Výstava děl slavného malíře italské renesance Tiziana Vecelliho (asi 1485 až 1576), zvaného jednoduše Tizian, začne v dubnu na Pražském hradě. Pro prostory Císařské konírny ji připravuje Správa Pražského hradu s mnoha tuzemskými i zahraničními institucemi a sbírkami.

Tizian maloval i krajiny a náboženské a mytologické výjevy, proslul však zejména jako portrétista. Právě na portréty se zaměří pražská výstava.

Výstava bude v bývalé konírně od 15. dubna do 15. července. Přesný počet i výčet děl zatím pořadatelé neuvádějí s odkazem na finišující jednání o zápůjčkách z významných zahraničních institucí.

"Hlavním garantem pražské výstavy bude Lionello Puppi, prezident Centro Studi Tiziano v italském městě Pieve di Cadore, který je jedním z největším světových odborníků na Tiziana," řekl Václav Beránek, vedoucí oddělení kultury Správy Pražského hradu.

Ta jako pořadatel výstavy věří, že Praha se Tizianovou přehlídkou zařadí mezi významné metropole jako jsou Řím, Paříž nebo Vídeň, které jsou proslulé právě i díky výstavní turistice. "Výstavy světových mistrů umění přitáhnou nejen české mimopražské návštěvníky, ale zvýší i zájem zahraničních turistů o pobyt v Praze, potažmo České republice," míní Beránek.

Tizian patří k nejdůležitějším osobnostem benátské školy 16. století a nejvýraznějším světovým umělcům vůbec. Díky svému jedinečnému talentu pro využití barev a šerosvitu ovlivnil své současníky i budoucí generace malířů.

Apollo a Marsyas z Kroměříže

Na výstavě by mohly být i Tizianovy obrazy, které má ve svých sbírkách Pražský hrad. Na území České republiky je i jeden z nejslavnějších umělcových obrazů, Apollo a Marsyas. Tizian ho tvořil v letech 1550 až 1576. Začal na něm pracovat ve svých 65 letech a rozměrné plátno dokončil až v roce své smrti, tedy v 91 letech. Svou působivostí, živostí, prací se světlem a barvou podle historiků umění v tomto díle Tizian předběhl dobu.

55 R06 tizianObraz je jedním z nejvýznamnějších děl obrazárny na zámku v Kroměříži, zda bude na výstavu zapůjčen, zatím není zřejmé. Historikové umění se ale shodují na tom, že jakákoli tizianovská výstava je bez tohoto díla nemyslitelná.

Obraz Apollo a Marsyas získal v 17. století olomoucký biskup Karel II. Lichtenštejn - Katelkorn. Dnes patří olomouckému arcibiskupství. Bývá označován za nejhodnotnější dílo v České republice. O pomyslné prvenství se dělí s raným Picassovým autoportrétem z Národní galerie v Praze. Čísla vyjadřující hodnotu jsou však pouze odhadovaná, cenu by ukázala dražba děl, pokud by se kdy uskutečnila.

Kroměřížský Tizianův obraz byl v minulých letech zapůjčen na významné výstavy v Londýně, Benátkách, Washingtonu, Paříži, Londýně či Madridu. Když byl vystavován v USA, Američané jej pojistili na 300 milionů dolarů.