Tak dlouho si návštěvníci Sixtinské kaple ve Vatikánu stěžovali, že špatně vidí na Michelangelovy stropní malby, až se provozovatelé muzea rozhodli vyměnit systém osvícení. Díky více než sedmi tisícům nových LED svítidel, navržených přímo na míru kaple, budou nyní fresky až pětkrát viditelnější, referoval deník Wall Street Journal.

Systém interiérových svítidel, která budou v kapli zapnuta od října, navrhla a zkonstruovala německá firma Osram v přepočtu za 52,2 milionu korun. Polovinu částky uhradily dotace z Evropské unie, zbytek zaplatila samotná firma a partneři Vatikánských muzeí, která Sixtinskou kapli spravují. Nový systém navíc ušetří až 60 procent energie, sdělila firma v tiskové zprávě.

Michelangelo strop Sixtinské kaple dokončil roku 1512, maloval jej pouze při svíčkách a slunečním světlu, které do kaple dopadalo okny. V tomto světle byly malby posléze k vidění až do osmdesátých let minulého století, kdy Vatikánská muzea nechala okna zahradit z obav, že solární radiace poškodí umělecká díla. V kapli byly následně nainstalovány halogenové žárovky.

Návštěvníci si ale od té doby stěžují, že kvůli slabému osvětlení nevidí na detaily. Podle firmy Osram bude nyní v Sixtinské kapli podstatně zřetelnější například výjev, v němž Bůh natahuje ruku k Adamovi, aby mu vnukl život, tedy jeden z nejčastěji citovaných obrazů v dějinách umění.

Nově je nasvícena i freska Posledního soudu, kterou Michelangelo na zadní stěnu kaple namaloval v letech 1535 až 1541.

NÁRŮST NÁVŠTĚVNOSTI

Sixtinská kaple už čtvrtou dekádu zažívá nárůst návštěvnosti. Ještě v osmdesátých letech do ní přišlo průměrně 1,5 milionu lidí ročně, vloni už to bylo 5,5 milionu. Největší zájem o Michelangelovy fresky je v létě, kdy interiérem za den projde až 20 tisíc lidí. Správci muzea varují, že malby může poškodit prach, bakterie či pot návštěvníků.

Firma Osram prý před instalací světel provedla důkladnou analýzu interiéru kaple a celý systém nasvícení prostoru navrhla na míru, aby co nejvíce zvýraznila barvy, jež Michelangelo na malbách použil. Světlo navíc na umělecká díla dopadá ze stejného úhlu, jako když do kaple pronikaly sluneční paprsky. Systém byl připraven již vloni, Vatikánská muzea však nejprve rok testovala, zda LED osvětlení nepoškodí pigmenty.

Přechod na úspornější LED svítidla v minulých letech z uměleckých institucí učinily také pařížský Louvre, amsterdamské Rijksmuseum či Národní portrétní galerie v Londýně. Sama firma Osram již v minulosti nasvítila mnichovskou galerii Lenbachhaus, kde je vystaveno přes sto padesát maleb Vasilije Kandinského.

Sixtinská kaple, v níž kardinálové vybírají papeže, bude s novými světly otevřena v říjnu, kdy malby jako první uvidí současný papež František.