Z vlastního rozhodnutí zůstala solitérem, který se "nevešel" do meziválečných proudů výtvarného umění. A po sotva dvaceti letech dobrovolně přestala malovat a kreslit.

Teď skoro zapomenutou Vlastu Vostřebalovou Fischerovou, jež se narodila dva roky před koncem 19. století a zemřela v roce 1963, objevuje výstava nazvaná Mezi sociálním uměním a magickým realismem v pražském domě U Zlatého prstenu. Premiéru měla v Moravské galerii v Brně.

Výjimečná výstava je pro většinu diváků velkým překvapením a připomíná také, jak bylo výtvarné umění první půlky minulého století maskulinní. Připravily ji kurátorky Martina Pachmanová a Michala Frank Barnová.

Meziválečná autorka Vlasta Vostřebalová Fischerová je zajímavá nejen značně nadčasovou tvorbou, která nemá na tehdejší české scéně srovnání, ale také svými postoji a osudem.

Emancipovaná dívka patřila k prvním studentkám Akademie výtvarných umění, kde do té doby směli studovat jen muži. Pedagog Vojtěch Hynais ovšem studentku nakonec z malířského ateliéru vyhodil – za krásný minimalistický portrét dívky.