Novým rektorem Akademie výtvarných umění (AVU) byl dnes zvolen Tomáš Vaněk. Dosavadní předseda akademického senátu v tajné volbě získal 11 hlasů z celkových jednadvaceti, a porazil tak další kandidáty: prorektorku pro zahraniční záležitosti Annu Daučíkovou, prorektora pro studijní záležitosti Vladimíra Kokoliu a současného rektora Jiřího T. Kotalíka.

Nový rektor vybraný akademickým senátem by se měl funkce ujmout od února 2014, předtím ho ale musí jmenovat prezident. Mandát rektora trvá čtyři roky.

Umění do ulic

"Přeji si, aby Akademie výtvarných umění v Praze byla excelentní vzdělávací institucí, která si pěstuje a hájí různost názorových platforem," uvedl Vaněk mimo jiné ve svém programu, s nímž se ucházel o post rektora AVU.

Vaněk na škole studoval a v současnosti na ní vede ateliér intermediální tvorby. Sedmačtyřicetiletý umělec patří ke generaci, která na českou výtvarnou scénu nastoupila v polovině devadesátých let. Tehdy umění vnesl do veřejného prostoru.

Se skupinou Bezhlavý jezdec například inicioval projekt pro vývěskovou skříň v ulici Komunardů v Pražských Holešovicích. Šlo o konfrontaci uměleckých postupů s každodenním provozem ulice. Bezprostředními komunikačními experimenty v reálných podmínkách se zabývá dodnes.

Absolvoval stáže v New Yorku, Londýně, Vídni či San Francisku. V roce 2001 získal renomovanou Cenu Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let.

Konflikty s Kotalíkem

Se současným rektorem Kotalíkem měli akademici spor letos na začátku roku, kdy jej senát v čele s Vaňkem kritizoval, že školu vede nehospodárně. Kotalík ale nakonec senátory přesvědčil, že věci, které jim vadily, napraví.

AVU je nejstarší česká umělecká škola, založena byla v roce 1799. Podle výroční zprávy zde loni studovalo kolem 400 studentů a vyučovalo asi 50 pedagogů.

V současnosti na škole fungují ateliéry malířství, kresby, grafiky, sochařství, figurálního sochařství a medaile, intermediální tvorby, nových médií, restaurování výtvarných děl a ateliér architektonické tvorby.

Rektorské volby se letos konaly na řadě vysokých škol. Nového šéfa si zvolily například Univerzita Karlova, ČVUT a olomoucká Univerzita Palackého.