Obraz Emila Filly Zátiší s lososem s vyvolávací cenou 6,8 milionu korun se na nedělní aukci v Topičově salonu v Praze neprodal. Zato méně známý autor Georges Kars vynesl více než osminásobek vyvolávací ceny, a to 3,15 milionu. Řekl to jednatel aukční společnosti 1. Art Consulting Brno - Praha Jiří Rybář. V nabídce aukce byla také díla Alfonse Muchy či Augusta Renoira.

Obraz českého rodáka Karse z roku 1907 s názvem V Lisabonu začínal na ceně 380 tisíc korun. Byl tedy hluboko pod vyvolávacími cenami děl známějších autorů, které se pohybovaly v řádu milionů. U zájemců na aukci ale nakonec Kars vyvolal podle Rybáře napínavou přestřelku, která obraz vynesla až na více než tři miliony. S aukční přirážkou se tedy cena, kterou vítěz zaplatí, přiblíží čtyřem milionům korun.

Podle aukčního katalogu je plátno V Lisabonu mistrnou ukázkou Karsovy impresivní malby, ale i významným objevem mapujícím první fázi autorovy tvorby předtím, než se trvale usadil v Paříži. Kars se totiž narodil v Kralupech nad Vltavou, ale tvořil pak převážně ve Francii.

Nejdražší položkou nedělní aukce v Topičově salonu měl být obraz Emila Filly Zátiší s lososem z roku 1925. Fillova díla patří na českém aukčním trhu k nejlépe prodávaným. Autorský rekord patří obrazu Malíř, který se před dvěma lety prodal za 17,5 milionu korun. V žebříčku 10 nejdráže prodaných děl na tuzemských aukcích figuruje Filla třikrát. V neděli ale patřil Fillův obraz mezi díla, která se neprodala. Celkem se podařilo podle Rybáře vydražit 70 procent nabízených děl celkem za 26 milionů.

Kromě Filly byla zajímavostí aukce kresba slavného impresionisty Augusta Renoira s názvem Studie ženského aktu z roku 1915. Vyvolávala se za 350 tisíc korun a prodala za 490 tisíc korun bez přirážky. "Více jsme ani neočekávali. Renoirovy kresby se prodávají v této relaci," uvedl Rybář. Dílo zobrazuje studii dvou aktů, které pravděpodobně předcházejí sochařskou realizaci Vítězná Venuše a basreliéf Paridův soud, uvádí v katalogu historička umění Rea Michalová. Vznik kresby v roce 1915 odkazuje na Renoirovo druhé období, kdy se kvůli revmatismu musel vzdát malby a obrátil svou pozornost na ženskou postavu a sochu.

Za stejnou cenu jako Renoirova kresba se v neděli měl vyvolávat malířský blok Alfonse Muchy. Obsahuje 26 kreseb návrhů na vitrážová okna chrámu sv. Víta z roku 1931. Do aukce ale nakonec zařazen nebyl, protože se majitel bloku rozhodl předat dílo muzeu. Odborníci cenu bloku odhadovali před aukcí na 500 tisíc korun. Na jaké částce se dohodl majitel s muzeem, aukční síň neví. Za vysokou cenu se však vydražilo jiné Muchovo dílo, plátno Dívka s modrou mašlí a věnečkem. Začínalo na 1,5 milionu a prodalo se bez přirážky za 1,9 milionu.

V části nazvané Exkluzivní výběr výtvarného umění aukce nabízela ještě například díla Jakuba Schikanedera, Libora Fáry či Adrieny Šimotové. Druhá část aukce s podtitulem Klasické a moderní umění zahrnovala zejména české krajináře - Ferdinanda Engelmüllera, Aloise Kalvodu, Františka Kavána, Antonína Hudečka či Václava Radimského. Z dalších pak díla Václava Špály, Františka Kupky, Kamila Lhotáka nebo Josefa Šímy.