On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
03:31
Meyrinkův Golem dostal divadelní podobu na Štvanici

Sto let starý mystický román Gustava Meyrinka Golem dostal divadelní podobu. Skupina mladých divadelníků ho ale neinscenovala v tradičním divadelním prostoru, ale v prázdné vile na pražském ostrově Štvanice, která jim poskytla kulisu odpovídající temnému a zdánlivě chaotickému prostředí pražského ghetta přelomu 19. a 20. století. Rozlehlé interiéry opuštěného domu tvůrcům umožnily inscenovat příběh o hledání identity, zločinu, schizofrenii, padlých ženách a osvícených mužích tak, aby diváci mohli scénami procházet a příběh si sami skládat.

Mohou se tak podle autorů sami stát jeho součástí a proniknout do alternativní reality, ocitnout se na pomezí skutečnosti a snu tak, jako postavy Meyrinkova románu. Po nedělní premiéře se bude Golem na Štvanici hrát do 21. září.

Hlavní hrdina a vypravěč příběhu si omylem odnese klobouk, který patří jistému Athanasiu Pernathovi. Klobouk v něm vyvolá přeludy, ve kterých prožívá Pernathovy osudy tak, jak je kdysi, na pomezí vidin a záchvatů šílenství zažil sám Athanasius. Otázku, nakolik jsou vidiny nositele příběhu i Pernatha skutečné, si však nedokážou zodpovědět ani Pernath, ani hlavní hrdina a pravděpodobně ani čtenáři Golema.

Klobouk hraje důležitou roli také v divadelní adaptaci, funguje jako prostředek, jímž se návštěvníci dostávají do děje. Vtáhnutí diváků do příběhu pomáhá i skutečná nálevna, která je ovšem zároveň součástí děje. Původní text autoři inscenace převedli do dialogů, příběh se však drží předlohy.

Meyrinkův Golem se jen vzdáleně dotýká toho, co si většina lidí vybaví pod tímto termínem, tedy oživlé hliněné bytosti, která pomáhá židovským obyvatelům Prahy v době ohrožení. Text je plný esoterických odkazů, alchymie, kabbaly a tarotu. Golem z roku 1915 je Meyrinkův první a nejznámější román. Vedle hlubokých znalostí zmíněných oblastí jsou jeho devizou kulisy pražských zákoutí, zejména židovského ghetta. Jeho postavy žijí dvojím životem - navenek všedním, v soukromí se většina z nich snaží dotknout čehosi transcendentálního.

Představení připravilo sdružení Tygr v tísni, které tvoří studenti a čerství absolventi DAMU, ve spolupráci se svými přáteli z řad pedagogů, výtvarníků, choreografů a hudebníků. V režii Ivo Kristiána Kubáka a dramaturgii Marie Novákové účinkují Matěj Nechvátal, Jiří Böhm, Jiří Štrébl, Hynek Chmelař, Jaroslav Achab Haidler, Eva Josefíková, Anna Stropnická, Vladimír Polívka či Filip Kaňkovský.

Meyrink (1868 až 1932) bývá řazen mezi pražské německy píšící spisovatele. Praha spolu s magií a okultismem tvoří velké téma jeho literární tvorby. Věnoval se také alchymii, magii, spiritismu a indickým náboženstvím. Později psaní opustil a věnoval se zejména buddhismu, který ho ovlivňoval od počátku jeho zájmu o metafyzickou problematiku. (čtk)

06:50
Fresh Film Fest vyhrálo drama Apači o petici teenagerů z Korsiky

Desátý ročník mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest vyhrálo drama Apači, s nímž debutoval francouzský režisér Thierry de Peretti. Snímek ze soutěžní sekce Fresh Generation prvních a druhých celovečerních filmů vypráví příběh o pětici teenagerů z Korsiky. Čeští diváci ho v kinech a prostřednictvím alternativní distribuce budou moct zhlédnout už v říjnu. Za pořadatele o tom informoval Jiří Sedlák.

Mezinárodní přehlídka debutů a studentských filmů se v Praze pořádala od 28. srpna až do neděle a nabídla přes 145 filmových děl.

"Na snímku obdivujeme, jak dokáže zviditelnit i to, co zůstává pod povrchem. Díky běžnému příběhu se ukáže skutečná tragédie, kterou sdílejí oběti, pachatelé a nakonec i my," zdůvodnila své jednomyslné rozhodnutí mezinárodní porota. Korsičtí teenageři nemají v prostředí turisty přeplněných plážích, kempů a klubů co na práci. Jednoho večera však jeden z nich zavede zbytek party do prázdné luxusní vily, ve které stráví noc plnou polonahých radovánek v bazénu a zbrklých rozhodnutí.

Zvláštní uznání v této sekci získal americký snímek nazvaný Schovejte si své úsměvy o období dospívání dvou bratrů na americkém venkově, který režíroval Daniel Patrick Carbone.

V sekci Konfrontace, mezinárodní soutěže hraných a dokumentárních studentských filmů, zvolila porota jako nejlepší v kategorii hraných filmů argentinský snímek Klisny a papoušci. Režisérka Natalie Garagiolyová v něm zobrazuje prostředí mladé aristokracie v Buenos Aires.

Kategorii dokumentů ovládl rumunský film RIO 2016 od režisérky Bianky Rotaruové. Zvláštní uznání získal český dokument Tomáše Polenského Ponorná řeka diakritiky, portrét svérázného, experimentálního filmaře a učitele Martina Čiháka.

Vítězem sekce mezinárodní soutěže studentské animované a experimentální tvorby Theatre Optique se stal německý snímek Tangram od režisérky Kathariny Huberové. Zvláštní uznání poroty také putovalo slovenskému animovanému filmu Pandy od režiséra Matúše Vizáryho, který letos reprezentoval český i slovenský film i na mezinárodním festivalu v Cannes. (čtk)

09:14
Divadlo ze sibiřského Omsku hostuje na Vinohradech

V pražském Divadle na Vinohradech zahájí dnes večer své čtyřdenní hostování scéna ze sibiřského města Omsk. Její členové uvedou do 5. září tři inscenace - hru pro "muže a ženy" Alexeje Peškova Letní hosté, Averčenkův Ďáblův tucet a aktovku Alexandra Archipova Vlak do civilu.

V roce 1998 nastudoval na této ruské scéně svou hru Hodinový hoteliér její autor Pavel Landovský. Příběh o smutné konfrontaci dvou generací pro čtyři herce připravil v Omském akademickém činoherním divadle s tamními umělci zhruba za měsíc. Ve stejném roce v Omsku hostovalo pražské Divadlo Na zábradlí s Léblovou inscenací Ivanova.

Zástupci omské scény prý Vinohrady oslovili sami. "Začali jsme o této možnosti jednat a dospěli až ke šťastnému výsledku," komentoval hostování ředitel divadla Tomáš Töpfer. Každá z inscenací je podle něj atraktivní, každá je jiná a divák si může vybrat. Všechna představení budou titulkovacím zařízením tlumočena do češtiny.

Podle Töpfera by mohlo jít o začátek pravidelné spolupráce Divadla na Vinohradech se zahraničními scénami. "V příštím roce bychom chtěli pozvat některé z významných moskevských divadel a uvítali bychom i některé další zajímavé scény nejen z Ruska," dodal. Omské divadlo pořádá festival, na který byli Vinohradští pozváni. Na jaře tam mají uvést Ibsenovu Rebeku. (čtk)

12:38
Plánované otevření nové expozice v Jeseníku skončilo fiaskem

Plánované otevření nové unikátní expozice o geologii ve Vlastivědném muzeu Jesenicka skončilo fiaskem. Expozice zhruba za sedm milionů korun měla být otevřena v polovině června, stavební firma ale dosud dílo nepředala. Muzeum kvůli tomu podle jeho ředitelky přišlo o tržby z hlavní sezony, na penále je již firmě vyměřeno 2,7 milionu korun. Podle vedení kraje bude zřizovatel penále vymáhat. Vedení společnosti se brání, že za problémy nemohlo. Expozici hodlají dokončit tento měsíc.

Expozice s názvem Spirála času Země měla být pro veřejnost otevřena od 19. června. Muzeum její otevření avizovalo velkou propagační kampaní, kterou muselo nakonec zrušit. "Dílo dosud nebylo předáno firmou Horstav, termín měl být 27. května. Od té doby nabíhá penále ve výši 30.000 korun denně, což již činí 2,7 milionu. Přišli jsme o dost peněz na tržbách, jsme poškozeni i na pověsti. Dělali jsme na tom léta s týmem lidí, je to neskutečně demotivující," řekla dnes  ředitelka muzea Veronika Rybová.

Expozice nemohla být otevřena v termínu kvůli problémům s audiovizuální technikou a grafikou. Situace je nepříjemná i pro Olomoucký kraj, který je zřizovatelem instituce. "Firma se zavázala ve výběrovém řízení, že když nedokončí dílo v termínu, tak naskakuje penále. Předpokládám, že to bude muset zaplatit. Pokud to nezaplatí dobrovolně, tak to určitě budeme vymáhat," řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Radovan Rašťák. "Zdá se, že firma zásadním způsobem podcenila především odbornou stránku vybavenosti expozice. Je to nyní na firmě, jak se k tomu postaví. Trápí nás to stejně jako vedení muzea. Jediná možnost by byla odstoupit od smlouvy. To dílo je však před dokončením, nebylo by to rozumné," dodal Rašťák.

Podle zástupců společnosti by měla být expozice dokončena tento měsíc. Pochybení ze své strany však odmítají. "Nebyly tam vyjasněny technické parametry zvuku a všechno se to projektovalo a vyvíjelo za provozu. Vypadá to, že už je to odladěné a bude se to už zprovozňovat. Nebyla tam součinnost ze strany objednavatele, zadání bylo nejasné. Věřím, že se to vyjasní," řekl dnes ČTK jednatel společnosti Horstav Michal Horák.

Nová expozice o geologii vzniká ve zrekonstruovaných prostorách muzea. Návštěvníci se budou moci vydat po spirále zachycující vznik a vývoj země a zároveň geomorfologický vývoj Jesenicka. Součástí expozice mají být filmy, dokumenty BBC, fotografie, sbírkové předměty i modely. Zajímavostí je projekce na model ledovce. Návštěvníky by měl expozicí provázet hlas herce Arnošta Goldflama. (čtk)

13:01
Ann Goldstein končí jako umělecká ředitelka Stedelijku

Kurátorka Ann Goldstein oznámila, že končí ve funkci umělecké ředitelky amsterdamského muzea Stedelijk.

Goldstein, která předtím šestadvacet let pracovala jako kurátorka v losangeleském muzeu MOCA, nastoupila do Stedelijku v lednu 2010. Ve funkci skončí 1. prosince.

"Jsem přesvědčena, že má práce ve Stedelijku je hotova a že nastoupil čas, aby mé místo zaujal nový umělecký ředitel," oznámila. (red)

13:03
Sezona letních hudebních festivalů byla pro řadu akcí obtížná

Sezona letošních letních hudebních festivalů byla pro řadu akcí obtížná a není zcela vyloučeno, že pro některé z nich i likvidační. Vzhledem k napjatým rozpočtům měla většina festivalů menší nabídku zejména zahraničních hvězd. O akce pod širým nebem byl často menší zájem než v předchozích letech. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Podle hudebního publicisty Jaroslava Špuláka měla letošní festivalová sezona charakter "dokazování mandátu na své fungování". "Některé festivaly jako například Colours of Ostrava nebo Rock for People, svoje pozice obhájily, návštěvností i obsahem šly nahoru Hrady CZ. Na druhou stranu se uskutečnilo několik festivalů, které padly. Finanční prohra byla evidentní v případě Open Air Panenský Týnec, myslím, že se finančně nedařilo ani Sázavafestu, i když pořadatel chce příští rok pokračovat opět ve Světlé nad Sázavou. Příliš se finančně nedařilo ani festivalu Benátská noc," řekl Špulák.

Vzhledem k návštěvnickému propadu může být ohrožena budoucnost Open Air Panenský Týnec, kde letos doplatili na nepřízeň počasí. Pořadatelé z bezpečnostních důvodů museli zrušit koncert britských O.Children a místo očekávaných 12.000 diváků jich napočítali necelou polovinu. "Na řadu přichází čas účtování, jdeme zjišťovat, jak hluboko leží bod mrazu, ale i s vědomím, že pracujeme s červenými čísly, nechceme podlehnout beznaději," uvedl v tiskové zprávě mluvčí festivalu Stanislav Zima.

Program na Benátské noci ve Vesci u Liberce sledovalo podle pořadatelů 15.000 diváků. Loni festivalové vystoupení Kabátu vidělo přibližně 24.000 lidí. Skupina Žlutý Pes se po jeho skončení ohradila proti informacím, že zrušila své vystoupení. "Naše vystoupení zrušili sami organizátoři několik dní před festivalem, přestože jsme byli uvedeni v oficiálním programu a na vystoupení jsem byli připraveni," sdělil lídr kapely Ondřej Hejma.

Méně lidí než loni zaznamenal 13. ročník festivalu Sázavafest. Do Světlé nad Sázavou, kam se letos akce přesunula z Benešova, podle informací policie dorazilo 10.000 lidí, o třetinu méně než loni. Problémy s drogami se objevily na tanečním festivalu Mácháč 2013 u Máchova jezera na Českolipsku. Policisté objevili drogy u 23 lidí.

Řada festivalů si ale zatím na nepřízeň publika nestěžuje. Tisíce lidí 15. června na letišti Boží Dar v Milovicích na Nymbursku aplaudovaly hvězdám české a slovenské populární hudby na festivalu Votvírák. Akci přihlíželo přibližně 40.000 lidí. Také jubilejní desátý ročník festivalu United Islands, který se kvůli problémům se záplavami konal poprvé v pražském parku Ladronka, navštívilo podle organizátorů více diváků než v minulém roce, kdy jich bylo 60.000. Vstup na akci byl zdarma stejně jako na nový taneční festival na The Sun Festival, který se v srpnu konal v areálu Festivalparku v Hradci Králové a nalákal podle odhadů pořadatelů na 20.000 diváků. Na stejném místě byl v červenci Rock for People, kam dorazilo asi 30.000 lidí. Na čtyřdenní Hip Hop Kemp přišlo asi 20.000 lidí, zhruba o 2500 více než na loni.

Festival Colours of Ostrava, který skončil 21. července, byl rekordní vysokou návštěvností 33.000 lidí. Také 26. ročníku festivalu Open Air Trutnov navštívily tisíce lidí. Přesný počet pořadatelé neoznamují s odkazem na to, že ostatní festivaly uvádějí nepřesná, většinou nadsazená čísla. (čtk)

13:44
Deep Purple prodlužují evropské turné, vystoupí v Pardubicích

Legendární britská kapela Deep Purple prodlužuje své evropské turné, v rámci kterého nově vystoupí 14. února příštího roku v pardubické ČEZ Aréně. Na koncertu představí skladby ze své novinky Now what?! i největší hity ze své dlouholeté kariéry. Za pořádají společnost Live Nation o tom informoval Petr Novák.

Deep Purple se v Česku představili již mnohokrát, naposledy letos na začátku srpna v zámeckém parku ve Slavkově u Brna. V neděli, kdy byl koncert kvůli silné bouřce zrušen, dorazilo kolem 12 tisíc diváků, i při přesunutém koncertu v pondělí byl park plný lidí. Někteří nespokojení lidé žádali zpět peníze. Řada z nich se totiž pondělní akce nemohla zúčastnit. Podle dřívějšího vyjádření organizátorů však na to nárok nemají, protože se koncert jen přesunul a nezrušil.

Deep Purple začínali kariéru na sklonku 60. let a největší úspěchy sklízeli v 70. letech. Debutové album Shades of Deep Purple, na němž se ještě podílel zpěvák Rod Evans, vyšlo v září 1968. Spolu s Led Zeppelin nebo Black Sabbath jsou považováni za průkopníky tvrdého rocku. Jejich hity Smoke On The Water či Child In Time se řadí ke klasice rockové historie.

Ve skupině se vystřídalo mnoho slavných instrumentalistů a zpěváků. V poslední sestavě Deep Purple od roku 2002 figurují zpěvák Ian Gillan, klávesista Don Airey, baskytarista Roger Glover, kytarista Steve Morse a bubeník Ian Paice, poslední ze zakládajících členů kapely.

Album Now What?! je jejich 19. studiové album. Vyšlo letos v dubnu a produkoval ho Bob Ezrin. Jde o první studiové album za posledních sedm let a Deep Purple jím navazují na předchozí studiové album Rapture of the Deep z roku 2005. Jejich desky výrazně ovlivnily nejen hardrockové dění na celém světě, prodej nosičů Deep Purple přesáhl 100 milionů prodaných kopií. (čtk)

14:30
Divadlo Minor uvede hru Bruncvík a lev na Novoměstské radnici

Představení divadla Minor, které se každoročně začátkem sezony koná na nádvoří Novoměstské radnice v Praze, se letos uskuteční poprvé v historickém Velkém sálu, a to 6., 7. a 8. září. Poslední dvě reprízy inscenace Bruncvík a lev budou v tomto prostoru odehrány se zvýhodněným vstupným vzhledem ke konání Dnů evropského dědictví.

Inscenace s příběhem hrdinství a lásky z pera Aloise Jiráska v úpravě Jana Jirků Bruncvík a lev získala na 27. ročníku festivalu českého profesionálního loutkového divadla Skupova Plzeň 2008 hned čtyři ocenění. Filip Jevič byl oceněn za mužský herecký výkon, Dalibor Mucha a Tomáš Vychytil za hudbu, Petra Zámečníková a Jan Jirků za autorsko-dramaturgickou koncepci a Robert Smolík za výpravu. Premiéru měla v dubnu 2006.

Hrdinský středověký příběh, který se poprvé objevil zhruba ve 14. století, je znám ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska. Inscenace vznikla v rámci mezinárodního divadelního projektu Kulturní alchymie za podpory fondu Evropské unie Culture 2000.

Bájný český kníže Bruncvík se po smrti svého otce rozhodl jít do světa a svým hrdinstvím lva do znaku vydobýt jako pravý statečný rytíř. Prožije přitom spoustu dobrodružství, zachrání lva, který ho provází světem, odolá svůdnici Africe a získá meč, který na povel stíná hlavy. Neváhá ho pro svou svobodu použít. Při návratu do vlasti zjišťuje, že sedm let minulo a jeho krásná Neoménie slaví svatbu. (čtk)

15:22
První premiérou sezony ostravské Arény bude Dezertér z Volšan

První premiérou sezony ostravského divadla Komorní scéna Aréna bude absurdní fraška Dezertér z Volšan Emila Artura Longena v režii uměleckého šéfa Ivana Krejčího. Původně divadlo chystalo komedii Williama Shakespeara Něco za něco. Změnu si ale vynutily organizační a provozní důvody. Řekla to mluvčí divadla Alice Taussiková.

"Důvodů je více. Nejsou jen personální. Rozhodli jsme se i pro změnu dramaturgického plánu. Nový titul se nám do našich záměrů hodí ještě více," řekla ředitelka divadla Renáta Huserová. První premiéru blížící se sezony diváci uvidí 12. října.

Dezertér z Volšan se v ostravské Aréně poprvé hrál v únoru 2008. V nové verzi se publikum může těšit na pozměněné obsazení, role Manči a Rosity Balabisové nově nastudují Petra Kocmanová a Tereza Cisovská, změny doznají i některé další menší role.

"Dezertér z Volšan je jednoaktovou fraškou v kabaretním hávu z roku 1926, která divákům nabídne řadu komických situací, písní a skvělých komediálních výkonů. Domnělý nebožtík se v ní dozví leccos nepěkného o svém manželství a o ambiciózních životních plánech truchlících pozůstalých," poslala děj mluvčí.

Longen, který nejprve působil v kabaretech, později pracoval jako dramaturg v Divadle Vlasty Buriana. Pro tohoto komika napsal řadu her přímo na tělo. "Například hra C. k. polní maršálek nakonec díky své filmové verzi doslova zlidověla, což platí i o dalších filmových komediích, jako jsou Funebrák, Anton Špelec, ostrostřelec či Nezlobte dědečka," řekla Taussiková. (čtk)

17:01
Šéfovat divadlu v Plzni chce pět mužů, komise zasedne 16. září

Pět zájemců se uchází o místo šéfa plzeňského Divadla J. K. Tyla. Jde o Ilju Racka, jenž je dočasně pověřen vedením plzeňské scény, uměleckého šéfa souboru plzeňské opery Ilju Šmída, operní režiséry Tomáše Šimerdu a Karla Drgáče a ředitele libereckého divadla Martina Otavu. Své přihlášky zaslali včas do výběrového řízení, a to do konce srpna. Třináctičlenná komise se sejde 16. září, aby z nich vybrala nového ředitele, řekla náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková.

"Kandidátů není velké množství, ale asi se to dalo předpokládat. I to koresponduje s názorem umělecké rady, že lidí 'od kumštu', kteří by byli v současné době volní, není mnoho," uvedla. Doufá, že z uchazečů komise nového šéfa vybere a doporučí radě města ke jmenování. V komisi zasednou nejen odborníci spjatí s českou divadelní scénou, ale také mimo jiné zástupci úřadů a veřejné správy.

Herinková řekla, že sama několik osobností vyzvala, aby se do konkurzu přihlásily, mimo jiné Martina Stropnického. Ten se ale vzhledem ke svému aktuálnímu politickému angažmá omluvil. Osloven byl i Vladimír Darjanin, jenž v minulosti vedl Českou filharmonii.

Plzeň začala nového šéfa divadla hledat proto, že dlouholetý ředitel Jan Burian odešel řídit Národní divadlo. Dočasně byl na jeho místo k 1. srpnu jmenován Ilja Racek.

Tomáš Šimerda i Karel Drgáč se už v minulosti na místo šéfa plzeňského divadla hlásili, a sice v roce 2011, kdy končilo funkční období tehdejšímu řediteli Janu Burianovi. Ten ale nakonec v konkurzu zvítězil a byl jmenován na dalších pět let.

Plzeňská pětisouborová scéna odehraje ročně přes 600 představení, počet diváků byl loni 210 tisíc. (čtk)

17:26
V pražské Arše 20. září opět vystoupí The Tiger Lillies

Britská kapela The Tiger Lillies po sérii 11 úspěšných koncertů na divadelním festivalu v Edinburgu vystoupí 20. září opět v pražském Divadle Archa. Trio známé tuzemskému publiku od 90. let, kdy hrálo U vystřelenýho oka a v dalších žižkovských lokálech, v Arše koncertovalo před dvěma lety. V roce 2010 kapela otevřela podzimní sezonu premiérou projektu s názvem Zde jsem člověkem! Here I am Human!, který vznikl ze spolupráce The Tiger Lillies, režiséra Jiřího Havelky a irského dramatika Jocelyna Clarkea. Za pořadatele o tom informovala Pavlína Svatoňová.

"Trio se v září vrací s poslední deskou Either-or a novým bubeníkem, když zakládajícího člena kapely Adriana Huge v roce 2012 vystřídal za bicí soupravou Michael Pickering," uvedla Svatoňová s tím, že jako hosta si The Tiger Lillies vybrali opět kapelu Allstar Refjúdží Band, která mísí pět jazyků a desítku hudebních stylů od české polky po čínskou operu.

Vstupenky za 490 korun jsou v předprodeji v pokladně Divadla Archa a sítích Ticketpro a Ticketportal.

"Pamatuji si... zpívání, pocení, pivo, Becherovku, sex, spánek, sex a pak zase vše nanovo, den po dni. Bylo to božské! Bylo to dávno, tak před dvaceti lety," vzpomíná na Prahu frontman The Tiger Lillies Martyn Jacques.

Skupina The Tiger Lillies vznikla v roce 1989 v Londýně a za dobu své existence natočila více než dvě desítky alb. Vedle koncertování po celém světě spolupracovali na řadě projektů, například představení Circa s kanadským tanečním souborem Holy Body Tattoo. Za muzikál Shockheaded Peter získali prestižní divadelní ocenění Olivier Award. Skladbám, které nesou stopy pouliční opery, předválečného kabaretu, francouzského šansonu, cikánských písní a odkazů na Jacquese Brela a Bertholda Brechta, dominuje hlas Jacquese, který se jako samouk vyškolil na zpěváka s kastrátskou technikou hlasu. Temné, drsné a vášnivé písně plné černého humoru a ironie pojednávají o temných stránkách lidské existence. (čtk)

18:01
S básníkem Heaneym se rozloučili irští politici i rockeři U2

Irská politická elita, literáti i rockeři ze skupiny U2 se dnes rozloučili v Dublinu s irským básníkem a nositelem Nobelovy ceny za literaturu Seamusem Heaneym. Básník, který byl v Irsku populární osobností i mimo literární kruhy, zemřel v pátek ve věku 74 let.

Stovky lidí se sešly v katolickém kostele v Dublinu, včetně irského prezidenta Michaela Higginse a premiéra Endy Kennyho, stejně jako vicepremiéra Severního Irska Martina McGuinnesse. Na smuteční mši dorazili i básník Theo Dorgan, dramatik Frank McGuinness a členové dublinské skupiny U2. Její frontman Bono napsal v britském listu The Guardian, že před jednáním s politiky při svých dobročinných misích jim vždy daroval sbírku od Heaneyho.

Heaney napsal 12 básnických sbírek a v roce 1995 dostal jako třetí Ir Nobelovu cenu za literaturu. V češtině vyšel například výbor jeho básní Přezimování pod širým nebem.

Zemřel nečekaně v pátek před operací v dublinské nemocnici. Jeho syn Michael dnes při bohoslužbě řekl, že otcovými posledními slovy byl latinský výrok nolle timere (neboj se), který napsal krátce před smrtí v textové zprávě své manželce. Heaney se narodil na farmě ve vesnici Bellaghy v Severním Irsku, kde bude dnes večer pohřben. (čtk)

18:35
Od 12. září přijde do kin Tornatoreho film Nejvyšší nabídka

Od 12. září se objeví v českých kinech italské romantické drama Nejvyšší nabídka. Jeho režisérem i scenáristou je uznávaný a oceňovaný filmař Guiseppe Tornatore (Bio Ráj). Ke spolupráci přizval další italskou legendu - hudebního skladatele Ennia Morriconeho, s nímž často pracuje. Hlavní roli ztvárnil oscarový herec Geoffrey Rush, v dalších se objeví Jim Sturgess, Donald Sutherland a Sylvia Hoeksová.

Snímek, který dnes představila na pracovní projekci v Praze distribuční společnost Cinemart, se zčásti natáčel v Praze. O Praze se v něm hovoří a na plátně se krátce objeví i Staroměstské náměstí s orlojem. Snímek byl právě nominován na Evropskou filmovou cenu.

Jeho příběh dokumentuje, že láska ke kráse může být zničující. Hlavní hrdina Virgil je světově uznávaným znalcem v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí ho považuje za výstředního génia.

Bližší vztah má jen s mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler, další člověk, kterého je Virgil ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn.

Až v den jeho třiašedesátin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeksová), která ho naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu zaplněného obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka se však na schůzku nedostaví. Pomocí dalších telefonátů ho pak postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž ale nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která začne Virgila přitahovat.

Snaží se zjistit identitu tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že jde o mladou a velice krásnou ženu trpící panickou hrůzou z okolního světa. Proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Virgilovi postupně krok za krokem získává její náklonnost, ocitá se ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (čtk)

20:45
Výstava v Opavě představuje překlady Bezručových písní

Výstava Po stopách slezských písní, která dnes začala v Památníku Petra Bezruče v Opavě, představuje cizojazyčné překlady slavného díla slezského autora Petra Bezruče. Bylo přeloženo například i do korejštiny, albánštiny či čínštiny. Řekla to mluvčí Slezského zemského muzea Květa Gebauerová.

"Od prvního vydání básnické sbírky Slezské číslo, která později dostala název Slezské písně, uplynulo 110 let. Proto jsme se rozhodli toto výročí připomenout výstavou," uvedla. Památník Petra Bezruče tak zájemcům nabídne nevšední literární toulky po celém světě. Bezručovo dílo bylo totiž přeloženo do více než 40 jazyků.

Zastoupeny jsou jak ty známé, jako je angličtina, němčina nebo ruština, tak také pro české čtenáře exotické. "Díky překladu do esperanta se totiž sbírka mohla dále přeložit třeba i do čínštiny, japonštiny nebo korejštiny," řekla. Výstava mapuje nejen země, ve kterých se mohou čtenáři se Slezskými písněmi setkat, ale představí také unikátní cizojazyčná vydání sbírky, básně otištěné v zahraničních novinách a cizojazyčné nahrávky textů.

Výstava je součástí 56. ročníku festivalu Bezručova Opava, jehož hlavním tématem jsou letos právě Cesty kolem světa. Sbírka Slezské písně je přitom nejen nejznámější, ale také jedinou básnickou sbírkou z díla tohoto autora. Výstava potrvá do 20. prosince. (čtk)

21:17
Lukáš Houdek hledá na fotografiích stopy odsunutých sousedů

Tématu poválečných proměn českého pohraničí se věnuje ve své nové výstavě Lukáš Houdek. "Vrací se v ní na rodné Tachovsko a snaží se vybavit dávno zapomenuté osudy obyvatel zaniklých obcí," popisuje autorovy záměry kurátorka výstavy Klára Vorlíčková. Expozice v kavárně Era svět na Jungmannově náměstí se jmenuje Musíš zapomenout na Johanna a tvoří ji dvacítka rozostřených fotografií opuštěných stavení, před nimiž stojí postavy, kterým chybí obličeje.

Lukáš Houdek se ve své tvorbě zabývá zejména problematikou identity, ať už své vlastní, nebo transgender osob - je také jedním z kurátorů výstavy Transgender Me. V posledních letech se ve své tvorbě věnuje tématu poválečného vysídlení Němců a proměnám českého pohraničí (projekty Umění zabíjet, Umění dosídlit, Odložené životy, Musíš zapomenout na Johanna).

"Na Tachovsku jsem strávil prvních 19 let svého života. Nikdy jsem o obcích, které zanikly následkem vysídlení jejich obyvatel po druhé světové válce, neslyšel. Většinu lidí v mém okolí tyto ruiny nezajímají, o to míň jejich historie a už téměř vůbec lidé, kteří po staletí tvořili jejich obyvatele. Jako bychom vlastně ani nechtěli vědět, kdo zde žil před námi. Možná z toho máme strach," říká ke své práci Houdek.

Svými fotografiemi se prý sám zamýšlí nad tím, jak tito zmizelí sousedé asi vypadali, jak mohl vypadat jejich každodenní život. "Vycházel jsem zejména z fotografií a vyprávění odsunutých rodin, se kterými jsem se setkal. Ty často odrážely buď klasické statické portréty rodinných příslušníků, nebo zachycovaly běžné situace každodenního života. A ty jsem pak dále rozpracoval," dodává Houdek. (čtk)

22:08
V Písku chystají neobyčejný loutkový festival

Pro malé i velké příznivce loutkového divadla vyroste v Písku v lokalitě Bakaláře u děkanského kostela po roce opět šapitó. Ve dnech 6. a 7. září tam loutkový soubor Nitka pořádá druhý ročník Neobyčejného festivalu loutkových divadel. Přehlídku uvede ve čtvrtek průvod městem, který vyjde odpoledne od fary, řekla dnes vedoucí a dramaturgyně pořádajícího souboru Dagmar Černá.

"Loňský první ročník se setkal s neobyčejným zájmem lidí. I letos jej bude provázet výtvarná dílnička pro děti, ve které si budou moci vyrobit svoji loutku. Na faru se zase mohou přijít podívat na výstavu našich loutek," uvedla. V pátek ráno domácí soubor přehlídku zahájí dvěma maňáskovými příběhy na motivy pohádek Josefa Čapka O pejskovi a kočičce, vybrali pro ně tu o tom, jak si pejsek roztrhal kalhoty a jak pekli s kočičkou dort.

Odpoledne Téměř divadelní společnost z Českých Budějovic zahraje klasickou francouzskou pohádku Janek mluvka, který zachránil princeznu z loupežnického zajetí, a druhou, českou, Jak se víly napravily. Přijede také českobudějovické Studio dell'arte se Sněhurkou. Na druhou jeho inscenaci Romeo a Julie aneb Kašpárek v Londýně mohou přijít dospělí do stanu v 19:30.

V sobotu přijede divadlo Luk z Bavorova a sehraje Medvíďata, která obrátí les vzhůru nohama. Buchty a loutky z Prahy budou v Písku hostovat se Zlatou husou, po nich v šapitó vystoupí Divadlo v Boudě Plzeň s inscenací Mordyjepardyjesaprlot, ve které se Honza s Kašpárkem vypraví do pekla osvobodit ukradenou princeznu. Následovat bude dvojpohádka nastudovaná souborem Jiskra Praha.

Tečkou za dvoudenním svátkem loutek bude večerní představení Barbarella reloaded na motivy slavného sci-fi filmu s Jane Fondovou.

Amatérský soubor Nitka má na repertoáru aktuálně čtyři klasické pohádky, 16 autorských a moderních pohádek, tři písecké pověsti, biblický příběh a také dvě estrádní vystoupení. Ročně do něj přidá jednu premiérovou inscenaci. Desítka členů souboru potěší děti i dospělé jak s maňásky, tak marionetami. (čtk)

06:50
Nová scéna ND zahájila sezonu na piazzetě

Představením s poněkud nesrozumitelným názvem 131ND 56LM 31NS byla v pondělí pozdě večer zahájena sezona Nové scény Národního divadla v Praze. Laterna magika se jím vypravila do veřejného prostoru, když na piazzetě uvedla takzvaný site-specific projekt, tedy nastudovaný přímo pro toto prostranství využívající některé prvky první multimediální divadelní scény světa.

Kromě tanečníků Laterny magiky a baletu Národního divadla v něm vystoupila i část zaměstnanců Nové scény. Program předznamenalo přímo na tomto místě grilování doneseného jídla, návštěvníci mohli využít i nabídky letní kavárny a baru.

Na první pohled tajemný název představení 131ND 56LM 31NS odkazoval k počtu sezon Národního divadla, Laterny magiky a Nové scény.

"Pro Laternu magiku jde svým způsobem o premiéru, podobného projektu se tato scéna založená na kombinaci filmu a živé jevištní akce dočkala po 56 letech existence," uvedl vedoucí uměleckého souboru a jeden z autorů Pavel Knolle. Podle něj se v minulosti venku hrála jen některá přenesená představení z divadla. Na inscenaci se dále autorsky podíleli Štěpán Pechar z Laterny magiky a Marek Svobodník a Ondřej Vinklát z baletu české první scény.

Jednotlivé akce představení, jehož těžištěm byl tanec doplněný projekcemi, se odehrávaly v celém prostranství piazzety; diváci tak byli neustále uvnitř dění.

V minulých letech zahajovala Nová scéna na piazzetě tanečními představeními v podání souborů 420PEOPLE a DekkaDancers nebo audiovizuálním projektem BIT Vladimira 518, Ondřeje Anděry a Davida Vrbíka.

"Letos se tanec s projekcí přirozeně prolnul. Představení ve veřejném prostoru je navíc výbornou příležitostí představit Laternu magiku širšímu publiku," poznamenal ředitel Nové scény ND Štěpán Kubišta. Podle něj je právě zahájená sezona ve znamení oslav třiceti let budovy Nové scény. Diváci to poznají i z měsíčních programů, kdy autorské fotografie nahrazují ty archivní. (čtk)

07:15
Ve filmových Padesáti odstínech šedi budou hrát Johnsonová a Hunnam

Hlavní role ve filmové verzi erotického bestselleru Padesát odstínů šedi budou hrát Dakota Johnsonová a Charlie Hunnam. Oznámily to v pondělí studio Universal Pictures a autorka knihy E.L. Jamesová.

Třiadvacetiletá Johnsonová bude hrát studentku Anastasii Steeleovou, která zažívá sexuální dobrodružství s milionářem Christianem Grayem. Milionáře bude hrát Hunnam.

Někdejší modelka Johnsonová je dcera herců Dona Johnsona a Melanie Griffithové a zatím nemá na kontě větší role. Objevila se v menších úlohách například ve filmech The Social Network - Sociální síť a 21 Jump Street. Třiatřicetiletý Hunnam hrál například v seriálu Zákon gangu či ve sci-fi Pacific Rim - Útok na Zemi.

Film, který má být uveden do kin příští rok v srpnu, bude režírovat britská výtvarnice a režisérka Sam Taylorová-Johnsonová. V roce 2009 byla nominována na britskou cenu BAFTA za svůj filmový debut Nowhere Boy o Johnu Lennonovi.

Trilogie Padesát odstínů šedi se stala vydavatelským fenoménem posledního roku. Prvního dílu trilogie se jen za osm měsíců prodalo na 70 milionů exemplářů. (čtk)

09:20
V Praze začíná festival asijských filmů

Filmy z pěti jihoasijských zemí spojených do sdružení ASEAN uvede ode dneška do 7. září pražské kino Lucerna. Připraveny jsou snímky z Indonésie, Malajsie, Filipín, Thajska a Vietnamu. Druhý ročník Festivalu filmů zemí ASEAN nabídne i výstavu fotografií v kavárně kina a také možnost po každé z projekcí diskutovat se zástupci jednotlivých kinematografií.

Patronem festivalu je režisér a producent Václav Marhoul, který sám vlastní velkou sbírku filmů pocházejících z dalekých asijských zemí. Všechno to však prý jsou nelegální kopie jeho filmu Tobruk.

Pět festivalových filmů vybrala jednotlivá velvyslanectví tak, aby reprezentovaly národní kinematografie. Všechny filmy se budou promítat s českými a anglickými titulky. Projekce začínají denně v 18:00, vstup je volný. (čtk)

10:22
Na Vyšehradě začíná přehlídka loutkového divadla

Pod heslem Vyčůrat a hrát! dnes v Praze začíná festival Vyšehrátky. Nástupci původních organizátorů přišli z řad bývalých studentů DAMU, do 8. září dají na pražském Vyšehradě větší prostor loutkovému divadlu a otevřou tuto přehlídku generačně širšímu publiku. I většinu večerních koncertů odehrají kapely složené právě z alternativně smýšlejících loutkoherců, jako jsou například Jelení loje.

Hlavním tématem letošního programu je národní obrození - slavní čeští buditelé, a jejich snaha o probouzení češství proto propojí celou šestidenní přehlídku. Kluci a tatínci budou stavět divadlo Bouda, holky dostanou možnost vyzkoušet si vaření ve venkovní kuchyni Magdaleny Dobromily Rettigové. Chystá se také "novotvarové" domino nebo soutěž o nejlepší nové dětské slovo.

"Pro školy chystáme vyprávění o národním obrození prostřednictvím interaktivního představení, které tuto obávanou výukovou látku představí ve zcela novém světle," podotkla dramaturgyně Johana Vaňousová. Bližší informace jsou na www.vysehratky.cz. (čtk)

11:06
Na Letní Letnou přišlo rekordních 30 tisíc diváků

Téměř 30 tisíc návštěvníků včetně příchozích na produkce zdarma v plenéru přivítal mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná, který dnes končí. Podle mluvčího Jiřího Sedláka tak byl zhruba o pět tisíc lidí překonán loňský rekord.

"Zhruba 90 procent kapacity zejména zahraničních souborů bylo vyprodáno," řekl Sedlák. Platí to i o dnešním závěrečném představení švédského kolektivu Cirkus Cirkör, jehož členové přivezli představení Knitting Peace, ve kterém se obrazně i doslova proplétají výkony pěti předních světových novocirkusových akrobatů s úchvatnou scénou plnou příze, zauzlovaných vláken, bavlněných látek, hadrů, sítí z lan, nití a drátů. Pražské publikum nadchly jejich výkony na trapéze, vzdušná akrobacie na lanech i v obruči a živá hudba - to vše v režii umělecké ředitelky souboru Tildy Björforsové.

Velkým magnetem jubilejního desátého ročníku Letní Letné byla novinka Daniela Gulka a souboru Cahin-Caha z Francie. Vznikla v rámci projektu Lacrimae, na Letné měla loni ochutnávku v režii Rosti Nováka. K dalším lákadlům patřil francouzský soubor Les Colporteurs, jehož členové tu sklidili ovace už před pěti lety. Uvedli novinku spojující mistrovskou vzdušnou akrobacii na kovových lankách, trapéze, svislé tyči i na lanech. Vyprodáno měl i pražský Cirk La Putyka s inscenací Risk. Už název nezastíral, že riziko je jejím hlavním tématem.

Začátky Letní Letné byly přitom skromné - v roce 2004 přihlíželo šesti desítkám představení a koncertům zhruba 6300 diváků. Celkem jich za dobu existence přivítala už přes 180 tisíc. (čtk)

12:30
Američané do kina nejvíc chodí na španělský film

Nečekaným filmovým hitem se ve Spojených státech stal snímek Instructions Not Included (No se Aceptan Devoluciones, Návod nepřiložen), který o víkendu zaznamenal rekordní tržby pro španělsky mluvený film. Dramatická komedie s titulky byla pátým komerčně nejúspěšnějším filmem prodlouženého víkendu a potvrdila potenciál španělsky mluvícího obecenstva pro hollywoodská studia.

Diváci za film zaplatili na vstupném deset milionů dolarů (195 milionů korun). Byl přitom uveden jen ve 347 kinech, především v Kalifornii a Texasu, takže v přepočtu na jedno kino tržby činily 28.818 dolarů. To je čtyřikrát více, než byl průměr filmu The Butler (Komorník), který měl s 20 miliony dolarů o víkendu celkově nejvyšší tržby a který byl uveden ve skoro 4000 kinech.

"Nikdo to nečekal," uvedl Paul Dergarabedian z filmové online publikace Hollywood.com. "Film stojí na roztomilém nápadu a měl skvělou marketingovou kampaň," dodal.

Hlavní roli hraje dvaapadesátiletý Eugenio Derbez, který je v Mexiku televizní hvězdou a snímek i režíroval. Hraje playboye v přímořském letovisku v Acapulcu. Bývalá milenka mu přinese domů nemluvně, které je jeho, a ponechá ho, aby se o ně staral.

Film neměl obvyklou hollywoodskou marketingovou kampaň, ale spoléhal především na Derbezovu popularitu na sociálních sítích. Derbezův Twitter sleduje 3,2 milionu lidí a 1,5 milionu se líbí jeho facebooková stránka.

"Je to největší hvězda, o které jste nikdy neslyšeli," řekl Paul Presburger, šéf distribuční společnosti Pantelion. Společnost založilo studio Lionsgate a mexický mediální gigant Televisa ve snaze využít španělsky mluvících diváků v Americe.

Podle údajů profesní asociace Motion Picture Association of America Hispánci loni koupili v USA 10,9 milionu lístků do kina, tedy 26 procent všech prodaných vstupenek. Je to jedná demografická skupina, která loni chodila víc do kina než v roce 2011, uvedla firma pro výzkum trhu Nielsen.

Zatím nejúspěšnějším španělsky mluveným filmem v Americe byl horror Faunův labyrint, který režíroval Španěl Guillermo del Toro. V roce 2007 o prvním víkendu utržil 4,5 milionu dolarů a jeho celosvětové tržby dosáhly 83 milionů.

Instructions Not Included, který půjde koncem září i do mexických kin, by přitom mohl být americkému hispánskému obecenstvu bližší, protože se odehrává v Mexiku a Los Angeles. Faunův Labyrint je situován do Španělska v roce 1944. (čtk)

13:02
Městská divadla pražská zkouší Markétu Lazarovou

Prvními novinkami Městských divadel pražských (MDP) v této sezoně bude v Rokoku anglická konverzační komedie Petera Ustinova A voda stoupá v režii Ondřeje Zajíce a v Divadle ABC Markéta Lazarová, kterou připravuje režisér Pavel Khek. Obě premiéry budou v listopadu, řekla mluvčí MDP Kateřina Gardner.

Podle Zajíce je Ustinovova hra brilantní komedií vystavěnou jako biblické podobenství o potopě světa. "U nás neznámý text těží z toho nejlepšího z anglické konverzační tradice. Doporučil bych ho především příznivcům suchého britského humoru. Asi nepřekvapí, jaké postavy si do své biblické morality u nás nedoceněný komediograf Ustinov vybral. Jeho figury jsou tak mimo realitu, že i když mají vodu de facto po krk, stále věří, že se jim nemůže nic stát," uvedl režisér.

Text nabízí spoustu humorných situací a řadu hereckých příležitostí. V hlavních rolích se objeví Máša Málková, Pavel Juřica a Zbigniew Kalina. V inscenaci se poprvé představí nový člen souboru MDP Zdeněk Dolanský. Scénickou hudbu složila Vladivojna La Chia.

Divadlo ABC plánuje první premiéru sezony 2013/2014 na 16. listopadu. Divadelní adaptaci známého románu Markéta Lazarová nastuduje režisér Pavel Khek, jehož cílem je, aby si ji herci zamilovali a příběh rádi vyprávěli divákům. Vančurův nejznámější román patří dnes už mezi klasická díla české literatury. Příběh, známý i z klasické Vláčilovy filmové adaptace, zavede publikum do dávných časů naší historie, kdy se z pohanského temna těžce rodilo křesťanství a z nespoutaného života divokých kmenů civilizace.

Uprostřed násilí, neúprosného koloběhu krevní msty a neutuchajících konfrontací se setkávají dva naprosto odlišní lidé - loupežník Mikoláš (Tomáš Novotný) a Markéta (Veronika Kubařová), dcera jeho nepřítele, která byla zaslíbena Bohu.

Než se však diváci dočkají plánovaných premiér, divadla ABC a Rokoko, která zahájí sezonu 9. září, jim nabídnou řadu příležitostí k návštěvě. Na 14. září chystají představení pouze pro nezadané, na 12. října herecký kurz pro neherce a na 19. října dámskou jízdu v Rokoku. Ujít pozornosti by neměly novinky Drž mě pevně, miluj mě zlehka a Molly Sweeney nebo Hudební soirée Veroniky Gajerové a jejích hostů v Rokoku. (čtk)

13:27
V kinech se poprvé objeví česká opera z newyorské metropolitní

Z nabídky operních přenosů z newyorské Metropolitní opery je v tuzemských kinech v předprodejích největší zájem o Rusalku s Reneé Flemingovou v hlavní roli. Přímý přenos slavné Dvořákovy opery se uskuteční 8. února příštího roku, a v tuzemských kinech se tak poprvé objeví česká opera uváděná v metropolitní. Sérii deseti přenosů odstartuje 5. října nová inscenace Čajkovského opery Evžen Oněgin s hvězdnou trojící pěvců Anna Netrebková, Piotr Beczata a Mariusz Kwiecien. Novináře o tom dnes za společnost Aerofilms informovala Radka Urbancová.

Do kin za operními zážitky z New Yorku mohou v této sezoně přímých přenosů z metropolitní vyrazit v 1900 kinech v 64 zemích po celém světě. V České republice se do sedmé sezony přenosů zapojí 27 kin. "Nově uvidí přenosy milovníci opery také v brněnském kině Scala, v Havířově a ve Znojmě. Novinkou je rovněž uvedení přenosů s týdenním zpožděním a v odpoledních hodinách v pražském Biu Oko," uvedla Urbancová.

Program přenosů je letos podle pořadatelů velmi rozmanitý. Vedle oblíbených titulů v kinech zájemci naleznou také několik vzácných a méně hraných oper. Opakovaně, ale v novém obsazení, budou moci zhlédnout Pucciniho Toscu a Rossiniho Popelku. Metropolitní opera pro letošní sezonu připravuje šest nových inscenací a diváci přenosů uvidí čtyři z nich - Evžen Oněgin, Falstaff, Kníže Igor a Werther. "Pro operní nadšence na celém světě jsme vybrali široký vzorek toho nejlepšího, co naše nová sezona nabízí," podotkl ředitel opery Peter Gelb. Dodal, že stále pokračuje úsilí "dělat operu stále přístupnější".

Mezi nevšední opusy v nabídce přenosů patří opera Nos Dmitrije Šostakoviče s Paulem Szotem v hlavní roli či Borodinův Kníže Igor s Ildarem Abdrazakovem v titulní roli. Milovníci Pussiniho, od jehož smrti příští rok uplyne 90 let, si užijí nejen Toscu s Patricií Racetteovou a Robertem Alagnou, ale také Bohému v tradiční inscenaci Franca Zeffirelliho s Vittoriem Grigolem.

Kromě přímých přenosů je pro diváky k dispozici také 15 starších titulů ze záznamu, které budou kina nabízet v průběhu celého roku pod názvem Přidáváme!. Aktuální program projekcí bude na www.metopera.cz.

Opery z metropolitní s prostorovým zvukem se do ČR přenášejí od roku 2007. Každou sezonu je v tuzemsku zhlédne 30 tisíc až 40 tisíc lidí. Držitelem licence na přenosy je distribuční společnost Aerofilms. (čtk)

14:25
Novou sezonu divadla v Plzni poznamená stěhování, začne v červnu

Stavba nového divadla v Plzni poznamená dnes zahajovanou 149. sezonu Divadla J. K. Tyla. Už nyní se pětisouborové těleso připravuje na technicky i provozně složité stěhování, jež má odstartovat v červnu. V květnu se tak lidem definitivně zavře nevyhovující Komorní divadlo, soubory začnou studovat hry v novém, poběží technické zkoušky atd. Od září 2014 pak DJKT nabídne místo dvou tři scény. To zvýší kapacitu a zvedne nároky na "shánění" diváků. Novinářům to dnes řekl Ilja Racek, jenž je dočasně pověřen vedením divadla.

"Tato sezona, v níž uvedeme 16 premiér včetně pěti českých, bude končit velkým stěhováním. Koncem května nastane akce kulový blesk," uvedl. Soubory budou muset přenést do nového zázemí své inscenace, současně tam budou zkoušet ty nové, poběží také prověrky techniky i příprava na slavnostní otevření, jež je plánováno na 2. září.

Nově začne od září 2014 plzeňské divadlo fungovat na třech regulérních scénách, kromě stávajícího Velkého divadla i na dvou scénách nového objektu v Jízdecké ulici, na tzv. velké scéně a ve studiovém prostoru. Tím se zvýší kapacita ze současných 900 míst až na 1200. "Celé to vyprodat bude, myslím, vzhledem ke kulturní nabídce v Plzni, docela problém. Budeme to muset vyřešit tím, že budeme dobří a budeme lidi lákat na zajímavé tituly," uvedl Racek. Studiovou scénu, jež má nabízet progresivnější tituly, chtějí využívat všechny soubory divadla. Ty se také podle Racka budou o jednotlivé scény střídat. V plánu je i navýšení počtu premiér.

"Dělala se tu velmi kvalitní a spíš tradiční činohra, což v jisté míře zachováme, hlavně ve Velkém divadle. Ale jak nové divadlo, tak jeho studio nabízí možnost dělat modernější, progresivnější a režijně výraznější činohru," řekla nová šéfka činohry Natália Deáková. Ta také dostala volnou k ruku k posílení souboru, a to až o čtyři herce.

Konečně vlastní baletní sál získá otevřením nové budovy také balet, až dosud se o prostory dělil s jinými soubory. "Obrovskou možnost nabídne studiová scéna, může se tam objevit, co dosud chybělo, mj. experimentální věci, workshopy. Jsou to další výzvy pro nové choreografy a takzvaně krátkometrážní díla," řekl Jiří Pokorný, šéf baletu, jež je nejvytíženější složkou divadla. Nové divadlo vítají i šéfové ostatních souborů.

Podle Racka má už divadlo v rozpočtu na tento i příští rok zahrnuty částky na stěhování, musí ale ještě řešit výpadek tržeb za červen kvůli zavřenému Komornímu divadlu, nyní také počítá, jak bude nové zázemí finančně náročné. (čtk)

15:30
Sezona činoherních přenosů do kin bude především shakespearovská

Londýnské Národní divadlo pro letošní podzim připravilo především shakespearovsky laděnou pátou sezonu přímých přenosů do kin i opakování nejúspěšnějších divadelních představení uplynulých sezon National Theater Live ze záznamu. Sezona přímých přenosů potrvá jako vždy od září do jara, přesný program přenosů v České republice je prozatím známý pouze do ledna příštího roku. Novináře o tom dnes za společnost Aerofilms informovala Radka Urbancová.

Tuzemští příznivci NT Live se mohou těšit na pět diváky i kritiky vyzdvihovaných divadelních představení: záznam hry Audience s Hellen Mirrenovou, přímý přenos Othella v režii Nicholase Hytnera, tragédii Macbeth Kennetha Branagha, divácký hit Frankenstein Dannyho Boyla a v lednu pak na Shakespearovu zřídka uváděnou hru Coriolanus.

"Všechna představení včetně přímých přenosů jsou tradičně uváděna v původním anglickém znění s českými titulky. Předprodej do pražského kina Aero na všechna potvrzená představení byl spuštěn v úterý 20. srpna. K přímému přenosu dramatu Othello se k pražskému Aeru tradičně připojilo také kino Vesmír v Náchodě," uvedla Urbancová.

Program činoherních přenosů zahájí 12. září záznam vyprodaného hitu minulé divadelní sezony, hry Audience s Helen Mirrenovou v hlavní roli, která zachycuje zlomová setkání královny Alžběty II. s dvanácti britskými premiéry - od Winstona Churchilla až po Davida Camerona. Za ztvárnění hlavní role získala Mirrenová nejvýznamnější divadelní cenu Laurence Oliviera.

Promítání ze záznamu se uskuteční pouze v Praze, v kině Aero. Další kina se k pražskému Aeru připojí 26. září, kdy bude realizován první přímý přenos páté sezony, kritiky opěvovaná moderní produkce tragédie Othello, jejíž režie se zhostil umělecký režisér londýnského Národního divadla Nicholas Hytner. V hlavních rolích vystoupí Adrian Lester a Rory Kinnear.

Ve čtvrtek 17. října budou mít tuzemští diváci možnost zhlédnout ze záznamu nastudování tragédie Macbeth. Záznam byl pořízen letos v červenci na divadelním festivalu v Manchesteru, v hlavní roli vystoupil věhlasný shakespearovský herec Kenneth Branagh, který se zároveň ve spolupráci s Robem Ashfordem zhostil i režie.

Na počest letošního 50letého výročí londýnského Národního divadla společnost Aerofilms zopakuje ze záznamu i hru Frankenstein v režii Dannyho Boyla. Frankenstein bude v kinech uveden 11. listopadu.

Leden bude opět patřit Shakespearovi - v politické tragédii Coriolanus vystoupí v titulní roli Tom Hiddleston, režie se ujme umělecká šéfka divadla Donmar Warehouse Josie Rourkeová. Hru v přímém přenosu uvedou tuzemská kina 30. ledna 2014. Více informací se nachází na www.ntlive.cz. (čtk)

16:02
Tuzemská kina uvedou záznam z londýnské výstavy Zánik Pompejí

Odpovědi na otázky co se dělo v posledních vteřinách před zkázou starořímských měst Pompeje a Herkulaneum nebo jak probíhal běžný život ve městech pod Vesuvem přináší obsáhlá londýnská výstava Život a smrt v Pompejích a Herkulaneu z Britského muzea. komentovanou prohlídku uvede 19. září ze záznamu pražské kino Světozor. Následovat budou další kinosály v České republice. Novináře dnes o tom za společnost Aerofilms informovala Radka Ondráčková.

Filmová distribuční společnost Aerofilms uvede záznam z neustále vyprodané londýnské výstavy pod názvem Zánik Pompejí z Britského muzea. Osmdesátiminutový záznam bude v anglickém znění s českými titulky. "Na londýnskou expozici se již před jejím zahájením prodalo 50.000 vstupenek, což je návštěvnický rekord v historii Britského muzea. Zároveň jde o první výstavu, kterou muzeum světového formátu přinese v HD rozlišení divákům v kinosálech," uvedla Ondráčková.

Záznam z jedinečné výstavy se zaměřuje na domovy a životy starověkých Římanů, kteří obývali rušné a prosperující Pompeje a přímořské městečko Herkulaneum v roce 79 našeho letopočtu, kdy obě místa zničil výbuch Vesuvu. Diváci v kinosálech se ocitnou přímo na římské ulici a navštíví dům s rozlehlým atriem, kuchyní, obývacím pokojem, salónem a zahradou Nebude chybět dobová hudba, poezie a doklady o této tragédii, stejně jako krátké filmy z dnešních Pompejí a Herkulanea natočené výhradně pro tento záznam. Diváci budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí expozice.

"Výstava předkládá ucelený pohled na spletité lidské společenství. Otevírá nám možnost pochopit jejich smysl pro humor, jejich naděje i touhy," zhodnotil výstavu deník The Times.

Záznam uvede ředitel Britského muzea Neil MacGregor. Ve společnosti vědců a odborníků si diváci prohlédnou proslulé sádrové odlitky lidí zachycených vlivem sopečného žáru i předměty jejich denní potřeby. Mezi ně například patří detailně propracované šperky, sochy, mozaiky, kuchyňské potřeby, a dokonce potraviny včetně nedotčeného bochníku chleba, na němž je stále zřetelně vidět znak pekaře. Mnohé ze 450 vzácných exponátů jsou k vidění mimo území Itálie vůbec poprvé. Mezi unikátní exponáty patří několik kusů dřevěného nábytku karbonizovaného horkým popelem, který zasypal Herkulaneum. V Pompejích by tento způsob konzervace nebyl možný, a proto je tak důležité vidět artefakty z obou těchto měst pohromadě. Zachovala se tak například truhla na prádlo, vykládaná trojnožka či zahradní lavice. Působivým exponátem je dětská kolébka. (čtk)

16:33
Strahovská obrazárna vystaví nově objevená díla italských mistrů

Obraz významného italského malíře Luky Cambiasa z 16. století s názvem Paridův soud, který se původně nacházel ve sbírkách císaře Rudolfa II. na Pražském hradě, byl nalezen ve Strahovské obrazárně. Dílo, o kterém správci sbírky mluví jako o objevu roku, obrazárna od příštího roku zařadí do své stálé expozice. Provenienci obrazu dokládají záznamy z rudolfínských inventářů z let 1621 až 1648. Na rozdíl od většiny dalších obrazů Rudolfovy hradní obrazárny nebyl nikdy odvezen mimo Čechy, řekl dnes novinářům historik umění Zdeněk Kazlepka.

Strahovský klášter postupně zkoumá a restauruje díla, která se mu v 90. letech vrátila v restituci. Z dosavadních výsledků vědeckého průzkumu připravila komorní výstavu obrazů, u nichž se podařilo nově zjistit a v některých případech i jednoznačně potvrdit italský původ. K překvapení správců sbírky jsou mezi nimi zastoupena i jména známých italských malířů.

Těch je podle Kazlepky v českých sbírkách poměrně málo, neboť si je mohli dovolit jen ti nejbohatší. Současnou cenu děl je podle něj možné určit jen velmi těžko, protože třeba obrazy Cambiasa se na trhu neobjevují. Určitě ale jde o částky v řádech milionů korun, řekl.

Mimořádně hodnotný je podle Kazlepky také rozměrný obraz představující Vraždění neviňátek v Betlémě, který byl dříve připisován Petru Brandlovi podle Petra Pavla Rubense. Nově je autorsky určen jako dílo Andrea Celestiho, působícího převážně v Benátkách.

Královská kanonie premonstrátů na Strahově patří mezi nejstarší doposud existující kláštery premonstrátského řádu na světě. Založen byl v roce 1143. Hodnotná sbírka obrazů existovala ve Strahovském klášteře již v 18. století. V roce 1834 se ji tamní opat Jeroným Josef Zeidler rozhodl zpřístupnit v nové obrazárně. Důležitým podnětem byl rostoucí zájem o Růžencovou slavnost, stěžejní dílo Albrechta Dürera, jež bylo v té době v majetku kláštera. Obrazárna tehdy čítala na 400 obrazů, postupně se rozrůstala a v 70. letech 19. století její katalog přesáhl tisíc položek. Sál se stovkami obrazů navštěvovali zájemci z celé Evropy.

Sbírky byly po roce 1950 po zrušení kláštera komunistickým režimem rozptýleny po Čechách. Nejhodnotnější část převzala Národní galerie v Praze a další díla se většinou dostala do správy památkových objektů. Díla spravovaná Národní galerií přečkala čtyřicet let totality v dobrém stavu, ostatní, k nimž patří Cambiasův obraz, byly většinou velmi poškozené. Podle Kazlepky je dílo významné tím, že Cambiaso vytvořil poměrně málo obrazů a v Čechách se nacházejí pouze dvě jeho díla.

Společně s obnovením řeholního života byl počátkem 90. let fond obrazárny z větší části obnoven, sbírka nyní znovu obsahuje na 1500 malířských děl, soch a předmětů uměleckého řemesla. V roce 1993 byla část kolekce znovu zpřístupněna ve stálé expozici, která nabízí výběr uměleckých děl ze 14. až 19. století.

Současná expozice je svou instalací připomínkou původní galerie opata Zeidlera a v chronologickém sledu jsou v ní zastoupeny téměř všechny tematické celky, jež jsou v dnešní sbírce obsaženy. (čtk)

16:43
Kultura bude mít rozpočet deset mld, 3,5 mld ale půjde na církve

Ministerstvo kultury by mělo v příštím roce hospodařit s deseti miliardami korun. Oproti letošnímu rozpočtu ve výši 8,9 miliardy korun jde o nárůst o téměř 14 procent, jeden z nejvyšších ze všech kapitol rozpočtu. "Jedná se celkové výdaje ministerstva kultury včetně výdajů spolufinancovaných EU. Příčinou zvýšení výdajů kapitoly je povinnost úhrady závazků státu za majetkové vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi," řekla dnes mluvčí ministerstva Anna Ješátková.

Na finanční náhradu církvím by v příštím roce mělo jít přes dvě miliardy korun, 1,4 miliardy korun půjde jako dosud každoročně na podporu činnosti církví. Zvýšení výdajů je tak podle mluvčí pouze zdánlivé. Ve skutečnosti ministerstvo financí při návrhu limitu výdajů krátilo rozpočtovou základnu ministerstva kultury o více než 300 milionů korun, uvedla.

Stejně jako v jiných kapitolách klesá s koncem období objem prostředků na projekty spolufinancované EU. V návrhu rozpočtu na příští rok je na spolufinancování kulturních projektů, tedy především opravu památkových objektů, přibližně 500 milionů korun.

Krácení výdajů o více než 300 milionů se podle mluvčí dotklo programu péče o národní kulturní poklad, který zahrnuje investice do rekonstrukcí a výstavby sídel několika národních kulturních institucí, nebo provozního příspěvku příspěvkových organizací. "Snížení výdajů v programu péče o národní kulturní poklad spolu se snížením výdajů na projekty spolufinancované EU umožnilo uvnitř sníženého rozpočtu kapitoly přesunout více než 200 milionů ve prospěch programu Kulturní služby, podpora živého umění," řekla mluvčí.

Při přípravě nového programového období 2014 až 2020 ministerstvo kultury spolupracuje s ministerstvem pro místní rozvoj a je věcným gestorem za oblast podpory obnovy a zachování kulturního dědictví a oblast digitalizace v rámci přípravy Integrovaného regionálního operačního programu.

V tom končícím programovém období MK administrovalo projekty za přibližně šest miliard korun. Agendu však nedávno vláda předvedla na ministerstvo pro místní rozvoj, protože kultura údajně nezvládala dotované projekty řídit. Z 21 projektů jsou dokončeny jen tři, ministerstvo kultury harmonogram čerpání peněz loni plnilo jen na 46 procent a ve skluzu je i letos - čeká se ztráta až miliardy z přidělených peněz. (čtk)

17:25
Husa na provázku oslaví 45 let existence devítidenním festivalem

Brněnská Husa na provázku oslaví 45 let existence dalším ročníkem nepravidelného festivalu Divadlo v pohybu, tentokrát pod titulem Duha v Brně. V devíti dnech od 21. do 29. září se na různých místech uskuteční 45 akcí. Divadlo svým příznivcům nabídne průřez aktuální tvorbou, připomene české i zahraniční projekty, stejně jako osobnosti, které souborem prošly nebo jej ovlivnily.

Začátek festivalu věnovali pořadatelé klaunům a klaunerii. "Základním tónem celého dne bude gag, komediální herectví - a vůbec všechny atributy klaunství," řekl dnes novinářům dramaturg Miroslav Oščatka. V představení Mínus dva vystoupí Milan Lasica a Boleslav Polívka, jeden ze symbolů slavné éry Husy na provázku. Polívka se jako host objeví také v derniéře "provázkovské" inscenace Trosečník III.

Nejrozsáhlejší program nabídne festival v neděli 22. září v Domě umění a Domě pánů z Fanalu, tedy v bývalém a současném sídle divadla. "Rozhodli jsme se sezvat všechny významné osobnosti, které divadlem prošly. Rozeslali jsme několik stovek dopisů, asi 100 lidí odpovědělo, že by to s námi rádi zažili," řekl umělecký šéf Vladimír Morávek. Pamětníci budou hovořit o všech uplynulých sezonách - každá dostane desetiminutový prostor. Dramaturg Oščatka slibuje mimořádný projekt a "dvanáctihodinový vřící kotel".

V dalších dnech přehlídka zavítá třeba do pavilonu Anthropos a vily Tugendhat. Pátý den zahájí happening k přejmenování uličky nedaleko divadla podle dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. Následuje debata krajských volebních lídrů ČSSD a ODS Bohuslava Sobotky a Petra Fialy.

Závěr festivalu se ponese v duchu díla bratří Čapků. V sobotu 28. září začne v Huse na provázku výstava Svět podle Čapka. Ve foyer se tak objeví autentický pracovní stůl Karla Čapka. Večer pak soubor uvede svou verzi hry Ze života hmyzu. O den později, v poslední den přehlídky, následují další čapkovské inscenace Dášeňka, Trapná muka a Hordubal. Definitivní tečku za přehlídkou udělá přípitek 45 litry šampaňského. (čtk)

18:47
Plzeňské divadlo nabídne 16 premiér, nejvíc jich chystá činohra

Drsná komedie se svérázným humorem Kráska z Leenane bude ve čtvrtek první premiérou nové sezony Divadla J. K. Tyla v Plzni. Uvede 16 novinek, z toho pět v české premiéře. Návštěvníci se mohou těšit třeba na muzikál Divotvorný hrnec, Verdiho operu La Traviata, Prokofjevův balet Popelka a další. Na repertoáru divadla bude 48 inscenací, tři se uskuteční už v novém objektu v Jízdecké ulici. Novinářům to dnes řekl Ilja Racek, pověřený vedením divadla, a šéfové jednotlivých souborů.

"Divadlo tradičně připravuje dramaturgicky vyváženou a žánrově rozmanitou nabídku. V české premiéře bude uveden muzikál Polibek pavoučí ženy, činoherní tituly Lháři, Unaveni sluncem, baletní titul Queen a opera Phaedra," uvedli.

Nejvíce novinek připravila činohra, která má nové vedení. Šéfkou souboru se stala dvaatřicetiletá Natália Deáková, jež v uplynulé sezoně v plzeňském divadle hostovala a nastudovala v něm drama Je třeba zabít Sekala. Upozornila například na titul Lháři, jenž uvede divadlo poprvé 26. října v režii šestadvacetiletého nadějného režiséra Davida Šiktance, zve i na současnou hru Srpen v zemi indiánů, který bude mít premiéru 14. prosince.

Balet pod vedením Jiřího Pokorného nabídne dvě novinky, a sice 16. listopadu Popelku, jež se naposledy v Plzni hrála před 20 lety a připomene 60 let od úmrtí skladatele, inscenace se ujal sám Pokorný. "Půjde o novější pojetí pradávného příběhu," uvedl. Na březen pak připraví soubor pod vedením Mária Radačovského pro mladší publikum taneční divadlo Queen, využije při tom hudební předlohu legendární skupiny.

Čtyři tituly nazkouší soubor muzikálu a operety, mimo jiné klasický Divotvorný hrnec. "Je to vůbec první americký muzikál, který byl po válce uveden v Evropě, překladatelem je Jan Werich. Je to dílo klasického rozměru, tenduje více k operetě," uvedl šéf souboru Roman Meluzín. Výrazné vybočení z řady "normálnosti" nabídne podle něj kontroverzní Polibek pavoučí ženy od autorů muzikálů Chicago a Kabaret. "Pokusíme se i o velký muzikál Producenti a součástí sezony s premiérou v novém divadle bude původní český muzikál Divá Bára," doplnil Meluzín.

Čtyři premiéry chystá také opera, kromě slavné La Traviaty i operu Bohuslava Martinů Voják a tanečnice. "V dubnu uvedeme Hoffmannovy povídky, jež tu delší dobu nebyly, a sezonu uzavřeme Prodanou nevěstou Bedřicha Smetany, která zároveň 2. září 2014 otevře nové divadlo," uvedl šéf opery Ilja Šmíd.

Právě stavba nového divadla zasáhne i do sezony 2013/2014, v květnu se uzavře nevyhovující Komorní divadlo a začne stěhování. (čtk)

19:20
V Č. Budějovicích bude výstava o jihočeské architektuře

Ve výstavní síni českobudějovické radnice začne ve čtvrtek výstava Známá neznámá o jihočeské architektuře 20. století. Připravil ji Národní památkový ústav. Představí tematické skupiny staveb a také medailonky některých významných jihočeských architektů. Doplní ji modely architektury a dobové užité umění, řekla dnes mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

"Hlavním cílem výstavy je upozornit širokou veřejnost na významné stavby postavené na území jižních Čech během 20. století. Pomocí bohatého obrazového materiálu a doprovodných textů bude představeno několik desítek známých i méně známých moderních staveb," uvedla Welzlová. Jdne jak o stavby občanské vybavenosti a obytné budovy, které se nacházejí v centrech měst, tak o různé průmyslové a hospodářské stavby nacházející se spíše v okrajových částech obcí.

Význam této architektury, která zahrnuje široké spektrum slohů a stylů, bude prezentován nejen v souvislosti s vývojem v jižních Čechách, ale je zasazen také do kontextu celostátní a světové architektonické produkce.

"Naším záměrem je přiblížit tuto architekturu, která sice dotváří podobu měst, ale většinou kolem ní procházíme bez povšimnutí. Často strohá a přísná architektura bez ozdob na první pohled nevzbudí naši pozornost, většinou nedokážeme docenit tuto relativně mladou architekturu a u části z nás stále převažuje subjektivní pohled na stavby z dob komunismu," řekla jedna z autorek výstavy Eva Zuzáková.

Podle ní je nejvyšší čas začít věnovat této architektuře více pozornosti, protože tyto stavby většinou nejsou památkově chráněny a více než klasické historické budovy jsou ohroženy demolicí a zanedbáváním.

Výstava bude veřejnosti přístupná zdarma od pátku 6. září do neděle 22. září. (čtk)

20:11
Horácké divadlo zahájí novou sezonu Hamletem Williama Shakespeara

Horácké divadlo v Jihlavě zahájí v sobotu svou 74. sezonu premiérou nejhranějšího dramatu Williama Shakespeara Hamlet. V překladu Jiřího Joska představení s herci nastudoval režisér Pavel Palouš, jenž je zároveň autorem scény. V titulní roli diváci uvidí Františka Mitáše, jako Ofélie se představí Tereza Otavová.

"Hamleta vidím jako psychologický politický thriller, ve kterém chce titulní postava obnovit řád světa narušený vraždou a tyranií. Svými následujícími činy, které jsou motivovány láskou k otci a upřímným idealismem, však bohužel probudí démony zla, chaosu a smrti. Podobné řetězení příčin a následků se v dějinách od jejich úsvitu až po dnešní dny vynořuje znova a znova, a proto je Hamlet živý i v roce 2013," uvedl k režijnímu záměru Palouš.

Shakespearovo nejslavnější drama nastoluje řadu otázek, které jsou stále aktuální. Přes hloubku a závažnost tématu ale hra nepostrádá Shakespearovi vlastní humor a sarkasmus.

Kostýmy pro představení vytvořila Irena Fila Wagnerová. Příběh touhy po moci a bohatství je podle ní stále aktuální, proto ho zasadila do neurčitého prostředí. Inspirovala se přitom mimo jiné i současným "gotika" stylem, který pro ní znamená určitou revoltu či odklon od zavedeného a běžného.

Na pohybové stránce představení s režisérem spolupracoval hostující Pavel Konvalina, hudební složku připravil Lubomír Šrubař. Hamletova strýce, dánského krále Claudia ztvární Petr Soumar, Hamletovu matku královnu Gertrudu Lucie Sobotková - Štorková. Kancléře Polonia bude hrát Josef Kundera, Hamletova přítele Horacia Jakub Škrdla. Příležitost dostane i řada dalších členů souboru. (čtk)

21:48
V trutnovském Uffu vystavuje soubor svých maleb Jakub Špaňhel

V Galerii Uffo v Trutnově je od dnešního dne k vidění výstava maleb Jakuba Špaňhela. Výstava nazvaná Jakub Špaňhel na venkově nabízí monumentální malby inspirované venkovem, přírodou a životem v ní. Informovala o tom Milena Patzaková ze Společenského centra Uffo.

"Špaňhel svérázným způsobem zobrazuje například domácí zvířata, jejichž světem je evidentně fascinován. Realitu zaznamenává originálním způsobem - dle fotografických předloh jako svůj deník," uvedl k výstavě ředitel Uffa Libor Kasík. Špaňhel, který patří mezi přední představitele současné české malby, na sebe poprvé upozornil malbami interiérů kostelů a katedrál, které vytvořil v rámci své diplomové práce. Později přišla například série bank, coby chrámů dnešního světa, benzinových pump, hřbitovů či opuštěných měst.

Podle kurátorky Galerie Uffo Pauliny Skavové Špaňhel disponuje virtuózním talentem, který mu umožňuje stavět na zdánlivě banálních tématech. "Takto dramaticky předefinované všední náměty vyznívají velmi emotivně, dekadentně a melancholicky, přesto z nich vyčteme i nadsázku. Sám svou malbu, která vzniká při vývojovém procesu, nazývá expresivním impresionismem," uvedla Skavová.

Výstava v Galerii Uffo bude otevřená do 1. října. Od 8. října bude v Trutnově k vidění výstava nazvaná Hraniční syndrom, na které svá díla představí Martina Káňa, David Saudek a Jaroslav Valečka. Více informací o výstavách a galerii je možné najít na www.uffo.cz. (čtk)

22:15
Malíř a šperkař Herynek vystavuje v Olomouci svůj Darwinův svět

Svůj Darwinův svět vystavuje ode dneška prostřednictvím desítek obrazů a kreseb olomoucký výtvarník a šperkař Pavel Herynek. Jeho díla z posledních let mohou návštěvníci sledovat i přes takzvaný modulátor. Zařízení připomínající krasohled přináší návštěvníkům další rozdílné pohledy na jeho tvorbu. Výstava nazvaná Darwinův svět, která je připravena k jeho životnímu jubileu, bude v Galerii Caesar na olomouckém Horním náměstí otevřena do 26. září.

Na výstavě jsou vystaveny především kresby autora za poslední tři roky. "Připravili jsme výstavu jeho nejsoučasnějších prací. Výstava má název Darwinův svět kvůli tomu, že část jeho kreseb se tak jmenuje. Jeho kresby, které jsou spontánní, připomínají možná nějaké živočichy," řekl dnes galerista Miroslav Schubert. Ve výtvarné dílně autora vznikla postupně celá série podobných kreseb a autor nakonec dal stejný název i celé výstavě v olomoucké Galerii Caesar.

Výstava je doplněna dvěma modulátory. Při pohledu na autorova díla připomínají lidem krasohled. "Jde o technickou záležitost, jeden má čtvercový a druhý kulatý průměr. Lidé se mohou dívat po výstavě a nastavené čočky jim rozostřují obraz. Lidé si tak mohou v modulátoru modulovat výstavu. Je to taková technická hračka," doplnil Schubert.

Herynek je známý také jako šperkař a stejně jako v tomto oboru experimentuje podle odborníků také v kresbě. Výstava tak představuje i jeho takzvané cirkulární kresby, které vznikaly na rotující podložce. Autor přitom do tohoto procesu vstupuje s barvou a štětcem. "Při točení vzniká spontánní kresba, kterou autor nazývá jako rotokaligrafie," doplnil Schubert.

Sedmdesátiletý Herynek se věnuje hlavně kresbě, autorskému šperku a tvorbě objektů. Učil na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde v roce 1994 založil na katedře ateliér a předmět Kov a šperk. Jeho práce jsou zastoupeny v domácích i zahraničních veřejných i soukromých sbírkách. Vystavoval v ČR i v řadě zemí Evropy, v USA a Japonsku. V roce 2004 uspořádalo Muzeum umění jeho retrospektivu tvorby z let 1974 až 2004. (čtk)

23:05
Brněnský orchestr zahájil svou třetí sezonu ve vile Tugendhat

Soubor Brno Contemporary Orchestra dnes ve vile Tugendhat v Brně zahájil svou třetí koncertní sezonu. S programem složeným ze skladeb Jana Nováka, Paula Hindemitha a Bohuslava Martinů se do vily vrátí ještě třikrát, v červnu 2014 tam pak představí nový program. V mezičase zavítá také na další tradiční i netradiční místa - třeba do suchých doků na Brněnské přehradě. Novinářům to před koncertem řekli členové orchestru.

BCO vznikl v roce 2011 s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a naopak českou hudbu po celém světě. Motto orchestru zní "Janáčkem to nekončí" a vyjadřuje vůli uvádět skladby z druhé poloviny 20. století, stejně jako úplné novinky. Díla skladatelů mladších generací si podle uměleckého vedoucího Pavla Šnajdra zaslouží pozornost posluchačů. "Je to jako objevovat nové země," uvedl Šnajdr.

Pro koncert v docích připravuje orchestr českou premiéru skladby Professor Bad Trip předčasně zemřelého Fausta Romitelliho v tanečním provedení Filipa Veverky, Adama Sojky a Martina Svobodníka. "Tato skladba je zřejmě inspirovaná nějakým psychedelickým zážitkem," řekl Šnajdr.

V prosinci BCO odehraje v Divadle na Orlí program věnovaný několika generacím brněnských skladatelů. Zazní třeba kantáta Já, Jákob Miloslava Ištvana. Listopadový, březnový i dubnový koncert ve vile Tugendhat znovu nabídne dnešní program s podtitulem Francouzské inspirace. Od Nováka hudebníci vybrali Tři invence pro smyčcové kvarteto, od Hindemitha melodrama Hérodiade. Program uzavírá Podivuhodný let Bohuslava Martinů.

Ve vile Tugendgat se BCO představil už brzy po jejím otevření a od té doby se tam pravidelně vrací. Muzeum města Brna chce vilu využívat nejen pro turistické prohlídky, ale také pro exkluzivní volnočasové a kulturní akce. Nesmějí ale narušovat běžný provoz, proto se konají až večer, případně v zavírací dny. Podmínkou je také jejich komorní, exkluzivní charakter, zdůraznila ředitelka vily Ivana Černá.

Pravidelně se ve vile konají třeba filmové projekce s omezenou kapacitou a nutností rezervace. Vila hostí také jeden z devíti dnů festivalu Divadlo v pohybu - Duha v Brně, který v druhé polovině září pořádá Husa na provázku. (čtk)

09:10
Výtvarník Jiří Rathouský dal tvář pražskému metru

Před 10 lety, 5. září 2003, zemřel výtvarník a typograf Jiří Rathouský. Za svého života proslul knižní grafikou, ale také informačními a orientačními systémy. Byl mimo jiné autorem původního loga pražského metra s okřídleným písmenem M, jakož i dalších vizuálních prvků jediné české podzemní dráhy.

Jiří Rathouský se narodil 20. dubna 1924. Pracoval nejprve jako novinový kreslíř a technický redaktor, poté působil jako samostatný výtvarník. Jeho tvorba zahrnovala všechny typy užité grafiky. Věnoval se zejména typografii, v níž vynikl originalitou grafického řešení edičních řad beletrie i naučné literatury.

Rathouský se kromě toho podílel také na projektech řady velkých výstav, mimo jiné na legendárním bruselském Expu 58, a spolupracoval na výtvarném řešení expozic Národního technického muzea a odbavovací haly hlavního nádraží v Praze. Bohatá byla také Rathouského plakátová tvorba pro Národní divadlo či Uměleckoprůmyslové muzeum. (ČTK)

10:16
V první desítce hitparády jsou čtyři novinky, ale vede Nohavica

V první desítce tuzemské prodejní hitparády jsou čtyři novinky. Na druhém místě do ní vstupuje skupina Argema s nahrávkou Pocity, na čtvrtém Lucie Bílá s muzikálovou nahrávkou Aida a jiné klenoty, na pátém kompilace Taneční liga 152 a na devátém finská zpěvačka Tarja Turunenová s novinkou Colours In The Dark.

V čele je stále Jaromír Nohavica a výběr jeho hitů s názvem Tenkrát/Nostalgie 90.let. Písničkář má v první desítce ještě své poslední studiové album Tak mě tu máš. Na třetím místě skončila skupina Kryštof s nahrávkou Inzerát, z osmého na šesté místo postoupila Lucie Vondráčková s nahrávkou Oheň, osmé místo patří albu Tomáše Kluse Racek. Desítku nejprodávanějších titulů uzavírá nahrávka Black Sabbath s názvem 13.

Z domácích alb se v první dvacítce ještě umístily nahrávky Tomáše Kluse Cesta do záhu(d)by a Hlavní uzávěr splínu, Vojtěcha Dyka a B-Side Bandu Live at La Fabrika, Tří sester Líná hudba holý neštěstí a kompilace Nejlepší písničky pro děti všech dob. Ze zahraničních desek byl zájem o Daft Punk s albem Random Access Memories, Truth About Love od Pink, Recto Verso francouzské zpěvačky známé pod uměleckým jménem Zaz, Take Me Home od chlapecké kapely One Direction a Delta Machine od Depeche Mode. (ČTK)

11:27
Vyjde další kniha s Herculem Poirotem, je to první autorizované pokračování

Fanoušci fiktivního belgického detektiva Hercula Poirota se dočkají nového pokračování jeho dobrodružství, které však nebude od Agathy Christie, ale od britské autorky Sophie Hannahové. Oznámilo to dnes nakladatelství HarperCollins a dědicové Agathy Christie, která zemřela v roce 1976.

Jednačtyřicetiletá Hannahová tak napíše první autorizované pokračování knih své slavné předchůdkyně. Nová kniha ještě nemá titul, ale vyjde v září příštího rok a její děj se bude odehrávat mezi dvěma světovými válkami. Nebudou v ní však vystupovat obvyklí Poirotovi spoluhráči, kapitán Hasings a inspektor Japp. "Kdyby tam oba byli, myslím, že by to příliš vypadalo, že chci jen napsat román jako od Agathy Christie. Chtěla bych napsat román o Poirotovi, který zapadá do ostatních knih o něm, ale je také svébytný," řekla Hannahová, která má na kontě osm psychologických thrillerů. V češtině jí vyšla sbírka povídek Fantastická kniha lidských tajemství a román Ztráty a lži.

Agatha Christie vydala první knihu s Poirotem v roce 1920 (Záhada na zámku Styles) a poslední (Opona, Poirotův poslední případ) v roce 1975, tedy rok před svou smrtí. Oznámení následuje po úspěších knih s hrdiny děl autorů, kteří již nežijí. Například pokračování dobrodružství agenta Jamese Bonda již napsali tři současní autoři. (ČTK)

13:14
O Dvořákovu Prahu je zájem, úvodní koncert je zcela vyprodán

O šestý ročník festivalu Dvořákova Praha, který se na různých místech Česka koná od 8. do 20. září, je velký zájem. Z 15 hlavních koncertů je jich třetina vyprodána. Festival odstartuje 10. září v přímém přenosu České televize americká violoncellistka Alisa Weilersteinová a dirigent Jiří Bělohlávek v čele České filharmonie. Rudolfinum je do posledního místa vyprodané, stejně jako ouvertura 8. září v zámecké kapli v Lužanec, kde zazní Dvořákova Lužanská mše, oznámili dnes novinářům pořadatelé. "Festival má již své místo na kulturní mapě České republiky, řada koncertů je vyprodána, což je to nejlepší hodnocení ze strany veřejnosti," uvedl ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Vedle Dvořákova violoncellového koncertu zazní v rámci úvodního večera v Rudolfinu světová premiéra smyčcové verze Adagia polského skladatele Krzysztofa Pendereckého, a to za osobní účasti komponisty. S hvězdnou Alisou Weilersteinovou se mohou zájemci setkat ještě o den později na recitálu v Pražské křižovatce, kde ji doprovodí český klavírista Ivo Kahánek. "Je to velká čest. Znám ji jako posluchač, kdy jsem byl okouzlen jejím uměním. Tak snad nebudu příliš okouzlen jako koncertní partner, abych nezapomněl na nějaký nástup," podotkl.

Posledních několik lístků zbývá na Verdiho Rekviem v katedrále sv. Víta, kde Českou filharmonii povede šéfdirigent Metropolitní opery Fabio Luisi, na recitál klavíristy Jevgenije Kissina a závěrečný koncert Německého symfonického orchestru Berlín s polským klavíristou Rafalem Blechaczem. Festival s celkovým rozpočtem přibližně 25 milionů korun dále nabídne například Basilejský komorní orchestr, pekingský orchestr Beijing Symphony Orchestra nebo recitál pěvce Adama Plachetky. "Vedle hvězdných jmen dává festival prostor vyniknout i nejmladší generaci umělců v rámci cyklu Debut. Letos přivítáme houslistku Esther Yoo, violoncellistu Ivana Kariznu a klavíristu Denise Kožuchina. Jsem přesvědčen, že o této trojici umělců ještě v budoucnu mnohé uslyšíme. Přestože na Dvořákově Praze vystupují jako debutanti, mají už za sebou úctyhodné mezinárodní úspěchy a stojí za pozornost," podotkl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Dvořákova Praha s mladým publikem komunikuje i street artovou kampaní Bacha na Dvořáka a zve je do Klubu mladých. Nejmladší návštěvníci mohou 14. září zavítat na rodinný den. Podrobnější informace k programu i prodeji vstupenek jsou na www.dvorakovapraha.cz. (ČTK)

15:02
Hradecké muzeum otevře výstavu Kotěra. Po stopách moderny...

Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve čtvrtek zahájí výstavu nazvanou Kotěra. Po stopách moderny... Vernisáž, která se koná u příležitosti stého výročí otevření budovy hradeckého muzea, naváže na dnes zahájenou konferenci Jan Kotěra. Jeho učitelé a žáci. ČTK to dnes řekla Dana Mylerová z hradeckého muzea. Výstava i konference se koná v muzejní budově, kterou Kotěra navrhoval. Podle Mylerové je výstava postavená jako příběh, který začíná ve Vídni na konci 19. století a končí v Hradci Králové ve 20. letech minulého století, kdy se město stalo zásluhou architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára vzorem pro další města.

"Na výstavě budou k vidění různé fotografie, výkresy či modely zapůjčené například z vídeňského muzea či ze sbírek Národní galerie či Národního technického muzea," uvedla Mylerová. Výstava bude otevřená do 31. ledna. Na mezinárodní odborné konferenci vystoupí zhruba dvacítka přednášejících, účastníci si dnes dopoledne například prohlédli budovu muzea. Večer po přednáškách přijde na řadu prohlídka hradecké moderní architektury. Přednášky pokračují také ve čtvrtek. Budova hradeckého muzea je považována za jednu z nejvýznamnějších staveb v Hradci Králové, od roku 1995 je národní kulturní památkou.

Architekt Kotěra (18. prosince 1871 až 17. dubna 1923) v Hradci Králové kromě budovy muzea navrhl například budovu bývalého Okresního domu. Kotěra do Hradce Králové přivedl i svého studenta Josefa Gočára (13. března 1880 až 10. září 1945), který v Hradci Králové navrhl celkový regulační plán a projektoval gymnázium ve tvaru otevřené knihy, dvě měšťanské školy spojené odvážně řešenou budovou mateřské školy či stavbu pro Církev československou husitskou. (ČTK)

16:01
Národní divadlo oslaví výročí patnácti premiérami

Patnáct premiér uvede v této sezoně, v níž oslaví 130 let historické budovy a 30 let od otevření Nové scény, Národní divadlo v Praze (ND), v repertoáru bude mít téměř 70 titulů. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ředitel ND Jan Burian. Sezona podle něj přinese i změny v dramaturgických a hracích plánech, některé inscenace budou mít neplánovanou derniéru. Jde o následek protestu herců a uměleckých šéfů proti způsobu odvolání ředitele české první scény ministrem kultury v demisi Jiřím Balvínem. Kvůli odchodu Richarda Krajča z angažmá opustí koncem října repertoár inscenace Richard III. a Figarova svatba. Inscenace s Miroslavem Donutilem, který rovněž nestáhl svou výpověď, budou pokračovat, herec v nich vystoupí jako externista. P

o výsledcích nezávislého auditu Burian odvolal administrativně-správní ředitelku Andreu Volfovou, správní ředitelkou jmenoval ekonomku Tamaru Čuříkovou a snížil počet členů vedení. Václav Pelouch, dočasně pověřený řízením ND, se vrátil do funkce technicko-provozního ředitele. "Do konce roku udělám vlastní personální audit," uvedl Burian. V ND právě probíhá kontrola Finančního úřadu, vyšla nová směrnice o odměňování zaměstnanců a v jednání je nová kolektivní smlouva, jejíž nezákonné body byly už 12. srpna zrušeny. "Její první znění připraví kvůli úspoře času vedení ND," řekl Burian ČTK. Dalším krokem bude podle něj vydání nového platového předpisu v souladu s platnou legislativou.

Novou sezonu předznamenaly bouřlivé události spojené s odvoláním Jana Buriana v den, kdy se 1. srpna ujal funkce. Ministr kultury Balvín ho sice po doporučení premiéra Jiřího Rusnoka opět jmenoval, avšak na protest proti tomuto způsobu dala téměř polovina herců včetně uměleckých šéfů výpověď. Většina herců však později svoji výpověď stáhla. (ČTK)

16:29
Činohra v Plzni nabídne Krásku z Leenane, premiéra je ve čtvrtek

Hru anglického autora Martina McDonagha, který patří mezi nejhranější současné dramatiky, představí jako svou první premiéru v nové sezoně 2013/2014 plzeňská činohra. Drsnou komedii Kráska z Leenane se svérázným a místy až černým humorem nastudovala jako klubovou inscenaci mladá režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová. Příběh napjatého vztahu matky a stárnoucí dcery diváci uvidí ve čtvrtek. Na jevišti se představí Zorka Kostková, Jana Kubátová, Jakub Zindulka a Petr Konáš. ČTK o tom informovala mluvčí divadla Eva Ichová.

"Martin McDonagh je zcela výjimečně talentovaný, je vtipný, jeho dialogy jsou pravdivé a živé, hrdinové naprosto uvěřitelní a lidští, třebaže zrovna strašlivě pijí nebo vraždí své rodiče," uvedla dramaturgyně Klára Špičková, která od května posílila plzeňskou činohru. Podle ní autor umí podobně jako Shakespeare i zápornou postavu vytvořit tak, že i když jí člověk nefandí, aspoň jí rozumí. Kráska z Leenane je první hrou dnes třiačtyřicetiletého autora, který zasadil děj do západního Irska. "V tomto případě je jedno, kde a kdy. Jasné a důležité je jen to, že se příběh odehrává daleko od pulzujících velkoměst, v zapadákově, vystrkově, na udusané trávě, v prachu zapomnění, tam, kde běžné zákony příliš neplatí," uvedla Špičková.

Hlavní roli mají dvě ženy, matka a dcera, které nemají nic, jen sebe navzájem. "Nesnáší se, a v ten samý moment na sobě chorobně visí, bojí se samoty. Mluví o prkotinách, o všedních věcech a někde mezi řádky člověk brzy vytuší, že se kdysi něco stalo, něco krutého, o čem se ví, ale mlčí," uvedla Janka Ryšánek Schmiedtová, která jako režisérka hostovala například v Městském divadle ve Zlíně, brněnském HaDivadle nebo Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Premiéra začíná ve čtvrtek v 19:00 v Divadle v Klubu. Divadlo J. K. Tyla v Plzni uvede v nové sezoně celkem 16 novinek, z toho pět titulů bude v české premiéře. (ČTK)

07:24
Balet Národního divadla v sezoně 2013/14 nabídne tři novinky

Balet Národního divadla (ND) v sezoně 2013/14 nabídne tři novinky. Premiéra Prokofjevova baletu Romeo a Julie se uskuteční 14. listopadu na scéně Státní opery, Česká baletní symfonie II bude mít premiéru v Národním divadle 17. dubna příštího roku a premiéra baletu Valmont se uskuteční 26. června ve Stavovském divadle. Novináře o tom ve středu informoval umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska. Právě v jeho režii se na jeviště ND vrátí balet Romeo a Julie, který zde byl v repertoáru v letech 2006 až 2010 ve verzi z dílny Youriho Vámose.

"V tomto případě půjde, tedy kromě základní osy příběhu jako takového, o dílo značně odlišné. Důvod zášti a věčného sváru mezi rody Monteků a Kapuletů není v původní Shakespearově tragédii blíže určen," uvedl Zuska, který si tento základní aspekt dovolí v rámci inscenace pojmenovat coby věčný konflikt mužského a ženského principu, dvou polarit vzájemně vždy oscilujících na hraně přitažlivosti i nevyhnutelného ostrého antagonismu. Česká baletní symfonie II reaguje na skutečnost, že rok 2014 je Rokem české hudby. Navazuje na stejnojmenný večer z minulosti, kde se hudba význačných českých skladatelů potkala s tvorbou různých generací českých choreografů. Večer bude otvírat Polní mše Bohuslava Martinů v choreografii Jiřího Kyliána. Prostřední část představení v nové choreografii Petra Zusky nabídne první větu Stabat Mater Antonína Dvořáka, lamento Panny Marie nad ukřižovaným Ježíšem. Nejmladšímu z trojice choreografů, Viktoru Konvalinkovi, bude patřit závěr večera.

Třetí baletní novinkou této sezony bude premiéra Valmont. Předlohou díla je román Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti, který na spletitém osudu dvou intrikánů zachycuje obraz aristokratické společnosti několik let před Francouzskou revolucí. Taneční verzi příběhu vytvořil známý český choreograf Libor Vaculík na hudbu Franze Schuberta v úpravě Petra Maláska. "Komorní inscenace osciluje na pomezí baletu a tanečního divadla. Vaculík nechce šokovat výpravným dílem, ale naopak se zaměřuje na jemné, citlivé vykreslení jednotlivých charakterů postav," podotkl Zuska. (ČTK)

08:45
V ústecké galerii začala výstava zabývající se vzděláváním

V ústecké galerii Emila Filly začala výstava School notes. V pracích osmi současných umělců reflektuje problematiku systému vzdělávání. Potrvá do 2. října. Kurátorka výstavy Vendula Fremlová ČTK řekla, že se podobným tématem zabývala už ve své disertační práci. "Téma výstavy vychází z mojí disertační práce, zaměřené na vizuální gramotnost, na prolínání světa umění a světa školy," uvedla. Výstava prezentuje práci osmi současných umělců. Jsou to Kateřina Šedá, Eva Koťátková (obě v minulosti získaly Cenu Jindřicha Chalupeckého), Filip Beránek, Michaela Labudová, dvojice Josef Daněk a Blahoslav Rozbořil, Radek Jandera nebo Conrad Armstrong, americký umělec působící v Čechách.

"Autorů, kteří se tímto tématem programově nebo systematicky zabývají, moc není. Myslím, že volba proto byla jasná. Třeba u Evy Koťátkové je škola jejím klíčovým tématem," uvedla kurátorka. Ve výstavních prostorách jsou k vidění především videa, instalace, ale i malby či fotografie. Lidé uvidí například poměrně známé video Koťátkové Cesta do školy. "Nahlíží dobu svojí školní docházky. Po určitou dobu dělala to, že si nasazovala školní brašnu, již nosila v době svého školního dětství, a absolvovala cestu do školy s dětmi, které do ní chodí nyní. Zkoumala, jaké reakce na ni budou, jestli se jí podaří nějakým způsobem mezi ně zapojit," řekla Fremlová.

Tisková zpráva k projektu uvádí, že pro toto téma je příznačné, že se jím častěji zabývají především studenti či čerství absolventi uměleckých škol, kteří tak zpracovávají svoji aktuální zkušenost. Například Kateřina Šedá na výstavě ukazuje svoji diplomovou práci nazvanou Šedá komise. Sestavila ji z členů svojí rodiny. Nechala je hodnotit diplomové práce svých kolegů i tu svoji. "Výstupem je video, které celou působnost komise mapuje, zároveň jsou to i texty, tedy posudky členů komise k jednotlivým prezentovaným diplomantům," doplnila Fremlová. (CŤK)

10:29
Na zemědělské univerzitě bude festival vědeckého filmu

Příběhy o vědě, vizích, hrozbách a budoucnosti nabídne třetí ročník multimediálního festivalu vědeckého filmu Life Sciences Film Festival. Pořádat se bude mezi 14. až 18. říjnem na České zemědělské univerzitě v Praze - Suchdole (ČZU). Na šesti fakultách představí více než 120 reportáží, cestopisů, dokumentů a další snímků, zájemci mohou navštívit ale i řadu přednášek, diskusí, workshopů a výpravný výstavní projekt. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Josef Beránek.

Přehlídka se bude zabývat tématy od analýzy genomu, přes mikrobiologii, životní prostředí, chemickou kontaminaci až po nové technologické postupy a kvalitu a bezpečnost potravin. "Festival vytváří inspirativním prostor pro setkání vědy a filmu, je zdrojem informací o nových objevech, řešeních a možnostech, je živnou půdou pro výměnu a tříbení názorů, ale více než co jiného, je prostorem pro setkání lidí, kteří sdílejí společnou radost z dobrodružství poznání," uvedl rektor České zemědělské univerzity Jiří Balík. Na každé fakultě uvede filmy, jež se k ní tematicky zaměřují. Na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů se tak budou promítat vědecké filmy z oblasti potravinářského a zemědělského sektoru.

Na Provozně ekonomické fakultě naopak představí socio-ekonomické souvislosti či problematiku rozvoje venkova. Fakulta tropického zemědělství přiblíží lokální aspekty v rámci globálního propojení. Ekologickým otázkám se bude věnovat program na Fakultě životního prostředí a na Fakultě lesnické a dřevařské se zaměří na ekologické problémy a otázky udržitelného rozvoje. Filmy o převratných objevech a nových přístupech nabídne Technická fakulta. (ČTK)

11:39
Vytopené Divadlo pod Palmovkou bude hostem na jiných scénách

Pražské Divadlo pod Palmovkou, jehož suterénní prostory zatopila v červnu povodeň voda a poškodila důležité technologie, zrušilo kvůli opravám všechna svá představení až do konce září. Diváci se od října budou setkávat s jeho inscenacemi v Divadle v Dlouhé, ve Švandově divadle, na Nové scéně Národního divadla (ND) a od listopadu i v Divadle Komedie. V "novém" bude Palmovka až začátkem příštího roku. "I přes tuto nepřízeň se držíme nad vodou. V srpnu jsme začali zkoušet hru Federika Garcíi Lorky Krvavá svatba, jejíž premiéry se uskuteční koncem října v Městském divadle v Děčíně, v Divadle v Dlouhé a ve Švandově divadle," informoval na webových stránkách nový ředitel libeňské scény a režisér inscenace Michal Lang.

Současnou situaci považuje za výzvu; dělá vše proto, aby už v příštím roce bylo Divadlo pod Palmovkou otevřeno "v plné parádě". "Rekonstrukci převzal Odbor městského investora a my předpokládáme, že během září budeme mít konkrétnější představu o průběhu oprav i o délce jejich trvání," dodal Lang. V Krvavé svatbě se objeví například hostující trio Ondřej Veselý, Tereza Dočkalová a Ondřej Volejník a dále domácí herci Zuzana Slavíková, Jan Teplý, Radek Valenta, Ivana Wojtylová, Dušan Sitek, Lenka Langová, Miloš Kopečný a Ivan Jiřík.

Podle internetových stránek www.divadlopodpalmovkou.cz bude nová sezona Palmovky zahájena inscenací Králova řeč 6. října v Divadle v Dlouhé. O tři dny později uvede Nová scéna ND muzikál Sugar (Někdo to rád horké) a na 16. října je připravena repríza Williamsovy Tramvaje do stanice Touha ve Švandově divadle. Celkem se během října uskuteční deset pohostinských představení, Krvavá svatba bude mít pražskou premiéru 26. října v Dlouhé. Divadlo pod Palmovkou počítá i se zájezdy mimo Prahu. (ČTK)

12:20
Divadelní i hudební alternativu nabídne od 26. září Příští vlna

Desítky uměleckých projektů osobností nezávislé umělecké, zejména divadelní a hudební scény, představí v Praze, Brně a Pardubicích festival ...příští vlna/next wave... Zahájen bude 26. září dvanáctidenním programem v hlavním městě. Jubilejní 20. ročník připomenou světové premiéry i "divadlo-rituál" pro jednoho diváka, který se uskuteční ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře, dozvěděli se novináři na dnešní tiskové konferenci v Praze. "K událostem bude jistě patřit uvedení projektu Vladimíra 518 a Davida Vrbíka Můj pes má hlad, premiéra inscenace Jana Horáka a Michala Pěchoučka o Juliu Fučíkovi Citový komediant ve Studio Hrdinů či nová inscenace Antiwords souboru Spitfire Company, vycházející z díla Václava Havla a jeho hry Audience," uvedla nová hlavní kurátorka přehlídky Lenka Dombrovská.

Pardubické části bude dominovat projekt Miroslava Bambuška: Cesty energie - Ropa v tamních Automatických mlýnech, brněnská část bude letos ve znamení renesance experimentálního prostoru Kabinet Múz. Podle Dombrovské budou k vlajkovým lodím festivalu patřit i vyhraněné projekty nastupující umělecké generace. "Ty jsou koncentrovány zejména do soboty 5. října v Praze. Další den přinese ohlédnutí za alternativní scénou posledních 20 let; vystoupí například Eva Tálská, Bílé divadlo a Alex Švamberk," dodala. Nedělní blok připravil jako reflexi předchozích devatenácti ročníků dosavadní kurátor Vladimír Hulec. Organizátoři chtějí festival žánrově otevřít, větší prostor poskytnou debatám a teoretické reflexi. "Chceme být i nadále podstatnou platformou, která reflektuje aktuální dění v oblasti alternativního umění a především divadla u nás," shrnula koordinátorka.

I letos bude udělena pocta v oblasti alternativního umění. Stane se tak v pátek 4. října, kdy bude tento večer pod taktovkou loňské osobnosti festivalu Miloše Osrsona Štědroně a v duchu jeho jedinečných kabaretů uvádět Jiří Štrébl. Místem předání bude poprvé pražské Studio Hrdinů ve Veletržním paláci, se kterým navázal festival užší spolupráci a pobude v něm pět festivalových dní. Kompletní program je k dispozici na adrese www.nextwave.cz. (ČTK)

13:51
První novinkou Studia Hrdinů bude 9. září hra o Mileně Jesenské

První novinkou Studia Hrdinů, které loni otevřelo divadelní scénu v suterénu Veletržního paláce, bude 9. září inscenace hry Simony Petrů a Kamily Polívkové Mileniny recepty. Dramaturgem inscenace byl ředitel divadla Jan Horák. Herci Naďa Kovářová, Ivana Uhlířová a Tomáš Kadlec ji představí i v brněnské premiéře 15. září v Kabinetu múz, dozvěděli se novináři na dnešní tiskové konferenci v Praze. Představení je věnováno Mileně Jesenské, významné novinářce, která byla známá především jako adresátka Kafkových Dopisů Mileně. Zemřela v roce 1944 v koncentračním táboře Ravensbrück, když bylo její dceři Janě (Honze) Krejcarové jedenáct let. Té v roce 1969 vyšla kniha Adresát Milena Jesenská. Byla přeložena do několika světových jazyků a vzbudila rozruch nejen mezi tehdejší českou kulturní elitou.

Honza Krejcarová, po jednom ze svých manželů Černá, po sobě kromě těchto vzpomínek na matku zanechala v kontextu českého undergroundu osobité literární dílo a od konce 40. do začátku 60. let inspirovala mnoho svých současníků, především Egona Bondyho, jehož byla i milenkou. Osudy Mileny Jesenské a Honzy Krejcarové se staly výchozím materiálem dialogu dvou žen, matky a dcery rekapitulujících svůj život v kuchyni - centru domova a rodinného života, který ani jedna z nich v harmonické podobě nikdy nezažila. "Naší snahou není dokumentovat životy Jesenské a Krejcarové. Už ve spojení těchto dvou reálných postav v jednom čase a prostoru je obsažena fabulace a osobní interpretace jako princip vyprávění. Z fragmentů vzpomínek a myšlenek skládáme vlastní obrazy intimního světa dvou žen, jejichž životy rámuje šílené 20. století," uvedla režisérka Polívková, která byla i autorkou výpravy.

Podle ředitele Studia Hrdinů Jana Horáka bude druhá sezona pokračovat v nastoupené linii činoherních projektů vytvářejících syntézu divadelních a výtvarných prvků, v zaměření na původní autorské texty, zpracovávající specifický vztah umělce a společnosti. "Završíme projekt, který připravujeme ve spolupráci s tvůrci Teatru Doc a vznikne náš společný projekt s Národním divadlem ve Výmaru," uvedl.

V první polovině sezony se v repertoáru objeví čtyři premiéry. I představení Citový komediant, věnované Juliu Fučíkovi a Gustě Fučíkové, nabídne svérázný obraz 20. století. Třetí premiérou bude hudebně pohybový projekt inspirovaný objevitelem DNA Johannem Gregorem Mendelem, pracovně nazvaný DNArt. Koncem roku bude uvedena inscenace Jana Nebeského Pomocník Walser. Začátek roku nabídne adaptaci hry německého dramatika Rollanda Schimmelpfeniga Říše zvířat, další projekt žánrově rozkročený mezi činohrou a operou zpracuje málo známou novelu Thomase Manna Krev Wälsungů. Prestižním hostem Studia Hrdinů bude projekt Gilliama Desangese zpracovávající život francouzského výtvarníka Marcela Duchampa. (ČTK)

15:07
Na vánočním turné si Vojtěch Dyk zazpívá s Kurtem Ellingem

Po letním turné, které vyvrcholilo koncertem v rámci filmového festivalu v Karlových Varech, se zpěvák Vojtěch Dyk s brněnským orchestrem B-Side Band pod vedením Josefa Buchty připravuje na vánoční koncerty. Hostem bude Američan Kurt Elling, držitel Grammy považovaný za jednoho z nejlepších jazzových zpěváků současnosti. Turné zahrne čtyři velké koncerty 4. prosince v Brně, 5. a 6. prosince v Praze a 7. prosince ve Vídni. ČTK o tom za pořadatele informovala Uljana Donátová. Dramaturgie naváže na program turné z roku 2012 i letošní letní tour, ale bere v potaz i účast slavného hosta.

"Můžu prozradit, že budeme hrát hodně autorských skladeb. Určitě zazní Largo z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka v jazzovém aranžmá Borise Urbánka, kde se Vojta představí také jako dirigent a společně se saxofonistou Michalem Žáčkem předvedou, jak se dá tato velmi známá skladba nově uchopit. Kurt Elling s námi zazpívá celkem pět skladeb a jedna z toho bude duet s Vojtou," uvedl Buchta. Světelná show i celé jeviště budou prý decentnější než v letní části tour. "Více si budeme hrát s náladami. Naší snahou je dát všem divákům nový zážitek, než na jaký byli od nás zvyklí," dodal. Přípravy začaly již v červenci, kdy se Dyk s Ellingem fotografovali v Amsterodamu na plakát k turné.

"Když jsem přemýšlel, s kým vystupovat, napadlo mě, že v České republice jsem zažil spoustu příjemných chvil... Vojta je skvělý mladý muž s úžasným hlasem. Tak proč ne? Je prosinec, tak se bavme!" vysvětlil majitel čtyřoktávového barytonu důvod, proč kývl na nabídku společného vystupování. Elling se v Praze představil loni na Žofíně jako hvězda festivalu Prague Proms. Byl devětkrát nominován na Grammy, kterou získal za nejlepší vokální jazzové album v roce 2009 za nahrávku Dedicated to You. "Zahrát si s Kurtem Ellingem je snem každého jazzového muzikanta, protože představuje v současné době skutečně světovou špičku. O téhle možnosti jsme jednali více než rok, protože Ellingův kalendář je nabitý na mnoho měsíců dopředu," podotkl Buchta. (ČTK)

16:20
V listopadu bude konference o Jirousově díle

Konferenci o básnickém, kritickém a teoretickém díle Ivana Martina Jirouse připravuje Revolver Revue. Uskuteční se 14. a 15. listopadu v Praze v prostorách FAMU, v době, kdy uplynou od Jirousova úmrtí dva roky. O reflexi jeho díla, problematice undergroundu a dalších tématech budou hovořit Ivan Bierhanzl, Adam Drda, Jiří Gruntorád, Petr Hruška, Viktor Karlík, Martin Machovec, Luboš Merhaut, Dana Němcová, Pavla Pečinková, Terezie Pokorná, František Stárek nebo Michael Špirit. Program konference i doprovodného programu a další informace budou na www.revolverrevue.cz.

Autor něžných i dryáčnických veršů, signatář Charty 77 a výrazná postava českého undergroundu Martin Jirous zemřel 10. listopadu 2011 ve věku 67 let. Jeho svérázný způsob života a mnohdy excentrické výstupy mu vysloužily přezdívku Magor, pod níž vydával i své verše. Proslul jako odpůrce totalitního režimu v bývalém Československu, za což strávil osm a půl roku ve vězení. Jirous vystudoval dějiny umění, nechtěl se však dát na vědeckou dráhu. Sám o sobě říkal, že je novinář, napsal množství textů o umělcích zejména 60. let, jeho klíčovým textem byla Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975, která vyšla i v exilu a byla "programovým prohlášením" českého undergroundu.

Po dvě desetiletí působil jako organizátor této subkultury. Byl mimo jiné uměleckým vedoucím skupiny The Plastic People of the Universe a pořádal řadu neoficiálních výstav a koncertů. Podstatné jsou Jirousovy básně, které vycházely od 70. let ve sbírkách v exilu. Jeho první sbírka básní Magorův ranní zpěv je z roku 1975. Po ní následovaly další, například Magorovy labutí písně, za něž dostal Cenu Toma Stopparda. Teprve po listopadu 1989 ale jeho dílo začalo vycházet oficiálně. Magorovu summu (1998) označili kritici za nejlepší knihu roku. V roce 2006 dostal Jirous Cenu Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo. (ČTK)

17:34
V Náprstkově muzeu vystaví originál rukopisu překladu Karla Maye

V Náprstkově muzeu v Praze bude na týden vystaven originální rukopis nikdy nevydaného překladu románu Karla Maye Syn lovce medvědů. Rukopis tak od 7. do 14. září obohatí úspěšnou výstavu nazvanou Po stopě Karla Maye. ČTK to dnes sdělila Tereza Petáková z Národního muzea. Podle informací Památníku národního písemnictví (PNP) byl unikátní rukopis českého překladu románu nalezen v archivu slavného nakladatelství Josef R. Vilímek uloženého v PNP.

Představení záhadného dokumentu se uskuteční v sobotu 7. září v rámci série přednášek odborníků o díle tohoto populárního romanopisce. "Znalci Mayova díla prověřili všechna česká vydání románu do roku 1945 a dle jejich zjištění se prokazatelně jedná o nepoužitý rukopis. Vilímkovo nakladatelství publikovalo překlad zcela jiný, nalezený text nevyužili ani další čeští vydavatelé slavného románu," dodala Petáková. Autor vystaveného překladu je neznámý. Jako překladatel vystavené knihy Syn lovce medvědů je nadepsán Josef Holub, ale již od druhé stránky se zcela mění rukopis, takže identita autora překladu není jasná. Navíc uvedené jméno může být i pseudonymem.

Součástí nalezeného rukopisu je fragment překladu románu Duch Llana Estacada. I v tomto textu Josef Holub nadepsal titulní list a celý překlad je pak sepsán odlišným rukopisem. Zájemci, kteří v sobotu odpoledne přijdou do Náprstkova muzea, budou moci vyslechnout například přednášku Karla Deniše na téma Vinnetou - rudý gentleman - 120 let románového a 50 let filmového Apače: od Indiána ke kultovnímu symbolu. Jan Koten je poučí o místech natáčení filmových mayovek a od Petra Maška se dozvědí o pivu v díle Karla Maye. Vstupné na přednáškový cyklus je 30 korun, více informací je na www.nm.cz. (ČTK)

08:14
Zemřel abstraktní malíř Oldřich Smutný

V Putimi u Písku zemřel 1. září ve věku 88 let český malíř Oldřich Smutný. Autor abstraktních maleb inspirovaných krajinou jižních Čech byl v 60. letech minulého století členem seskupení výtvarníků UB-12 a od počátku 90. let obnovené Umělecké besedy v Praze. Třicet let učil malířství na Akademii múzických umění. Pohřeb se koná 10. září na Lesním hřbitově v Písku, informoval kurátor Smutného výstav David Bartoň.

Smutný žil a tvořil střídavě v Praze a v Putimi, často také ve Francii. Vedle malby se věnoval scénografii, grafice, kresbě a keramice a rovněž fotografoval. Výtvarně spolupracoval na světové výstavě v Ósace, v roce 1968 byl autorem scény inscenace Šumař na střeše v Národním divadle v Praze. Napsal knihu Labutě, labutě…, ve které se vyznává ze svého obdivu k přírodě.

Smutný se narodil 17. června 1925 v Debři nad Jizerou u Mladé Boleslavi, kde absolvoval reálné gymnázium. V Praze vystudoval malířství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy a scénografii na Akademii múzických umění. "V polovině 50. let minulého století objevil kraj jižních Čech v okolí Písku a Putimi, aby zde našel celoživotní inspirační zdroje," napsali kurátoři výstavy ke Smutného osmdesátinám v Českém muzeu výtvarných umění v Praze.

V seskupení UB-12 navazujícím na tradice Umělecké besedy, jehož členy byli v 60. letech třeba také Václav Bartovský, Stanislav Kolíbal, Vlasta Prachatická, Alois Vitík nebo Václav Boštík, byl Smutný považován za abstraktního malíře. V následujících letech byla jeho abstraktní malba posuzována jako tvorba malířské individuality mimo aktuální, a tudíž aplaudované trendy, uvedli kurátoři jubilejní výstavy.

Smutného obrazy jsou podle Bartoně v majetku Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy a také většiny českých krajských galerií i mnoha galerií v zahraničí. (čtk)

09:25
DOX od čtvrtka vystavuje absolventy i Labudovu výstavu

Výběr nejlepších absolventských prací žáků evropských výtvarných škol představuje ode dneška centrum současného umění DOX. Soutěže StartPoint se letos zúčastnilo 35 uměleckých škol z 16 evropských zemí. Výstava těch, které vybrala porota, potrvá do 28. října. Vítězkou letošního ročníku se stala studentka Školy umění z Utrechtu Matea Bakulaová, kterou porota vybrala za její diplomovou práci, v níž se představila jako "sochařka neokázalých, a přitom rozmáchlých gest". Ve svých sochařských instalacích kombinuje tradiční i nezvyklé materiály a odkazuje k modernistickým tradicím v umění.

Z českých účastníků porota jako nejlepší zvolila diplomovou práci Terezy Fišerové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové, která soutěžila s videoperformancí. Fišerová získala rezidenci v některých z českých center v zahraničí, rezidenční pobyt v České republice dostává ještě šest vybraných studentů.

Během 11 let své existence se StartPoint stal z národní přehlídky diplomových prací rozsáhlým projektem sledujícím nastupující umělecké talenty po celé Evropě. Kromě představení mladých začínajících talentů chce projekt vytvořit platformu pro setkávání nadějných umělců a odborníků napříč zeměmi, tradicemi a žánry. Toto sbližování se snaží rozvíjet i rezidenční program pro celkového vítěze a oceněné finalisty a rostoucí počet evropských repríz.

Mezinárodní projekt StartPoint je založen na jednoduchém principu. Na každé škole vybere komise nejzajímavější absolventskou práci, ty jsou pak souborně představeny v katalogu, na webu a nejlepší i na výstavě. Mezinárodní jury vybere držitele hlavní ceny a několika čestných uznání.

Projekt začínal v roce 2003 v Galerii Klatovy/Klenová jako konfrontace čtyř českých výtvarných škol, kde u jeho zrodu stál tehdejší ředitel galerie Marcel Fišer. Později s ním soutěž přešla do Galerie výtvarného umění v Chebu. Nyní StartPoint pořádá Nadace Arbor a finální výstava se již podruhé představuje v DOXu. Výběr oceněných prací bude na podzim a v zimě vystaven postupně v Bukurešti, Bratislavě a Gentu. Bližší informace o jednotlivých umělcích jsou na www.startpointprize.eu.

DOX dnes také zahájil výstavu nového projektu slovenského autora Radima Labudy. Do povědomí širší veřejnosti se dostal v roce 2008, kdy za svou tvorbu získal Cenu Jindřicha Chalupeckého. Současná výstava Aspekty Velkého muže je vyústěním jeho dvouletého projektu, projektu, jehož jádrem je mýtus o Velkém muži, archetypu dnešního člověka. Autor v něm zůstává věrný videu jako svému hlavnímu vyjadřovacímu prostředku, k pohyblivému obraz se přidává text. (čtk)

12:15
Výstava Zaostřeno na divadlo u Švandů nabídne herecké vášně

Smích, pláč, úžas, strach i šílenství ve tvářích hereček a herců Švandova divadla v Praze nabídne výstava divadelních fotografií ve spodním parteru Obchodního centra Nový Smíchov. Celkem třiadvacet černobílých velkoformátových snímků z aktuálních představení této scény bude vystaveno od 10. září do 26. října, a to zdarma.

Vystavené zvětšeniny expozice s názvem Zaostřeno na divadlo pocházejí od šesti divadelních fotografů a zachycují ty nejvypjatější a zároveň nejzajímavější okamžiky z inscenací, které má smíchovská scéna v současném repertoáru.

Patří k nim například severské komedie Kdo je tady ředitel? a Kurz negativního myšlení s Michalem Dlouhým, "dámská" autorská inscenace Cry baby cry s Petrou Hřebíčkovou, Kristýnou Frejovou a Klárou Cibulkovou, divadelní dokument Parchant Marilyn se Zuzanou Onufrákovou, adaptace hororového románu Frankenstein s Filipem Čapkou či adaptace filmu Nebe nad Berlínem s Patrikem Děrgelem.

Fotografický vír divadelních citů a vášní doplní ve čtvrtek 12. září od 16:00 hodin živá vystoupení hereček a herců, kteří jsou ve Švandově divadle doma. Ta se odehrají přímo mezi kolemjdoucími a nakupujícími.

Autory fotografií jsou Patrik Borecký, Michal Hančovský, Alena Hrbková, Alžběta Jungrová, Kateřina Zahradníčková a Robert Vlk.

Další snímky pocházejí z první divadelní adaptace Čapkova románu Krakatit, jejíž premiéra bude 29. září v režii ředitele smíchovské scény Daniela Hrbka. Na dramatizaci se podílel s dramaturgyní Martinou Kinskou.

V inscenaci se představí například Zuzana Onufráková, Jaroslav Šmíd, Filip Čapka, David Punčochář, Robert Jašków, Marek Pospíchal, Tomáš Pavelka a Kristýna Frejová. (čtk)

16:40
Ledecký s Černým finišují s přípravami alba

Janek Ledecký spolu s Honzou Černým finišují s přípravami nového alba skupiny Žentour, prvního od roku 1991, kdy vyšla jejich poslední deska Žentour 005 s hitem Proklínám. Autorem hudby všech písní je Honza Černý, texty napsal Janek Ledecký. Dalším členem kapely je také bubeník Štěpán Smetáček, který působil i v doprovodné skupině sólově vystupujícího Ledeckého. Informovala o tom manažerka skupiny Štěpánka Kubíčková.

"Kapela se v nové tvorbě přiklání k současnému rockovému zvuku a méně přímočarým textům, Jankův hlas uslyšíme v rozmanitých polohách," uvedla Kubíčková s tím, že na podzim 2014 je plánováno rozsáhlé koncertní turné po České Republice a Slovensku, kde zazní novinky i největší hity skupiny. "Několik exkluzivních koncertů čeká Žentour ale již v jarních měsících," dodala.

Spolupráci s Žentourem obnovil Ledecký v roce 2009, když s kapelou vystoupil v rámci svého tradičního turné s názvem Sliby se maj' plnit o vánocích. Podmínkou "reinkarnace" kapely od Ledeckého spoluhráče Černého bylo to, že skupina bude dělat na nových věcech, a ne omílat staré hity.

Žentour založil v roce 1981 jazzově zaměřený klavírista Jan Šulc, který mu zpočátku ponechal název své předchozí formace Hemenex. Debutové album Žentour 001 vyšlo v roce 1987, poslední Žentour 005 v roce 1992.

Ledecký působil v Žentouru od roku 1982. O deset později zahájil sólovou kariéru. Hrál také v několika muzikálech, některé (Hamlet, Galileo) sám složil. Loni v březnu byla v Praze uvedena takzvaná světová verze úspěšného muzikálu Hamlet, tentokrát pod názvem Hamlet The Rock Opera. Vznikla ve spolupráci s americkým režisérem Robertem Johansonem. Hamlet měl od roku 1999 včetně zahraničí přes 1300 repríz. (čtk)

18:59
Hlučné české ska The Chancers oslaví narozeniny na parníku

The Chancers, kapela s pověstí nejhlučnějšího ska v České republice, v sobotu oslaví 15 let své existence netradičním způsobem na parníku na řece Vltavě. Místo původně plánovaného parníku Vltava se pro velký zájem bude akce konat na prostornějším a pro koncert vhodnějším parníku Cecílie. Nalodění začíná v 19:30 v Praze na Rašínově nábřeží a o půl hodiny později parník vyráží na cestu. Za organizátory o tom informoval Pavel Eichler.

"Nechtěli jsme dělat jenom další koncert, ale pořádný narozeninový mejdan, ze kterého se navíc nikdo jen tak nezdejchne. Začne to welcome drinkem pro každýho a kdoví, jak to bude končit," vzkazují The Chancers, kteří koncertem završí aktivní letní sezónu.

Společně se vstupenkou dostane každý fanoušek odkaz na nový singl kapely, skladbu Sex & Drugs & Rock'n'roll, kterou The Chancers společně s mejdanem na vodě posílají do světa. "Je to jedna z našich srdcovek. Tuhle písničku Iana Duryho jsme v dodávce i na různých afterparties poslouchali a pouštěli tak dlouho, až jsme se konečně dokopali udělat jako poctu vlastní verzi," sdělila kapela.

Nejde o jedinou z nových skladeb, které letos The Chancers vypustili do světa. Nejprve se skladbou Czech Toast podíleli na britském charitativním projektu Specialized 2, jehož výtěžek jde na fond pro boj boj s rakovinou Teenage Cancer Trust. Začátkem června pak přispěli skladbou Bossman na protirasistickou kompilaci Good Night White Pride, která vyšla pouze na vinylu.

The Chancers zaujali i na festivalu Rock for People, kde odehráli celý koncert společně s rokenrolovými Gangnails. "Nepojali jsme to jako nějakou trapnou hostovačku v jedné nebo dvou písničkách, ale skutečně jsme nadřeli celý set. A věříme, že se nám to povede brzy zopakovat. Jen je nás hodně, tak potřebujeme velké pódium," podotkli.

The Chancers jsou jedna z nejdéle působících domácích kapel, které vycházejí z žánru ska. Mají na kontě čtyři alba, zúčastnili se mnoha mezinárodních kompilací a koncertují po celé Evropě. Na scéně se tato mezinárodní britsko-česká skupina se sídlem v Praze pohybuje od roku 1998, kdy The Chancers zahráli svůj první koncert. Devítičlenný soubor hraje rytmickou hudbu s punkovými kořeny a říznými dechy. Přes svou nevysokou postavu kapele na koncertech vévodí zpěvák Simon Ruffskank, který skončil v Praze náhodou kvůli hrozbě útoků IRA v Londýně, a rychle se stal známou figurou žánru ska i mimo něj. Více informací je na www.chancers.cz. (čtk)

07:41
Výstava v Blovicích připomíná historii bigbítu na jižním Plzeňsku

Jako výlet do pravěku specifického hudebního žánru bigbítu je koncipovaná nová výstava Bigbít na jižním Plzeňsku v muzeu v Blovicích na Plzeňsku. Výstava si podle autorky Olgy Vránkové neklade za cíl přesně historicky zmapovat hudební vývoj všech kapel a uskupení, které v této oblasti působily, ale nabízí ohlédnutí za minulostí bigbítu na daném území. Návštěvníci si mohou prohlédnout fotografie lokálních kapel, plakáty, dobové hudební nosiče, staré kytary a další nástroje i součásti hudebních aparatur, řekla dnes Vránková ČTK. "Výstava je ryze srdeční záležitost, protože hlavní blovickou skupinou tohoto žánru byla skupina Sejf, která stejně jako já slavila loni čtyřicáté narozeniny," uvedla.

Muzejníci dali postupně dohromady kolekci, která přibližuje historii i dalších jihoplzeňských bigbítových kapel. Návštěvníci si mohou podle Vránkové zavzpomínat na mládí na zábavách a na odpoledních čajích na vyhlášených místech, na skupiny Horizont, Profily, Slza, které si už dnes vybaví pouze opravdoví pamětníci. Výstava připomene i muzikantské začátky kapel Barbus a Eges, které hrají dodnes. Expozice zmiňuje také potíže, které bigbítoví muzikanti v 60. a 70. letech měli. Řadu kapel založili studenti. "V té době studenti měli problém s oblečením, s vlasy, se zjevem a hlavně ta hudba byla pro veškeré kulturní pracovníky tehdejší doby příliš hlučná, razantní a prý podporovala agresivitu u mládeže," řekla Vránková.

Jeden z dokumentů na výstavě je upozornění školy na to, že jeden z kapelníků nosil coby student příliš dlouhé vlasy. Škola žádala v dopise matku, aby zjednala nápravu. V muzeu na zámku Hradiště v Blovicích je k vidění i kolekce elektrických kytar či dnes unikátní kytary, mikrofony či zesilovače, které si hudebníci sami vyrobili. V komunistickém Československu nebylo snadné opatřit aparaturu a muzikanti to často řešili tím, že si ji sami sestavili. (ČTK)

10:02
Koncert a ohňostroj v Olomouci zahájí Dny evropského dědictví

Koncert skupiny Tata Bojs, světelná show nebo ohňostroj dnes v Olomouci zahájí celorepublikové Dny evropského dědictví. Od dnešního dne se do 15. září v téměř 300 obcích otevře více než 1000 památek. Řada z nich je jinak běžným návštěvníkům nepřístupná. Letošní téma akce je Památky v novém světle.

Například ve Znojmě se otevře neoklasicistní Weinbergerova vila z roku 1926, Kutná Hora představí unikátní středověkou iluminaci s motivem těžby a zpracování stříbra. V Praze si lidé mohou prohlédnout trezory prvorepublikové státní banky nebo vyšplhat na komín ve staré bubenečské čistírně odpadních vod.

Dny evropského dědictví jsou celoevropskou akcí s více než dvacetiletou tradicí, která chce propagovat historické dědictví. Posledních deset let už návštěvnost v Česku překračuje půl milionu lidí. Informace o všech přístupných památkách jsou na internetové stránce www.ehd.cz. (ČTK)

11:24
Ostravská filharmonie zahájí sezónu Janáčkovou Sinfoniettou

Ostravská Janáčkova filharmonie zahájí svou jubilejní 60. sezonu například i Janáčkovou Sinfoniettou. Na úvodním koncertě 12. září zahraje orchestr, který povede uznávaný dirigent, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku Petr Altrichter, i skladby Jana Nováka a Bohuslava Martinů. ČTK to řekla mluvčí tělesa Jana Knižátková. "Janáčkova filharmonie Ostrava se k odkazu Leoše Janáčka, který je úzce spojen se zdejším regionem, hlásí jako k rodinnému stříbru po celou dobu své existence. Neuplynula jediná sezona, při níž by se z koncertního pódia nelinuly melodie charakteristické pro svérázný rukopis tohoto umělce," řekla mluvčí.

Koncert zahájí Filharmonické tance z pera Jana Nováka a následovat bude Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů, v němž sólo zahraje violoncellistka Michaela Fukačová. "Jan Novák, Martinů, Janáček - to vše je tak úžasná hudba, že k tomu netřeba něco dodávat," řekl Altrichter k dramaturgii koncertu. Bude se reprízovat hned následující den, tedy 13. září. Oba koncerty budou začínat v 19:00. Vstupenky za 200 a 240 korun jsou v prodeji. Informace o programu zájemci najdou na www.jfo.cz.

Pozvánku k vystoupení s ostravským orchestrem v jeho 60. sezoně přijaly také mnohé ze současných zahraničních hvězd. Do Ostravy přijede například klavírista Kirill Gerstein nebo klarinetistka Shirley Brillová. Za dirigentským pultem se vystřídá Ilyich Rivas, Heiko Mathias Förster, Aleksandar Marković, Leo McFall a další. "Mezi nimi se bude v průběhu sezony pečlivě vybírat budoucí šéfdirigent, což je jednou z priorit následující sezony," dodala Knížátková. (ČTK)

15:31
Podzim bude v Praze ve znamení operních hvězd z Metropolitní

Pražské publikum se může na podzim těšit na několik operních hvězd, které vystupují i v newyorské Metropolitní opeře (Met). Většina z nich zavítá do Česka poprvé. Koncerty budou mít v české metropoli nejžádanější pěvci současnosti, například Angela Gheorghiuová, Joyce DiDonatová i tenorista Roberto Alagna. Potřetí se vrátí fenomenální koloraturní mezzosopranistka Cecilia Bartoliová. Lístky na stání se seženou i za 200 korun, ty nejdražší dosahují pěti tisíc a ve všech kategoriích jsou ještě k dostání, řekli ČTK pořadatelé.

"Chceme do evropských turné zapojit i české orchestry: Český národní symfonický orchestr, PKF - Prague Philharmonia a opakovaně pojede zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Snažíme se o mobilitu českých orchestrů i tyto hvězdy je mohou posunout dál, protože k nim přijdou špičkoví dirigenti," uvedla promotérka Alena Nachtigalová. Koncertní nabídku významných pěveckých osobností zpestří už v září koncert mladého českého basbarytonisty Adama Plachetky, sólisty Vídeňské státní opery, na festivalu Dvořákova Praha. Pořadatelé Strun podzimu pozvali 23. září do Státní opery kanadskou pěvkyni Barbaru Hanniganovou. Hned 8. října poprvé zazpívá v Rudolfinu francouzská sopranistka Patricie Petibonová a zároveň v doprovodu Basilejského barokního orchestru La Cetra představí své nejnovější album, mimo jiné i s latinskoamerickými barokními písněmi a áriemi.

"Ona je velmi zajímavý zjev a její nahrávky a hlavně s malým komorním obsazením mají úžasnou energii," poznamenala Nachtigalová. V rámci svého velkého evropského turné přijede slavná rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová. 30. října ji v pražském Obecním domě doprovodí brazilský tenorista Atalla Ayan a Filharmonie Bohuslava Martinů. "Angela se snaží v rámci turné představit tři mladé nadějné tenoristy. Opět je to veliký projekt, který se připravuje ve spolupráci s Deutsche Grammophon. Letos se soustředí na poctu Marii Callasové," doplnila Nachtigalová. Gheorghiuová ukáže v repertoáoru, co dokáže zpívat a co všechno zpívala Callasová. Američanka Joyce DiDonatová přijede 5. listopadu do Rudolfina s projektem Královny dramatu a orchestrem Il Complesso Barocco.

Koncertní projekt byl loni v newyorské Carnegie Hall vyhlášen jako nejúspěšnější i za něj získala titulu Pěvkyně roku 2013. Slavná mezzosopranistka Cecilia Bartoliová se vrátí do Prahy už potřetí, tentokrát 12. listopadu do Rudolfina s Mozartem a vídeňskými klasiky. "Podařilo se mi prosadit českou hudbu. Stěžejní árie bude Mozart a Mysliveček," dodala Nachtigalová. Operní divu doprovodí Basilejský komorní orchestr. O koncert je velký zájem a bude za pár dnů vyprodán. Přímo výběry z oper Werther a Carmen si pak posluchači užijí v Obecním domě 23. listopadu v české premiéře francouzského tenoristy Roberta Alagny. (ČTK)

20:22
Ve věku 94 let zemřela herečka Růžena Lysenková

V pátek večer zemřela divadelní a filmová herečka a dlouholetá členka Městských divadel pražských Růžena Lysenková, bylo jí 94 let. ČTK to dnes oznámila její rodina. Lysenková byla mimo jiné i babičkou hereček Anny a Ester Geislerových. Lysenková získala herecké vzdělání na pražské Státní konzervatoři a u venkovských divadelních společností. Po druhé světové válce působila v Městském divadle na Královských Vinohradech a v Divadle státního filmu, v roce 1952 přešla do Městských divadel pražských, které se jí na 30 let staly domovskou scénou.

Do Městských divadel pražských Lysenková přišla v době, kdy v jejich čele už několik měsíců stál Ota Ornest. S ním v čele divadlo dosáhlo největšího věhlasu a soubor hrál na třech scénách - v Divadle ABC, Divadle komedie a v Komorním divadle. Pod režijním vedením Ornesta a jeho kolegů Miroslava Macháčka, Václava Hudečka, Alfréda Radoka a Karla Svobody zde vznikl soubor vynikajících hereckých osobností. S divadlem tehdy spolupracovali i výtvarníci jako Cyril Bouda, Ester Krumbachová nebo František Tichý. Lysenková si na scéně Městských divadel pražských zahrála například v Lišce a hroznech, Svatbě sňatkového podvodníka, Velbloudu uchem jehly nebo ve Fidlovačce.

Do světa filmu vstoupila rolí sekretářky v parodii Pytlákova schovanka aneb šlechetný milionář (1949). Režiséři ji ve svých filmech nejčastěji přidělovali postavy manželek, matek a tet. Diváci si ji ale mohou pamatovat i z televizního seriálu Chalupáři, kde si zahrála poštovní doručovatelku. Lysenková se objevila i v televizních seriálech Hříšní lidé města pražského, Inženýrská odysea, Panoptikum města pražského nebo Malý pitaval z velkého města. (ČTK)

07:43
V Divadle v Dlouhé měl premiéru muzikál o Evě Olmerové

Životopisný muzikál o známé popové a jazzové zpěvačce a šansoniérce Evě Olmerové uvedli v sobotu večer na scéně Divadla v Dlouhé tvůrci, kteří jsou o několik generací mladší. Přišli s ním po 20 letech, které letos v srpnu od úmrtí ženy s nezaměnitelným hlasem a divokým životem uplynuly. V hlavní roli muzikálu Nezemřela jsem se představila šestadvacetiletá zpěvačka, tanečnice a choreografka Zuzana Offenbartl Dovalová, která je zároveň režisérkou muzikálu a autorkou námětu.

Olmerová začínala v Divadle Semafor, představení proto zahájil Jiří Suchý. Připomněl, že Olmerovou do Semaforu v roce 1962 přivedl dramaturg a skladatel Karel Mareš, když jí nabídl místo uvolněné po Evě Pilarové. "Řekl o Evě (Olmerové), že nemá dobrou minulost, ale že dobře zpívá. Já na to řekl, že minulost nikdo neuvidí... Když začala zpívat, bylo vše odpouštěno," řekl Suchý. Připomněl také, jak nezkrotnou ženu pronásledovala tehdejší Státní bezpečnost, jak po vedení divadla režim chtěl, aby ji vyhodili, protože má špatný vliv na jeho publikum. Bylo to těsně před premiérou, kde měla Olmerová důležitou roli - Suchý ji vyhodit nechtěl, představení přenesl do Plzně, kde se hrát po nějaký čas mohlo. "

Po návratu do Prahy divadlo opustit musela, nastoupila ale do Alhambry - to bylo tehdy přes ulici, také na Václaváku. Tam zpívat směla. Ale těžce to nesla," připomněl i těžkou dobu, kdy o umělecké produkci nerozhodovaly výkony a zájem publika, ale vládnoucí strana. Také to se ve spojení s vyprávěním o životě Evy Olmerové pokusili tvůrci muzikálu ukázat. "Nápad vytvořit celý muzikál se zrodil při mém zoufalém hledání dobré české písně. Tehdy jsem Evu objevila. A když jsem poslouchala její desky a četla o jejím životě, začala jsem si to představovat na jevišti,“ připomíná začátky muzikálu hlavní představitelka. Alternuje jí čtyřiadvacetiletá Markéta Bednářová. (ČTK)

09:47
Shakespearův Hamlet zahájil novou sezonu Horáckého divadla

Premiérou nejhranějšího dramatu Williama Shakespeara Hamlet zahájilo Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu novou, v pořadí už 74. divadelní sezonu. V překladu Jiřího Joska a dramaturgii Kateřiny Duškové představení s herci nastudoval režisér Pavel Palouš, který je zároveň autorem scény. V titulní roli diváci zhlédli Františka Mitáše, jako Ofélie se představila Tereza Otavová. Na pohybové stránce představení s režisérem spolupracoval hostující Pavel Konvalina, hudební složku připravil Lubomír Šrubař.

Hamletova strýce, dánského krále Claudia ztvárnil Petr Soumar, Hamletovu matku královnu Gertrudu Lucie Sobotková - Štorková. Role kancléře Polonia připadla Josefu Kunderovi, Hamletova přítele Horacia hrál Jakub Škrdla. Příležitost dostala i řada dalších členů souboru. Pro představitele titulní role je v dramatu klíčový generační konflikt. "Říká se, že starší lidé by měli být jakousi morální oporou, ale ve skutečnosti ne všechno, co nám předkládají, morální je. Hamlet řeší amorálnost společnosti, ve které žije, ale pro něj ta společnost začíná rodinou, to je to nejbližší společenství, tam se musí začít dělat pořádek. Je blbost obecně kritizovat společnost, každý musí začít u svých dveří. A pokud chce Hamlet změnit svět, musí logicky začít u sebe," řekl Mitáš.

Režisér vidí Hamleta jako psychologický politický thriller, ve kterém chce titulní postava obnovit řád světa narušený vraždou a tyranií. "Svými následujícími činy, které jsou motivovány láskou k otci a upřímným idealismem, však bohužel probudí démony zla, chaosu a smrti. Podobné řetězení příčin a následků se v dějinách od jejich úsvitu až po dnešní dny vynořuje znova a znova, a proto je Hamlet živý i v roce 2013," uvedl k režijnímu záměru Palouš. (ČTK)

11:08
Na koncertech Jazz Brno dostanou velký prostor jazzové zpěvačky

Jazzové zpěvačky letos dostanou velký prostor v koncertní řadě Jazz Brno. Průběžná přehlídka začne 10. září koncertem dua Maďarky Eriky Kertezsové, 17. prosince ji završí kvartet Jihoafričanky Melanie Scholzové. Festival tvoří 19 večerů v klubu Stará pekárna, sdělil ČTK za pořadatele Jiří Švéda. Koncertní řada je tentokrát rozdělena do dvou sérií věnovaných vokálnímu a modernímu jazzu.

Na každou sérii pořadatelé prodávají samostatnou permanentku. Přehlídka je podobně jako v minulých letech kosmopolitní. "Celkem 15 večerů bude patřit zahraničním nebo smíšeným sestavám. Ostatně jazz je někdy označován za univerzální světový jazyk," uvedl Švéda. Postupně zahrají například umělci z Francie, Norska, Bulharska, Ázerbájdžánu, Slovinska, ale také z kolébky jazzu, tedy Spojených států. Největšími hvězdami jsou zpěvačky Aubrey Johnsonová z Bostonu a Scholtzová z Kapského Města.

Jazzu se bude v nadcházející sezoně více věnovat také Filharmonie Brno, která poprvé vytvořila abonentní řadu Jazz & World Music. Například 22. října zahraje v Besedním domě izraelský klavírista Yaron Herman, po Novém roce přijedou jeho americký kolega Dan Tepfer nebo Armén Tigran Hamasjan. (ČTK)

12:36
Na filmovém festivalu v Deauville vyhrál snímek Night Moves

Drama režisérky Kelly Reichardtové Night Moves o třech ochráncích životního prostředí, kteří se chystají vyhodit do vzduchu přehradu, získal v sobotu hlavní cenu na 39. ročníku festivalu amerického filmu ve francouzském Deauvillu. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vítězný snímek, v němž hlavní role hrají Dakota Fanningová, Jesse Eisenberg a Peter Sarsgaard, se odehrává v alternativní farmářské komunitě v Oregonu, kde plán trojice vyhodit do vzduchu hydroelektrárnu, vyvolá nečekané následky.

Kritici ocenili především způsob, jakým režisérka líčí pnutí mezi idealismem a aktivismem. "Je to mistrovský film od začátku do konce, který pokládá aktuální otázku," řekl člen poroty Loui Doillon. "Čeho tím dosáhneme? A můžeme věci doopravdy změnit?" Reichardtová se předávání ceny nezúčastnila, protože míří do Toronta, kde bude mít dnes její snímek na místním filmovém festivalu severoamerickou premiéru.

Cenu poroty filmového festivalu v Deauville získal film Jeffreyho C. Chandora Vše je ztraceno s Robertem Redfordem a snímek Sama Fleischnera Ukončete výstup a nástup. Na letošní ročník festivalu přijela celá řada hvězd včetně Johna Travolty, který tu představoval akční film Sezóna zabíjení, v němž hraje s Robertem DeNirem, či Cate Blanchettové, která propagovala nejnovější snímek Woodyho Allena Jasmíniny slzy. (ČTK)

14:11
Festival barokních umění začne v Českém Krumlově 20. září

Novodobá světová premiéra barokní opery, koncerty, barokní ohňostroj a iluminace budou součástí šestého ročníku Festivalu barokních umění. Odehraje se v prostorách českokrumlovského zámku a v historických sálech města od 20. do 22. září. Všechny soubory, které na něm vystupují, se specializují na interpretaci historické hudby a hrají na dobové nástroje nebo jejich mistrovské kopie. Některé koncerty se konají v prostorách, které jsou jinak návštěvníkům nepřístupné. Letos to bude zámecký Zrcadlový sál, sál letohrádku Bellaria v zámecké zahradě a Gotický sál bývalé prelatury vedle farního kostela sv. Víta. "Všechny tyto sály mají nejen nevšední výtvarnou výzdobu, ale také skvělou akustiku," řekl ČTK cembalista Ondřej Macek, umělecký vedoucí barokního orchestru Hof-Musici a zároveň jeden z organizátorů festivalu.

Pro letošní ročník festivalu organizátoři připravili v unikátních prostorách zámeckého barokního divadla novodobou světovou premiéru kompletní scénické verze barokní opery Siface neapolského skladatele Nicoly Porpory. Uskuteční se v provedení sólistů a barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka, divadelních mašinistů a v režii Zuzany Vrbové. Soubor Illegal Consort Brno 20. září ve Vlašském dvoře vystoupí s koncertem Světská vokální hudba mezi Neapolí, Benátkami a Prahou. Sectio Aurea - italská hudba 16. a 17. století zazní 21. září v Gotickém sále bývalé prelatury. Hudbu podunajské monarchie 17. století představí tentýž den lipský soubor Ensemble Bouquet Baroque v Zrcadlovém sále zámku. Barokní ohňostroj a slavnostní barokní iluminace rozzáří zámeckou zahradu od 21:00, účinkovat bude Theatrum Pyrotechnicum.

Nedělní matiné je připraveno v zámeckém lapidáriu na prvním nádvoří - vídeňský soubor Ensemble Tonus se sopranistkou Belindou Loukotovou uvedou slavnostní hudbu 17. a 18. století s dobovými žesťovými nástroji. Letohrádek Bellaria v zámecké zahradě se pak stane dějištěm koncertu italské komorní hudby vrcholného baroka. (ČTK)

15:47
Lang chystá v Českých Budějovicích výstavu Procházení zdí

Vedoucí ateliéru sochařství pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) Dominik Lang představí ve středu svá díla v Českých Budějovicích. Výtvarník, který se ve své tvorbě zaměřuje i na prostorové souvislosti děl, propojí svou prezentaci pro Cenu Jindřicha Chalupeckého nazvanou Zeď se zahájením vlastní výstavy, kterou pojmenoval Procházení zdí.

Lang je letos už potřetí ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. "On je v podstatě naší hvězdou v mezinárodním měřítku, což se málokterému umělci v jeho věku podaří. Je naprosto logické, že ho mezinárodní porota letos vybrala do finále," řekla ČTK o finalistovi kurátorka a předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová.

V rámci doprovodnému programu 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst se finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého představují od května do října v pěti městech - Richard Nikl v Praze, Aleš Čermák v Ostravě, Dominik Lang v Českých Budějovicích a Václav Magid v Plzni. Jejich prezentace se vždy konají v modulu Stavebnice, který se skládá ze sta metrů lešenářských trubek. Z nich si každý z finalistů může pro účely své prezentace navrhnout konstrukci odpovídající jeho potřebám. (ČTK)