Nejslavnější obraz světa bude mít možná sestru. Nadace Mony Lisy ve středu v Ženevě představí údajnou "ranou" verzi Mony Lisy, kterou měl Leonardo da Vinci namalovat předtím, než dal vzniknout proslulému obrazu ve francouzském Louvru. Informovala o tom agentura AFP.

Odborníci prý druhou Monu Lisu zkoumali 35 let, než došli k názoru, že ji da Vinci musel namalovat zhruba o deset let dříve. Na středeční tiskové konferenci vystoupí i ředitel Da Vinciho muzea v Itálii Alessandro Vezzosi, samotný obraz odhalí šachový mistr Anatolij Karpov, jeden ze členů Nadace Mony Lisy.

Sloupy a úsměv

Ve čtvrtek také vyjde kniha nazvaná Mona Lisa - Leonardova raná verze, která na 320 stránkách rozebírá důkazy o pravosti obrazu.

Podle serveru IOL má "nová" Mona Lisa trochu méně tajemný úsměv. Žena na obraze vypadá o něco mladší a její tvář rámují dva římské sloupy. Pokud by se pravost obrazu potvrdila, šlo by ve výtvarném světě samozřejmě o senzaci. Raná Mona Lisa, pokud by šla do prodeje, by se nejspíš vydražila za vyšší částku než doposud nejdražší obraz na světě - Výkřik Edvarda Muncha.