Po deseti letech příprav a odkladů se v Praze v Revoluční ulici otevírá Dům fotografie. O jeho start se postarala Galerie hlavního města Prahy (GHMP), která v něm jako první expozici zpřístupní skupinovou výstavu Slovenská nová vlna. Ta se po pondělní vernisáži otevře prvním návštěvníkům v úterý v deset hodin.

Nový objekt prozatím nemá kurátora, GHMP má ale připravený program na celý příští rok. Plánované vzdělávací centrum s knihovnou pro veřejnost, které mělo vzniknout v suterénu architektonicky cenné budovy z meziválečného období, je zatím stále ve stadiu příprav. 

Čeští Slováci

Na první výstavě, která potrvá do 16. března, své práce představuje osm slovenských autorů, kteří jsou ovšem mnohem těsněji spjati s českým prostředím. Jano Pavlík, Rudo Prekop, Tono Stano, Vasil Stanko, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga a Peter Župník se narodili kolem roku 1960 a spojila je půda pražské katedry fotografie.

"Je to výstava historická, představuje díla, která jsou stará již tři desetiletí. Jejich autoři stále tvoří, my ale ukazujeme raná díla z doby, kdy jim bylo kolem 18 let," řekl jeden z kurátorů výstavy Tomáš Pospěch.

Doplnil také, že výstava je malou poctou FAMU, kde vystavující fotografové studovali. Expozice o slovenské nové vlně se navíc otevírá symbolicky po dvaceti letech od rozdělení Československa.

Nejen čistokrevná fotografie

Další výstava v Domě fotografie nebude stát přímo na tomto médiu, ale obsáhne ho ve formě dokumentace performance. Klíčovou postavou přehlídky se má stát český umělec Jiří Kovanda s vynikající reputací ve světě. Francouzští kurátoři jeho práce zasadí do kontextu díla srovnatelných zahraničních kolegů.

Následující přehlídka českému publiku přiblíží dílo německého fotografa a zakladatele časopisu European Photography Andrease Müller-Pohleho.

Kurátor Domu fotografie zatím není určen. Galerie hlavního města Prahy se však nechystá vypisovat výběrové řízení. Ředitelka Magdalena Juříková při otevření nového objektu prohlásila, že hodlá vybírat mezi externisty, se kterými již má galerie zkušenost.

Napínavé entré

Dům v Revoluční byl postaven podle návrhu Fridricha Lehmanna v roce 1937 pro pojišťovnu Victoria. Prostory v mezaninu a prvním patře začalo architektonické studio MOBA připravovat na adaptaci v roce 2003.

"Cílem bylo co nejvíce využít logiky domu. Foyer prostupuje do prodejny s publikacemi, konferenční místnost s ředitelnou slouží svým původním účelům. V interiéru je zachovaná řada prvků, které přežily tři čtvrtě století," říká architektka Yvette Vašourková.

Rekonstrukce skončila už v roce 2006. Ačkoliv ke kolaudaci došlo už na jaře, pravomocné rozhodnutí úřadů získala Galerie hlavního města Prahy teprve před osmi dny. Do poslední chvíle se tak nevědělo, zda se první výstava uskuteční v plánovaném termínu.

Dlouhá cesta

Počátky Pražského domu fotografie (Prague House of Photography, PHP), sahají do roku 1989, kdy vznikl Aktiv volné fotografie, sdružení fotografů, jehož cílem bylo hledat vhodné prostory pro výstavy. V roce 1991 se proměnil na nadaci Pražský dům fotografie, která v letech 1991-1997 provozovala galerii v Husově ulici. Další prostory měla v roce 1999 v Galerii U Řečických a od ledna 2000 v domě v Haštalské ulici.

Výstava

Slovenská nová vlna 80. léta

Dům fotografie, GHMP

Praha

do 16. března

Ty ale byly v roce 2002 fatálně poškozeny povodní, členové PHP pak připravovali výstavy v náhradních prostorách. Tehdy vznikla myšlenka velké muzeální instituce zaměřené na prezentaci české i světové fotografie. Projekt počítal s rozsáhlou galerií včetně depozitáře, knihovnou, přednáškovým sálem a černou komorou pro fotografické kurzy a workshopy.

Vznikla obecně prospěšná společnost, v níž vedle pražského magistrátu bylo i ministerstvo kultury. Obě instituce do projektu společně daly 20 milionů korun, nepodařilo se ho však dokončit a společnost Pražský dům fotografie v roce 2010 zanikla. Projekt provázely stále častější spory mezi fotografy a vedením PHP, kolaudaci domu zdržovaly opakované stížnosti nájemníků.

Nakonec byly v roce 2010 nebytové prostory převedeny do majetku GHMP. Galerie také získala od magistrátu pět milionů korun na dokončení klimatizace a zprovoznění všech prostor a sdružení FotoForum Praha předalo galerii fotografickou sbírku a odbornou knihovnu.