Výstavu maleb a kreseb nazvanou Fenomén Zdeněk Burian otevřelo ve středu Muzeum Kroměřížska.

V Galerii v podloubí je představeno osm desítek prací zobrazujících nejen autorovo oblíbené téma – pravěk. K vidění jsou také méně známé pohledy například do exotických zemí.

Burianova díla muzeu zapůjčila pražská Galerie Zdeněk Sklenář. Kromě pravěkých výjevů se na nich objevují motivy etnografiické či geografiické, obrázky z Mongolska, Indie a Kambodže, eskymáci, kovbojové nebo indiáni.

Burian ale namaloval také svatého Václava, portrét indického básníka Thákura či ženský akt Krutá Diana.

Vystaveny jsou rovněž knihy, které Burian ilustroval – od Karla Maye přes Julese Verna a Eduarda Štorcha až po vědecké publikace. Nechybí rovněž futurologické stroje a letouny nebo autoportrét autora a jeho manželky.

Podle ředitele muzea Jiřího Stránského je Burian i ze světového hlediska fenoménem, zejména díky neobvyklosti, výjimečnosti i jistému vizionářství. "Je to stejné jako u Julesa Verna, který také některé věci geniálně předjímal," řekl Stránský.

Zdeněk Burian (1905 až 1981), rodák ze severomoravské Kopřivnice, mistrovsky ovládal nejrůznější malířské techniky. Vytvořil více než 16 tisíc maleb a kreseb. Navíc ilustroval asi 500 knih a je autorem 600 knižních obálek. Jeho ilustrací využili rovněž filmaři při tvorbě proslulého snímku Cesta do pravěku.