reklama
reklama
26. 9. 2012 | poslední aktualizace: 26. 9. 2012  19:09
Nová Mona Lisa v Ženevě

V Ženevě bude odhalena raná Mona Lisa. Mohla by být nejdražším obrazem na světě

Po 35 letech budou ve středu zveřejněny důkazy o tom, zda je domnělá raná verze Mony Lisy pravá. Pokud se ukáže, že ano, ve výtvarném světě půjde o senzaci. Spekuluje se, že tisková konference má připravit půdu pro prodej obrazu.
rek
Čtěte více o: da Vinci Leonardo | Mona Lisa
V Ženevě bude představena raná Mona Lisa
V Ženevě bude představena raná Mona Lisa
foto: Reuters

Nejslavnější obraz světa bude mít možná sestru. Nadace Mony Lisy ve středu v Ženevě představí údajnou "ranou" verzi Mony Lisy, kterou měl Leonardo da Vinci namalovat předtím, než dal vzniknout proslulému obrazu ve francouzském Louvru. Informovala o tom agentura AFP.

Odborníci prý druhou Monu Lisu zkoumali 35 let, než došli k názoru, že ji da Vinci musel namalovat zhruba o deset let dříve. Na středeční tiskové konferenci vystoupí i ředitel Da Vinciho muzea v Itálii Alessandro Vezzosi, samotný obraz odhalí šachový mistr Anatolij Karpov, jeden ze členů Nadace Mony Lisy.

Sloupy a úsměv

Ve čtvrtek také vyjde kniha nazvaná Mona Lisa - Leonardova raná verze, která na 320 stránkách rozebírá důkazy o pravosti obrazu.

Podle serveru IOL má "nová" Mona Lisa trochu méně tajemný úsměv. Žena na obraze vypadá o něco mladší a její tvář rámují dva římské sloupy. Pokud by se pravost obrazu potvrdila, šlo by ve výtvarném světě samozřejmě o senzaci. Raná Mona Lisa, pokud by šla do prodeje, by se nejspíš vydražila za vyšší částku než doposud nejdražší obraz na světě - Výkřik Edvarda Muncha.

reklama

Opatrnost je na místě

Kunsthistorici se až doposud přeli, zda nově představený obraz skutečně pochází z doby "před slavnou" Monou Lisou, nebo jestli jej Da Vinci naopak namaloval až po svém slavném díle. Nadace slibuje, že druhou možnost už nadobro vyvrátí "historickými, srovnávacími a vědeckými metodami".

"Mě osobně by to překvapilo," tvrdí například Philip Mould, moderátor popularizačního TV pořadu Antiques Roadshow.

"Byl by to fantastický nález. Samozřejmě už víme, že Leonardo dělal obrazy v několika verzích, takže by to nebylo obvyklé. Přesto bych měl na paměti, že na trhu s uměním se každoročně objevuje nějaká údajná druhá Mona Lisa. Takže člověk musí být opatrný."

Pulitzerovo prokletí

Obraz, který bude zítra představen v Ženevě, koupil roku 1914 britský kritik a umělec Hugh Blaker ze sbírky v Somersetu. Tam obraz zjevně visel asi sto let bez povšimnutí. V roce 1962 obraz odkoupil americký sběratel umění Henry F. Pulitzer a zbytek svého života zasvětil tomu, aby přesvědčil veřejnost, že se nejedná o falzifikát. Ve své vlastní firmě Pulitzer Press dokonce vydal knihu Kde je Mona Lisa?, v níž se svá tvrzení pokusil dokázat.

Pulitzer a další obhájci "druhé Mony Lisy" se odvolávají především na autorova Leonardovy biografie, jeho současníka a malíře Giorgia Vasariho. Ten napsal, že Leonardo obraz začal malovat roku 1503 a pak jej nedokončil.

V roce 1517 se prý v Leonardově sbírce objevilo již hotové dílo - zřejmě to, který dnes leží v Louvru. Původní verzi z roku 1503 si Da Vinci asi nechal pro sebe.

Další důkaz Pulitzer našel u malíře Rafaela, dalšího Leonardova současníka, který se pokusil Monu Lisu nakreslit. V jeho nákresu se objevily dva římské sloupy, které jsou k vidění právě na nově nalezené "rané Moně Lise".

Nejslavnější verze obrazu po Leonardově smrti připadla do rukou jeho asistanta Salaie, který dílo prodal francouzskému Králi Františkovi. V jeho sbírce obraz zůstal do roku 1789, po francouzské revoluci už pak byl přestěhován do Louvru.

Autoři: rek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
V Ženevě bude odhalena raná Mona Lisa. Mohla by být nejdražším obrazem na světě (anonym)
Dříve se asi nemalovalo jinak než dnes, seděl model a skupina...
Nic nového (Leonardo Kapr)
Rudolf II měl ve sbírkách asi šestnáct takových raných originálů...
Přesně ! :o) (Agent Orange)
A rohlíčky v Albertu budou zítra náramně vypečené...pokud se nestřetne...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama