Výstava Beyond Reality má představit současnou britskou malbu, přesto hned v prvním sále pražské Galerie Rudolfinum visí tři obrazy českého autora Hynka Martince.

Kdyby díla nebyla označená jmény umělců, vymykající se původ malíře žijícího v Londýně by však odhalil jen málokdo. Do konceptu včera otevřené výstavy totiž zapadá, jako by se v britské metropoli narodil.

Těžkosti života

Tři plátna Hynka Martince pochází ze série maleb, které zobrazují jeho partnerku Zuzanu. Nejde o pouhý portrét vytvořený na základě fotografie, Martinec prostřednictvím zachycené tváře vypráví příběh o soužití dvou mladých lidí. "Vnímám tento cyklus jako autoportrét. Jsme stejně staří, a tak procházíme podobným mentálním vývojem. Z dřívějších portrétů je patrná určitá naivita, kdežto portrét Zuzana in London vypovídá o rostoucí zkušenosti s těžkostmi života a to bude podle mě postupem času gradovat," vysvětluje autor.

Jediný Čech zastoupený na výstavě si představuje, že dokončená série bude čítat třicet obrazů. V intervalu přibližně dvou let chce zdokumentovat Zuzanin život od narození po smrt. Je však zásadní, aby šlo o malby - fotografie prý postrádají "chvění" tradičního média. "Cítím povinnost odkazovat na klasické malířství, které Evropa dala světu," říká.