On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
03:11
Steve Walsh v Brně odstartoval Jazz on 2012, který předchází Jazzfestu

V brněnském klubu Alterna v neděli koncertem kapely Steve Walsh Band začala série Jazz on 2012. Nabídne celkem pět večerů domácích a zahraničních interpretů. Naváže na ni hlavní událost sezony, dubnový Jazzfest.

Kapela Steve Walsh Band je soustředěna kolem amerického kytaristy, skladatele a producenta Steva Walshe, který v New Yorku vystupuje po boku takových osobností, jako je Norah Jonesová nebo Viktor Krauss.

Posluchačům dnes nabídl písně hlavně v duchu amerického blues, jazzu, country a neworleanské hudby. Příští neděli na něj naváže pražské progresivní fusion seskupení Quattro Formaggi proplouvající hranicemi mezi funkem, rockem, gospelem a latinsko-americkými rytmy.

V dalším programu festivalu vystoupí mladá kapela Behind The Door nebo trio Ondřeje Štveráčka, který si přiveze amerického pianistu Briana Charetta, držitele nominace na cenu Grammy. Přehlídku uzavře v neděli 13. května česko-americký kvartet Rostislava Fraše a Skipa Wilkinse. (čtk)

06:16
Nositel Turnerovy ceny a další v galerii skládají hold kapele The Smiths

V galerii Holden v britském Manchesteru se o víkendu otevřela výstava zasvěcená odkazu The Smiths, někdejší kapele zpěváka Morrisseyeho.

Expozice nazvaná The Gospel According To... obsahuje mimo jiné díla, jež stvořil nositel Turnerovy ceny Jeremy Deller nebo fotograf Stephen Wright. Jeho snímky dokonce uvádí texty The Smiths do biblických konotací, napsala BBC.

Vernisáže se zúčastnil například bubeník The Smiths Mike Joyce. "Je to skvělá pocta celé kapele," řekl Joyce. 

"Chtěli jsme přijít se současnějším pohledem na Smiths. Všechny jejich dosavadní výstavy se točily kolem archivních záběrů a nostalgických předmětů," doplnila kurátorka Jane Andersonová.

07:24
Oprah Winfrey zrušila talkshow Rosie O'Donnellové

Americká televizní síť OWN zrušila talkshow komičky a moderátorky Rosie O'Donnellové. 

Její poslední díl bude odvysílán 30. března a O'Donnellová, která se v prosinci v přímém přenosu zasnoubila se svoji přítelkyní, se posléze vrátí do New Yorku.

"Rozjezd nového televizního pořadu je vždy komplikovaný a člověku se rating zlepšuje jenom tehdy, když mu vzrůstá sledovanost," uvedla moderátorka Oprah Winfrey, jíž síť OWN patří. 

"Jsem ráda, že Rosie a její tým pořadu dali, co mohli."

08:15
Na Nové scéně bude mít premiéru taneční Máj

Na Nové scéně Národního divadla bude mít dnes premiéru Máj, který podle Karla Hynka Máchy nastudovali režisér David Prachař, choreograf Václav Kuneš a taneční soubor 420PEOPLE.

Inscenace představí Máchovy verše v moderní dynamické interpretaci činoherní i taneční. Zpěv a hudební doprovod Pavla Fajta a Ondřeje Anděry zazní živě z jeviště.

Prachař s Kunešem budou v představení sami účinkovat a chtějí, aby se v jeho adaptaci prolnulo co nejvíc uměleckých řemesel.

„Text budeme respektovat v celém jeho znění, i když se nebudeme bránit práce s ním a našemu vlastnímu pojetí a výkladu,“ řekl Prachař.

09:38
Norah Jones přehrála v Austinu celé své nové album

Nové album pianistky a zpěvačky Nory Jones vyjde až 1. května, návštěvníci festivalu South by Southwest už ho ale naživo slyšeli od první do poslední písně. 

Jak informovala agentura AP, Norah Jones na festivalu přehrála všech dvanáct písní z desky nazvané Little Broken Hearts.

"Austin v mém domovském státě Texasu je ideálním místem, kde se o Little Broken Hearts podělit. Je sice trochu strašidelné se o nové písně podělit s novými lidmi, ale jsme přece všichni kamarádi," řekla publiku Jonesová.

Podle agentur AP představuje deska, kterou Jonesová natočila s producentem Danger Mousem, další odklon od jejích jazzových začátků.

11:12
"Talent od Ozzyho", písničkářka Janet Robinová, vyjíždí na turné po ČR

Americká písničkářka a kytaristka Janet Robinová, kterou na kytaru učil Randy Rhoads z kapely Ozzyho Osborna, zahájí tento týden v Hranicích na Přerovsku své turné po České republice. Na čtyřech koncertech ji doprovodí muzikanti pohybující se kolem české kapely November 2nd.

Živelná kytaristka, která dokáže hrát na svůj nástroj i zuby, vystoupí do konce března také v Uherském Brodě, Jihlavě a Praze. Koncerty se uskuteční v rámci jejího evropského turné.

Koncertní program postavila zpěvačka na skladbách ze své poslední desky Everything Has Changed. V proslulém osobním studiu Johnnyho Cashe - Cash Cabin jej produkoval Cashův syn John Carter Cash.

"Posluchači na koncertech uslyší i novinky, které hodlám letos natočit s producentem Johnem Paulem Jonesem, někdejším baskytaristou Led Zeppelin. Spolupráce s ním bude splněním mého snu. Na této kapele jsem totiž vyrůstala," uvádí ve zprávě ke svému vystoupení Robinová, která po Česku ve svém evropském turné pokračuje ve Francii, Německu a Velké Británii.

Na zdejších koncertech ji doprovodí kytarista Roman Helcl (Anna K.), baskytarista Vašek Vávra (Clou) a bubeník Daniel Šoltis (Vertigo, Lenka Dusilová, IMT Smile).

"Stejní muzikanti mě už doprovázeli na posledním českém turné před dvěma lety a bylo to vážně skvělé. Ostatně jsme vyrůstali na stejné muzice, takže jsme si nemuseli na zkouškách nic vysvětlovat. Mám pocit, jako kdybych s nimi hrála odjakživa, takže se naživo dokážeme hodně odvázat. Posluchači se mají na co těšit," doplnila Robinová. (čtk)

12:38
Festival Jeden svět míří do Pardubic a s ním filmy o arabských revolucích

 

Celkem 15 filmových dokumentů nabídne divákům pardubická část 12. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Přehlídka začíná v úterý a v Divadle 29 potrvá čtyři dny.

Letos se akce zaměřuje na současné či nedávné protesty a nepokoje v různých částech světa. Událostem takzvaného arabského jara se bude věnovat i pardubická část. Například úvodní snímek Bahrajnský výkřik do tmy pojednává o potlačených protestech v Bahrajnu, doprovodí jej také debata k tomuto tématu. Film Nedáme se umlčet nabídne pohled na průběh revolucí v dalších arabských zemí se zdůrazněním role nových medií. V pardubické premiéře také budou uvedeny dva nové české dokumenty, film Závod ke dnu režiséra Víta Janečka a snímek Pod sluncem tma Martina Marečka, který festival zakončí.

 

12:46
Světový den divadla uvede Back to Bullerbyn i Staré pověsti české

Na 18 tisíc diváků navštívilo během jedenácti let 157 představení uvedených na přehlídce doprovázející Světový den divadla pro děti a mládež, který se slaví 20. března. Jejími hlavními pořadateli jsou Institut umění - Divadelní ústav s českým střediskem Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež. I letos ji doprovodí ocenění osobnosti divadla pro děti.

Patří Karlu Šefrnovi za čistotu scénických prostředků a mravní odpovědnost tvůrce inscenací Loutkářského souboru C Svitavy.

Hostem přehlídky, která se do 22. března koná v Divadle v Celetné a v kulturním domě Mlejn, je například amatérský loutkářský spolek Športniki a Loutkové Divadlo Maribor s představením Back to Bullerbyn, držitelé prestižní oborové ceny Erik, kterou české středisko Mezinárodní loutkářské unie UNIMA uděluje jednotlivcům či souborům za výrazný počin v oblasti profesionálního a amatérského loutkového divadla.

Naivní divadlo Liberec nabídlo do programu inscenaci Neklan.cz aneb Ze Starých pověstí českých, které na Skupově Plzni obdrželo cenu za scénář Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka. Také soubor Buchty a loutky přispěl oceněným projektem; jeho pohádka Zlatá husa na festivalu Mateřinka získala cenu za scénář a zvláštní cenu poroty v kategorii pět až sedm let za vyváženost inscenace ve všech složkách, komunikativnost a humor.

Oceněný herec, režisér, skladatel jevištní hudby, scenárista Karel Šefrna a jeho svitavské "céčko" předvede v pražské premiéře svou inscenaci Pták Ohnivák, liška Ryška a my.

Program přehlídky zaplnily i dětské kolektivy, úspěšní účastníci celorepublikových přehlídek - Soubor Tři boty z Třebotova, základní umělecká škola Chlumec nad Cidlinou, soubor Roztočená vrtule ze Slaného a soubor Malé dvě z umělecké školy v Jaroměři. (čtk)

13:53
Na Blues Alive vystoupí zydeco písničkářka Rosie Ledet

Na letošním Echu Blues Alive, které proběhne 23. března v šumperském Domě kultury, vystoupí význačná akordeonistka a zpěvačka Rosie Ledet.

Její kapela Zydeco Playboys oživuje žánr zydeco, neworleánské kreolské hudby, která zní v podání Ledetové spíš jako crossover současných jižanských stylů.

Kromě Ledetové v Šumperku vystoupí také českému publik dobře známá Wanda Johnson, slovenská zpěvačka Jana Růžičková s kapelou Cross The Line a bílínská zpěvačka Petra Börnerové v akustickém duu s kytaristou Tomášem Bobrovniczkým.

14:03
Kofroň s Agon Orchestra oslaví Pražské jaro v Národním technickém muzeu

Přímo mezi exponáty v dopravní hale Národního technického muzea (NTM) v Praze usednou 14. května návštěvníci koncertu 67. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Netradiční koncert v podání Agon Orchestra pod vedením Petra Kofroně na neobvyklém místě připomene 100. výročí narození a zároveň 20. výročí úmrtí průkopníka nové hudby a estetiky, skladatele Johna Cage. Za pořadatele o tom informovala Alena Svobodová.

Koncert v NTM s kapacitou 350 míst je již beznadějně vyprodán. Lidé budou podle organizátorů sedět na židlích nejen mezi tmavými lokomotivami, zavěšenými historickými letadly a nablýskanými automobily navozujícími atmosféru prvorepublikových filmů, ale také na galeriích, kde se nacházejí staré motocykly a vitríny s různými modely.

Ředitel NTM Karel Ksandr uvedl, že s ředitelem Pražského jara Romanem Bělorem už dlouho uvažovali o podobné akci. "Mnozí skladatelé klasické hudby byli ovlivněni technikou, například Antonína Dvořáka fascinovaly lokomotivy. Navíc má naše hala výbornou akustiku, asi díky zavěšeným letadlům, která jsou převážně ze dřeva a plátna," uvedl Ksandr k místu konání koncertu nazvaného Pocta Johnu Cageovi.

Připomněl, že v NTM se již konala vystoupení Spirituál kvintetu a Jaroslava Svěceného a všichni účinkující si pochvalovali akustiku sálu. "Cage byl nejen skladatel, ale i geniální myslitel a inspirátor nových idejí," podotkl dramaturg festivalu Antonín Matzner. (čtk)

15:12
Na Výstaviště přijede Pitbull, americký rapper kubánského původu

V Tipsport Aréně na pražském Výstavišti se 17. června představí americký rapper kubánského původu Pitbull. Známý hudebník, vlastním jménem Armando Christian Pérez, vystoupí s několika speciálními hosty. Koncert v rámci turné Planet Pit World Tour nabídne písně z nového alba Planet Pit i starší hity. Za organizátory o tom informovala Dominika Janigová z agentury Fource.

Speciální fanouškovský předprodej vstupenek v cenách od 990 korun do 1090 korun (VIP 2590 korun) začíná 20. března, běžný předprodej v předprodejních sítích Ticketpro a Ticketportal o den později.

Pitbull podle pořadatelů zahraje hity, které ovládají taneční parkety všech zemí světa: I Know You Want Me, Hotel Room Service či Rain Over Me či Hey Baby (Drop It on The Floor). Zazní i singly kralující všem světovým hitparádám, jako Give Me Everything a International Love.

"Bude to mimořádně nabitá jízda, která nám dá šanci ukázat celému světu, jak moc nás hudba může spojovat. A hlavně se budeme všichni skvěle bavit," prohlásil Pitbull. (čtk)

16:02
Lady Gaga exkomunikovala novináře a televizi

Lady Gaga včera moderátorce Oprah Winfreyové oznámila, že přestává komunikovat s novináři. Informoval o tom časopis Rolling Stone.

"Tenhle náš rozhovor je na dlouhou dobu poslední. Dlouho se teď nehodlám s nikým bavit," prohlásila Gaga v rozhovoru pro pořad Oprah´s Next Chapter: Lady Gaga, jenž včera odvysílala stanice Winfreyové OWN.

"Žádná televize, žádné noviny. Když mi zavolají rodiče a ptají se, jestli jsem o tom už slyšela, nechci vůbec vědět, na co se ptají. Od všeho se odříznu," prohlásila Gaga.

17:03
Jak je důležité míti Filipa v Brně

Národní divadlo Brno láká milovníky komedií na novou inscenaci hry Jak je důležité míti Filipa od Oscara Wildea. Autorem úpravy a zároveň režisérem je Roman Groszmann, jenž chce podle svých slov především pobavit a rozesmát diváky. "Je to hra Wildea, hra o Wildeovi, hra s Wildem. Neakcentuji žádné závažné a tíživé téma. Hra je o partnerských vztazích, lásce v různých podobách," řekl dnes Groszmann.

Světově proslulá komedie vychází z dobově populárního konverzačního žánru. Děj stojí na záměnách a nedorozuměních, text je plný aforismů, bonmotů, dvojsmyslů a jiskřivé ironie. Podle dramaturga Martina Dohnala však rozhodně nejde o "pouhou" konverzační komedii.

"Humor této hry je podvratný, anarchistický, dvojsmyslný," uvedl Dohnal a připomněl, že nonkonformní dekadent Wilde se po celý život dostával do konfliktů s dobovou morálkou. Jen pár měsíců po světové premiéře hry stanul před soudem kvůli homosexualitě. Dohnal text vidí také jako "parodii na tlachání a veškeré výroky o ničem".

V hlavních rolích Johna Worthinga a Algernona Moncrieffa účinkují David Kaloč a Petr Jarčevský, v dalších úlohách se představí například Vladimír Krátký, Dita Kaplanová a Magdaléna Tkačíková. Scénu i kostýmy navrhla Sylva Marková, hudbu napsal Miroslav Ondra. Premiéru hostí 23. března Mahenovo divadlo. (čtk)

18:12
Mňága a Žďorp vydají na apríla Dáreček s Videodárečkem

Nahrávku složenou ze dvou CD po patnácti písních a DVD pod názvy Dáreček a Videodáreček připravila ke svým pětadvacetinám skupina Mňága a Žďorp. Album vyjde 1. dubna, přesně v den, kdy před pětadvaceti lety oblíbená skupina z Valašského Meziříčí vznikla. Turné k výročí kapela plánuje na letošní podzim.

"Chceme, aby se ten den album objevilo v některých otevřených obchodech, i když to letos vychází na neděli. Nikdy jsme nic neslavili, tak jsme si řekli, že to dodržíme přesně na den," řekl lídr Mňágy a Žďorp Petr Fiala.

Předělávky jeho písniček od konce ledna každé pondělí po jedné představuje hudební server t-music.cz. Jako první si zájemci mohli poslechnout nahrávku kapely Wohnout, která si vybrala skladbu This Song z alba Web Site Story. Na albu se mimo jiné podílejí Kryštof, Vypsaná fixa, Tři sestry, Tata Bojs, Monkey Business, Živé kvety, Xindl X, Michal Hrůza, Tomáš Klus, Skyline, Už jsme doma nebo Sto zvířat. DVD nabízí dokumentární pohled do studií účastníků projektu.

"Udělat předělávky našich hitů k výročí kapely mě napadlo loni na dovolené v Thajsku, kde jsem poslouchal alba Martina Gorea z Depeche Mode, který dělá předělávky svých oblíbenců. Hned jsem zavolal Márdimu z Vypsané fixy a dalším kámošům a už se to rozjelo," sdělil Fiala.

Dodal, že pro projekt neexistovalo žánrové omezení, naopak obsahuje taneční, folkové i rapové úpravy písní Mňágy a Žďorp pod heslem "čím více stylů, tím lépe". Podle Fialy je tento projekt oslavou výročí kapely a navíc svým způsobem mapuje tuzemskou hudební scénu. (čtk)

08:25
Prachař proměnil Máj v expresivní tanec
Scénické zpracování romantické básně Karla Hynka Máchy Máj uvedla v pondělí večer Nová scéna Národního divadla. Rozsáhlý literární útvar převedla do divadelní podoby taneční skupina 420people v choreografii svého člena Václava Kuneše. Známé verše recitoval také herec Jan Kačer, produkci doprovázeli autoři hudby Pavel Fajt a Ondřej Anděra.
Představení připravili Václav Kuneš s Davidem Prachařem, který večer režíroval a verše také přednášel. V tanečních rolích se představili i další členové skupiny 420people Nataša Novotná, Zuzana Herényiová a Milan Odstrčil.
"Rytmus básně je velmi taneční," vysvětlil před premiérou Václav Kuneš, proč v Máji nachází inspiraci. Tancem nechtěl vyjadřovat děj, spíše zachycovat atmosféru a náladu díla. Zpracování Máje oba tvůrci pojali jako osobní zpověď rozebírající základní otázky lidské existence, kterými se přes básnické obrazy zabývá i autor literárního díla.
Samotné přednášené verše pak byly jakýmsi doplněním dění na scéně. Ta si vystačila s jednoduchými rekvizitami, jimiž byla země v podobě vrstvy suché hlíny a voda v mělkém bazénku. Oba základní elementy doplnila jednoduchá, stylizovaná projekce - kulisa pro hlavní podívanou, jíž byl emotivně silný expresivní tanec.
09:24
V Brně začínají revolty a nepokoje, přesunul se tam Jeden svět

Více než 70 projekcí a 25 debat nabídne brněnská část festivalu Jeden svět, která v pondělí slavnostně začala v sále HaDivadla. Hlavním letošním tématem přehlídky filmů o lidských právech jsou revolty a nepokoje, řada snímků se věnuje také ekologickým otázkám. Dějištěm projekcí je kromě HaDivadla také Sál Břetislava Bakaly, kino Art a Uměleckoprůmyslové muzeum.

Ústředním tématem 14. ročníku Jednoho světa jsou protesty v různých částech světa. Mnoho filmů je věnováno takzvanému arabskému jaru a mapuje loňské nepokoje v severní Africe a na Blízkém východě. Další dokumenty se zaměřily třeba na situaci zdravotně nebo mentálně postižených, transsexuálů a sociálně slabých.

"Snímky reflektují události v Egyptě, Tunisku, Libanonu, Bahrajnu, Bělorusku, Íránu. Doplňují je další příběhy z oblasti lidských práv - osudy dělníků z čínských dolů, reprezentantek Afghánistánu v boxu či ruské novinářky Estěmirovové," uvedla koordinátorka festivalu v Brně Kateřina Petrášová.

11:38
Pražské jaro připomene jazzovou atmosféru New Orleans

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, jehož 67. ročník se koná od 12. května do 3. června, vedle klasické hudby opět nabídne také jazz. V úvodní den festivalu se na Staroměstském náměstí představí skupina Brass Band Prague, která připomene hudební atmosféru New Orleans. Vstup na tradiční akci konanou jako součást Pražského maratonu je volný.

S Brass Band Prague, kapelou sestavenou z předních pražských hudebníků, vystoupí americký zpěvák Andrew Lee Davison, který od roku 1991 žije v Praze, kde spolupracuje s mnoha muzikanty z okruhu jazzové scény.

Na loňském ročníku Pražského jara jazzovou scénu zastupoval mladý varhaník Ondřej Pivec. Český varhaník žijící a působící v New Yorku vystoupil se svým Organic Quartetem. "Velmi si cením možnosti hrát na festivalu spojovaném především s klasickou hudbou. Mísení stylů a žánrová nevyhraněnost jsou podle mne dnes v umění velmi důležité faktory," komentoval svoji účast.

13:21
Mádl cestující časem přilákal do kin nejvíc diváků

Komedie režiséra Miloslava Šmídmajera s Jiřím Mádlem v hlavní roli Probudím se včera skončila hned po premiéře v čele žebříčku návštěvnosti českých kin. O víkendu ji zhlédlo téměř 40 000 diváků, kteří v pokladnách nechali pět milionů korun.

Druhá je podle informací Unie filmových distributorů americká animovaná komedie ve 3D Lorax a hned za ní Železná lady s oscarovou Meryl Streepovou v roli britské premiérky Margaret Thatcherové. Ke třetímu místu jí stačilo 8000 diváků.

Ze druhého místa na čtvrté se propadl americký sci-fi snímek John Carter: Mezi dvěma světy, který se zařadí mezi největší hollywoodské filmové finanční katastrofy všech dob. Pátou pozici obsadila novinka Bohdana Slámy Čtyři slunce, která o víkendu přilákala před filmová plátna 5549 lidí. Zatím jich má na kontě přes 28 000.

15:50
Michael naváže na turné. Ve Vídní poděkuje všem, kdo mu zachránili život

Britský zpěvák George Michael bude od září pokračovat v turné, které loni zahájil v Praze a které musel na podzim v Rakousku přerušit kvůli vážnému zápalu plic. Michael naváže na přerušené evropské turné Symphonica: The Orchestral Tour 4. září právě ve Vídni, kde nedávno strávil několik týdnů v nemocnici.

Michael turné Symphonica odstartoval loni v srpnu ve Státní opeře Praha v doprovodu Českého národního symfonického orchestru a v listopadu se do české metropole vrátil. Zanedlouho poté měl vystoupit ve Vídni, ale tamní koncert se už kvůli nemoci neuskutečnil. Michalův stav byl velmi vážný a podle britských médií v listopadu bojoval o život.

"George Michael je po boji se zápalem plic ve zdraví a ve vynikající formě zpátky," oznámili dnes manažeři 48letého zpěváka. Na první koncert chce Michael rozdat 1000 vstupenek zdarma, aby tak vyjádřil díky vídeňským lékařům, kteří ho vyléčili.

"Rád bych využil této příležitosti, abych v první řadě poděkoval doktorům a sestřičkám, kteří mi zachránili život a tak úžasně se o mě starali, a také všem svým fanouškům, rodině a přátelům za jejich lásku a podporu," uvedl dnes Michael.

Zpěvák po Vídni vystoupí 9. září v Paříži a na 29. září má naplánovaný koncert v londýnské Royal Albert Hall.

17:17
Vítěz ceny Astrid Lindgrenové líčí velké životní problémy. Získal 14 milionů korun

Nizozemský spisovatel Guus Kuijer dnes získal švédskou cenu nesoucí jméno slavné pohádkářky Astrid Lindgrenové. Komise Kuijera vybrala proto, že ve svém díle dokáže se srdečností a humorem vylíčit velké životní problémy. K literárnímu ocenění patří finanční prémie ve výši pět milionů švédských korun (téměř 14 milionů korun), což z něj činí jedno z nejlépe dotovaných ocenění za literaturu pro děti a mládež na světě. Letos se o cenu ucházelo 168 kandidátů z 66 zemí, byla mezi nimi i česká ilustrátorka Renáta Fučíková.

"Úcta k dětem je v jeho díle patrná stejně jako odmítání netolerance a utlačování. Kuijer kombinuje vážná témata a bystrý přístup s vřelostí, jemným humorem a neotřelými fantaziemi," uvedla komise ve zdůvodnění, proč letos vybrala nizozemského autora. Cenu si převezme na slavnostní ceremonii 28. května ve Stockholmu.

Devětašedesátiletý Kuijer dosud napsal více než 30 knih. Na poli dětské literatury o sobě dal poprvé vědět v roce 1975. Za své dílo, které bylo přeloženo do více než deseti jazyků, získal v minulosti řadu ocenění nejen v Nizozemsku, ale například také v Německu.

Mezi jeho nejznámější počiny patří například kniha Het boek van alle dingen (Kniha všech věcí) nebo série o jedenáctileté dívce Polleke, podle které byl v roce 2003 natočen stejnojmenný film.

19:01
Polívka točí povídky s ČT. Třeba sci-fi s hororovými prvky

Česká televize (ČT) ode dneška točí v Brně povídkový cyklus Setkání s hvězdou režiséra Zdeňka Zelenky. V hlavní roli tří příběhů se představí Bolek Polívka a další brněnští herci. Štáb bude v Brně natáčet do 7. dubna.

Polívka hraje v příbězích čtyři různé postavy, v jednom díle má totiž dvojroli. "Připravit pro něho tři naprosto odlišné herecké úlohy je sice nesmírně lákavé, ale také obtížné. Jsem rád, že se k takovémuto reprezentativnímu portrétu brněnská televize rozhodla, protože hezkých úkolů pro velké herce je v současné zkomercionalizované době čím dál míň," uvedl Zelenka, který má s Polívkou zkušenosti už ze svého dřívějšího filmu Hodina klavíru.

V příběhu Martina Bezoušky Romance se Polívka stane šedou eminencí, která tahá za nitky a snaží se prosadit svého syna do politiky. V povídce Exekutor, sci-fi příběhu s hororovými prvky od Luboše Baláka, hraje Polívka neúprosného úředníka, kterému je zákon nade vše. Tvůrci slibují u tohoto příběhu překvapivou pointu. Třetí příběh, satirická Bezouškova povídka Jak za starých časů, odhalí pravé charaktery mlčenlivého jevištního mistra v podání Polívky a ambiciózního politika ztvárněného Arnoštem Goldflamem.

Kromě tří herců pochází všichni ostatní z brněnského divadelního prostředí. Povídky se budou točit například v brněnském studiu České televize, v Městském divadle Brno nebo v bývalém areálu Zetoru. Termín vysílání ještě není známý.

07:58
Američan žijící v Praze zachycoval atmosféru New Yorku a osobnosti popkultury

Znalec newyorské undergroundové hudby, umění a klubové scény Robert Carrithers představuje do 20.dubna v pražské Fotograf Gallery své snímky dokumentující uměleckou atmosféru New Yorku 80. let minulého století. Momentky a portréty Američana žijícího v Praze zachycují slavné osobnosti americké popkultury, ale i barmany či budoucí celebrity, které kdysi navštěvovaly newyorský Club 57.

"Kromě fotografické hodnoty je výstava neocenitelná v tom, že Robert s těmi lidmi žil a byl součástí newyorského dění na přelomu 70. a 80. let. Dokumentoval svůj život," řekl kurátor Pavel Turek.

Mezi šesti desítkami převážně barevných snímků jsou kromě momentek a reportážních fotografií zachycujících atmosféru doby i snímky určené pro tehdejší módní magazíny.

V Česku žije Carrithers od poloviny 90. let. Dokumentoval polistopadové kulturní dění, svým fotoaparátem zachytil například exprezidenta Václava Havla, módní přehlídky v pražském klubu Radost nebo scény ze zákulisí Národního divadla. V současnosti pracuje na dlouhodobé sérii Bohemian Nudes, připravuje dokument o pražsko-berlínsko-australské post-punkové kapele Fatal Shore a natáčí magicko-surrealistický film z prostředí staré Prahy.

09:31
Kreslení Beatles ve Žluté ponorce připlují na zrestaurovaném DVD

Kreslený film legendární skupiny Beatles z roku 1968 Žlutá ponorka se dočkal digitálního zrestaurování. Na DVD by měl být uveden na trh 28. května. 

Grafičtí odborníci strávili nad úpravami surrealistického filmu, a to snímek po snímku, celé čtyři měsíce. Nevyužili totiž k práci automatického softwaru, aby nenarušili osobitý charakter ručně provedených kreseb.

Pestrobarevný film, který představuje členy skupiny Beatles jako kreslené postavičky, doprovází jejich "psychedelická" hudba. Soundtrack filmu, na nichž jsou jedny z největších hitů kapely jako Lucy in the Sky With Diamonds, Eleanor Rigby a When I'm Sixty-Four, vyjde ve stejný den také samostatně na cédéčku.

11:27
Adele s albem 21 prolomila další metu, je prodávanější než Pink Floyd

Prodej alba 21 britské zpěvačky Adele už v Británii předstihl klasickou desku britské rockové kapely Pink Floyd The Dark Side of the Moon. Druhá deska teprve 23leté zpěvačky tak pokračuje v prolamování prodejních met a její album oceněné šesti Grammy odsunulo album Pink Floyd na osmou příčku v žebříčku nejprodávanějších alb všech dob v Británii.

Na ostrovech se alba 21 prodalo více než čtyři miliony kusů, a v historickém žebříčku je sedmé. Podle společnosti Official Charts Company mu přitom stačí jen dalších 12 000 prodaných kopií k dosažení šesté příčky, kterou dosud okupují Dire Straits s deskou Brothers in Arms.

"Zdá se, že Adele každý další týden dosahuje nového rekordu," říká Martin Talbot z Official Charts Company.

Vůbec nejvíc, zhruba 5,8 milionu kopií, se ve Velké Británii prodalo výběru největších hitů, Greatest Hits, skupiny Queen. Následují album Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band od Beatles a kolekce Greatest Hits od švédské formace Abba.

14:28
Zemřel scenárista Guerra, pro Fellinoho napsal oscarový Amarcord

Ve věku 92 let zemřel italský básník a scénárista Tonino Guerra, který spolupracoval s nejslavnějšími filmovými tvůrci včetně Federika Felliniho či Michelangela Antonioniho. Zemřel ve svém domě nedaleko Rimini.

Guerra se narodil 16. března 1920 a literární tvorbě se začal věnovat v době, kdy byl internován v německých koncentračních táborech za druhé světové války.

Svůj první scénář napsal k filmu Lidé a vlci z roku 1956 režiséra Giuseppeho De Santis. Pak už velkou část své tvorby věnoval právě kinematografii, ačkoli pokračoval i v psaní pro televizi, divadlo a nezanevřel ani na poezii, malířství a sochařství.

Na seznamu Guerrových slavných děl jsou Felliniho Amarcord, který dostal v roce 1975 Oscara za nejlepší zahraniční film, či A loď pluje, Antonioniho Zvětšenina, Dobrodružství nebo Zabriskie Point.

15:55
Open Air Festival přiveze elektronické raubíře Bloody Beetroots, kteří bojují se systémem

Italské elektronické a taneční duo The Bloody Beetroots je dalším oznámeným hostem Open Air Festivalu, který se uskuteční letos od 9. do 11. srpna na letišti Panenský Týnec. Elektro-punková dvojice, která loni vystoupila v pražském Lucerna Music Baru, nabídne elektro set a s ním "neřízenou party od začátku až do konce".

Bloody Beetroots je pseudonym umělce jménem Sir Bob Cornelius Rifo. Italského producenta a fotografa, který svůj rok narození dokládá číslem 1977 vytetovaným na své hrudi, doplňuje Tommy Tea. Oba hudebníci tradičně vystupují v černých maskách. Dvojice je známá také tvorbou remixů skladeb různých umělců, například The Chemical Brothers, Wu-Tang Clanu a Goose.

"Když nemůžeme se současným systémem bojovat, musíme se z něj naučit čerpat při tvorbě něčeho nového, revolučního," podotkl před časem Rifo.

18:04
Z Olomouce do Japonska. Výstava láká na dřevořezy a slonovinu

Do Japonska 19. století zavede návštěvníky výstava Stín kvetoucí sakury, jejíž vernisáž bude ve čtvrtek v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Výstava vychází zejména ze sbírky barevných japonských dřevořezů z pozůstalosti malíře Karla Svolinského a kolekce slonoviny arcibiskupa Leopolda Prečana, řekli dnes novinářům zástupci muzea.

Podle kurátorky Gabriely Elbelové expozice přiblíží druhou polovinu 19. století, kdy se prolomila staletí trvající politická izolace Japonska a země navázala živé obchodní kontakty s Evropou a Amerikou. "To s sebou přineslo také velký zájem o japonský život a kulturu a záhy se objevili sběratelé specializující se na japonské umění," uvedla Elbelová.

Japonské sbírky na přelomu 19. a 20. století vznikaly i v Olomouci. "Svolinského kolekce zahrnuje většinu nejdůležitějších námětů japonských dřevořezů, tedy figurální témata, krajinu, květiny a zvířata," uvedla kurátorka.

06:24
Divadlo Broadway dnes uvede rock operu Hamlet od Janka Ledeckého

V Praze bude dnes večer uvedena takzvaná světová verze úspěšného muzikálu Hamlet Janka Ledeckého, tentokrát pod názvem Hamlet The Rock Opera. Vznikla ve spolupráci s americkým režisérem Robertem Johansonem a na jevišti Divadla Broadway ji do konce dubna čekají tři desítky repríz.

Titulní roli nastudoval Václav Noid Bárta v alternaci s Ondřejem Rumlem. Ledecký se bude s Josefem Vojtkem střídat v roli krále Claudia. Na jevišti se dále objeví například Marta Jandová, Leona Machálková, Richard Tesařík, Martin Pošta, Eliška Bučková, Tomáš Trapl a Josef Laufer.

Hamlet měl od roku 1999 včetně zahraničí přes 1300 repríz. V Praze se představí po úspěchu v Koreji a v Tokiu. Podle Ledeckého se hudebně či textově nezměnilo pouhých pět čísel, ostatní prošla úpravou. Některé písničky se ozvou v podání jiných postav. (čtk)

07:33
V Crossu se promítne dokument o hraní na neviditelné kytary

Film Filipa Černého Jak získat neviditelný bronz, který bude mít dnes premiéru v kavárně pražského klubu Cross, seznámí diváky s recesí Air Guitar, ve které soutěžící předstírají hru na kytaru. Promítání je spojeno s nesoutěžním setkáním českých airguitaristů, přednáškou a ukázkami hry na Air Guitar.

V hlavní roli dokumentárního filmu vystupuje Veronika Müllerová, úřadující mistryně ČR a držitelka bronzu z mistrovství světa 2011 ve finském Oulu. Snímek mapuje cestu do dějiště šampionátu, kde se soutěžící pokoušejí získat titul mistra světa ve hře na imaginární kytaru. Zachycuje přípravy na soutěž a dokumentuje zvláštní mezinárodní komunitu kytaristů bez kytar.

Müllerová je inženýrkou chemie, má ráda bojové sporty a je členkou ochotnického divadelního souboru Lázně Toušeň. V roce 2007 reprezentovala ČR na mistrovství světa v plachtění bezmotorových letadel, kde skončila na 20. místě. Hře na Air Guitar se věnuje teprve několik měsíců.

Světové finále Air Guitar World Championships se koná koncem srpna ve Finsku již od roku 1996. Soutěže se účastní více než 20 zemí. Loňský finalový večer moderoval Dan Crane, legenda americké Air Guitar. Soutěž zahájila finská popová hvězda Anna Abreuová. I přes deštivé počasí sledovalo světové finále na otevřené scéně v Oulu 7000 lidí. Česká republika se letos zúčastní mistrovství světa Air Guitar potřetí. (čtk)

08:49
Dnes zazní muzikál o Villonovi, poslední dílo Hubače a Vrby

Scenárista Jiří Hubač, textař Pavel Vrba a skladatel Ondřej Brzobohatý jsou autory komorního muzikálu Já, Francois Villon, jehož premiéru uvede dnes pražské Divadlo na Jezerce. Režisér Radek Balaš obsadil do hlavních rolí Martina Písaříka a Petru Vraspírovou.

Na jevišti se dále objeví Jana Malá, Petr Kostka, Petr Vacek, Daniel Bambas, Tomáš Petřík, Ondřej Černý a Tomáš Vaněk.

Písařík už kdysi Villona hrál v amatérském divadle, tohoto hrdinu si zamiloval. "Je to silná postava, jíž musím vtisknout něco sám ze sebe. Mám před ní obrovský respekt, její energie se musí projevit jinak než jen nějakými jednoduchými prvky. Zkoušení mě stálo obrovskou sílu, myslel jsem jenom na to a ostatní projekty vypustil," řekl Písařík před premiérou.

Premiérou oslaví Divadelní společnost Jana Hrušínského své desáté narozeniny. Jde o její pětadvacátou novinku. Tou předposlední byla v polovině února komedie Jeppe z vršku Ludviga Holberga s Radkem Holubem v hlavní roli. Další tituly se chystají například s režiséry Janem Hřebejkem a Lídou Engelovou.

Dnešní premiéru věnuje Divadlo na Jezerce památce Jiřího Hubače a Pavla Vrby, kteří loni zemřeli. (čtk)

09:48
Česká filharmonie s ruskou klavíristkou nahrazuje koncerty zrušené kvůli pohřbu Václava Havla

S Českou filharmonií dnes a v pátek ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí ruská klavíristka Olga Kernová. Orchestr tak nahrazuje dva zrušené vánoční koncerty, které se neuskutečnily vzhledem k tehdejšímu úmrtí exprezidenta Václava Havla.

Čeští filharmonici místo toho hráli při loučení s Havlem ve Vladislavském sále a také hudebně doprovodili s budoucím šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem v katedrále sv. Víta Havlův pohřeb.

V podání Kernové dnes v Rudolfinu zazní Klavírní koncert č. 5 Es dur zvaný Císařský od Ludwiga van Beethovena, který doplní Intermezzo Bohuslava Martinů a svita z baletu Louskáček Petra Iljiče Čajkovského. Dirigovat bude Petr Altrichter.

Šestatřicetiletá klavíristka Kernová přijala v sezoně 2010/2011 místo sólistky Filharmonie Brno v době, kdy stál v jejím čele nynější šéf České filharmonie David Mareček. Hudebnice pochází z muzikantské rodiny s vazbami na Čajkovského a Rachmaninova. Získala řadu ocenění na mezinárodních kláních včetně prestižní Van Cliburnovy soutěže. (čtk)

10:15
V Galerii Montmartre jsou vystaveny příběhy Čechosloválů ze sovětských lágrů

Seznámit se s osudy Čechoslováků, kteří byli v minulosti zavlečeni do sovětských lágrů, mohou lidé ode dneška v pražské Galerii Montmartre. Autoři expozice Adam Hradilek a Jan Dvořák natočili s bývalými vězni desítky rozhovorů.

Shromáždili také fotografie, archivní materiály i autentické předměty života v táborech. Dnešní vernisáž je spojená s přednáškou. Výstavu pod názvem Čechoslováci v gulagu organizují Ústav pro studium totalitních režimů a Knihovna Václava Havla.

Prvotní odhady, že v gulagu mohlo být vězněno přes 100.000 občanů bývalého Československa, jsou podle českého historika Mečislava Boráka nadsazené. V případě celého předválečného Československa mohlo být obětí na 37.000.

Nejvíce postiženi byli obyvatelé někdejší Podkarpatské Rusi, z nichž po útěku do Sovětského svazu po přičlenění východního cípu předválečné republiky k Maďarsku v roce 1939 skončilo v gulagu okolo dvou desítek tisíc. (čtk)

10:45
Kupkovy ostatky se z Pere Lachaise přesunou na Vyšehrad

Urna s popelem slavného malíře českého původu Františka Kupky se bude stěhovat z Paříže do Prahy. Český stát i přes protesty historiků umění připravuje převoz urny ze hřbitova Pere Lachaise na vyšehradský hřbitov. Převoz zajišťují ministerstva kultury, obrany a zahraničí.

Většinu nákladů ponese ministerstvo obrany, organizačně bude převoz zajišťovat Vojenský historický ústav, řekla mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková. Převoz by se podle ní měl uskutečnit do letošního podzimu, na který připadá 100. výročí první veřejné prezentace Kupkových abstraktních obrazů.

Iniciátorkou převozu ostatků je dokumentaristka Lenka Jaklová, dnes členka Rady města Hradce Králové za TOP 09, která se Kupkovým dílem a životem zabývá a v roce 2008 například o něm uspořádala mezinárodní konferenci.

Ministryně kultury Alena Hanáková počátkem března pozvala Jaklovou, královéhradeckého hejtmana Lubomíra France, rektora AVU Jiřího Kotalíka a ředitele VHÚ Aleše Knížka na jednání, na kterém vyslovila souhlas s převozem urny. Následoval dopis adresovaný francouzskému ministerstvu kultury a žádost o osobní setkání s jejím protějškem, řekla ČTK Jaklová.

S převozem ostatků Františka Kupky, jehož urna je od pohřbu v roce 1957 uložena v kolumbáriu na hřbitově Pere Lachaise, nesouhlasí Uměleckohistorická společnost. Připomíná, že Kupka si za svůj domov zvolil Francii a neprojevil zájem vrátit se do Čech.

"Můžeme být právem hrdi na to, že Čechy daly světu osobnost tak velkého formátu, jakou je František Kupka, nemáme ale právo si ji přivlastňovat a bez jejího deklarovaného přání ji z Francie převážet zpět. Kupkova velikost ostatně zdaleka přesahuje naše hranice, neredukujme jej proto nyní na osobnost domácího formátu," napsali historikové ministryni kultury.

"Kolumbárium na Pere Lachaise, nejvýznamnějším pařížském hřbitově, kde odpočívají velikáni nejen francouzské kultury, je pro něj důstojným místem, které si sám zvolil," říkají. Deska s nápisem Francois Kupka Officier de la légion d'honneur (František Kupka, Důstojník čestné legie), je pro ně důkazem toho, že byl hrdý na francouzské státní vyznamenání udělované za přínos Francii.

Na podzim uplyne 100 let od chvíle, kdy Kupka v Paříži vystavil obrazy Amorfa - Dvoubarevná fuga a Amorfa - Teplá chromatika, díla zásadní pro zrod abstraktního umění. Národní galerie, která vlastní nejvýznamnější kolekci Kupkových obrazů, chystá k tomuto výročí ve spolupráci s Museem Kampa velkou výstavu. Dvoubarevnou fugu má ve svých sbírkách NG, Teplou chromatiku Museum Kampa. (čtk)

11:02
V sobotu budou předány Ceny Thálie

Ceny Thálie za loňské jevištní výkony a celoživotní mistrovství budou předány už v sobotu na jevišti Národního divadla v Praze v přímém přenosu České televize. Mezi nominovanými umělci jsou například herci Helena Dvořáková, Lucie Žáčková a čerstvý pětašedesátník Juraj Kukura, operní pěvci Eva Urbanová a Aleš Briscein, za muzikál a operetu Monika Absolonová a Tomáš Töpfer.

Dvořáková byla nominována za roli Ysé v inscenaci Polední úděl pražského Divadla v Dlouhé (získala za ni už cenu Alfréda Radoka). Konkurentkami jí jsou Alena Sasínová Polarczyková za výkon v představení Blecha Komorní scény Aréna v Ostravě a Lucie Žáčková z Činoherního klubu za roli ve hře Tramvaj do stanice Touha. Kukura ztvárnil sám sebe v představení nazvaném jeho jménem v pražském Činoherním klubu. Na Thálii jsou nominováni i Václav Neužil v představení Dealer's Choice Dejvického divadla a Ladislav Špiner za hlavní roli v Mefistovi ve Východočeském divadle Pardubice.

V operním žánru mají naději Anna Klamo ze Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem za titulní roli v opeře Lakmé, Eva Urbanová za roli Kundry ve Wagnerově Parsifalovi v Národním divadle (ND), Aleš Briscein jako Belmonte v Únosu ze serailu v ND a Jacek Strauch za titulní roli v Hindemithově opeře Cardillac v Národním divadle moravskoslezském.

V kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr se rozhodne mezi Zuzanou Hvízdalovou v představení Fantom opery, Miho Ogimotovou jako Giselle ze Státní opery Praha či Zuzanou Šimákovou ve dvojroli Matky a Víly v Prokofjevově baletu Popelka na jevišti ND. Mezi muži mají naději Jan Fousek za roli v Nebezpečných známostech brněnského ND a Michal Krčmář a Filip Veverka alternující Vévodu Alberta v baletu Giselle ve Státní opeře.

V kategorii operety a muzikálu může zabodovat Monika Absolonová v titulní roli Funny Girl v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem či Hana Fialová jako Marguerita ve stejnojmenném muzikálu v Národním divadle moravskoslezském. Za roli Henryho Higginse v My Fair Lady na Fidlovačce byl nominován Tomáš Töpfer; spolu s ním o Thálii usiluje Dušan Vitázek z Městského divadla Brno za dvojroli v muzikálu Jekyll a Hyde. (čtk)

11:49
Cenu Gustava Broma získá jazzový basista Jaromír Honzák

Cenu Gustava Broma letos získá kontrabasista a skladatel Jaromír Honzák. Ocenění, o kterém rozhoduje komise jazzových hudebníků a publicistů, převezme 14. dubna na brněnském JazzFestu. Za Honzákem se v počtu nominací umístili klavírista Emil Viklický a spisovatel a popularizátor jazzu Josef Škvorecký, který nedávno zemřel. Novinářům to dnes řekli pořadatelé přehlídky.

Cena Gustava Broma se v minulosti udělovala v Karlových Varech. Její organizátoři z Českého rozhlasu Brno se však letos rozhodli pro logičtější spojení s brněnskou jazzovou přehlídkou. Honzák shodou okolností na festivalu pravidelně vystupuje. "Je to možná nejprogresivnější a nejzajímavější tvůrce dnešního českého jazzu. Spolupracuje s mnoha zahraničními umělci," uvedl umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Největšími hvězdami 11. brněnského JazzFestu jsou zřejmě Američan Pat Metheny a Izraelec Avišaj Cohen. Kytarista Metheny je mnohonásobný držitel ceny Grammy a stěžejní jazzový tvůrce posledních čtyř dekád. Do Brna přijede s novým hvězdným kvartetem. Také basista, zpěvák a skladatel Cohen patří k současným jazzovým superstar. Oba už v Česku s úspěchem vystupovali. (čtk)

12:07
Paramount zfilmuje Toma Sawyera a Huckleberryho Finna

Dobrodružství Toma Sawyera a Huckeleberryho Finna se dočká moderního filmového zpracování. Filmové studio Paramount hodlá vyprodukovat film podle scénáře Andyho Burga, jenž o dětských hrdinech pojednává již v dospělosti. Ve scénáři prý nechybí ani nadpřirozené scény, dodává server Hollywood Reporter, který se zprávou přišel.

Film vznikající pod názvem Huck bude produkovat trojice Peter Chernin, Dylan Clark (společně pracovali na Zrození Planety opic) a Matt Lopez. Ten se jako scénárista podílel například na snímku Pohádky na dobrou noc.

13:21
Srbský film bojuje s homofobií

Velkou senzací se stal v Srbsku, Chorvatsku a Bosně srbský film Průvod (Parada), líčící příběh veterána válek v bývalé Jugoslávii, který verbuje své bývalé nepřátele do týmu pro ochranu pochodu homosexuálů. Snímek, který se dotýká komplikované jugoslávské minulosti i na Balkáně rozšířené homofobie, vidělo od loňského října přes půl milionu lidí.

Černá komedie, která získala ocenění na letošním filmovém festivalu v Berlíně, se odehrává v Bělehradě. Pár homosexuálů se tam snaží zorganizovat pochod, ale obává se násilností ze strany ultrapravice. Najme si k ochraně válečného veterána z dob rozpadu bývalé Jugoslávie, který se obklopí někdejšími nepřáteli z ostatních republik - Chorvata, Bosňáka a kosovského Albánce.

Režisér Srdjan Dragojević řeší s pomocí suchého humoru problém tragického válečného dědictví, ale i nevyrovnaného vztahu místních lidí k homosexuální komunitě.

"V názoru na tento film se balkánské národy od války poprvé sjednotily," pochvaluje si Dragojević příznivé přijetí svého filmu. Podle kritiků režisér vyslal tolik potřebnou zprávu o potřebě tolerance - navíc formou, který má daleko k propagandě. Hlavním prostředkem filmového vyprávění je černý humor.

Podle Dragojeviče si všichni lidé musejí uvědomit, že "nezáleží na národnosti, náboženství, ani na tom, s kým kdo jde do postele". Homosexuální komunita v Srbsku film nicméně hodnotí se smíšenými pocity.

Snímek je výsledkem srbské, chorvatské, makedonské, slovinské a britské koprodukce. V Bosně a Hercegovině se stal nejúspěšnějším srbským filmem od války a v návštěvnosti překonal i slavný Avatar Jamese Camerona. V Chorvatsku Průvod vidělo 150.000 lidí.

V kině v Dubrovniku, které patří místní katolické farnosti, byl nicméně film zakázán. Duchovním vadila homosexualita, a také to, že režisér dává vinu za vypuknutí války všem účastníkům bez rozdílu.

Úspěch svého díla Dragojević považuje za důkaz, že kulturní svazky na Balkáně válka nezničila. "Je to špatná zpráva pro nacionalisty," řekl novinářům. (čtk)

15:18
MFF KV připomene Antonioniho, Edema a Melvilla

Sté výročí narození italského režiséra Michelangela Antonioniho připomene karlovarský festival uvedením jeho kompletní dokumentární tvorby. Mezinárodní přehlídka, jejíž 47. ročník bude od 29. června do 7. července, nabídne i retrospektivy jednoho z nejvýraznějších současných tureckých režisérů Rehy Erdema a klíčové osobnosti francouzské poválečné kinematografie Jeana-Pierra Melvilla.

Podle dnes zveřejněných informací programového oddělení MFF v Karlových Varech bude Antoioniho tvorba (1912-2007) připomenuta kompletní kolekcí jeho 16 dokumentů. Obsáhne například slavné snímky Lidé na Pádu, N.U. (Nettezza urbana) včetně inscenovaného dokumentu Milostná lež. Uveden bude i celovečerní dvoudílný film Chung Kuo Cina, natáčený v Číně roku 1972 se svolením komunistických úřadů.

Jean-Pierre Melville (1917-1973) bývá, ač se sám tomuto označení bránil, považován za "otce francouzské nové vlny". Vždy se však vědomě držel stranou hlavních proudů francouzského poválečného filmu. Proslulé gangsterky z 60. let (Práskač, Druhý dech, Samuraj, Osudový kruh), adaptace literárních děl (Moře mlčí, Nezvedené děti) nebo dramata odehrávající se za druhé světové války (Leon Morin, kněz; Armáda stínů) tematicky i stylem odkazují k jeho posedlosti klasickými hollywoodskými snímky i k jeho životní zkušenosti příslušníka francouzské armády a pak člena odboje. Svou tvorbou ovlivnil například Quentina Tarantina, Michaela Manna a Martina Scorseseho. Festival uvede devět jeho snímků.

Po loňské úspěšné retrospektivě kanadského režiséra Denise Villeneuvea představí MFF v Karlových Varech dalšího filmaře, jehož význam přesáhl hranice rodné země. Reha Erdem, který se narodil v roce 1960, tam osobně uvede všech šest svých dosud dokončených snímků. Jeho snímky My Only Sunshine z roku 2008 a o dva roky mladší Kosmos patřily k nejdiskutovanějším titulům festivalu Berlinale.

08:10
Whitney Houston zemřela utonutím, roli hrál i kokain

Zpěvačka Whitney Houstonová zemřela nešťastnou náhodou utonutím. K její smrti ale přispěla srdeční choroba a užívání kokainu. Oznámil to dnes mluvčí koronera v Los Angeles, jehož zpráva ukončila týdny spekulací o příčině smrti šestinásobné držitelky ceny Grammy.

Whitney Houstonová zemřela 11. února ve věku 48 let. Její bezvládné tělo našel ve vaně hotelového apartmá v Los Angeles osobní strážce den před předáváním cen Grammy.

Mluvčí koronera uvedl, že ve zpěvaččině těle byly nalezeny kokainové metabolity, a ty byly jedním z faktorů, které způsobily její smrt. Z výsledků šetření vyplývá, že Houstonová byla chronickým uživatelem kokainu.

Toxikologické testy prokázaly v jejím těle také stopy marihuany a léků proti úzkosti Xanaxu a Benadrylu. Ty ale podíl na smrti neměly.

Podle policie není žádný důkaz, že by v souvislosti se smrtí Houstonové byl spáchán zločin. (čtk)

08:30
Febiofest začal předáním cen Kristián Bonnaireové a Morettimu

Udělením dvou cen za přínos světové kinematografii Kristián začal dnes večer v Praze 19. ročník mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Před projekcí své komedie Máme papeže! ocenění převzal italský filmař Nanni Moretti a poté i francouzská herečka Sandrine Bonnaireová. Ve vedlejším sále pak uvedla smutnou romanci režiséra Philippa Lioreta Slečna, v níž ztvárnila hlavní roli.

Předány byly rovněž ceny Jaromila Jireše za rok 2011, jimiž Asociace režisérů a scenáristů odměňuje nekomerční počiny. Porota jako vítěze dvou kategorií vybrala fond kinematografie za finanční vklad a podporu projektu producenta Čestmíra Kopeckého Zlatá šedesátá a bývalého ředitele Národního filmového archivu Vladimíra Opělu. Ocenila jeho dlouholetou odbornou a publikační činnost a působení v této instituci. Způsobem, který vzbudil mnoho diskusí, ho z vedení loni odvolal tehdejší ministr kultury Jiří Besser.

Moretti nebyl prvním takto oceněným filmařem, který vyslovil obavy, zda vysokou, špičatou a nebezpečně vyhlížející sošku vůbec propašuje do letadla. "Děkuji za svou retrospektivu, polovinu z těchto snímků jsem natočil ve vlastní produkci," řekl filmař označovaný za Woodyho Allena italské kinematografie. Cenu mu předala ministryně kultury Alena Hanáková.

"Nevím, zda jsem tak stará či opravdu tak dobrá. Dnešní večer zřejmě znamená, že jsem skutečně v síni slávy tohoto festivalu," uvedla Bonnaireová. Na kontě má pět desítek filmových rolí, právě dokončuje režijní debut podle vlastního scénáře. Cenu Kristián jí předal pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Febiofest udělí v závěru Velkou cenu vítězi soutěže nových evropských filmů. Rozhodne o něm laická 33členná porota, jejímž čestným předsedou je kameraman Miroslav Ondříček. Domácí kinematografii v ní zastupuje snímek slovinského režiséra Olma Omerzua a absolventa FAMU Příliš mladá noc. Světovou premiéru měl na Berlinale, od 29. března míří do českých kin.

Cenu Kristián převezme 30. března i polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová, která v Česku právě v produkci HBO natáčí třídílný snímek o Janu Palachovi a o tom, co následovalo po jeho smrti.

09:13
Poslední rozloučení s Poloczkem dnes v Praze

Poslední rozloučení s divadelním a filmovým hercem Bronislavem Poloczkem se uskuteční za účasti veřejnosti dnes ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. 

Poloczek, který poslední filmovou roli ztvárnil v pohádce Václava Vorlíčka Saxána a Lexikon kouzel, zemřel 16. března v Praze ve věku 72 let. (čtk)

10:21
Sázavafest veze do metropole Sto zvířat

Sto minut hudby skupiny Sto zvířat nabídne jarní verze festivalu Sázavafest, která se dnes uskuteční v pražském Kulturním centru Vltavská. Pro oblíbenou kapelu jde o přípravu na vystoupení na letním Sázavafestu v Benešově. Sto zvířat v Praze vystoupí ve třech žánrových blocích. Frontman kapely Jan Kalina bude navíc moderátorem celé akce.

Kapela Sto zvířat se v létě chystá k tomu, že na Sázavafestu zahraje celkem 100 písní ve třech žánrových blocích nazvaných Oldies, Janies a Čerstvees a jeden akustický blok na scéně ve stanu Balbínka. Oldies je označením pro staré hity, Janies pro písně zpívané Janou Jelínkovou a Čerstvees pro nové skladby.

V pauzách mezi dnešními vystoupeními Sta zvířat zahrají další tři účastníci jarního Sázavafestu. The Spankers představí svůj Spankers Soundsystem, mix reprodukované hudby a živého hraní. Dalšími dvěma interprety jsou The Prague Conspiracy, kteří zde pokřtí svůj nový singl, a mladá formace Gangnails. (čtk)

13:29
Kazašské sportovkyni zahráli hymnu z Borata, ministerstvo chce po Kuvajtu omluvu

Za pobuřující skandál mezinárodních rozměrů kazašská agentura Tengrinews označila incident na Velké ceně ve sportovní střelbě v Kuvajtu.

Při předávání medaile kazašské sportovkyni, doprovázeném státní hymnou, organizátoři omylem pustili do tlampačů píseň z parodického filmu britského komika Sachi Barona Cohena Borat. Tento film v Kazachstánu považují za brutální útok na kazašskou národní hrdost.

Satirický snímek z roku 2006 vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků, v níž je oblíbeným místním nápojem fermentovaná koňská moč, kde letadla řídí jednoocí piloti a homosexuálové musejí nosit modré klobouky.

Součástí filmu je i fiktivní kazašská hymna, v níž se pěje o "šlechetných kazašských prostitutkách". Právě tímto popěvkem vzdali kuvajtští činovníci hold vítězné kazašské střelkyni.

Na kazašském ministerstvu zahraničí vyvolal incident poprask, uvádí místní tisk. Úřady trvají na oficiální omluvě.

Parodickou "hymnu" organizátoři odehráli celou, shromáždění kazašští sportovci museli ceremoniál protrpět až do konce. Dopis kazašské delegace s ostrou stížností zůstal bez odpovědi. Ještě před ceremoniálem údajně vedení kazašské výpravy zjišťovalo, zda mají organizátoři státní hymnu k dispozici. Byli ujištěni, že ano. Později vyšlo najevo, že si popěvek zkopírovali z internetu.

Mluvčí kazašského ministerstva zahraničí z odpovědnosti za incident obvinil Mezinárodní střeleckou federaci. Grand Prix probíhá pod záštitou kuvajtského emíra šajcha Sabaha Ahmada Džábira Sabaha.

Cohenův film Borat se po celém světě stal kasovním trhákem, vydělal 260 milionů dolarů. V řadě muslimských zemí, včetně Kuvajtu, je snímek zakázán. Zájem o Kazachstán se po uvedení filmu ale paradoxně zvýšil, podle tamních cestovních kanceláří se počet zájemců o návštěvu této středoasijské země zvýšil pětinásobně. (čtk)

14:52
Nanni Moretti: Nabídky na role mám pořád

Přemýšlivým společníkem byl na dnešní tiskové konferenci host pražského Febiofestu - italský herec a režisér Nanni Moretti. Při zahájení převzal cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Přehlídka uvádí v "kině osobností" sedm jeho snímků včetně melodramaticky laděného Synova pokoje z roku 2001, za který získal Zlatou palmu v Cannes.

"V posledních měsících jsem kupodivu dostal množství nabídek na hraní ve filmech. Některé jsem odmítl, další ještě zvažuji. Dostat nabídku na hereckou roli je výhodnější než současně hrát a režírovat," řekl Moretti, jemuž se přezdívá "Woody Allen italské kinematografie".

Také kvůli tomu, že vedle herectví a režie je i významným producentem a distributorem, který před dvaceti lety otevřel vlastní kino. Rád si prý dělá ze sebe legraci, rád je i k sobě krutý. "A to nejenom ve filmech, ale i v životě," uvedl.

Ve svých filmech sarkasticky kritizuje vrcholnou politiku. Jedním ze zahajovacích snímků Febiofestu byla jeho komedie Máme papeže!, v níž "polidštil" představitele Vatikánu. Film o volbě papeže, který se psychicky zhroutil, polemizuje s autoritou církevních institucí, když ukazuje, že i papež může být jen člověk. Do hlavní role režisér obsadil Michela Piccoliho, snímek přijde v dubnu do českých kin

"Publikum je většinou rozděleno na ty, kterým se líbí, a ty, jimž se nelíbí. Ani v tomto případě však nelze říci, že by se třeba katolíkům nelíbil. Ani Vatikán není monolit. Žádné zvláštní reakce, například katolického tisku, jsem nezaznamenal," řekl Moretti.

Film ale nenatáčel ve Vatikánu, protože tam filmaře nepouštějí. Některé záběry vznikly v reálech, ale například Sixtinskou kapli si prý postavili v ateliérech v Římě.

"Vymyslel jsem si svůj vlastní Vatikán a vlastní kardinály, chtěl jsem překvapit diváky," uvedl filmař, který letos bude předsedou poroty festivalu v Cannes.

"Jezdím tam často, protože tam zvou mě i moje filmy. Je to země pro kterou je kinematografie důležitá jako průmysl i umění. Ceny této přehlídky jsou uznávané na celém světě," uvedl Moretti. Před 15 lety byl členem poroty v Cannes a svou zkušenost označil za zajímavou. Doufá, že se tam i letos setká s těmi, kteří mají rádi film. (čtk)

15:25
Rozloučení s Poloczekem proběhlo bez kondolencí

Píseň Berte život vždy z té lepší stránky od souboru Monty Python z filmu Život Brianův dnes ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze zakončila poslední rozloučení s divadelním a filmovým hercem Bronislavem Poloczkem. Na přání pozůstalých člena činohry Národního divadla, který zemřel 16. března v Praze ve věku 72 let, se po smutečním obřadu nekonaly kondolence. Obřad ještě doprovodila Schubertova Ave Maria.

Ve smutečním sále zazněla pouze jedna krátká řeč, které se ujal ředitel polské scény Těšínského divadla Karol Suszka.

"Budeme vždy na tebe hrdí," vzkázal zesnulému, který byl byl členem tohoto souboru, v češtině i polštině Suszka.

S hercem, jehož robustní zjev i halasný projev je známý například z filmů Discopříběh 2, Černí baroni, Rebelové, Der Lebensborn - Pramen života nebo také z televizních seriálů Létající Čestmír, Arabela se vrací, Hospoda, Život na zámku či Ulice, se přišli rozloučit jeho herečtí kolegové, přátelé i příznivci. Prostor pod katafalkem zaplnili množstvím květin a věnců, které věnovali například ředitel Národního divadla Ondřej Černý, rodná obec Horní Suchá na Karvinsku, Herecká asociace nebo Činoherní klub.

Mezi hosty smutečního obřadu byli Marek Eben, Jiřina Bohdalová, Jiří Lábus, Petr Nárožný, Miroslav Donutil nebo Gabriela Vránová. (čtk)

15:57
Slovanská epopej bude v Praze k vidění začátkem května

Expozici se Slovanskou epopejí zpřístupní Galerie hlavního města Prahy zřejmě až na začátku května, řekla kurátorka Petra Hoftichová.

Dokončení brzdí úprava technického zázemí Velké dvorany ve Veletržním paláci, kde bude po následující dva roky epopej vystavena. Podle původních plánů měla být expozice otevřena na přelomu roku, od té doby se ale termín několikrát posunul.

Kvůli dvacítce velkoplošných obrazů musí galerie vybavit dvoranu technickým zařízením, které bude udržovat stálou teplotu a proudění vzduchu. "V následujících dnech nás čekají technické zkoušky vzduchotechniky, teprve poté může začít instalace obrazů," uvedla kurátorka.

Desky, na které budou plátna vypnuta, jsou prý už připraveny. Hotová je i samotná koncepce výstavy.

Stěhování Muchova díla z Moravského Krumlova i umístění obrazů ve dvoraně, o kterém rozhodla Praha, vyvolává už několik měsíců silné emoce. Proti se postavil jak Moravský Krumlov, kde bylo rozsáhlé dílo vystaveno od konce druhé světové války, tak potomci malíře. Jeho vnuk John Mucha usiluje o to, aby bylo dílo umístěno v secesní budově Hlavního nádraží v Praze. (čtk)

08:33
David Prachař představí svůj činoherní debut. Jeho komedie začíná smrtí

V pražském Divadle Palace na Václavském náměstí má v sobotu večer premiéru inscenace nazvaná Opona nahoru, která je režijním činoherním debutem herce Davida Prachaře. Začíná smrtí - a přesto jde o komedii.

Do jedné z rolí obsadil Prachař svou partnerku Lindu Rybovou, další ztvárňují Jana Krausová, Lucie Polišenská, Kateřina Winterová a Kateřina Burianová v alternaci s Jaroslavou Obermaierovou.

Příběh britského autora Petera Quiltera v překladu Pavla Dominika začíná v okamžiku, kdy zesnulý majitel odkáže své divadlo pěti ženám: bývalé i současné manželce, dceři, tchyni a sekretářce. Závěť ale má jednu podmínku - dědičky musí pokračovat v divadelní tradici samy a nesmějí scénu prodat.

Prachař už jednou režíroval v Divadle Komedie, šlo o částečně taneční představení s činoherci. Další jeho režií byla před několika dny taneční variace na Máchův Máj na Nové scéně.

10:04
Michal Malátný vyměnil Chinaski za Pink Floyd

Po více než dvouleté odmlce se vrátil na česká pódia revivalový projekt Filipa Benešovského a bratří Kašparů, který v roce 2009 nastudoval legendární album The Wall britské skupiny Pink Floyd. První koncert po pauze odehrál v Bílině a vypomohl mu s ním i zpěvák Michal Malátný, který si odskočil od své kmenové skupiny Chinaski. Zájem diváků zůstal za očekáváním pořadatelů, v době začátku koncertu jich bylo v hale asi 1200.

Revivalové kapely mívají hodně různou úroveň, když si ale v roce 2009 začal "hrát" na Pink Floyd Benešovský, jinak baskytarista skupiny Neřež, pozornosti i pochvalných kritik bylo hodně. Vrcholem byl říjnový koncert The Wall 2009 k 30. výročí vydání alba v pražské O2 Aréně, jejíž sedmitisícová kapacita se tehdy zcela vyprodala. Pak se ale projekt odmlčel a vynořil se až po dvou a půl roce v severočeské Bílině s novým repertoárem, jehož druhá polovina sestává z konceptuálního alba Dark Side of the Moon z roku 1973. A opět s Malátným.

"Člověk má v životě období, kdy poslouchá různé žánry. Snad vším jsem si prošel, abych zjistil, že Pink Floyd jsou nejlepší kapelou na světě," uvedl frontman popových Chinaski před koncertem. Na pódiu se objevoval jen občas, ale pokaždé ukazoval, že pro revivalový projekt je velkým přínosem, jak hlasově, tak i pohybem po pódiu, v němž jeho spoluhráčům dost zřetelně chybí praxe.

11:52
Thálii může večer získat Kukura, Urbanová či Töpfer. Předáváním provede Procházka

V Národním divadle v Praze budou v sobotu vyhlášeni držitelé prestižních cen Thálie za rok 2011. Stane se tak v přímém přenosu České televize; moderátorem bude už posedmé plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.

Mezi nominovanými umělci jsou například herci Helena Dvořáková, Lucie Žáčková a čerstvý pětašedesátník Juraj Kukura, operní pěvci Eva Urbanová a Aleš Briscein, za muzikál a operetu Monika Absolonová a Tomáš Töpfer.

Thálie organizuje Herecká asociace už podevatenácté. Současně s cenami ve čtyřech kategoriích budou vyhlášeni držitelé Thálií za celoživotní mistrovství v činohře, opeře a tanci. Zvláštní cenu udělí kolegium, navíc bude oceněn Thálií i činoherec do 33 let.

14:42
Vzácné filmové plakáty objevené na půdě vynesly v aukci devět milionů korun

Více než půl milionu dolarů (zhruba devět milionů korun) vynesla v USA dražba sbírky vzácných starých filmových plakátů objevených na půdě domu v severovýchodní Pensylvánii. Prodej 33 plakátů ze zlaté éry Hollywoodu skončil v pátek a celková suma dosáhla 503 000 dolarů.

Texaská dražební síň Heritage Auctions uvedla, že nejvýš se vyšplhala cena za vzácný plakát z roku 1931 k filmu Dracula, který se vydražil za 143 400 dolarů (více než 2,65 milionu korun). Zámořský kupec si přál zůstat v anonymitě.

Překvapením dražby bylo 101 575 dolarů (asi 1,9 milionu korun) za vzácný plakát na film z roku 1931 Cimarron - první western, který dostal Oscara.

17:02
Elton John oslaví 65. narozeniny. Prodal přes 200 milionů nahrávek

Britský zpěvák, klavírista a hudební skladatel Elton John, který 25. března oslaví 65. narozeniny, patří mezi nejúspěšnější popové umělce všech dob. Autor hitů Your Song, Rocket Man či Sacrifice se hudbě věnuje víc než 40 let. Ve světě se prodalo přes 200 milionů Johnových nahrávek. Umělec, který proslul svou zálibou v extravagantních kostýmech, pokrývkách hlavy a brýlích, si získal uznání i za své četné charitativní projekty.

Vlastním jménem Reginald Kenneth Dwight začínal kariéru v 60. letech. Od té doby vyprodukoval čtyřicítku desek - mezi ty nejznámější patří Elton John (1970), Tumbleweed Connection (1970), Madman Across the Water (1971), Made in England (1995) nebo The Captain and The Kid (2006). John je zručným hitmakerem, mimořádný úspěch zaznamenala upravená píseň Candle in the Wind, kterou přednesl na pohřbu své přítelkyně princezny Diany v roce 1997.

Zpěvák, který je nositelem Řádu britského impéria, založil nadaci pro boj s AIDS. Je také známým bojovníkem za práva gayů.

19:17
Vítězný film Mladé kamery zachycuje pouliční kulturu, ceny dostaly i další české talenty

Dokumentární film Ruce revoluce studenta FAMU Tomáše Elšíka se stal nejlepším snímkem letošního ročníku filmařské soutěže Mladá kamera, která představuje práci tvůrců do 30 let. Vítězný film zachycuje pouliční kulturu dnešních mladých lidí, jejich aktivity a vytváření něčeho nového v prostoru. Ukazuje, jak jsou schopni přetvořit mnohdy šedý a prázdný prostor, aby byl vstřícnější, řekl ředitel soutěže Aleš Langer. Do letošního 38. ročníku se přihlásilo celkem 54 snímků, z toho 32 zařadili pořadatelé do soutěže.

V kategorii neamatérského filmu tvůrců do 30 let porotci nejvýše ocenili netradiční rozhovor s Oldřichem Kaiserem, který natočil student FAMU Viktor Portel. Druhou cenu v této kategorii a zároveň cenu diváků získala Eva Gargašová za krátký animovaný film Bylo nebylo, který originálním způsobem zpracoval pohádkové motivy.

Nejlepším amatérským snímkem filmařů ve věku 21 až 30 let byl hraný film Do tmy Jana Haluzy, který pochází z nedalekého Kostelce na Hané. "Tento tvůrce se soutěže účastní již několik let po sobě. Na to, že nestuduje filmovou školu, jsou jeho snímky technicky brilantní, mají skvělou dynamiku," uvedl ředitel soutěže. V kategorii amatérských tvůrců do 20 let porota první cenu neudělila, úroveň filmů nebyla podle Langera příliš vysoká, přihlásilo se také málo tvůrců.

 

08:58
Jan Burian oslaví 60. narozeniny v Divadle Archa, bude to veřejný večírek

V pražském Divadle Archa v neděli oslaví své 60. narozeniny písničkář a spisovatel Jan Burian. Jeho veřejný večírek za účasti rodinných příslušníků a hostů nese motto Nezahořknout, nezakysnout, nezatrpknout, nezesládnout!. Návštěvníci se vedle oslavence mohou těšit na Kyklos Galaktikos, Republic of Two a další gratulanty.

Burian se po roce vrací do Divadla Archa, kde loni koncertem připomněl 40 let od svého prvního veřejného vystoupení. Akce se uskutečnila pod titulem 40 let poctivé práce! a byla jubilejním čtyřtisícím Burianovým vystoupením.

V letošním roce již Burian stihl vydat téměř pětisetstránkovou monografii o svém otci s názvem Nežádoucí návraty E. F. Buriana a se svým synem Jiřím natočil písňové album s názvem Jak zestárnout. V dubnu pak organizuje desátý Festival osamělých písničkářů.

 

10:21
Soudné sestry měly premiéru, je to Pratchettova parodie Shakespearea

Jako svou druhou letošní premiéru uvedlo v sobotu večer Horácké divadlo v Jihlavě humoristickou fantasy hru Terryho Pratchetta Soudné sestry. Se souborem ji v dramaturgii Marie Procházkové nastudoval režisér Pavel Palouš, jenž je zároveň i autorem scény. Palouš vycházel z překladu Jana Kantůrka.

"Soudné sestry jsou vlastně parodií na Shakespearovu tragédii Mackbeth, s jehož postavami se v díle setkáváme," uvedl Palouš. Ve hře se objevují i narážky na jiná Shakespearova díla. Pratchett podle něj vypráví příběh skoro nepředstavitelný, protože do královské politiky Zeměplochy se zamíchají tři čarodějky, které na rozdíl od Mackbetha jsou hodné a bojují za pozitivní věci.

V rolích čarodějnic Bábi Zlopočasné, Stařeny Oggové a Magráty Česnekové se divákům představily Anna Bazgerová, Taťána Schottnerová a Vladimíra Čapková. Postavu Smrti ztvárnil Zdeněk Dryšl, role Šaška připadla Janu Kovářovi. Kostýmy pro představení navrhla Irena Wagnerová, pohybovou spolupráci se souborem zajistil hostující Pavel Veselý.

12:04
Uhde zhudebnil Němcovou, z Divé Báry udělal muzikál

Městské divadlo Brno vdechlo nový život povídce Boženy Němcové Divá Bára. Do muzikálového libreta ji přepracoval dramatik Milan Uhde. Hudbu složili Miloš Štědroň a Leoš Kuba. Premiéru hostila v sobotu zaplněná Hudební scéna Městského divadla Brno. Do konce dubna soubor odehraje dalších deset představení.

Uhde se snažil zdůraznit dramatický rozměr příběhu a konflikt mezi Bárou a ostatními obyvateli vesnice. Český venkov 19. století rozhodně nelíčí jako idylické prostředí. "Divou Báru nelze převrátit nebo levně parafrázovat. Konflikt jsem ale zkusil přitvrdit. U Boženy Němcové je to poloidylka," popsal svůj záměr Uhde v tiskové zprávě.

Podle Štědroně se Uhdemu daří demytizovat dobře známé texty a podat je novým, neotřelým způsobem. Společně už v Městském divadle Brno převedli do muzikálové podoby také francouzskou literární klasiku Nana a Červený a černý.

13:56
O životě prvního slavného českého grafika Václava Hollara se zachovalo víc legend než faktů

V chudobě a zapomenut zemřel před 335 lety, 25. března 1677, první slavný český grafik, rytec a kreslíř Václav Hollar. Je autorem více než 4000 rytin a leptů, vypracovaných s věcnou, až vědeckou důsledností, čistotou a jemností. Jeho dílo tvoří zátiší, volné grafické listy, portréty, krajiny, veduty, mapy, kostýmní a národopisné studie, historické scény i knižní ilustrace.

O Hollarově životě se zachovalo více legend než spolehlivých údajů. Jisté je, že mnoho let prožil v cizině - působil v německých městech, v Antverpách a především v Londýně, kde i v 69 letech zemřel. Pražský rodák se ale vždy cítil být Čechem, dosvědčuje to i dodatek "Bohemus", který Hollar ryl vedle svého jména.

15:42
O novoměstský hrnec smíchu bude bojovat Okresní přebor se Saxánou

Celkem 13 veseloher se letos utká na festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu. V loňském ročníku soutěžilo 11 snímků. Festival se uskuteční od 9. do 16. června v kině v Novém Městě nad Metují.

V soutěži se utkají například filmy Muži v naději Jiřího Vejdělka se snímkem Saxána Václava Vorlíčka, zúčastní se i Líbáš jako ďábel Marie Poledňákové či Okresní přebor Jana Prušinovského a Jakuba Koháka. Divákům se také představí studentské snímky v samostatné soutěžní sekci. "Nabídkou doprovodných akcí festivalu, kterými budou výstavy či koncerty, chceme vtáhnout do festivalového dění co nejvíc diváků a oživit a rozšířit konání festivalových akcí," uvedla ředitelka festivalu Ilona Daňková.

Vloni získal cenu diváků Novoměstský hrnec smíchu film Westernstory režiséra Vlastimila Peška. Při jeho sledování diváci strávili smíchem 31,7 procenta promítacího času, což bylo z loňských snímků nejvíce. Hlavní cenu festivalu od odborné poroty, Zlatý prim, získal loutkový film Fimfárum - Do třetice všeho dobrého. Nultý ročník festivalu se v Novém Městě nad Metují konal v roce 1978, kdy čestné uznání získala komedie Adéla ještě nevečeřela.

17:23
Koller uvede známé hity v symfonické podobě, přizval si Dusilovou a Bártu

Zpěvačka Lenka Dusilová a violoncellista Jiří Bárta budou hosty koncertů Davida Kollera, který se svou kapelou připravil tři vystoupení s Agon Orchestra. Známý zpěvák a bubeník společně se symfonickým orchestrem specializovaným na soudobou hudbu pod vedením dirigenta Petra Kofroně společně zahrají 26. března v pražské Státní opeře, 1. dubna v Janáčkově divadle v Brně a 5. dubna v plzeňské Velké synagoze.

"Petr Kofroň se mnou dělá aranžmá, jeho hudební nápady se mi moc líbí," řekl Koller během zkoušek projektu s názvem Koule.cz uvádí David Koller versus Agon orchestra. Na koncertech zazní známé hity Kollera v symfonické podobě v dosti vzdálených coververzích.

Nápad na fúzi se zrodil zhruba před dvěma lety, kdy se Koller poprvé setkal s Kofroněm, dirigentem Agonu, jehož těleso už spolupracovalo s The Plastic People of The Universe a skupinou Psí vojáci. "Už delší dobu jsem si říkal, že bych chtěl pracovat s někým odjinud," podotkl Koller ke spolupráci s Kofroněm, který se stal také producentem jeho poslední desky Teď a tady.

18:57
Aretha Franklinová je ve formě, k 70. narozeninám si nadělila nahrávací smlouvu

Královna soulu Aretha Franklinová si k dnešním 70. narozeninám vyjednala novou nahrávací smlouvu. Příští desku chce podle časopisu Forbes natočit znovu ve spolupráci se svým někdejším producentem Clivem Davisem, který za týden oslaví 80. narozeniny.

Podle magazínu Forbes je Franklinová nyní v nejlepší formě. Prý se cítí spíš na 50 let, než na 70. Sama si říká Reeree Buttonová. Reeree je její přezdívka a druhé jméno odkazuje na hrdinu povídky Francise Scotta Fitzgeralda Podivuhodný případ Benjamina Buttona, který s postupem času mládnul.

Držitelka 18 cen Grammy, která se proslavila hity jako Respect, Think či (You Make Me Feel Like) A Natural Woman, v nedávné době trpěla blíže neupřesněným onemocněním, média spekulovala o rakovině slinivky. Franklinová ale potíže údajně překonala a zhubla 38 kilogramů. Zatím poslední album, kterým je A Woman Falling Out Of Love, vydala loni.