Andy Warhol poprvé dostal kameru v roce 1963. S 16mm přístrojem Bolex natáčel snímky proti hollywoodskému vkusu. Ještě tentýž rok vznikl jeho slavný film Spánek, který stejně jako další Warholovy kusy sledoval jednu prostou činnost několik hodin.

Tento čtvrtek Muzeum Andyho Warhola v americkém Pittsburghu a newyorské MoMA společně oznámily, že zdigitalizují téměř tisíc svitků filmového materiálu, který stěží znají i odborníci na dílo tohoto popartisty s československými kořeny. Filmy jsou totiž velice křehké a vzácné jsou rovněž projektory k jejich promítání.

Digitalizace pěti set filmů vzniklých v období 1963–1972 má trvat několik let. Prvních patnáct z nich se má promítat americké veřejnosti v průběhu října a listopadu. Doplní je nový hudební doprovod, na kterém se podílí třeba Tom Verlaine, Dean Wareham či Eleanor Friedberger. Informoval o tom americký deník The New York Times.

Warhol své filmy po roce 1970 nechtěl zveřejňovat, a tak se k nim kunsthistorici dostali až po jeho smrti v roce 1987, dodává zpravodajský server BBC.

"Tyto filmy se mohou rovnat s Warholovými nejlepšími pracemi a jsou stejně významné jako jeho obrazy," uvedl ředitel Muzea Andyho Warhola Eric Shiner.

Kromě doplnění bílých míst umělcova díla by měly filmy ujasnit i detaily newyorské scény v šedesátých letech. Mezi osobnosti, které Warhol natáčel, patří třeba dadaista Marcel Duchamp, herečka Benedetta Barzini, modelka Nico, muzikant Lou Reed či Warholova múza Edie Sedgwick.

"Natáčel všechno kolem sebe. Chodil k lidem domů a točil večeře. V podstatě byl workoholik a množství filmů, které shromáždil, je neuvěřitelné," řekl The New York Times kurátor filmové sbírky Muzea Andyho Warhola.

Digitalizaci po technické stránce zajistí studio MPC společnosti Technicolor, oceněné Oscarem za vizuální efekty.

Z Warholova ztraceného díla bylo naposledy objeveno dvanáct experimentů na obstarožním počítači Amiga. O tříletém restaurátorském projektu informoval v dubnu server BBC.