Portugalsko může rozprodat státní sbírku pětaosmdesáti děl katalánského malíře Joana Miróa, aby ulehčilo deficitu státního rozpočtu.

Napsal to francouzský deník Le Monde. Podle něj portugalský Nejvyšší soud rozhodl, že díla nejsou kulturní památkou, a tudíž mohou zemi opustit.

Miróovy obrazy patřily původně do umělecké sbírky banky BPN. Ta ale zbankrotovala roku 2008, kdy byla zestátněna. Tehdy stát přebral i její majetek včetně uměleckých děl.

Od té doby portugalská vláda několikrát avizovala, že se díla chystá rozprodat. Objevit se měla již na únorové aukci domu Christie’s. Toto oznámení však kritizovala portugalská opozice, kunsthistorici i občané, z nichž více než 9000 podepsalo petici proti prodeji.

Christie’s nakonec pouhých pár hodin před začátkem aukce oznámilo, že z právních důvodů nemůže díla vydražit.

Druhý pokus učinila portugalská vláda o pár měsíců později, kdy Miróovy obrazy přihlásila na červnovou aukci domu Christie’s.

Tentokrát zasáhl krajský soud v Lisabonu, jenž díla označil za kulturní památku. Jako taková se sice mohou prodat, nesměla by ale opustit zemi.

Vláda se proto odvolala k vyšší instanci. Minulý týden tamní Nejvyšší soud konečně prohlásil, že díla chráněná nejsou, a tudíž je Portugalsko rozprodat může.

Podle nejnovějších odhadů by obrazy mohly vynést až 36,4 milionu eur. Nejcennější z obrazů nazvaný Ženy a ptáci, jež pochází z roku 1968, by mohl mít hodnotu až 8,4 milionu eur.

Odborníci těchto pětaosmdesát obrazů označují za zřejmě největší sbírku Miróových děl, jaká se kdy objevila na trhu s uměním, dodává Le Monde.

Peníze utržené z prodeje by do portugalské státní kasy mohly vrátit část financí, jež stát vydal na záchranu zkrachovalé banky BPN.