Na zdi pod Letenskými sady, na níž připravuje svůj program galerie Artwall, se od pátku objeví slogany komentující genderové stereotypy, feminismus, nacionalismus, modely rodinného uspořádání, křesťanská dogmata či právo žen na vzpouru.

Výstava česko-slovenské aktivistické skupiny Kundy Crew se jmenuje Neměla provokovat a ironicky odkazuje k představě "zaslouženého" trestu pro všechny ženy, které si dovolí vybočit z řady. Velkoformátové fotografie jsou zvětšeniny výšivek, jimiž členky skupiny své slogany ztvárňují.

V podání členek skupiny se často banálně vnímaná rčení proměňují v provokativní prohlášení typu: "Bijem sa ako baba.", "Mama je len jedna. Alebo aj dve!". Tyto jednoduché věty prozrazují snahu zpochybnit zažité pravdy a narušit stereotypy. "Líbil se nám kontrast mezi precizní technikou vyžadující trpělivost a rozčilenými větami, které nestačilo jen tak napsat na papír," říkají členky skupiny k volbě techniky.

"Vyšívání, coby v minulosti ryze ženská činnost, na jednu stranu symbolizovalo izolaci žen v domácnosti, ale zároveň to byl pro ženy jeden z mála akceptovatelných výrazových prostředků. Vytržení této techniky ze ,svatyně‘ domácnosti a její umístnění do veřejného prostoru nás vede k zamyšlení a přehodnocení postojů k daným tématům," dodávají.

Křížkový steh jako médium, které v sobě nese určitý konzervativizmus, se takto stává nositelem radikálních poselství.

"Místo žen bylo velkou část dějin v domácí sféře, do které patřily i výšivky. Vstup výšivek s feministickými hesly do veřejného prostoru symbolizuje narušení a změnu tradičních rodových rolí," uvádí k výstavě kurátorka Lenka Kukurová.

Vernisáž proběhla v pátek na plovoucím baru U Bukanýra na nábřeží Ludvíka Svobody. Jako doprovodný program k výstavě se uskuteční 2. května od 15 hodin vyšívací workshop s autorkami v Autonomním sociálním centru Klinika v Jeseniově ulici.