Koncem ledna se v Britském muzeu v Londýně otevřela výstava pro všechny, kdo narozdíl od muslimů nesmí vykonat pouť do Mekky. Expozice nazvaná Hadždž: Cesta do srdce Islámu vysvětluje a názorně ilustruje, čím je pouť zvaná hadždž (za život by ji měl vykonat každý muslim, pokud mu to dovolí zdraví) důležitá a jak se v průběhu let měnila.
Rituální úkony v Mekce začínají osmým dnem posledního měsíce islámského kalendáře, zvaného dhú'l-hidždža, a jejich součástí je například obcházení krychlovité budovy Ka'by (měl ji postavit biblický Adam a opravit Abrahám) s takzvaným Černým kamenem.
Poklekl i Alexandr
Tajemný kámen s průměrem zhruba 30cm měl podle knihy Příběhy Proroků snést z ráje sám anděl Gabriel. Jde o přísně posvátný předmět, k němuž nemají vědci přístup, a tak se mohou pouze dohadovat, zda jde o meteorit či bazalt.
Na výstavě je Ka'ba vyobrazená jako předmět, k němuž s úctou vzhlížela celá Evropa - například je tu malba Alexandra Velikého, jenž před budovou pokorně klekl a pomodlil se.
Nenechat se ošidit kapitány
Součástí výstavy je i sitara neboli závěs, který přikrývá vchod do Ka'by.
Kurátorům se podařilo shromáždit neobvyklou sbírku předmětů ze státních i soukromých sbírek: suvenýry, které si cestovatelé v minulých stoletích přinášeli z Mekky, archeologické materiály, malby, rukopisy, látky, historické fotografie či dopisy a deníky.
Podle časopisu TIME návštěvníci nejvíc ocení rukopis Cestovatelova průvodce - knihy, která vznikla v roce 1676 a jejíž indický spisovatel radí, jak se během pouti do Mekky nenechat ošidit kapitány lodí nebo kterak odrazit nájezd banditů.
Cestovatel Burton
Vystaven je i majetek britského cestovatele Richarda Burtona, který v roce 1853 jako jeden z prvních obyvatel západního světa Mekku spatřil (šel v převlečení za afghánského doktora).
Burtonovy poznámky představují jeden z nejstarších evropských pramenů o Mekce a na výstavě je doplňuje cestovatelova polní láhev, do níž si nabral vodu ze Zamzamu, svaté studnice v Mekce.
"Jde o jednu z nejlepších výstav, jaké Britské muzeum kdy uspořádalo, a zároveň jednu z nejvíce konfrontačních," napsal britský deník Guardian. "Slovo islám v britských médiích nejčastěji zaznívá ve spojitosti s násilím a extremismem, zatímco na výstavě se potkává s historií, archeologií a současným uměním."

Výstava v Britském muzeu probíhá do 15. dubna 2012.
- Diskuse
- Celkem 6 příspěvků
http://www.youtube.com/watch?v=rt1gLXQUod4
V Jordánsku tak mnoho fanatiků asi není, ale není jich mnoho ani...
??
to ale není možné, když jejich prorok nebo kdo dělal i chyby,...
Dobry dotaz ;) Delaj z toho vedu pritom ti lidi jsou stejny jako...
- Obchodní zástupce
- Obchodní manažer - Vedoucí realizačního tým - Slavkov u Brna
- Bankovní poradce (Rožnov pod Radhoštěm)
- Obchodní manažer - Vedoucí realizačního týmu - Praha
- PROGRAMÁTOR webových aplikace
- SENIOR CONTROLLER (ref.č. HS/8)
- asistent/asistentka auditora
- Vedoucí finanční skupiny
- Product Development Specialist (40-50.000 Kč)
- Praktický lékař/ka - Ústí nad Labem



























