K vrcholům evropského surrealismu se podle odborníků řadí plátno malířky Toyen Ztroskotání ve snu, které se bude v neděli nabízet v aukci s vyvolávací cenou 9,5 milionu korun. Obdobně významné je i dílo jejího souputníka Jindřicha Štyrského Všední probuzení, jež se bude dražit za devět milionů korun.

Ve společné dražbě Galerie Kodl a aukční síně Vltavín bude tvorbu Štyrského reprezentovat také znovuobjevený obraz Akvárium, který byl doposud vystavován pouze jednou, a to téměř před 90 lety. Jeho vyvolávací cena je 5,5 milionu korun. Obraz je ukázkou artificialismu, směru, který byl výrazným projevem evropského umění dvacátých let, a je ještě v původním rámu.

Nejvyšší obrat

Aukce na pražském Žofíně nabídne 457 uměleckých děl se souhrnem vyvolávacích cen téměř 100 milionů korun. Loňská podzimní aukce společností Kodl a Vltavín byla podle statistik serveru Artplus aukcí se zatím nejvyšším obratem - sběratelé a investoři v ní utratili 97 milionů korun, včetně aukční provize.

V neděli se bude dražit i kubistické Zátiší se sklenicí, dýmkou a kartou od Emila Filly s cenou 5,5 milionu korun. Poprvé bude veřejnosti představen Židovský hřbitov v Praze od Jaroslava Čermáka, doposud známý jen z přípravných studií a skic. Vyvolávat se bude za 2,5 milionu korun.

Lákadlem aukce také podle pořadatelů mohou být znovuobjevené či doposud nepublikované práce slavných českých malířů od devatenáctého století po modernu.

Neobjevený Lada a rozměrný Pištěk

V nabídce je například Stavění sněhuláka, nově objevená a dosud nepublikovaná práce Josefa Lady, rozvíjející jeho oblíbené téma zimních radovánek (450 tisíc korun), nebo Podzimní červánky od Jakuba Schikanedera, velkoformátová malba, která nebyla roky přístupná veřejnosti (tři miliony korun).

Za více než jeden milion korun se bude nabízet rozměrný obraz Theodora Pištěka Pozdní odpoledne. Jiné Pištěkovo plátno Galerie Kodl letos na jaře vydražila za 2,7 milionu korun, stalo se tak nejdražším vydraženým obrazem českého žijícího autora.

Nabídku aukce doplňují významná díla malířů jako Alfons Mucha, Adolf Kosárek, Rudolf Kremlička, Vojtěch Hynais nebo Jindřich Prucha.