NEJDRAŽŠÍ DÍLA ROKU

Emil Filla - Zátiší s knihou (Zátiší s lahví Cherry, 1914)
19,5 milionu korun

Toyen - Zbytek noci (1934)
15,84 milionu korun

Toyen - Cirque Conrado (1925)
11,28 milionu korun

Jakub Schikaneder - Kontemplace (1893)
9,72 milionu korun

Jindřich Štyrský - Krajina (Kompozice, 1924)
9,6 milionu korun

Několika významných rekordů dosáhli v roce 2010 prodejci na českých aukcích výtvarného umění. Přesto lze podle některých odborníků sledovat jisté zpomalení trhu.

Nejdražším letos prodaným obrazem je Zátiší s knihou (Zátiší s lahví Cherry) z roku 1914 od Emila Filly. V listopadu se dílo vydražilo za 16,25 milionu korun, kupec za něj zaplatil včetně aukční přirážky 19,5 milionu korun.

Dva rekordy: Filla a Toyen

"Špičková díla se stále prodávají skvěle, ale méně významné kusy zůstávají častěji nevydražené či se prodávají levněji než dříve," řekl šéfredaktor serveru Art+ Jan Skřivánek.

O stagnaci trhu vypovídá podle Skřivánka vývoj indexu Art+. Index zohledňuje vedle obratu také cenové nárůsty draženého umění a hodnotu neprodaných položek. "Z jeho dlouhodobého vývoje můžeme vyčíst, že po období dynamického růstu v letech 2006 až 2008 a trhu taženého prodeji extrémně drahých obrazů v roce 2009 nyní dochází k jisté stagnaci," uvedl Skřivánek.

V roce 2009 se podařilo dosáhnout dvou významných rekordů, které letos nepadly. V březnu 2009 prodala společnost 1. Art Consulting obraz Františka Kupky Zhroucené vertikály za 22 milionů korun (26 milionů s přirážkou). Společnost Pictura na jaře stejného roku prodala obraz Spící od Toyen za 20 milionů korun (s přirážkou 23,2 milionu).

Tyto dva obrazy stále figurují na druhém a třetím místě v tabulce nejdražších obrazů prodaných v ČR na aukcích. Prvenství drží plátno Élévation (Výšky) IV od Kupky prodané v říjnu 2007 společností 1. Art Consulting za 22,1 milionu korun (23,2 milionu s přirážkou).

Ke koupi deseti nejdražších děl roku 2010 by případný zájemce potřeboval 98,72 milionu korun, což je méně než v předchozích třech letech. "Zástupci aukčních síní stále častěji hovoří o tom, jak je těžké sehnat kvalitní zboží. V minulých dvou, třech letech to jako problém zmiňovali jen výjimečně," doplnil Skřivánek.

Kodl: Stagnace? Naopak konjunktura

Například aukční síň Galerie Kodl ale zatím o stagnaci nemluví. Podle Martina Kodla naopak celosvětová krize prý přinesla na rozdíl od zahraničí výraznou konjunkturu na českém trhu s uměním, která stále trvá. "Obrazy se staly alternativní investiční komoditou, objevila se celá řada nových sběratelů a investorů, kteří trh s uměním v Čechách velice pozitivně ovlivnili, což se odrazilo v rekordních aukčních prodejích," řekl Kodl.

Za trend je podle Kodla možné označit skutečnost, že v důsledku konjunktury posledních let letos vznikla celá řada nových aukčních síní, a tím se trh začal rozmělňovat. Až budoucnost podle něj ukáže, jestli je to pro další stabilitu trhu přínosem, či nikoliv.

Galerie Kodl se podílela na letošních aukčních rekordech. V dubnu se jí podařilo prodat obraz Zbytek noci od Toyen z roku 1934 za 13,2 milionů korun (15,84 milionu včetně přirážky). Obraz se stal druhým nejdráže prodaným v letošních aukcích.

Letošní rekord si připsala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery Praha s obrazem Emila Filly Zátiší s lahví Cherry. "Jednalo se o nejdražší obraz českého kubismu všech dob a nejdražší obraz českého malíře v roce 2010 i ve světě," řekl jednatel společnosti Vladimír Lekeš.