy z městského prostředí posouvá tam, kam potřebuje.

Výstava se koná v prostorách Prager Kabarettu, který v budově bývalých Elektrických podniků provozuje nakladatelství Divus. Ve funkcionalistickém objektu, který patří společnosti Orco, sídlí kromě Kulturního domu Vltavská několik dalších malých galerií, jsou v něm i ateliéry umělců.

10:21
Sting v sobotu oslaví 25 let kariéry na pražském koncertu

V pražském Kongresovém centru v sobotu vystoupí britský rockový zpěvák, hudebník a jeden ze zakládajících členů legendární skupiny The Police. Gordon Matthew Thomas Sumner, kterého hudební fanoušci znají pod uměleckým jménem Sting. V Praze bude v rámci svého koncertního turné Back to Bass, které je oslavou jeho 25 let trvající sólové kariéry.

Již několik týdnů beznadějně vyprodanému hledišti pro zhruba 3000 diváků Sting zahraje autorské písně z posledních pěti let, ale i své starší hity. Chybět tak jistě nebude například píseň Fields of Gold, notoricky známá balada Every Breath You Take či skladba Desert Rose, která ke konci milénia vévodila světovým i tuzemským hudebním hitparádám. "U příležitosti 25. výročí sólové kariéry se Sting představí fanouškům tak, jak ho dobře znají - s basou na krku zahraje své největší hity," uvedl k sobotnímu koncertu Petr Novák z pořádající agentury Live Nation.

13:11
V Ponci prozradí, jak to bylo se začátkem snowboardingu v Čechách

O zrodu snowboardingu v Čechách vypráví hra Sněžná revoluce, kterou spolu s profesionální sportovci nastudoval divadelní soubor Jiná prkna. Premiéru bude mít v pondělí v pražském divadle Ponec. Inscenace se odehrává na scéně ve tvaru skateboardové U-rampy.

Režisérka Zuzana Páleníková, která sama je profesionální instruktorkou snowboardingu, čerpala ze skutečných událostí. "Několikrát jsme se sešly s průkopníky tohoto sportu. Dovídaly jsme se zajímavosti a pikantnosti z doby, kdy tito dnes už seriózní pánové řádili jako banda pankáčů," popsala vznik inscenace Páleníková.

Hra vypráví příběh party kamarádů, kteří v roce 1983 objevují dosud neznámý styl lyžování. Navzdory době, která není nakloněna inovacím a novým myšlenkám, se společně snaží snowboarding prosadit. Ve dvou časových rovinách scénáře se potkává předrevoluční období s jeho ideály a současnost ovládaná rukou trhu. Po roce 1989 začíná na prknech jezdit stále větší počet lidí, z "pankáčské" vzpoury proti konvencím se stává silně komercializovaná zábava.

15:15
Oscary se již nebudou předávat v divadle Kodak

Na letošním předávání prestižních filmových Oscarů bude velmi pravděpodobně chybět jedno slavné jméno: Kodak. Americký soud totiž vyhověl žádosti firmy Eastman Kodak a zrušil její sponzorskou smlouvu s losangeleským divadlem, kde se ceny Akademie filmových umění a věd předávají.

Společnost dvacetiletou smlouvu v hodnotě 74 milionů dolarů, díky které neslo hollywoodské divadlo její jméno, podepsala v roce 2000. Kvůli vážným ekonomickým problémům ale Kodak v lednu požádal o ochranu před věřiteli a zároveň v rámci úspor o zrušení smlouvy s divadlem. Této žádosti soud ve středu s okamžitou platností vyhověl.

Zatím není jasné, jaké jméno divadlo ponese. Společnost CIM Group, která divadlo vlastní, se k tomu doposud nevyjádřila.

17:20
Na konci sezony převezme brněnské divadlo nový šéf

Nový šéf převezme činohru Národního divadla Brno nejspíš na konci sezony, případně na začátku té příští. Jeho výběr je v kompetenci ředitele divadla Daniela Dvořáka, jenž podle dnešního tiskového prohlášení zvažuje vypsání výběrového řízení. Dosavadní šéf činohry Zdenek Plachý ve čtvrtek rezignoval ze zdravotních důvodů. V posledních měsících čelil kritice.

Plachého žádost o uvolnění z funkce Dvořák přijal a poděkoval mu za práci, kterou v divadle od roku 2007 vykonal. "Zejména první tři roky vedl soubor zodpovědně v rámci své - všeobecně akceptované - koncepce založené zejména na velkoformátových inscenacích klasických dramatických textů v rozmanitých režijních výkladech. Za jeho vedení se soubor konsolidoval a špičkoví herci dostávali mimořádné interpretační úlohy," uvedl Dvořák.

Aktuálně řídí činohru Dvořák ve spolupráci se souborovou uměleckou radou a zástupcem šéfa Pavlem Jurášem. Plachý je v pracovní neschopnosti, formálně zůstává zaměstnancem divadla. Právě léčení s vážným zraněním ruky uvedl Plachý jako hlavní důvod své rezignace. "Potrvá to několik měsíců. Nechci brzdit provoz činohry," řekl ČTK ve čtvrtek.

18:55
Mladí čeští výtvarníci se utkají o prestižní cenu, hlásit se může každý

Společnost Jindřicha Chalupeckého vyhlašuje 23. ročník soutěže pro mladé české výtvarníky. Uzávěrka přihlášek je do 31. května.

Do tradiční soutěže pro autory do 35 let se může přihlásit každý, kdo chce své dílo konfrontovat se současnou tuzemskou uměleckou scénou. Společnost také oslovila skupinu teoretiků a kurátorů, aby nominovali své tři adepty na cenu.

Pro každý ročník je jmenována mezinárodní odborná komise, která přihlášená díla posuzuje. Předsedou letošní bude stejně jako loni newyorský kurátor Muzea moderního umění (MoMA) Christian Rattemeyer.

Mezinárodní komise bude vybírat finalisty 10. a 11. června. Jejich práce pak budou vystaveny v listopadu a prosinci v Domě pánů z Kunštátu v Brně. Laureát pro letošní rok bude vybrán v průběhu výstavy. Vítěz obdrží 150 tisíc korun a možnost dvou studijních pobytů v zahraničí, kde může také realizovat své výstavy.

08:08
Divadlo Meetfactory uvede Schillerova Parazita pod novou dramaturgií

Divadlo MeetFactory chystá na dnešek premiéru málo známé hry Friedricha Schillera Parazit v režii Jiřího Honzírka. Jedná se o první počin nové dramaturgie, kterou po odcházejícím Janu Horákovi na této scéně přebírá Jan Tošovský.

Schillerův Parazit je vlastně přepisem o něco starší konverzační komedie francouzského autora Louise-Benoita Picarda. Pojednává o ministrovi, který svou důvěru vložil do rukou nepravého člověka - a o dalších úřednících, kteří se nebohému ministrovi snaží otevřít oči.

V Česku se hrála málo, nejvíc v 50. letech, kdy byla využita k tendenční kritice prvorepublikových poměrů. Naposledy ji uvedlo Městské divadlo v Brně v úpravě Martina Porubjaka a režii Jany Kališové v roce 2000.

09:45
Na Berlinale se dnes rozdají ceny: odpoledne diváci, večer porota

V Berlíně dnes vyvrcholí 62. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale udělením cen. Odpoledne svá ocenění rozdělí nezávislé a divácké poroty, večer pak budou vyhlášeni držitelé Zlatého medvěda a Stříbrných medvědů pro nejlepší soutěžní snímky. V obou případech má Česká republika své želízko v ohni.

Tím je absolventský snímek slovinského režiséra Olma Omerzua Příliš mladá noc, který vznikl na pražské FAMU a může získat některou z cen nestatutárních porot, jako se to loni podařilo dokumentu Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové.

Večer pak budou jeho tvůrci netrpělivě čekat na vyhlášení ceny pro nejlepší festivalový debut, o niž český zástupce soutěží s dalšími 26 filmy. (čtk)

10:51
Ve Východočeské galerii možná budou vystavovat i studenti

Studenti Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí by příští rok mohli mít výstavu ve Východočeské galerii v Pardubicích. Zrodila se totiž nová spolupráce, která by mladým umělcům měla přinést zviditelnění a prostor pro to, aby ukázali svá díla. Galerie zase oživí svůj program o svěží díla mladých umělců. ČTK to řekl zástupce ředitele střední umělecké školy Jaroslav Habrman.

"Chceme začít příští rok, tedy v roce 2013. Na tento rok zatím galerie nemá svůj výstavní plán a ještě se musíme domluvit, v jakém termínu by se výstava dala uskutečnit a jaký by byl rozsah. Naše jednání jsou ale v počátcích," řekl Habrman.

Jednání Východočeské galerie a Střední uměleckoprůmyslové školy jsou na samém začátku, vypadají však velmi nadějně. Zástupkyně ředitele galerie Hana Řeháková oslovila Jaroslava Habrmana a zatím to vypadá, že našli společnou řeč. Pro studenty by výstava byla dobrou šancí, jak se prezentovat veřejnosti přímo v prostorách pardubické galerie. Podle Habrmana bude výstava pro studenty obrovskou motivací. Při své práci podle něj pocítí větší zodpovědnost. (čtk)

12:31
Doleželovy fotografie z koncentračních táborů budou vystaveny v Praze

Cyklus dvou desítek fotografií Jiřího Doležela Stopy paměti bude poprvé vystaveny v Praze. Soubor portrétů lidí z Olomoucka, kteří prošli nacistickými koncentračními tábory a komunistickým vězením, bude vystaven v pražském Karolinu v rámci festivalu Mene Tekel. Autor doplnil fotografickou výstavu zvukovým záznamem, na kterém každý z bývalých vězňů vypráví svůj příběh.

Doleželovy snímky z projektu Stopy paměti získaly uznání od mezinárodní poroty Czech Press Photo. V roce 2010 obdržel autor první cenu v kategorii Portrét, o rok později pak Čestné uznání ve stejné kategorii. Stopy paměti budou součástí výstavního projektu Cesty ke svobodě, který v pondělí zahájí festival proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel. Snímky budou vystaveny do 2. března. (čtk)

13:38
Interaktivní výstava o Antonínu Dvořákovi prodloužena do června

Až do 3. června prodloužilo České muzeum hudby v Praze interaktivně řešenou výstavu o Antonínu Dvořákovi. Začala loni v červnu a dosud si ji prohlédlo na 20 tisíc zájemců, uvedla ČTK.

Expozice nabízí originální partitury, korespondenci, fotografie i osobní předměty, které dosud nebyly vystaveny. Netradiční formou představuje příběh chudého chlapce, jenž se stal světovým skladatelem, odhaluje nové skutečnosti a zajímavosti z jeho života. 

Autorům se podařilo oslovit hudební fanoušky i laiky. I nadále ji budou doprovázet přednášky, workshopy pro školy, koncerty a další tematické pořady.

14:34
Snímek Slovince z FAMU cenu diváků na Berlinale nezískal

Český zástupce na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale snímek Příliš mladá noc vyšel naprázdno při dnešním vyhlašování cen nezávislých a diváckých porot. Nezopakoval tak loňský úspěch dokumentu Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové, který si odnesl cenu čtenářů deníku Der Tagesspiegel.

"Důležité je pro nás přijetí toho filmu tady. Máme signály, že byl přijat velmi dobře. A skvělá je samotná účast. Tohle by byla taková třešnička na dortu," řekl Jiří Konečný, který loni na Berlinale přivezl i Nesvatbov.

Absolventský snímek slovinského režiséra Olma Omerzua, který vznikl na pražské FAMU, má navíc ještě šanci získat cenu pro nejlepší festivalový debut. Její držitel bude vyhlášen během večerního předávání Zlatého medvěda a Stříbrných medvědů pro soutěžní snímky.

"To je samozřejmě cena, která by nás nejvíc zajímala, ta by byla úplně skvělá," uvedl Konečný. (čtk)

17:33
V Liberci hrají "hiphopovou detektivku pro malé"

Naivní divadlo v Liberci v sobotu ve slavnostní premiéře uvedlo novou inscenaci Babu a papoušek, hiphopový detektivní příběh určený školákům i jejich rodičům. První novinku divadla v tomto kalendářním roce připravil režisér Petr Vodička. Představení sledoval vyprodaný sál.

Mladý režisér má za sebou v Liberci už tři inscenace a úspěšně se uvedl již svou premiérou, kterou byla hra Tristan a Isolda. Příběh o malé Babu, která hledá svého papouška, je vlastně pokusem o moderní pohádku.

"Dal jsem si celkem práci s tím, aby ten příběh byl vystavěný trošku detektivním způsobem, ale aby to děti pochopily," řekl režisér Vodička. Představení je rodinné. Své si v něm najdou děti školního věku i ty odrostlejší, kterým je blízký hip hop, ale i jejich rodiče, dědečkové a babičky. (čtk)

 

10:20
V Arše uvedou hru o konci světa, začíná vymíráním včel

Divadlo Archa bude v neděli večer místem pražské premiéry autorské inscenace Jiřího Havelky Svět v ohrožení, kterou nastudoval v brněnském HaDivadle. Havelka tak navázal na předchozí spolupráci s HaDivadlem - inscenaci Indián v ohrožení věnovanou teorii relativity a Albertu Einsteinovi, která se na jevišti Archy objevila v sobotu.

Svět v ohrožení je druhou inscenací z dramaturgického cyklu Konec civilizace?, v rámci kterého HaDivadlo prostřednictvím různých témat a pohledů mapuje stav současné společnosti, jež se stále častěji obrací k motivům konce světa, globální katastrofy, apokalypsy a radikální proměny.

Svět v ohrožení tematizuje ekologickou katastrofu v podobě hromadného vymírání včelstev, ale také tajemství a mystérium života včel jako metafory základních lidských otázek.

12:11
Cobain by se dožil 45 let, život kultovního zpěváka ukončila brokovnice

V malém americkém městečku Aberdeen ležícím asi 150 kilometrů jihozápadně od Seattlu se 20. února 1967 narodil zpěvák a kytarista kultovní skupiny Nirvana Kurt Donald Cobain. Nirvana se v 90. letech stala symbolem nového stylu "grunge", kombinujícího heavy metal s punkem.

Temná a drsná hudba s dominující kytarou hýbala na přelomu 80. a 90. let hitparádami po celém světě a oblečení skupin ze Seattlu (kostkované bundy, flanelové košile a bradka) se stalo módní uniformou.

Úspěšný muzikant Cobain ale marně hledal lék na své vnitřní deprese. Nenalezl ho v heroinu, ani v manželství se zpěvačkou Courtney Love, s níž měl dceru Frances Bean - a pátek 8. dubna 1994 bylo ve venkovském sídle poblíž Seattlu nalezeno jeho mrtvé tělo. Střelil se brokovnicí do hlavy. Po letech slávy tak začal grunge pohlcovat své věrozvěsty, například Cobainův protějšek z Alice in Chains Layne Staley se v roce 2002 předávkoval drogami. Soundgarden za sebou mají dlouhou pauzu v letech 1997 až 2010, a tak ze slavného kvarteta hrají celou dobu jen Pearl Jam.

14:29
David Mamet popisuje zoufalství neoblíbeného politika, jeho hra bude mít českou premiéru

Americký prezident je hlavním hrdinou politické satiry Listopad, kterou v březnu nasadí na repertoár brněnské divadlo Buranteatr. Hra amerického autora Davida Mameta Listopad zachycuje prezidenta v Oválné pracovně těsně před volbami, v nichž mu průzkumy nevěstí nic dobrého. Mamet popisuje zoufalství neoblíbeného politika, jenž se pokusí zachránit kariéru několika taktickými veletoči.

Politická satira se v Listopadu snoubí s žánrem crazy komedie. Kromě prezidenta ve hře vystupují jeho tajemník, poradkyně, která touží po sňatku se svou přítelkyní, lobbista Národního svazu chovatelů krocanů a indiánský náčelník. Hlavní roli ztvární Martin Tlapák. Dále účinkují Michal Isteník, Kateřina Dostalová, Jiří Hájek a Dano Junas.

Zvláštností inscenace je scénografie. Buranteatr si nechává zhotovit hyperrealistickou malbu Oválné pracovny v podobě, jak ji měl zařízenou Bill Clinton. Malbu ponese 15 metrů dlouhé plátno zavěšené do oválu. Premiéra je 3. března v multikulturním centru Stadec.

17:04
Dokument Nickyho rodina má úspěch po celém světě, uvedou jej televize v Německu či Belgii

Celovečerní dokumentární film o záchraně 669 českých a slovenských dětí sirem Nicholasem Wintonem Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče má další úspěchy ve světě. Už třetí měsíc běží v australských multiplexech, podle režiséra se připravuje distribuce v nadabovaných verzích v Německu a ve Francii.

"Největší nárůst diváků samozřejmě očekáváme spuštěním celoplošné distribuce v USA, Kanadě a ve Velké Británii," řekl Mináč. Je spokojen s tím, že jeho snímek se s bilancí téměř 50 000 diváků stal nejnavštěvovanějším dokumentárním filmem v ČR za rok 2011 i že se dostal v příslušné kategorii do nominací na Českého lva.

Nickyho rodinu také zařadily do svého vysílání velké televizní stanice. Belgická RTBF uvede film ve francouzštině, německá ARD zároveň film nominovala na evropskou cenu Civis. "Co mě však skutečně ohromilo, byly odezvy na film dokonce v čínštině či khmerštině," podotkl Mináč.