On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
02:32
Chaplinova buřinka a hůlka se vydražily za 62 tisíc dolarů

Jednu z buřinek a hůlek slavného komika němé éry Charlieho Chaplina prodala v nedělní dražbě aukční síň Bonhams v Los Angeles za celkem 62 500 dolarů (1,25 milionu Kč). Cena za proslulé Chaplinovy symboly se dostala nad předběžný odhad 40-60 tisíc dolarů, uvedla agentura Reuters.

Obě rekvizity jsou neodmyslitelně spjaty s Chaplinovou postavou tuláka z filmů jako Světla velkoměsta nebo Moderní doba. Podle specialistky Bonhams na memorabilia Lucy Carrové není známo, kolik jeho buřinek a hůlek doposud existuje. Obě rekvizity z nedělní aukce pocházejí ze soukromé sbírky a mají k Chaplinovi přímý vztah, řekla Carrová.

Chaplinův klobouk a hůlka byly hlavními taháky aukce, na níž Bonhams prodávala předměty spojené s populární kulturou. Dražil se dále dopis Johna Lennona obsahující črtu, na níž se zpodobil nahý s Yoko Ono, archiv fotografií Marily Monroe nebo proutěné křeslo z nočního podniku, který byl hlavním dějištěm filmu Casablanca. (čtk)

06:43
Irští rockeři Thin Lizzy v Praze hráli klasický hardrock

Své hardrockové hity nabídla na nedělním vystoupení v téměř zaplněném Lucerna Music Baru v Praze irská skupina Thin Lizzy. Publiku převážně střední generace postarší dlouhovlasí hudebníci v černých kožených kalhotách a tmavých tričkách předvedli klasickou rockovou show 70. a 80. let. Podle zpěváka Rickyho Warwicka se jedná o poslední turné pod názvem Thin Lizzy.

Koncert zahájila skladba Are You Ready a hned následoval jeden z největších hitů Jailbreak. Přítomní, kteří uznale tleskali sólům kytaristy Damona Johnsona, bývalého spoluhráče Alice Coopera, se dočkali převážně svižných rockových písní.

Kapela zpomalila až při bluesově laděné baladě Still in Love With You a vzápětí rozezpívala fanoušky svým největším hitem Whisky in the Jar. Ve skladbě Sha La La se blýskl sólem bubeník Brian Downey, který zažil nejslavnější éru kapely ve druhé polovině 70. let.

Koncert v závěru vyvrcholil dalšími hity Cowboy Song a především The Boys Are Back in Town. Spokojené publikum, které nechtělo pustit Thin Lizzy z pódia, si ještě vytleskalo přídavek v podobě převzaté písně Bob Segera Rosalie.

Thin Lizzy letos v České republice zahráli již potřetí. V první půlce letošního roku nadchli fanoušky coby hosté na turné Judas Priest, o prázdninách zase s úspěchem vystoupili na festivalu Masters Of Rock v areálu vizovické likérky. (čtk)

08:12
Stivín uctí svátek sv. Cecílie Baladou pro velkorypadlo

Dnes, čtyři dny před 70. narozeninami, uvede svou novou skladbu Balada pro velkorypadlo nekonformní flétnista a hráč na další rozličné nástroje Jiří Stivín. Kompozici představí v rámci tradičního koncertu Pocta sv. Cecilii. Pořádá se ve Dvořákově síni Rudolfina.

Stivín se při vzniku balady inspiroval zážitkem z uhelné safari, který dostal jako dárek od své přítelkyně. Tvrdí, že ve skladbě bude velkorypadlo dunět, chrčet i škrábat. To vše za doprovodu jeho a muzikantů ze souboru Barocco Sempre Giovanne. Na koncertě vystoupí také sólisté Markéta Stivínová, Iva Kramperová, Robert Hugo se sborem, Matej Benko a další.

Známý multiinstrumentalista hrající na saxofony, flétny, trubky a roury všeho druhu Stivín oslaví 70. narozeniny 23. listopadu. Stivín o sobě tvrdí, že má stále zálibu ve fantaziích a hravosti. Hudba, jak ji vnímá, je lehká, osvěžující a dobrodružná. Koncert k poctě patronky hudebníků sv. Cecílie Stivín pořádá od roku 1992.

Během let se na pódiu Dvořákovy síně při této akci vystřídala řada vynikajících interpretů, například zpěvačka Magdalena Kožená, houslisté Marta Líbalová, Gabriela Demeterová, Bohdan Warchal, Petr Messiereur či Jan Talich. Pocta sv. Cecílii byla zaznamenána na několik CD. (čtk)

09:22
American Music Awards patřily Bieberovi, Perry Rae Jepsen

Nedělní 40. ročník hudebních cen American Music Awards ovládl osmnáctiletý kanadský popový zpěvák Justin Bieber. Ten získal hlavní ocenění "umělec roku" a mohl se radovat i z ceny za nejpopulárnějšího popového nebo rockového umělce. Cenu za pop a rock mezi ženami získala v ženské kategorii americká zpěvačka známá pod uměleckým jménem Katy Perry.

Objevem roku se na galashow v Los Angeles stala kanadská zpěvačka Carly Rae Jepsenová, která dostala více hlasů než britsko-irská chlapecká skupina One Direction.

American Music Awards jsou druhým nejvýznamnějším oceněním v americkém hudebním průmyslu po hudebních cenách Grammy. Jejich vítěze určuje výlučně internetové hlasování fanoušků a oznamování cen bylo tradičně doprovázeno velkolepou tříhodinovou hudební show.

Bieber, který proměnil i třetí nominaci za nejlepší popové album roku, označil své vítězství za odpověď těm, kdo jej odepisovali jako pomíjivý odraz momentálního vkusu mladých dívek. "Je to pro všechny ty, kdo mě nenávidí a myslí si, že tady budu jen na jeden nebo dva roky. Rád bych tu byl ještě velmi dlouho," řekl Bieber při předávání ceny podle agentury Reuters.

Letošní kulaté výročí vzniku si AMA okořenily vedle řady živých vystoupení i připomenutím svých nejlepších momentů. Mezi nimi bylo působivé vystoupení Beyoncé s písní Single Ladies v roce 2008, působení Willa Smithe a DJ Jazzyho Jeffa na show v roce 1989 nebo klip s Michaelem a Janet Jacksonovými, kdy ještě jako děti přebírali cenu za rok 1975.

Cenu za nejpopulárnější zpěvačku country dostala druhý rok po sobě americká countryová hvězda Taylor Swiftová, která loni získala také ocenění umělec roku. Jako nejlepší ve stylu rap a hip hop byla vyhlášena newyorská rapperka původem z Trinidadu Nicki Minajová, která navíc získala cenu za nejoblíbenější album v této kategorii pod názvem Pink Friday: Roman Reloaded.

V žánru R&B se umístila nejvýše Beyoncé, jejím mužským protějškem se stal Usher. Ze svých čtyř nominací proměnila barbadoská zpěvačka Rihanna jedinou, a to za album Talk That Talk. Ocenění pro nejlepší popovou nebo rockovou skupinu získala stejně jako loni osvědčená losangeleská sestava Maroon 5.

V kategorii country se umístila v hlasování nejvýše americká skupina Lady Antebellum a mezi country zpěváky se nejvíce prosadil Luke Bryan. Nejlepší kapelou alternativního rocku se stali Linkin Park. V kategorii latinské hudby vyhrála Shakira. Nejlepším dospělým interpretem byla vyhlášena britská zpěvačka Adele. Ve zcela nové kategorii elektronické taneční hudby zvítězil francouzský dýdžej David Guetta. AMA jmenovala čestným laureátem v kategorii médií korejského rappera Psy za jeho video Gangnam Style. Psy také celé představení uzavíral a k němu se přidal překvapivý host - průkopník rapu z 80. let MC Hammer. (čtk)

10:42
Sting se po patnácti letech vrací do Ostravy

V ostravské ČEZ Aréně dnes večer po 15 letech vystoupí americký zpěvák Sting. V rámci turné Back To Bass vystoupí s pětičlennou doprovodnou kapelou. Vystoupení se podle plánu zpěváka má vrátit ke kořenům rockové hudby. Proto je zbaveno všech nadstavbových doplňků. "Budou chybět efekty i doprovodné sbory a hosté. Bude to jen Sting se skvělou kapelou. Dvouhodinový koncert těch nejslavnějších hitů bude pro fanoušky jistě zážitkem," řekla za pořadatele Petra Svěráková.

Světové turné Back To Bass získalo skvělé recenze v Severní Americe, Evropě a jižní Africe. Jeho současná část začala 7. listopadu ve Štrasburku a pokračovala koncerty ve Francii a na Slovensku. Po České republice se americký zpěvák zastaví i v Polsku. V Česku Sting vystupoval několikrát. Jen jednou ale zavítal do Ostravy. Letos už dvakrát zpíval v Praze. V únoru si jeho koncert v Kongresovém centru nenechalo ujít 3000 lidí a v červnu ve vysočanské O2 Aréně 13 tisíc posluchačů. Především proto si pro své turné vybral Ostravu. (čtk)

11:21
Do Prahy se příští rok v červnu vrátí legendární kapela Kiss

Legendární americká skupina Kiss proslulá svými komiksovými maskami vystoupí 14. června příštího roku v pražské 02 areně. V České republice "monstra" Kiss vystoupili naposledy v roce 2010 v Praze a Ostravě na turné k tehdejšímu albu Sonic Boom. Za pořádající agenturu Live Nation o tom informoval Petr Novák.

Kiss, kteří od svého vzniku v roce 1973 prodali více než 100 milionů nosičů, letos vydali své dvacáté studiové album Monster. "V pražské O2 areně představí kromě nového materiálu i zásadní hity své dlouholeté kariéry," uvedl Novák.

Kapela známá svou jednoduchou a údernou hudba na pomezí glam rocku a hard rocku, pomalovanými obličeji, divokými kostýmy a dalšími výstřelky v České republice hrála již několikrát, poprvé v roce 1996. V aktuální sestavě jsou kromě původních členů baskytaristy a zpěváka Gene Simmonse a kytaristy a zpěváka Paula Stanleyho kytarista Tommy Thrayer a bubeník Eric Singer.

Vstupenky v cenách od 1090 do 1790 korun budou v předprodeji od 22. listopadu. (čtk)

11:42
Uměleckoprůmyslové muzeum dostane novou kolekci děl Alfonse Muchy

Uměleckoprůmyslové muzeum získá do svých sbírek ve čtvrtek soubor děl Alfonse Muchy, které mu věnuje mecenáška Věra Neumannová žijící ve Švýcarsku. Pro muzeum jde o největší dar od roku 1995, kdy získalo do své správy Karlštejnský poklad, řekla dnes mluvčí muzea Jana Ulipová. Muzeum novou akvizici představí ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Mluvčí doplnila, že v případě současného daru jde o unikátní kolekci, jejíž některé části již byly představeny na velké výstavě v Obecním domě.

Také Karlštejnský poklad čítající 327 předmětů z doby Karla IV. byl dar - muzeum ho dostalo od potomků továrníka a sběratele Jindřicha Waldese. Soubor objevili při rekonstrukci Karlštejna zedníci a prodali ho do zahraničí. Waldes na aukci v Berlíně sbírku odkoupil. Stejně jako Waldesovy sbírky umění byl i poklad až na některé jednotlivosti, které se Waldesovým podařilo při útěku před nacisty odvézt ze země, rodině zabaven. Po restituci se rozhodla věnovat poklad muzeu, další sbírky věnovala Národní galerii v Praze.

Uměleckoprůmyslové muzeum by v budoucnu mohla obohatit také významná kolekce fotografií světově proslulého autora Josefa Koudelky. Fotograf nabídl reprezentativní soubor svých prací Uměleckoprůmyslovému muzeu už na konci roku 2006, problém ale údajně byl v podobě smlouvy. Podle vedení Uměleckoprůmyslového muzea nebyla smlouvou o daru, ale spíše o uložení fotografií, muzeum by se snímky nemohlo zcela svobodně nakládat.

V létě se v tisku objevila informace, že fotograf od svého záměru ustoupil. Důvodem jsou prý administrativní průtahy na české straně. Součástí daru má být 366 fotografií v hodnotě asi 3,5 milionu dolarů (72,8 milionu korun). Loni do jednání vstoupilo ministerstvo kultury, které se snažilo podpořit uzavření smlouvy. Na smlouvě se dál pracuje a jednání by měla směřovat k dohodě.

Muzeum o dar stále projevuje zájem mimo jiné proto, že tvorba tohoto autora není dosud ve státních sbírkách zastoupena ani jedinou autorizovanou prací. Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze spravuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek fotografií v českých veřejných institucích. (čtk)

12:55
Eva Zaoralová převezme francouzský Řád umění a literatury

Přední česká filmová kritička, publicistka a umělecká poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová převezme 28. listopadu v Praze francouzský Řád umění a literatury, a to v hodnosti důstojníka. Dnes to oznámilo francouzské velvyslanectví. První stupeň tohoto ocenění získala Zaoralová už před deseti lety.

Zaoralová se zasloužila o popularizaci především francouzské a italské filmové tvorby, je mezinárodně respektovanou osobností ve světě filmové publicistiky. Působí jako členka prezidia České filmové a televizní akademie a členka Evropské filmové akademie. Zasedala v porotách mnoha mezinárodních filmových festivalů, jako novinářka působí v Mezinárodní federaci filmového tisku.

Na MFF v Cannes získala plaketu za dlouholetou žurnalistickou činnost, prezident Václav Klaus jí udělil Medaili za zásluhy. Oceněním za umělecký přínos pamatovala na "svou doktorku" před lety i karlovarská přehlídka.

Řád umění a literatury uděluje francouzské ministerstvo kultury lidem, kteří se mimořádně zasloužili o umění a literaturu ve Francii a ve světě. Před osmi lety ho získal režisér Jiří Menzel a před ním například cembalistka Zuzana Růžičková, výtvarník Adolf Born, mezzosopranistka Magdalena Kožená, spisovatel Bohumil Hrabal, scénograf Josef Svoboda, sklář Stanislav Libenský, režisér Otomar Krejča a filmařka Věra Chytilová.

Své osmdesátiny Eva Zaoralová oslaví v předvečer životního jubilea 27. listopadu v pražském kině Ponrepo. Národní filmový archiv (NFA) a nakladatelství Novela bohemica je připomenou uvedením jejího juvenilního diváckého zážitku - švédského filmu Celá škola tančí z roku 1940.

"Součástí večera bude autorské čtení z knihy Život s filmem, v níž s jubilantkou vedla rozhovor publicistka Alena Prokopová," řekl David Havas z NFA. (čtk)

13:24
Americký film Na divoké vlně vypráví příběh surfaře Moriartyho

Podle životního příběhu talentovaného surfaře Jaye Moriartyho, jehož styl dodnes obdivují tisíce fanoušků divokých vln, vznikl americký film s názvem Na divoké vlně. Dnes snímek na pracovní projekci v Praze představila distribuční společnost Bontonfilm, která jej do českých kin uvede od 22. listopadu.

Moriartovým snem bylo zdolat Mavericks, jednu z největších mořských vln na světě. Také proto distributor uvádí tento dobrodružný snímek do kin s podtitulem: Když si hraješ s živly, může se stát, že si živly pohrají s tebou.

Když bylo Jayovi 15 let, zjistil, že místo, kde se Mavericks objevuje, opravdu existuje a nachází se dokonce jen několik mil od jeho domova v Santa Cruz. Podařilo se mu pak přesvědčit místní legendu, bývalého záchranáře a reprezentanta v plavání, aby ho začal trénovat. "Netrénovaní kluci nelezou do ringu s Mikem Tysonem," řekne mu zkušený profesionál. Záhy ale pochopí, že v klukovi se skrývá dokonalý cit pro moře i neskutečně pevná vůle, která mu pomáhá zdolávat nejtěžší překážky.

Mezi oběma muži se postupně vytvoří přátelství a spojí je touha po zdolání nezkrotné vlny, která se u pobřeží objeví jen při velkém severozápadním dmutí mořské hladiny. Aby Jay dokázal pokořit Mavericks, musí nejdříve absolvovat tvrdou fyzickou i psychickou přípravu. Má na to 12 týdnů - pak se může i on stát legendou pro další generace surfařů.

Film je plný adrenalinu a akce, a to nejen díky Jonnymu Westonovi a Gerardu Butlerovi v hlavních rolích. Scénář totiž napsali tvůrci úspěšných snímků Letopisy Narnie: Plavba jitřního poutníka (Michael Apted) a 8. míle (Curtis Hanson). Na natáčení se podíleli tři režiséři - Kario Salem, Jim Meenaghan a Brandon Hooper, kteří mají k mokrému živlu vztah.

Moriarty zemřel den před svými třiadvacátými narozeninami, 15. června 2001 utonul u pobřeží na Maledivách. (čtk)

14:19
Brněnskou část festivalu Mezipatra zpestří tajemná projekce v krytu

Brněnskou část festivalu Mezipatra v úterý zpestří neobvyklá projekce v bývalém protiatomovém krytu. Akce je obestřena tajemstvím - návštěvníci dopředu neví, jaký film jim dramaturgové festivalu promítnou. Zatím pořadatelé oznámili jen to, že se projekce uskuteční v kině Kryt v areálu Integrované střední školy automobilní.

Pro podobné akce se používá označení secret cinema, tedy tajné kino. "Tajná projekce se obvykle odehrává v netypických prostorách a divákovi jsou postupně dávkovány informace o místě a času, stejně jako indicie poodhalující filmový žánr," popsala Monika Šimková z organizačního týmu Mezipater.

Kino Kryt je jako jediné v zemi vybudováno v protiatomovém krytu, zachovaném v podobě z časů studené války. Sál má ponurou atmosféru, na zdech visí propagandistické plakáty a dobová hesla. Veřejnosti se otevírá jen výjimečně, například při festivalu lidskoprávních dokumentů Jeden svět.

Přehlídka Mezipatra se zaměřuje na takzvané queer filmy, tedy snímky s tematikou sexuálních menšin. Soutěžní sekci letos vyhrál americký nezávislý film Neodcházej režiséra a scenáristy Iry Sachse. Hlavní část festivalu se konala v Praze. Brněnské pokračování Mezipater skončí ve čtvrtek. (čtk)

15:53
Festival francouzského festivalu letos v Brně nabídne 14 projekcí

Festival francouzského filmu letos v Brně nabídne divákům 14 projekcí včetně dramatu Láska, oceněného Zlatou palmou na festivalu v Cannes. Všechny brněnské večery hostí kino Art v Cihlářské ulici. Patnáctý ročník festivalu potrvá od 22. do 28. listopadu.

Hlavním dějištěm Festivalu francouzského filmu je Praha, tradičně se ale část projekcí odehrává i v Brně. Letos brněnské publikum zhlédne deset filmů z takzvané předpremiérové sekce, jejíž ozdobou je Láska režiséra Michaela Hanekeho. Intimní drama vypráví příběh stárnoucího manželského páru profesorů hudby. Do české distribuce se dostane až v lednu 2013.

"Program přehlídky doplní také dva snímky ze sekce filmových hitů," uvedla Gabriela Zajícová z Francouzského institutu. Prvním z nich je oscarový snímek Umělec, označovaný za černobílou poctu němé éře kinematografie. Druhým hitem jsou Nedotknutelní, nejnavštěvovanější francouzský film loňského roku.

Projekcí filmu Můj strýček z Ameriky festival vzdává poctu Alainu Resnaisovi, stěžejnímu režisérovi francouzské nové vlny. Brněnští diváci nebudou ochuzeni ani o populární Večer krátkých filmů, pásmo sestavené ze snímků mladých francouzských talentů.

Návštěvníci festivalu se nemusejí bát jazykové bariéry. Všechny filmy promítnou organizátoři s českými titulky, případně s dabingem. Vstupné činí 90 korun. Více informací o programu najdou zájemci na oficiálních stránkách festivalu. (čtk)

16:20
Výstava v jihlavském muzeu připomene, čím se lidé zabývali v zimě

Vyšívání, látání ponožek nebo opravu hospodářského nářadí budou mít možnost si vyzkoušet návštěvníci vánoční výstavy v jihlavském Muzeu Vysočiny. Kromě toho se lidé také budou moci dozvědět něco víc o vánočních zvycích a také o řemeslech jako košíkářství, výroba šindelů či tkaní. Tradiční vánoční výstava začne v pátek a potrvá do 13. ledna. Dnes to řekla kurátorka výstavy Eva Charvátová.

Expozice s názvem Za dlouhých zimních večerů zachycuje období od poloviny 19. do poloviny 20. století. "Návštěvníci se seznámí s činnostmi, kterými se dříve lidé na venkově zabývali v období zimy, kdy jim odpadla těžká a náročná sezonní práce. Během dlouhých zimních večerů se tak mohli věnovat nejen domácím pracím, ale i zábavě a odpočinku," uvedla Charvátová. Děti si budou moci třeba vyzkoušet masky Mikuláše, čerta a anděla.

Výstava také připomene zvyky předků v období kolem Vánoc. Kromě klasického lití olova nebo krájení jablek se podle etnografky muzea Dany Novákové na Jihlavsku dlouhá léta dodržoval zvyk takzvaného honění stáda do Betléma. "Pastýř s dětmi chodili v předvečer Štědrého dne po vesnici, děti zvonily zvonci a zpívaly koledy," popsala Nováková.

V Knínicích na Jihlavsku se podle etnografky v poněkud upravené podobě tento zvyk udržoval ještě v 90. letech minulého století. "Místní kapela obcházela vesnici a vyhrávala na Štědrý den rozsvíceným vánočním stromečkům," dodala Nováková. (čtk)

17:06
Kompilace Petra Hapky nabízí i jeho méně známou tvorbu

Pod názvem Pozdní sběr vyšel v těchto dnech výběr třiatřiceti písní hudebního skladatele, pianisty, dirigenta a příležitostního zpěváka Petra Hapky. Nabízí i méně známou tvorbu tohoto umělce s pověstí bohéma, kterého asi posluchači znají především díky spolupráci s textařem a libretistou Michalem Horáčkem. ČTK o tom dnes za vydavatelství Universal informoval Jiří Kouba.

Chronologicky seřazená kompilace začíná skladbou Malá píseň, kterou nazpíval v roce 1964 Karel Gott, a končí šest let starým duetem Hapky a Szidi Tobias Na hotelu v Olomouci. "Pozdní sběr mapuje všechna skladatelova období, s důrazem na ta ranější, a připomíná ho tak jako nezaměnitelného a charismatického tvůrce a hitmakera, který si vždy zachoval úctu i přízeň kolegů a fanoušků několika generací," uvedl Kouba.

Z nejstarší Hapkovy tvorby z druhé poloviny 60. let jsou ve výběru písně Temný stín v podání kapely Mefisto, Jaromíra Mayera a Karla Svobody, Žít jen žít nazpívaná Waldemarem Matuškou nebo Svět je místo k radování v podání Václava Neckáře.

Ideální interpretku svých šansonů nalezl Hapka v Haně Hegerové, z této spolupráce kompilace obsahuje písně Obraz Doriana Graye, Rozvod, Já ráda vzpomínám a Potměšilý host. Právě Hegerové album Potměšilý host z roku 1987 odstartovalo Hapkovu dodnes trvající úspěšnou spolupráci s Michalem Horáčkem, s nímž o rok později vydal první společnou nahrávku V penziónu Svět.

Svůj osobitý zpěv Hapka vedle duetu s Tobias ukazuje jako pěvecký partner Lucie Bílé v písni Dívám se, dívám nebo Jany Kirschner v duetu Bude mi lehká zem. Na dvojalbu je zastoupena také jeho televizní a filmová tvorba. Vedle motivů ze seriálu Bylo nás pět a z filmu Panna a netvor to jsou písně Nestůj a pojď (Páni kluci) v podání Václava Neckáře nebo Já se znám, kterou pro snímek Léto s kovbojem nazpívala Marie Rottrová.

"Jako autor se vedle Zdeňka Lišky a Luboše Fišera stal Hapka jedním z vůbec nejplodnějších tvůrců filmové hudby. Dnes má na kontě hudební doprovod k bezmála stovce celovečerních filmů," podotkl Kouba.

Písně osmašedesátiletého Hapky má ve svém repertoáru mnoho představitelů tuzemské populární scény - známými se staly například skladby Klaudie v podání Jiřího Korna, Lorelay nazpívaná Karlem Gottem nebo Už svítá pro zpěváka Karla Černocha. (čtk)

17:44
Václav Postránecký ztvární titulní roli ve hře Pán z Prasečkova

Molierova hra Pán z Prasečkova, jejíž premiéru ohlásila na 22. listopadu činohra Národního divadla v Praze, nepatří mezi známé tituly. Obsahuje však řadu aktuálních motivů - intriky, lsti, pomluvy i pýchu a vyvolává hořké úvahy o člověku a společnosti. Titulní roli antihrdiny, který svou nadutostí vzbuzuje posměch i lítost, ztvární Václav Postránecký. S novináři se dnes setkali autoři úpravy textu - režisérka Hana Burešová a dramaturg Štěpán Otčenášek.

Lakota, ziskuchtivost, hloupost a touha po dobrém společenském postavení jsou podle nich témata, která hýbala společností nejen v době, kdy Moliere svou hru psal, ale i dnes. Vytvořil živý typ přihlouplého, pošlechtěného měšťana, který touží po společenském vzestupu. V dalších rolích inscenace se objeví Jiří Štěpnička, Jana Pidrmanová, Radúz Mácha, Ondřej Pavelka, Pavla Beretová, Filip Rajmont a Milan Stehlík. Na jevišti Stavovského divadla bude účinkovat i šest členů Dismanova rozhlasového dětského souboru a čtyři ze souboru Collegium 1704.

"Když nás Michal Dočekal vyzval k práci ve Stavovském divadle, kde jsme dosud nepracovali, chtěli jsme uvést něco, co by se hodilo k té budově. A protože to měla být spíše komedie, dospěli jsme k Molierovi. Z jeho díla jsme zatím uvedli v roce 1996 v Divadle Na zábradlí inscenaci Létavý lékař čili Proměny Harlekýnovy a o deset let později jsme v Českém rozhlase připravili Tartuffa," uvedla Burešová. Podle ní se zapomíná na menší hry tohoto autora vycházející z tradiční komedie dell'arte.

Původním tvarem této hry byla komedie se zpěvy a balety, k níž napsal hudbu Jean-Baptiste Lully a uváděla se pro obveselení Ludvíka XIV. na zámku Chambord. Ve své inscenaci vycházeli z propojení zdrojů komedie dell'arte, klasicistní dvorské zábavy a masopustního veselí.

Podle Postráneckého je Pán z Prasečkova složen z estrádních výstupů, které jsou všechny komické - a mezi nimi je řada hereckých disciplín té doby. Ovšem v této roli ho čekal i tanec. "Moje postava je oběť, mám tam daleko víc reakcí než akcí," uvedl a připomněl, že jde o jeho vůbec prvního Moliera. Přitom už jako sedmnáctiletý si koupil celé jeho dílo a přečetl je.

Hana Burešová připravila přes pět desítek her, třikrát získala Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku (Don Juan a Faust, Smrt Pavla I., Polední úděl). Od roku 1996 je s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem a s režisérem Janem Bornou uměleckou vedoucí Divadla v Dlouhé. (čtk)

07:56
Sting si do Česka nepřivezl show a sbory, ale svého kuchaře ano

Amerických zpěvák Sting v pondělí v Ostravě vystoupil jen s pětičlennou kapelou před téměř vyprodanou ČEZ Arénou. Program koncertu sestavil ze svých největších hitů. V rámci světového turné Back To Bass se vrací ke kořenům. Proto nepřivezl světelnou show, sbory a další efekty.  

Sting se do Ostravy vrátil po 15 letech. Přiletěl v neděli. Jídla místních restaurací neochutnal, přivezl si s sebou i kuchaře. "Po příletu si půjčili dodávku a zajeli nakoupit potraviny a další potřebné věci do obchodu," řekl náměstek ředitele ČEZ Arény Jan Kostecký. Dodal, že žádné hvězdné požadavky Sting ani jeho kapela na pořadatele neměli. "Připravovali jsme obvyklé zázemí. Nic, co by vybočovalo," uvedl Kostecký.

Světové turné Back To Bass získalo skvělé recenze v Severní Americe, Evropě a jižní Africe. Jeho nynější část začala 7. listopadu ve Štrasburku a pokračovala dalšími koncerty ve Francii a na Slovensku. Po České republice navštíví Sting Polsko. (ČTK)

09:31
Před 25 lety zemřel první český držitel Oscara Ivan Jandl

První český držitel Oscara Ivan Jandl zemřel v 50 letech před čtvrt stoletím, 21. listopadu 1987, sám a opuštěn ve svém libeňském bytě při diabetickém záchvatu. Jandl byl v roce 1949 oceněn soškou Oscara za dětský herecký výkon ve filmu Poznamenaní. Umělecká kariéra nadějného herce však v dalších letech rychle pohasla, na čemž se podílel i tehdejší komunistický režim. Dětství pražského rodáka (narozen 24. ledna 1937) bylo poznamenáno obrnou, kterou prodělal ve třech letech. Téměř zázrakem se však zotavil, byť lehce napadal na jednu nohu.

Hrál na klavír, chodil do rozhlasového Dismanova souboru a dokonce hrál i fotbal. Počátkem roku 1947 přišli do vinohradského rozhlasového studia filmaři, kteří hledali dětského představitele do hlavní role v chystaném švýcarsko-americkém filmu Poznamenaní (The Search). Drobný blonďáček Jandl zaujal jejich pozornost a nakonec roli ve filmu, který se zabýval poválečnými osudy malých dětí zavlečených za druhé světové války na území nacistického Německa, získal.

Dojímavý příběh sklidil velký ohlas a Ivan Jandl se na čas stal mezinárodní dětskou hvězdou. Koncem roku 1948 získal Zlatý glóbus a další rok i Oscara. Slávu si ale příliš neužil - na slavnostní ceremoniál nesměl a množství nabídek na další role mu tehdejší režim nedovolil přijmout. Český film mu přitom příliš hereckých příležitostí nedal. Po maturitě se navíc nedostal na divadelní fakultu a také jeho rodiče se k herectví stavěli spíše negativně. (ČTK)

11:59
Konec Twilight ságy vidělo v českých kinech přes 200 tisíc diváků

Americký film Twilight Saga: Rozbřesk - 2. část naplnil o víkendu promítací sály a ocitl se v čele návštěvnosti českých kin. Poslední díl této filmové ságy zhlédlo vzápětí po premiéře 213 280 víkendových diváků, což je nejúspěšnější start letošního roku. Na tržbách vydělal 27,6 milionu korun.

Druhé místo drží bondovka Skyfall s 116 447 diváky, kteří tento hit viděli vzápětí po premiéře. Podle informací Unie filmových distributorů má nyní na kontě už 400 000 lidí a tržby ve výši 52,5 milionu Kč. O víkendu obsadila druhé místo s návštěvností 28 069 diváků.

Na třetím místě je distribuční novinka - americká animovaná rodinná komedie Raubíř Ralf, kterou vidělo 12 498 lidí. Za ní jsou další dva animované projekty - český film Kozí příběh se sýrem a jeho americký konkurent Zvonilka: Tajemství křídel. (ČTK)

12:02
Šéf Pražských symfoniků Ilja Šmíd odejde na konci roku

Ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Ilja Šmíd se vzdává své funkce ke konci letošního roku, informoval o tom v tiskovém prohlášení. Situace v FOK je řadu měsíců napjatá. Už na jaře ředitele vyzval k rezignaci šéfdirigent Jiří Kout, což podpořila i umělecká rada. Šmíd šéfoval Pražským symfonikům šest let. Praha chce vypsat znovu výběrové řízení, nový ředitel tak zřejmě nastoupí na začátku příští sezony.

Z pozice ředitele FOK odchází Šmíd podle svých slov proto, aby umožnil členům orchestru a pražskému magistrátu uskutečnit jejich vize a představy o dalším chodu instituce, s nimiž se neztotožňuje. Se Šmídem se neshodli v otázkách manažerského i uměleckého vedení orchestru.

"Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK budu odevzdávat jako stabilizovanou instituci, jejíž hospodaření na konci roku 2012 skončí zlepšeným hospodářským výsledkem a jejíž koncerty jsou stále dobře navštěvovány a odbornou kritikou i širokou veřejností s uznáním přijímány," tvrdí Šmíd. Návštěvnost však v uplynulé sezoně FOK klesla. Od ledna příštího roku se Šmíd stane novým uměleckým šéfem opery plzeňského Divadla J. K. Tyla. Zároveň bude působit jako dramaturg Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek při Českém rozhlase. (ČTK)

15:50
Druhá tráva natočí první DVD, přizve zahraniční hosty

Bluegrassová kapela Druhá tráva natočí v Hranicích na Přerovsku své první DVD. Půjde o záznam koncertu, který se bude v pátek pod vedením režiséra Romana Vávry natáčet pro cyklus České televize s názvem ČT Live. Na pódium si kapela pozve i držitele Grammy Petera Rowana, kytaristu Steve Walshe či zpěvačku Kateřinu Garcíovou, která přiletí ze svého domovského Dublinu.

"Druhá tráva slaví dvacáté výročí na scéně, a proto nám přišlo jako dobrý nápad natočit první koncertní DVD, které bude průřezem tvorby kapely. Když jsme hledali vhodný prostor na záznam koncertu, objevili jsme divadlo Stará střelnice v Hranicích," uvedl manažer kapely David Němeček.

Vystoupení zpestří zahraniční hosté. Nejznámějším z nich bude americký písničkář a country, folkový a rockový hudebník Peter Rowan, jehož služby vyhledávají přední američtí interpreti, jako například Joan Baezová či Bill Monroe. Kromě něj se k Druhé trávě na elektrickou kytaru připojí i producent jejího posledního alba Steve Walsh a zpěvačka Kateřina Garcíová. Režisér Vávra, který natočil například filmy Co chytneš v žitě nebo Čert ví proč, sleduje Druhou trávu od počátku její existence. "Koncert plánuji natáčet tak, aby záznam sloužil jejich hudbě, nijak ji nenarušoval, spíše dotvářel výsledný pocit. Budu rád, když se nám podaří co nejlépe vystihnout atmosféru koncertu a zachytit výborné hudební výkony," řekl. (ČTK)

07:03
Ve Světozoru jsou vystaveny plakáty Jana Rajlicha

V pražském kině Světozor byla v úterý vpodvečer zahájena výstava plakátů grafika a designéra Jana Rajlicha. Jde o již sedmnácté pokračování cyklu Zlatá éra československého plakátu, který připravuje toto kino s "filmovou galanterií" Terryho ponožky.

Dvaadevadesátiletý umělec, jehož vybrané exponáty si mohou zájemci prohlédnout do 12. ledna, se vernisáže osobně zúčastnil. Rajlich, držitel mnoha ocenění, má na kontě kolem 400 statí o grafickém designu. Realizoval více než dvě stovky plakátů, typograficky upravil 150 titulů knih a podílel se na výtvarném řešení 90 výstav a veletržních expozic.

Jan Rajlich se narodil 10. dubna 1920 v Dírné, okres Tábor, je členem AGI (Alliance Graphique Internationale). Studoval na baťovské Škole umění ve Zlíně (1939-1944). Po osvobození se věnoval dva roky novinařině, krajinářství a také scénografii. Od 50. let žije v Brně a jeho hlavní zájmem se stala užitá grafika. V roce 1963 inicioval světoznámé Bienále Brno a 30 let byl jeho prezidentem - letos se konal 25. ročník jako Mezinárodní bienále grafického designu.

Spoluzaložil multioborové umělecké Sdružení Q (1969) a založil profesní Sdružení Bienále Brno (1991), jehož je čestným předsedou. Od 60. let patřil mezi iniciátory vysoké umělecké školy v Brně, která byla nakonec založena v letech 1992-1993 jako Fakulta výtvarných umění na VUT Brno. Tam první rok vedl Ateliér designu vizuálních komunikací. Od 60. let tvořil cykly serigrafií, cykly koláží vystavoval například na Bienále v Benátkách v roce 1972.

Na jeho kontě je 45 samostatných a více než 300 kolektivních výstav v ČR i zahraničí, kde získal spoustu cen. Úvodní výstava cyklu byla v roce 2006 a představila filmové plakáty Petra Poše. V letech 2007 a 2008 se konaly výstavy předních tvůrců Antonína Sládka, Karla Machálka, Olgy Poláčkové Vyleťalové a Vratislava Hlavatého. V roce 2009 na ně navázaly expozice klasiků československého plakátu Milana Grygara, Karla Vaci a Zdenka Kaplana žijícího v Itálii. V roce 2010 se uskutečnily výstavy prací Bedřicha Dlouhého, Zdeňka Zieglera a Josefa Vyleťala. Loni byla představena díla výtvarníků Francizska Starowieyskiho, Jaroslava Fišera, Karla Teissiga a Jiřího Hilmara. Naposledy byly divákům představeny plakáty Josefa Flejšara. (čtk)

08:33
Našly se rockové interview pro Village Voice

Při stěhování amerického novináře Howarda Smithe se našlo přes 100 zvukových záznamů rozhovorů s hvězdami rocku, popu i filmu jako jsou John Lennon, Yoko Ono, Eric Clapton či Dennis Hopper. Tento materiál už přitom byl podle agentury DPA považován za ztracený.

Znovuobjevené rozhovory Smith natočil v letech 1969 až 1972 pro magazín The Village Voice. Sám autor kazety léta nemohl najít. Až teď, když mu syn pomáhal se stěhováním. Nyní mají být rozhovory, z nichž některé jsou dlouhé i hodinu, k dostání na iTunes a v internetovém obchodním domě Amazon. (čtk)

09:52
Premiéru má nový pořad Dua Con Tempa Hudební kabaret

V premiéře dnes večer začne nový komorní pořad nazvaný Hudební kabaret, který v sále Mezinárodní konzervatoře v Divadle v Korunní pořádá Duo Con Tempo. Soubor tvořený flétnistkou Lenkou Kozderkovou a hráčkou na bicí Markétou Mazourovou přichází na hudební scénu se zcela novým typem programu. Spojuje prezentaci soudobé hudby s mluveným slovem a vtipem ve snaze zpřístupnit současnou vážnou hudbu.

První hudební setkání má podtitul Zvěřinec. Mazourová i Kozderková jsou stálicemi na hudební scéně a vyhledávanými interpretkami sólové, komorní i orchestrální hudby. V reakci na ne zcela příznivou návštěvnost klasických koncertů proto pořádají Hudební kabaret, aby prezentovaly klasiku jinak a v odlišné dramaturgii. V Hudebním kabaretu se podle nich diváci mohou zasmát, poučit a snad se i zamyslet nad současným světem nejen v hudbě. A zároveň tak lze podle nich strávit večer lépe než každodenním sledováním televize. (čtk)

10:33
Režisér Mendes se prý chystá na dalšího Bonda

Britský režisér Sam Mendes by mohl po komerčním úspěchu své bondovky Skyfall režírovat i další filmové dobrodružství agenta 007. Tvrdí to scénáristé posledních filmů o Bondovi, podle nichž již Mendes s dalším scénáristou Johnem Loganem vymysleli příběh příštího filmu.

Mendes ještě nepotvrdil, že bude režírovat další bondovku. Nicméně scénáristé Neal Purvis a Robert Wade, kteří se podepsali pod posledních pět filmů o populárním agentovi, uvedli, že "John Logan a Sam Mendes již přišli se zápletkou pro další film". "To usnadňuje situaci, protože příprava těchto filmů trvá hodně dlouho," řekl Wade při debatě na filmovém festivalu v Dauhá v Kataru.

"Chtěli jsme toho nechat již po Quantum of Solace, ale je dobré odejít na vrcholu se Skyfall," dodal Purvis, který píše scénáře s Wadem již 28 let. Na dotaz, co se nesmí objevit ve scénáři bondovky, Purvis odpověděl, že "cestování časem". "A nesmíte ho zabít, i když nás to svádělo," dodal Wade.

Skyfall měl převážně příznivé kritiky a stal se finančně nejúspěšnějším filmem o Bondovi, když překonal rekord snímku Casino Royale z roku 2006. V Británii se stal nejnavštěvovanějším filmem roku během 12 dní. Daniel Craig, který hrál Bonda v posledních třech filmech, se v této roli objeví i v dalších dvou snímcích. Mendes, který se proslavil v divadle v Londýně, dostal Oscara za svůj filmový debut Americká krása. (čtk)

11:05
Sedmdesátiny slaví Jiří Stivín, který dovede zahrát "na všechno, co má díru"

Hudební alchymista Jiří Stivín je schopen hrát na všechny možné i nemožné dechové nástroje, zároveň již léta pružně a úspěšně přebíhá od vážně hudby k jazzu a zpět. "Dokážu zahrát na všechno, co má díru," říká tento multiinstrumentalista, typický svou placatou čepičkou. Hudba jej stále uchvacuje, nejvíce ho vzrušuje improvizace. Laureát prezidentské medaile Za zásluhy z roku 2007 také před pěti lety natočil svůj první film a vystavuje fotografie.

V pátek 23. listopadu oslaví sedmdesátiny. Stivín ve své tvorbě vždy kladl důraz na improvizaci, které podle něj rozvíjí fantazii. "Většina lidí, která má talent k improvizaci, když se musí učit stupnice, tak se na ten nástroj vykašle a přestane dělat muziku úplně. Dril je vždy nebezpečný," tvrdí Stivín, který ve Všenorech u Prahy založil Centrum pro improvizaci v umění zaměřené na hudbu, film a pohyb, výtvarné umění a mluvené slovo. Improvizaci očekává i od členů svého orchestru Collegium Quodlibet, jehož složení je proměnlivé.

Někdejší student kamery na pražské FAMU Stivín natočil před pěti lety svůj první film, dokument o životě jeho matky, herečky Eva Svobodová, s názvem Máma a já. Pražský rodák Stivín se po absolutoriu na FAMU věnoval výhradně hudbě. Popovou kariéru začínal v 60. letech v beatových Sputnicích. V roce 1964 u něj ale již dominoval jazz, s Martinem Kratochvílem založil kapelu Jazz Q, se svým duchovním otcem Karlem Velebným pak hrál v jeho SHQ.

V 70. letech účinkoval s kytaristou Rudolfem Daškem a v mnoha dalších jazzových formacích, včetně vlastních. Druhou sférou působnosti je pro Stivína vážná hudba: "Kromě jazzu mě baví muzika předklasická. To je sice vážná hudba, ale nevyužívá symfonických nástrojů. Jde spíše o předklasickou renesanční a barokní 'komořinu'. V ní se mohlo improvizovat a už dopředu se počítalo s tím, že ji interpret nějakým způsobem dotvoří, podobně jako v jazzu," nalézá Stivín podobnosti mezi styly, které dělí několik staletí. Stivín, žák flétnového mága Milana Munclingera, hrál nějaký čas i v jeho slavném souboru Ars rediviva.

Hostoval například s Pražským barokním triem, Pražskými madrigaly nebo s Pražským komorním orchestrem. Kromě flétny je na ostatní hudební nástroje (cembalo, bicí, další dechové nástroje) vlastně samouk. Skladbu studoval na londýnské Royal Academy of Music v roce 1969 a také na pražské Akademii múzických umění (1977-1980), což zúročil jak v jazzových kompozicích, tak ve scénické a filmové hudbě.

Stivínova sestra Zuzana byla herečkou (podle ní se jmenovalo jedno z prvních představení v Semaforu Zuzana je sama doma), v roce 1964 emigrovala do Francie. Stivín má čtyři děti, nejznámější je patrně dcera Zuzana, která je herečkou a zpěvačkou. (čtk)

12:57
Pražský filharmonický sbor zahájí příští týden koncertní sezonu

Pražský filharmonický sbor (PFS) zahájí 30. listopadu v kostele sv. Šimona a Judy novou řadu svého Sborového cyklu. Na prvním koncertu této sezony zazní interpretačně náročná hudba počátku 20. století. Pod taktovkou sbormistra Lukáše Vasilka uvede sbor atraktivní acappellový program - výběr z Nešpor Sergeje Rachmaninova a Moravské balady Vítězslava Nováka. ČTK o tom informoval mluvčí PFS Zbyněk Havránek.

"Sergej Rachmaninov a Vítězslav Novák byli současníci, jejich data narození i úmrtí jsou si velice blízká. O to zajímavější bude možnost slyšet jejich hudební řeč v přímém srovnání. Společným rysem uváděných skladeb je jejich silné zakotvení ve slovanských tradicích a působivé zpracování daných námětů," uvedl Vasilek.

Pro tuto sezonu připravil přední pražský sbor řadu koncertů, bude interpretovat skladby a cappella či sborová díla s komorním doprovodem z různých hudebních období, od tvorby Franze Schuberta po dílo Benjamina Brittena. Novinkou sezony je Akademie sborového zpěvu zaměřená na práci s mladými zpěváky. Ze 14 přihlášených středoškoláků a vysokoškoláků uspěli v konkurzu tři uchazeči, kteří dostanou na rok stipendium u PFS.

Další koncert se uskuteční v lednu v Lichtenštejnském paláci a na programu bude mít díla Leoše Janáčka, Johannese Brahmse, Benjamina Brittena a Franze Schuberta. Třetí koncert PFS bude hostit Rudolfinum 12. dubna a sboristé uvedou Janáčkova Říkadla a Otčenáš a Requiem Gabriela Faurého.

Vedle samostatných koncertů bude PFS účinkovat i s Českou filharmonií, pražským Symfonickým orchestrem nebo Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Mimo Prahu se PFS chystá i do Olomouce, Ostravy, Teplic či Hradce Králové. V jeho programu nechybějí ani zahraniční vystoupení, konkrétně v Berlíně, Paříži nebo Mnichově. (čtk)

13:09
Evropskou filmovou cenu LUX letos získal snímek Shun Li a Básník

Evropskou filmovou ceny LUX získal snímek Shun Li a Básník, který natočil italský režisér Andrea Segre. Vítěze letošního ročníku dnes ve Štrasburku vyhlásil předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Žádný český snímek v užší nominaci na ocenění nebyl. EP letos cenu uděloval pošesté. Ocenění je určeno k propagaci evropského filmu.

Vítězný snímek, který vznikl na základě skutečného příběhu, vypráví o přátelství čínské imigrantky a původem jugoslávského rybáře na ostrově v Itálii a o podezřeních, která jejich vztah vyvolal mezi místními lidmi i uvnitř čínské komunity.

Tento rok se do finále dostaly ještě snímky Je to jen vítr maďarského režiséra Benedeka Fliegaufa o životě romské rodiny na malém městě a drama Tabu portugalského režiséra Miguela Gomese. Soutěžní snímky se promítaly v říjnu a v listopadu v členských státech EU a v Evropském parlamentu, jehož členové nakonec rozhodli o vítězi.

Cenu provází odměna určená na úpravu filmu pro zrakově a sluchově postižené. Zároveň se vyrobí další kopie, aby se usnadnila jeho další distribuce ve všech 27 členských státech EU. Letos poprvé měli občané členských zemí EU příležitost shlédnout všechny tři filmy vybrané do finále ještě před vyhlášením vítěze. V ČR se promítaly v rámci říjnového Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

V roce 2008 se zatím jako jediný český snímek dostal do užší nominace tří snímků dokumentární film o bývalém prezidentovi Václavu Havlovi Občan Havel. Evropský parlament ale tedy dal přednost belgickému filmu Mlčení Lorny. Loni cenu LUX získal film francouzského režiséra Roberta Guédiguiana Sněhy Kilimandžára. (čtk)

14:03
Neznámé Váchalovy akvarely vycházejí jako knižní soubor

Dosud nezveřejněná a nikdy nevystavovaná kolekce akvarelů Josefa Váchala s tématem sv. Františka z Assisi vychází jako knižní soubor. Originál z roku 1920 je v soukromém vlastnictví, majitel ho poskytl k vytvoření faksimile. Soubor vyšel v nákladu 400 kusů a prodává se za 3500 korun.

Cyklus akvarelů Sv. František z Assisi Dobráček vydaly společně nakladatelství Academia a Galerie Kodl. "Vydání cyklu je pro váchalovské bádání převratnou událostí. Výjimečný je tím, že se jedná o akvarely, Váchal je známý především svými dřevoryty," řekla dnes novinářům historička umění Marie Rakušanová, autorka předmluvy k vydanému dílu. Cyklus podle ní vznikl v době, která byla pro Váchalovu tvorbu zásadní a v níž se jeho dílo proměňovalo.

Váchal se zabýval křesťanskou ikonografií, otázkami duchovnosti v oficiálním katolicismu, ale také mysticismem, který jej provázel celý život. "Tyto dvě oblasti dokázal velmi originálním způsobem propojovat," uvedla Rakušanová. Po skončení první světové války začal Váchal bilancovat svou dosavadní tvorbu a od té doby se více zajímal o obrazovou konstrukci a kompozici svých děl. Ale také se více otevřel postupům evropského moderního umění, které do té doby spíše zavrhoval a kritizoval.

V roce 1920 tak vytvořil tři cykly akvarelových kreseb, z nichž poslední je právě Sv. František z Assisi Dobráček. O dvou prvních se vědělo, třetí se dlouho nacházel na neznámém místě. Podle galeristy Martina Kodla byl původně ve Váchalově pozůstalosti, nyní je součástí kvalitní české sbírky. "Myslím, že majitel disponuje tolika prostředky, že dílo se asi v brzké době na trhu neobjeví," řekl.

Váchal se v souboru snažil zachytit světskou legendu o Františkovi. Hlavní náplní jsou scény o Františkově zbožnosti, lásce ke zvířatům i přírodě. Důvodů, proč si Váchal toto téma vybral, i zdrojů, o něž se opíral, může být několik. Může jít o jeho kontakty s katolickými básníky nebo o inspiraci spisy, které se osobností sv. Františka zabývají a v té době byly dostupné, jako například texty sv. Bonaventury nebo spisy sv. Františka z Assisi. (čtk)

14:42
Don Quichotte je podle režisérky výjimečná a nadčasová opera

Za výjimečnou považuje operu Don Quichotte francouzského skladatele Julese Masseneta režisérka libereckého představení Linda Keprtová. Operu v Liberci v premiéře uvedou v pátek 23. listopadu od 19:00. "Je to dílo, které má rozhodně velký potenciál oslovit diváky několika generací. Opera je absolutně výjimečná, co se týče obsahu i hudební faktury. Je vysoce kvalitní," nešetří chválou režisérka.

Skladatel Jules Massenet určoval styl a tvář francouzské opery na přelomu 19. a 20. století. Patřil však k těm tvůrcům, kteří po smrti byli téměř zapomenuti. I proto jeho Don Quichotte moc známý není. "Zaráží mě samotnou, že nepatří mezi top opery, které operní domy melou dokola," poznamenala režisérka. V Česku si na operu před dvěma lety vzpomněli ve Státní opeře Praha a uvedli ji 100 let od světové premiéry.

Podle režisérky je opera nadčasová. Don Quichotte podle ní věří ideálu a pravdě a snaží se za ní jít i přesto, že se může dostat na okraj společnosti. Kontrastem k tomu je dění kolem něj, kdy společnost morální hodnoty, principy a ideály už skoro vymazala. "My bychom si Donů Quichottů, které potkáme, měli vážit, měli bychom o nich mluvit a hrát o nich," míní režisérka. V příběhu je také vyzdvihnuto pevné přátelství Dona Quichotta se Sanchem. "S tím se nepotkáváme často, můžeme jim jen závidět," dodala Keprtová.

Hrdinská komedie Don Quichotte se vyznačuje barevností a proměnlivou krásou různých hudebních stylů. V opeře jsou spojené hluboká melancholie, nevázané veselí, něžné vyznání lásky i boj s větrnými mlýny. Francouzský skladatel psal Dona Quichotta, když se věkem blížil k sedmdesátce. V opeře se ale vykresli jako elegantní, dvorný a trochu zmatený rytíř. Protipólem mu je rázná, lehce obhroublá a hamižná, ale nakonec přece citlivá a především krásná Dulcinée. Pro skladatele ji byla v té době mladá a ambiciózní zpěvačka Lucy Arbellová, do které byl zamilovaný a která Dulcineu ztvárnila ve světové premiéře.

V této roli se v Liberci představí sólistka opery Národního divadla Kateřina Jalovcová, alternovat ji bude Jana Wallingerová či Dana Šťastná. Dona Quichotta ztvární Jiří Přibyl nebo držitel ceny Thálie Pavel Vančura. Věrného Sancha zahraje Filip Bandžak vystupující v několika zemích Evropy či Ukrajinec Anatolij Orel. (čtk)

15:30
Kim Ki-dukova Pieta oceněná v Benátkách bude k vidění na festivalu Filmasia

Už poosmé se od 30. listopadu do 2. prosince uskuteční v pražském kině Světozor asijský festival Filmasia. Letos nabídne zejména korejské snímky v čele s Kim Ki-dukovou drsnou novinkou Pieta, oceněnou Zlatým lvem v Benátkách, a novým filmem Zloděj, který se stal divácky nejúspěšnějším korejským titulem všech dob.

"Po loňském ročníku, který přinesl rekapitulaci tvorby a osobní účast Pong Čoon-hoa se letos zaměříme na dalšího světoznámého jihokorejského filmaře - nezávislého solitéra Kima Ki-duka. Českou premiéru Piety doplní výběr z autorovy filmografie," oznámil mluvčí přehlídky Pavel Sladký. Uvedeny budou například snímky 3-iron, Samaritánka, Dech, Jaro, léto, podzim, zima... a jaro, které filmovým fanouškům připomenou vývoj tohoto oblíbence světových festivalů.

15:51
Zemřel violista Kyselák, někdejší člen Janáčkova kvarteta

Violista Ladislav Kyselák, někdejší člen Janáčkova kvarteta, minulý týden zemřel. Bylo mu 56 let, v posledních letech působil jako profesor hry na violu na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. ČTK to dnes řekl mluvčí akademie Luboš Mareček.

Poslední rozloučení s Kyselákem se uskuteční 23. listopadu v 10:00 v kostele Nejsvětější Trojice v Brně-Králově Poli.

Kyselák se narodil v hudebně založené rodině v Brně. Původně studoval hru na housle, nakonec se ale rozhodl pro violu. Nahrával pro Český rozhlas, vystupoval v televizi, koncertoval v mnoha zemích Evropy, ve Spojených státech i Japonsku.

V 80. letech učil na konzervatoři v Pardubicích, později byl prvním violistou Slovenské filharmonie v Bratislavě. V roce 1989 se stal členem Janáčkova kvarteta, se kterým koncertoval do roku 2008. (čtk)

08:02
Winsletová a Barlow převzali vyznamenání od britské královny

Oscarová britská herečka Kate Winsletová a bývalý zpěvák britské skupiny Take That Gary Barlow ve středu převzali tituly Řádu britského impéria od britské královny Alžběty II. Filmové hvězdě, která ztvárnila hlavní hrdinku Rose v kasovním trháku Titanic (1997) a v roce 2009 dostala Oscara za výkon ve filmu Předčítač, britská panovnice udělila titul komandér Řádu britského impéria. Sedmatřicetiletá Winsletová před panovnici v Buckinghamském paláci předstoupila v elegantním černém kostýmku od návrháře Alexandera McQueena a podle agentury DPA s královnou hovořila o svých dětech.

Titul komandér Řádu britského impéria (CBE) je udělován jako ocenění za pozoruhodné úspěchy. Dostávají ho i ti, kteří významně prospěli společnosti nebo dosáhli ve svém oboru výborných výsledků. Udělení titulu je spojeno s možností užívat zkratku CBE za jménem. Z českých umělců jej v květnu převzal dirigent Jiří Bělohlávek.

Jedenačtyřicetiletý hudebník Gary Barlow, který organizoval nedávný koncert u příležitosti šedesáti let od královnina nástupu na trůn, byl za své služby jmenován důstojníkem Řádu britského impéria (OBE). Jde o stupeň nižší titul než komandér. Barlow ocenění dostal za zásluhy v zábavním průmyslu i za svou angažovanost v dobročinných projektech. (ČTK)

09:36
V Praze zazněla koncertní podoba legendárního alba Zelená pošta

Marián Varga, Pavol Hammel a Radim Hladík v doprovodu skupiny Collegium Musicum ve středu v zaplněném pražském Divadle Archa přehráli repertoár z legendární desky československého bigbítu Zelená pošta. Jedna z nejzásadnějších desek historie tuzemské rockové hudby zazněla v ucelené koncertní podobě v metropoli poprvé. Program doplnily písně z dalších společných alb jako Na II. programe sna nebo Labutie piesne.

O koncert byl velký zájem, dorazili především pamětníci, zástupci střední a starší generace. Vzhledem k nečekané poptávce po vstupenkách přidali pořadatelé druhý koncert, který se uskuteční 8. února příštího roku. První polovinu představení tvořily skladby z desky Zelená pošta natočené v roce 1972. Na úvod slovenští muzikanti zahráli skladby Z ďatelín a Tenis. Při následujícím hitu Smutná ranná električka pozval Hammel na pódiu Radima Hladíka, který v této písni hostuje i na albu. Známý český kytarista zůstal i při další skladbě Krajina bielych dievčat.

Nechyběly další písně se Zelené pošty, vedle titulní také Pávi ples, Slnečnice nebo Cesty bláznov, po které si vysloužil velký aplaus bubeník Martin Valihora. "Byla to tvořivá spolupráce všech zúčastněných, která se dá těžko zopakovat. Jako zpěvák jsem s kapelou ani nenacvičoval," vzpomínal Hammel na vznik nahrávky. (ČTK)

11:24
Postránecký si ve Stavovském zahraje Pána z Prasečkova

Činohra Národního divadla uvede ve čtvrtek večer na scéně Stavovského divadla premiéru Molierovy hry Pán z Prasečkova. Hra nepatří mezi známé tituly oblíbeného komediografa, avšak obsahuje řadu aktuálních motivů. Jsou mezi nimi intriky, lsti, pomluvy i pýcha, čímž vyvolává hořké úvahy o člověku a společnosti.

Titulní roli antihrdiny, který svou nadutostí vzbuzuje posměch i lítost, ztvární Václav Postránecký. Hostující režisérkou byla Hana Burešová, která inscenaci připravila se svým kolegou z Divadla v Dlouhé dramaturgem Štěpánem Otčenáškem.

V dalších rolích se objeví Jiří Štěpnička, Jana Pidrmanová, Radúz Mácha, Ondřej Pavelka, Pavla Beretová, Filip Rajmont a Milan Stehlík. Původním tvarem této hry byla komedie se zpěvy a balety, tvůrci inscenace proto vyšli z propojení zdrojů komedie dell'arte, klasicistní dvorské zábavy a masopustního veselí. Do představení zapojili šest členů Dismanova rozhlasového dětského souboru a čtyři členy souboru Collegium 1704. (ČTK)

13:58
Muzeum Karla Zemana vydá trojici jeho zrestaurovaných snímků

Pražské Muzeum Karla Zemana v nejbližší době postupně vydá na DVD tři digitalizované snímky tohoto slavného režiséra. Na období adventu a Vánoc navíc chystá speciální akce. Některé filmové triky budou v expozici upraveny tak, aby si návštěvníci mohli nafotit novoroční přání v atmosféře příběhů tohoto filmového kouzelníka. "Připravíme workshopy a filmové projekce," řekl ředitel muzea Jakub Matějka

Podle Matějky je působivě instalovaná a interaktivní expozice plná videoprojekcí, hudby a zvuků. Návštěvníky vtahuje do světa režiséra známého například díky filmům Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil. Právě tyto tři snímky byly už s použitím původních filmových materiálů digitalizovány a zájemci si je budou moci zakoupit na DVD.

"Cesta do pravěku z poloviny 50. let vyjde 27. listopadu. O týden později ji doplní o tři roky mladší Vynález zkázy, po Novém roce přibude Baron Prášil z roku 1961," dodal Matějka. Nosiče se objeví i v novinových stáncích a stanou se součástí edice Filmový klub Karla Zemana. Muzeum tak plní své předsevzetí o zachování odkazu génia českého i světového filmu. (ČTK)

17:02
V březnu vyjde nové album Jimiho Hendrixe

Pátého března příštího roku vyjde album s 12 dosud nevydanými písněmi Jimiho Hendrixe. Kolekce People, Hell and Angels bude obsahovat nahrávky z let 1968 a 1969, bylo dnes oznámeno na internetových stránkách legendárního kytaristy.

Písně, které se objeví na novém albu, Hendrix nahrál bez účasti své skupiny Jimi Hendrix Experience, když experimentoval s novými možnostmi hudebního vyjadřování při přípravách alba Electric Ladyland. Na záznamech hraje Hendrix nejen na kytaru, ale také na klávesy a perkuse.

Hendrix je mnohými považován za nejtalentovanějšího kytaristu rockové historie. Příští úterý by oslavil 70. narozeniny. Hendrixovu strmou a krátkou kariéru ukončila v jeho 27 letech 18. září 1970 smrt, jejíž příčinou bylo požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní. (ČTK)

07:11
S Pražskou komorní filharmonií dnes vystoupí houslista Grimal

Protagonistou abonentního koncertu Pražské komorní filharmonie (PKF) bude dnes ve Dvořákově síni Rudolfina uznávaný francouzský houslista David Grimal. V jeho podání zazní Houslový koncert a moll Antonína Dvořáka, dílo, jež je považováno za jedno z vrcholných děl Dvořákova takzvaného slovanského období.

Program kromě Cherubiniho předehry k opeře doplní skladby ne často interpretovaných skladatelů Juana Crisóstoma de Arriagy a současného rakouského skladatele Thomase Daniela Schlee. Orchestr povede dirigent Thomas Rösner.

Grimal hraje na Stradivariho housle z roku 1710 a housle s názvem Don Quichotte, vyrobené přímo pro něj francouzským nástrojařem Jacquesem Fustierem. Věnuje se také interpretaci soudobé hudby, nová díla mu věnovalo několik skladatelů, například Marc-André Dalbavie, Brice Pauset, Thierry Escaich nebo Jean-François Zygel. V repertoáru má ale i Ravela, Debussyho, Bartóka, Francka, Strausse nebo Janáčka.

Pražskou komorní filharmonii, která patří k mezinárodně vyhledávaným tělesům zejména jako doprovod operních pěvců, vede šéfdirigent Jakub Hrůša. Na přelomu roku plánuje PKF turné po Číně. (ČTK)

08:54
Archeologové našli v Přerově další základy bratrské školy

Přerovští archeologové objevili tento týden další základy školy Jednoty bratrské, která je spojena s osobností jedné z největších postav českých dějin, Jana Amose Komenského. Našli je při stavbě parkoviště v předpolí Tyršova mostu, které již jednou cenným objevům ustoupilo. Podle vedení města však parkoviště na místě již zůstane. Základy školy budou zřejmě zvýrazněny na povrchu. Novináře o tom dnes informoval náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

"Zahájili jsme výstavbu parkoviště. Při stavbě kanalizace jsme objevili půdorys školy Jednoty bratrské. Práce se nyní zastavily a na místo nastoupili archeologové. Dohodli jsme se však, že se stavba nezastaví. Archeologové jsou nadšeni, nikdo to tam nečekal. Stavba parkoviště je ale prioritní," uvedl náměstek primátora Zácha.

Parkoviště muselo vedení magistrátu přesouvat již jednou. Původně měla v předpolí Tyršova mostu vzniknout místa pro 38 aut, město nakonec své plány muselo změnit a plochu pro auta přesunout. "Nyní je v plánu, že vybudujeme parkoviště pro 18 aut. S parkovištěm už město neustoupí, to by ho muselo zrušit. Stavba je v hodnotě 1,5 milionu korun a měla být dokončena do konce roku. Nález to nyní zkomplikuje, ale doufáme, že se to stihne," doplnil náměstek Zácha.

Do bádání v okolí nově budovaného Tyršova mostu se archeologové pustili letos v dubnu. Před školou se jim podařilo odkrýt prakticky celý půdorys renesančního kostela svatého Marka, který společně s přilehlou školou Jednoty bratrské tvořil duchovní centrum Přerova. V místech před novým mostem odkryli odborníci také základy mostní brány, důmyslný kanalizační systém z přelomu 15. a 16. století i středověkou pec. V Pivovarské ulici se jim podařilo zachytit torza základů původní městské brány či linii parkánové zdi. Sbírky archeologů doplnily z těchto míst také například unikátní kachle s biblickými výjevy z pozdně gotické doby nebo cenné mince včetně unikátní zlaté mince z doby Osmanské říše.

Odborníci nálezy označili za unikátní. Zastupitelé nedávno rozhodli o vytvoření pracovní skupiny, která bude během zimy hledat nejlepší formu jejich prezentace. (ČTK)

09:50
Před 380 lety se narodil nizozemský filozof Spinoza

Nizozemský filozof Baruch (či Benedikt) Spinoza, který se narodil 24. listopadu 1632, patří k zakladatelským osobnostem novověké filozofie. Jeden z prvních teoretiků náboženské tolerance a liberalismu kriticky rozvinul Descartovu nauku o substancích, byl též jedním z prvních kritických čtenářů Bible. K jeho základním spisům, které vyšly až posmrtně, patří Etika, Traktát teologicko-politický nebo Rozprava o zdokonalení rozumu.

Spinoza pocházel ze zámožné židovské rodiny, která do Nizozemska prchla z Portugalska. Již v raném věku studoval bibli i talmud, do detailu se zaobíral scholastikou a středověkou filozofií, bez zájmu u něj nezůstala ani dobová metafyzika. Ačkoli byl připravován k životní dráze rabína, dostal se do rozporu se souvěrci, byl obžalován z kacířství, proklet a vyloučen z židovské obce. Zemřel v roce 1677. (ČTK)

11:21
Budoucí Pevnost poznání v Olomouci má za sebou první etapu prací

První etapu prací dokončují v těchto dnech stavebníci na Pevnosti poznání v Olomouci, která se stane sídlem prvního interaktivního muzea vědy a poznání na střední Moravě. Ve science centrum proměňuje Univerzita Palackého bývalý dělostřelecký sklad v areálu Korunní pevnůstky, celkové náklady dosáhnou 150 milionů korun. Přes zimu budou pokračovat práce v interiérech a v dílnách, kde vznikají jednotlivé exponáty, sdělila dnes projektová manažerka Blanka Krausová.

"Od dubna stavebníci odstranili starou střechu, vyměnili nebo sanovali krovy a trámy, vybourali část podlah, zchátralá okna nahradili novými a repasovali původní mříže. Nyní dokončují novou střechu budovy," uvedla manažerka. Podle ní se už prostavělo 12,8 milionu korun a je rozpracováno 93 exponátů. Na jaře bude pokračovat obnova vnějšího pláště budovy.

Vybudováním Pevnosti poznání vznikne v Olomouci první návštěvnické centrum, které přiláká hravou a zábavnou formou zejména děti a mládež k přírodovědným i společenským naukám. Nabídne mimo jiné planetárium, zátopový model města či model lidského mozku. Vedle interaktivních expozic se součástí centra stanou také laboratoře, ateliéry i studia.

Projekt spolufinancuje Evropský fond pro regionální rozvoj. Práce na něm začaly v roce 2009, v prosinci 2011 byl oficiálně zahájen. Pevnost poznání se otevře návštěvníkům v polovině roku 2014.

Dělostřelecký sklad je součástí bastionové pevnosti, která byla dokončena v roce 1785. Malý a velký dělostřelecký sklad byly postaveny kolem roku 1820. "Sloužily k umístění dělostřeleckého materiálu. Byly to budovy velice jednoduchého tvaru, ale uvnitř s důmyslným systémem dřevěných sloupů, krovů a podlah s nájezdovými rampami," uvedl historik Ján Kadlec. V roce 1886 byla pevnost zrušena a areál dál sloužil armádě jako skladovací prostory. Do roku 1995 byl objekt v utajení a veřejnost nevěděla, co je uvnitř. Areál chátral, poškodily ho i povodně v roce 1997 a mnozí nenechavci. (ČTK)

13:07
Betlémy z Vysočiny a jižních Čech míří na výstavu do Rakouska

Betlémy z Vysočiny, jižních Čech a Dolního Rakouska uvidí návštěvníci výstavy v městském muzeu v rakouském Waidhoifenu. Mezi téměř čtyřmi desítkami vystavených betlémů budou díla současných tvůrců z etnografické sbírky Muzea Jindřichohradecka, historické papírové betlémy z Muzea Vysočiny v Třebíči a betlémy vytvořené dolnorakouským betlemářským spolkem z Hollabrunnu.

"Betlémy zamíří do Dolních Rakous v pondělí a okamžitě se začne s jejich instalací," řekl Vladimír Šprincl z havlíčkobrodského Muzea Vysočiny, které výstavu připravilo jako součást projektu přeshraniční spolupráce Porta culturae.

Výstava je připravena v českém a německém jazyce. Její smyslem je porovnat betlemářství z českých a rakouských příhraničních regionů, a to jak ve formě historických betlémů, tak i současné betlemářské tvorby.

Přehlídka s názvem České a rakouské betlémy začne v pátek 30. listopadu a potrvá do konce prosince. Lidé uvidí také perníkové betlémy vytvořené dolnorakouskými cukráři a studenty Střední odborné školy v Třešti na Jihlavsku.

Podle Šprincla existuje v tvorbě betlémů v Česku a v Rakousku rozdíl. "U nás považujeme za betlemáře toho, kdo vytváří figurky, nezdůrazňujeme způsob jejich rozestavění nebo formu modelu krajiny. V rakouském prostředí je tomu jinak, figurky se někde získají, často se i nakoupí. Betlemář je v Rakousku ten, kdo z nich vytvoří celek, tedy přidá model krajiny, doplní stavby a podobně," dodal Šprincl.

Výstava měla premiéru loni v Třebíči, kde ji zhlédlo více než 6000 návštěvníků. (ČTK)

15:02
Festival Ost-ra-var nabídne přehlídku ostravských činoher

V Ostravě se příští týden uskuteční 16. ročník festivalu Ost-ra-var. Na čtyřech scénách nabídne během pěti dnů 15 činoherních představení. Přehlídka začne 28. listopadu a potrvá do 2. prosince.

"Každoročním hlavním cílem festivalu je přitáhnout do Ostravy divadelní teoretiky, pedagogy i studenty divadelních škol. Chceme jim nabídnout průřez tvorbou ostravských profesionálních divadel za poslední rok," uvedla mluvčí Národního divadla moravskoslezského (NDM) Viola Kučerová.

Do programu přispěla všechna divadla působící na území města. Národní divadlo moravskoslezské představí komedii Mariana Pally Sajns fikšn, hru Pygmalion a Cenou Evalda Schorma ověnčenou grotesku Kuřačky. Hrát se bude i Ivanov, inscenace Donaha! a klasika Jak důležité je mít Filipa.

Divadlo Petra Bezruče nabídne festivalovému publiku inscenace Správkař, Pestré vrstvy a Na větrné hůrce. Komorní scéna Aréna bude mít na programu inscenace S nadějí i bez ní, Chlív/Paternoster, Plešatá zpěvačka a Amigo. Divadlo loutek Ostrava představí svou inscenaci Sofiin svět.

"Novinkou letošního ročníku bude tištěný sborník příspěvků z doprovodných seminářů, který bude vydán následně po festivalu. Kromě toho nabídneme už standardně denní zpravodajství na webu www.ndm.cz a na Facebooku OST-RA-VARu," doplnil dramaturg činohry NDM Marek Pivovar.

Doprovodným programem festivalu bude v Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona výstava Mariana Pally Obyčejné obrazy naivního konceptualisty. Návštěvníci jsou zváni také do Ostravského muzea na výstavu Magie divadelního prostoru, která je věnována jedné z nejvýraznějších osobností historie ostravského divadla - scénografovi Vladimíru Šrámkovi.

"Hostem bude stejně jako loni Bílé divadlo, tentokrát s komponovaným večerem s názvem Bílé divadlo - je Bílé divadlo - je Bílé divadlo," doplnila Kučerová. (ČTK)

17:25
Němec vydražil levný objev z blešího trhu za statisíce

Cenný úlovek se podařil německému milovníkovi starých knih, který umělecký katalog zakoupený na bleším trhu vydražil za mnohonásobek původní ceny. Sešit s nápisem "Die Brücke" zakoupil za pět eur (asi 130 korun), kupec za něj v dražbě aukčního domu Ketterer podle agentury DPA zaplatil 27.000 eur (téměř 700.000 korun).

Ze starého katalogu se totiž vyklubal vzácný tisk světoznámé expresionistické skupiny z roku 1912. V deskách o rozměrech 20 krát 25 centimetrů odborníci našli deset originálních dřevorytů Maxe Pechsteina, Ernsta Ludwiga Kirchnera a Karla Schmidta-Rottluffa.

Skupina Die Brücke (Most) vznikla v Drážďanech v roce 1905 a rozpadla se v roce 1913. Kunsthistorici ji považují za uskupení klíčové pro vývoj moderního umění. (ČTK)

18:43
Benefiční koncerty mají pomoci k záchraně varhan z Manětína

Série benefičních koncertů vážné hudby má na Plzeňsku pomoci záchraně unikátních varhan z kostela svaté Barbory v Manětíně. Projekt připravilo občanské sdružení Svět podle Jakuba, které chce nejen upozornit na stav památkově chráněného nástroje, ale také se snaží pomáhat mladým studentům hudby. Prostřednictvím netradičních projektů je chce přivést k práci a ukázat jim, že jejich úsilí pro dobrou věc má smysl, řekl Marek Roštík ze sdružení.

Hlavním programem tří benefičních koncertů je provedení neobarokní suity Probouzení Barbořiných varhan, kterou složili absolventi plzeňské konzervatoře Pavel Samiec, Jiří Vyšata a Martin Červenka. Konzervatoristé také na koncertech vystupují. Nejbližší koncert bude 25. listopadu v plzeňském Domě hudby.

"Myšlenka opravy velmi vzácného nástroje v zapomenutém kostele je symbolem naděje, že je třeba věřit a snažit se změnit k lepšímu i věci zdánlivě nezměnitelné," poznamenal Roštík. Na záchranu ojedinělého nástroje vytvořeného v roce 1721 známým pražským varhanářem Leopoldem Sieglem je třeba kolem pěti milionů korun. Varhany jsou ve špatném stavu, na němž se podepsal mimo jiné červotoč. Sehnat celou částku na opravu je velmi obtížné, uvědomuje si Roštík. Doufá ale, že se podaří alespoň přilákat patřičnou pozornost umělců i případných mecenášů.

Jedinečnost varhan spočívá v tom, že nebyly nikdy přeladěné, takže mají stále autentický zvuk. "Nástroj s původním barokním zvukem už se jinde u nás nenajde, protože všechny ostatní varhany byly v průběhu let postupně přelaďované na hudební standardy doby. Ladilo se tak, jak se vyvíjel trend," vysvětlil Roštík. Barbořiny manětínské varhany si však udržely surovější a ostřejší barokní zvuk. Kdyby se je podařilo opravit, bylo by to podle Roštíka mimořádně atraktivní pro umělce i ze zahraničí. Mohli by interpretovat barokní hudbu v přesném znění, v němž byla komponovaná.

I když varhany hrají v projektu hlavní roli, občanské sdružení vzniklo proto, aby pomáhalo a podporovalo studenty hudby. Založili ho rodiče studenta plzeňské konzervatoře, který tragicky zahynul při nehodě v USA, kde studoval hudební univerzitu. Podrobnosti o projektu i o sdružení jsou na adrese www.svetpodlejakuba.cz. (ČTK)

07:12
Jihočeské divadlo uvedlo premiéru grotesky Kivá cadla

Činoherní soubor Jihočeského divadla v pátek uvedl druhou českou premiéru této sezony s názvem Kivá cadla. Groteska s prvky lyrického cynismu potěší zejména milovníky tarantinovského drsného humoru. V režii bulharského režiséra Nikolaje Peneva, známého i jako herce z českých filmů, se tak poprvé na českých jevištích představil americký dramatik, scenárista, textař a nositel Pulitzerovy ceny David Lindsay-Abaire.

Hru, jejíž název je zkomoleninou slovního spojení křivá zrcadla, Lindsay napsal v roce 1998. První inscenace z roku 1999 v podání Manhattan Theatre Club se ve Spojených státech v tom samém roce dočkala 200 repríz. V USA Kivá cadla často uvádějí divadelní studentské soubory. Jednou z vlastností této grotesky je její žánrová rozmanitost. Humor je drsný, jazyk současný, autor se nebojí použití vulgarismů, které však mají svůj smysl vzhledem k situacím a v kontextu, ve kterém jsou řečeny.

Hra má silný příběh a sedm hereckých příležitostí pro osudově propojené postavy. Divadlo hru uvádí v překladu Markéty Machačíkové a v dramaturgii Kristýny Čepkové. Hudbu složil Jan Dvořák. Hlavní roli Claire, ženy s amnézií, ztvárnila Věra Hlaváčková. (čtk)

10:12
Švandovo divadlo dnes uvede Frankensteina

Švandovo divadlo v Praze uvede dnes večer premiéru inscenace Frankenstein. Původní adaptaci klasického hororového románu Mary Shelleyové z 19.století, který už sto let fascinuje filmaře i divadelníky, připravil režisér Martin Františák.

Podobně jako předloha klade otázku, zda je možné tvořit a nebýt zodpovědný za to, co jsme stvořili. Mladý vědec Viktor Frankenstein překročí ve jménu vědy, pokroku, lidstva či vlastního ega hranice morálky i zákona a stvoří člověka. Vlastního činu se však zalekne a své "dítě" odvrhne, jenže už je pozdě. Netvor spatřil světlo světa, hledá svého stvořitele, a toto setkání nemůže dopadnout dobře. Frankensteina ztvární na smíchovské scéně Filip Čapka a Netvora hostující Tomáš Kobr.

V dalších rolích se objeví například Petra Hřebíčková, Stanislav Šárský a Kristýna Frejová. Františákova adaptace, která se má stát rodinným thrillerem, se ducha románové předlohy poměrně přesně drží. Archaický a romantizující jazyk románu se tak potká s moderním jevištním ztvárněním. (čtk)

11:23
Ve Státní opeře dnes bude vyhlášen Český slavík

V přímém televizním přenosu z pražské Státní opery dnes večer oznámí výsledky ankety Český slavík Mattoni. Moderátorem večera bude Ondřej Brzobohatý. Do ankety letos přišlo přes 130 tisíc hlasů, zhruba o 20 tisíc více než loni Počet bodů za obdržené hlasy rozhodne o tom, kdo se stane novým zlatým slavíkem v kategorii Zpěvák, Zpěvačka a Hudební skupina.

Oceněni budou interpreti také ve vedlejších kategoriích - Skokan roku, Objev roku a Slavíci bez hranic, což je soutěž o nejoblíbenějšího slovenského interpreta v České republice. Anketa Český slavík Mattoni vstupuje do letošního ročníku se dvěma novinkami. Pořadatelé změnili pravidla kategorie Objev roku a vznikla nová cena nazvaná Hvězda internetu. Objev roku letos poprvé místo veřejnosti vybrala odborná porota, která nominovala zpěvačku Báru Polákovou spolu s kapelami Koblížci a Nebe.

Vítězi ankety Český slavík se v hlavních kategoriích loni stali Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát, všichni zvítězili už popáté za sebou. Rekordmanem v anketě je Gott, který získal 37 Zlatých a Českých slavíků. Vyhrát aspoň jednou Zlatého, respektive Českého slavíka se zatím podařilo 26 zpěvákům, zpěvačkám a skupinám. (čtk)

14:11
Bohoslužba připomněla básnířku Westonovou, která žila v Praze na konci 16. století

Čtyřsté výročí úmrtí básnířky Elizabeth Jane Westonové, která se narodila v Anglii, ale celý život prožila v Praze, připomněla v sobotu ekumenická bohoslužba v pražském kostele sv. Tomáše, kde je pochována. Byla spojena s předáním ceny v celostátní soutěži o nejlepší nový český překlad její básně In hortos eiusdem. Uspořádala ji společnost Praha město literatury, která ocenila Magdalénu Jackovou, Lucii Tečnarovou a Magdu Královou. Na bohoslužbu navázalo básnické odpoledne v Muzeu alchymistů a mágů staré Prahy.

Westonová, zvaná též Westonia či Alžběta Johanna Vestonia, se totiž do Prahy odstěhovala s matkou a nevlastním otcem, slovutným alchymistou Edwardem Kelleym. Jánský vršek 8, kde muzeum sídlí, je místem, kde v rodině Kelleyho koncem 90. let 16. století žila. A Edward Kelley je hlavní postavou expozice muzea. Působil na dvoře Rudolfa II. a zajistil jí na tehdejší dobu nevídané vzdělání. Od 14 let psala Vestonia latinské básně, naučila se francouzsky, italsky, německy a česky. Je považována za první literární autorku působící na českém území.

Když Kelley upadl u císaře v nemilost a později v roce 1597 zemřel, nepřízeň postihla i jeho rodinu, která přišla o majetek. Vestonia usilovala o získání někdejšího společenského postavení a jmění. Využila svého literárního talentu a opakovaně se obracela na císaře Rudolfa II. i na představitele české šlechty. Neměla úspěch, ale zanechala po sobě několik desítek pozoruhodných básnických skladeb.

V roce 1602 jí vyšla první sbírka latinských básní Poemata, za šest let druhá s názvem Parthenica. Obsahuje mimo jiné i verše věnované právníkovi jménem Johannes Leo. V roce 1603 se za něj Elizabeth provdala a postupně mu porodila tři dcery a čtyři syny. Zemřela zřejmě následkem častých porodů v pouhých 31 letech. Její texty vyšly česky v roce 2003 pod názvem Proměny osudu. (čtk)

15:00
Obraz Josefa Lady byl vydražen za 1,2 milionu korun

Mistrovské plátno Josefa Lady Ponocný z roku 1947 vyvolávané na dnešní aukci společnosti Dorotheum v Praze za půl milionu korun, si nový majitel odnesl za 1,2 milionu Kč bez aukční přirážky. Ta činí 20 procent. Ponocný se tak stal nejdražším aukčním dílem Lady.

"Ačkoliv u Lady nejde o atypický motiv, žádná z dnes známých prací nebyla provedena v takto reprezentativním galerijním formátu. Umělec navíc postavu svého ponocného zasadil do městského prostředí, aniž by tím ubral na folklórní síle motivu. Jde o unikátní práci, která na trhu dosud neměla obdoby," uvedl o obrazu Ponocný Michal Šimek z aukční síně Dorotheum.

Podle Jana Skřivánka ze serveru artplus.cz, který srovnává ceny českého trhu s uměním, jde o nejvyšší sumu, jakou Ladovo dílo na českém aukčním trhu dosáhlo. Druhým nejdražším Ladovým dílem je obraz Hon na návsi z roku 1942, který byl v roce 2006 vydražen za 870.000 korun. Třetí místo patří obrazu Mikuláš, anděl a čert, vydraženým v Dorotheu letos v březnu za 850.000 korun. Za ním je Ladův obraz s názvem Bruslaři - Klouzačka, který se v roce 2009 prodal za 760.000 korun. Všechny částky jsou bez aukční přirážky.

Ladova díla jsou dlouhodobě na aukcích úspěšná. Vrchol zájmu podle serveru artplus.cz spadá do roku 2010, kdy se suma za všechna prodaná díla na aukcích v Česku blížila pěti milionům korun. Tehdejší zájem o Ladu mohl být vyvolán několika velkými výstavami Ladových prací, které se krátce předtím na různých místech konaly. (čtk)

17:03
Adam Georgiev představil sociálně-kritickou knižní prózu o literátech

Polská filmařka Agnieszka Hollandová měla být dnes v Praze kmotrou knihy Adama Georgieva Večeře u spisovatelky, ale nestalo se tak. Její autor, dvaatřicetiletý český básník a prozaik, uvedl, že od původního slibu odstoupila. "Upozorňoval jsem ji, že má kniha je kontroverzní, a že se na ni nebudu zlobit, pokud své kmotrovství odmítne. Například z důvodu svého nesouhlasu s některými pasážemi," vysvětlil Georgiev.

V knize, jejíž postavy, jména a děje jsou údajně smyšlené, se objevují jména jako Havel, Kundera, Kohout, Vaculík, Fuks, Gott, Hutka, Chuchma, Kraus, Viewegh, Hůlová, Trefulka, Křivánek, Dostál, Žáček, Fibingerová i Hollandová. "Knížku jsem jí poslal a na dotaz, zda ji četla, odpověděla, že asi půlku; je zajímavá a víc prý nestihla. Před pár dny mi napsala, že knížku v letadle dočetla, ale pokřtít ji nemůže, protože se dotýká citlivých témat a popisuje české peklo. S ním nechce být spojena, protože do něj nepatří," řekl Georgiev a dodal, že z jejího pohledu rozhodnutí chápe.

Jeho sociálně-kritickou prózu odvíjející se na pozadí vztahu dvou literátů - mladého spisovatele a zralé spisovatelky - vydalo nakladatelství Petrklíč. Jde o silný vztah, který se však postupně začíná propadat do hlubin rozkolu osobního a profesního, ale i do generačního sporu. Zatímco ona je vězněnou disidentkou a představitelkou roku 1989, on je autorem etablujícím se až dlouho po něm. Z oboustranného citu se stane zápas o historickou identitu, o cenu vlastního utrpení každého z nich.

Hollandová a Georgiev už spolu navázali tvůrčí spolupráci, když režisérka rimbaudovského snímku Úplné zatmění napsala předmluvu k jeho knize s názvem Arthure, ty děvko umění (Dopisy Paula Verlaina Arthuru Rimbaudovi) z roku 2010. Dvaatřicetiletý Georgiev na sebe upozornil především básnickou sbírkou Básník Trýzeň Kat, za kterou získal dvě nominace na Knihu roku 2007 v Lidových novinách, a homosexuální prózou Planeta samých chlapců (2008). V Polsku je více oceňovaný než u nás, vydává ho Krytyka Polityczna. Na Jagellonské univerzitě v Krakově vznikla diplomová práce o jeho tvorbě. (čtk)

07:35
Na Metalfest míří King Diamond, festival Masters of Rock o hvězdě ještě jedná

Dva velké rock-metalové festivaly pod širým nebem v republice, Masters of Rock a Metalfest, oznámily první kapely, které na nich v příštím roce vystoupí. Do Plzně na Metalfest zamíří King Diamond z Dánska, pro vizovický Masters of Rock se o hlavní hvězdě ještě jedná, přijede však například Tobias Sammet se svou metalovou operou Avantasia, řekl Jiří Daron z pořádající agentury Pragokoncert při zimní variaci festivalu Masters ve Zlíně.

"King Diamond je legenda hororového žánru, která nehrála posledních čtyři, pět let ze zdravotních důvodů. Je proslulá tím, že má velké pódiové show," uvedl Daron s tím, že do Plzně přijedou také například kapely Airbourne, Satyricon, Sonata Arctica nebo Korpiklaani. Festival se bude konat od 31. května do 2. června. Letos festival navštívilo téměř 7000 lidí.

O hlavní hvězdě jedenáctého ročníku letního festivalu Masters od Rock v areálu vizovické likérky pořadatelé ještě jednají. K hvězdným hostům zatím patří metalová opera Tobiase Sammeta Avantasia, německá kapela Accept, punkoví Exploited, poprvé se na festival dostane finská kapela Leningrad Cowboys. Na festival jezdí fanoušci z celého světa, do Vizovic přijíždí až 40.000 lidí, tradičně je vyprodaný. Příští rok se festival bude konat od 11. do 14. července. (ČTK)

09:17
Justin Bieber dostal od kanadského premiéra vyznamenání

Kanadský zpěvák Justin Bieber obdržel od kanadského premiéra Stephena Harpera vyznamenání při příležitosti letošního 60. výročí intronizace královny Alžběty II. Medaile k diamantovému jubileu má být udělena tisícovkám Kanaďanů jako uznání za jejich služby zemi, která je členem britského Společenství.

Harper si s 18letým popovým zpěvákem potřásl rukou přímo na pódiu před koncertem v Ottawě. Událost spustila lavinu kritiky na Twitteru. Bieber byl totiž po boku Harpera vyfotografován v plandavých kalhotách a s baseballovou kšiltovkou obrácenou dozadu. Bieber je na celém světě zbožňován miliony dospívajících dívek. Pro mnoho lidí je však symbolem údajné kýčovitosti a povrchnosti dnešní populární hudby.

V sobotu Bieber přišel o prvenství v počtu zhlédnutí jeho videa na internetovém serveru YouTube. Překonal ho jihokorejský rapper známý jako PSY, když zaznamenal více než 806 milionů zhlédnutí. (ČTK)

11:03
Björk je po operaci hlasivek, které ji připravily také o Colours of Ostrava

Islandská zpěvačka Björk má za sebou úspěšnou operaci. Lékaři podle agentury AP odstranili 47leté umělkyni nezhoubný výrůstek z hlasivek. Björk podstoupila operaci laserem a její výsledek prý zpěvačku velmi potěšil.

"Je velmi uspokojivé opět zazpívat všechny ty čisté tóny," napsala na své webové stránce. Excentrická Islanďanka se dlouhodobě snažila problém s hlasivkami, který měla již několik let, řešit pomocí speciální stravy a cviků. Letos na jaře však prodělala zánět, po kterém jí lékaři zakázali koncertovat.

Omluvila se proto z celého turné včetně plánované účasti na letním festivalu Colours of Ostrava. Zpěvačka se za zrušené koncerty omluvila a prohlásila, že se po nutném pooperačním hlasovém klidu těší na své fanoušky příští rok. (ČTK)

14:39
Před 70 měla premiéru Casablanca, jeden z nejslavnějších filmů historie

Hollywoodské romantické melodrama Casablanca, jehož premiéra se konala 26. listopadu 1942 v New Yorku, je považováno za jeden z nejslavnějších filmů světové kinematografie. Kultovní snímek, který natočil režisér Michael Curtiz a hlavní role v něm ztvárnili Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová, získal tři Oscary za nejlepší film, režii a scénář, na dalších pět byl nominován.

Příběh o ženě mezi dvěma muži vznikl na motivy hry s názvem Všichni chodí k Rickovi. Děj se odehrává v roce 1941 v marocké Casablance, která tehdy spadala pod správu vichistické Francie a do níž mířily tisíce uprchlíků toužících získat víza na cestu do Ameriky. K

obrovskému úspěch filmu přispělo kromě hereckých výkonů oblíbeného "Bogieho" a křehké Bergmanové i velké množství dnes již kultovních scén a replik. (ČTK)

15:57
Nová galerie v Kolíně vystaví Radimského, Achrera a Skrepla

Nová městská galerie v Kolíně, která se má otevřít nejpozději v únoru v prostorách divadla, už má hotový plán výstav na příští rok. Kromě prací impresionistického krajináře a kolínského rodáka Václava Radimského (1867 až 1946) se v ní objeví i díla současných výtvarných umělců Josefa Achrera a Vladimíra Skrepla.

Galerie vzniká v bývalé divadelní zkušebně podle návrhu architekta Davida Vávry. Stavební části jsou hotové a nyní se vybavují interiéry. Náklady představují kolem 2,5 milionu korun. Pospíšil se domnívá, že půjde o jednu z nejnavštěvovanějších galerií ve Středočeském kraji, protože bude kromě běžného provozu otevřena i o přestávkách divadelních představení. Protože půjde o menší galerii, nebude mít stálou expozici.

V budoucnu by měl být k divadlu přistavěn i výtah, aby galerie byla bezbariérová. Byl by umístěn do skleněného tubusu, aby se z něj návštěvníci mohli dívat na město. (ČTK)

16:32
Fillovo Zátiší nepřekročilo vyvolávací cenu 5,8 milionu korun

Za vyvolávací cenu ve výši 5,8 milionu korun přikleplo v neděli licitátorovo kladívko v pražském hotelu Hilton novému majiteli obraz Emila Filly (1882-1953) Zátiší s pohárem, kartou a dýmkou.

Malíř tento svůj poměrně malý olej na dřevěné desce vytvořil v roce 1914, tedy ve svém nejvíce ceněném období. Galerie Art Praha na aukci nabízela na 380 položek českého, slovenského a evropského výtvarného umění. Letos v květnu se Fillův obraz Hlava muže v cylindru na aukci Dorothea prodal za vyvolávací cenu 16 milionů korun. Přesto aukční rekord tohoto malíře z roku 2010 překonán nebyl.

Zátiší s knihou z roku 1914 se tehdy prodalo za 16,25 milionu Kč, rovněž bez aukční přirážky. Částka za Fillovo zátiší nestačila na "vstup" do první desítky jeho nejdráže prodaných obrazů. Žebříček uzavírají jeho Zlaté rybičky u okna z roku 1916, které před dvanácti lety vydražitel získal za 7,3 milionu Kč bez aukční přirážky. (ČTK)