Bienále umění v Kyjevě, které bylo odloženo kvůli konfliktu na východě Ukrajiny, nakonec proběhne ještě tento rok. Organizátorům to umožní finanční pomoc od několika mezinárodních organizací, mezi něž patří rakouská Erste Foundation, Muzeum moderního umění ve Varšavě, British Council či německý Goethe-Institut.

Bienále začne 8. září v Centru vizuální kultury v Kyjevě a poběží do 1. listopadu, oznámili pořadatelé na tiskové konferenci.

Ještě v březnu to přitom vypadalo, že se přehlídka ruší. Natalja Zabolotná, ředitelka kyjevského Mysteckého Arsenálu neboli muzejního komplexu, kde akce měla proběhnout, tehdy řekla, že není vhodné pořádat přehlídku umění v době války. Vysvětlila také, že kurátoři výstavy počítali s příliš vysokými náklady, na něž tehdy stát ani Mysteckij Arsenál neměly peníze.

V reakci na tuto zprávu se ale pořadatelům začaly ozývat ukrajinské i zahraniční organizace. Z těch ukrajinských podporu slíbilo Národní muzeum umění Ukrajiny, Akademie umění Ukrajiny a Pinčukovo centrum pro výtvarné umění. Další peníze ze zahraničí poskytne bienále umění v řeckých Aténách, Univerzita umění v Berlíně, Lipská univerzita či Badischer Kunstverein v německém Karlsruhe.

Kurátory bienále pro letošní rok zůstávají Rakušané Georg Schöllhammer a Hedwig Saxenhuberová. Podle nich bude mít přehlídka, letos nazvaná Kyjevská škola, dvě programové větve. Ta první se zaměří na ukrajinské avantgardní umění ze začátku 20. století, ta druhá na současné umění s přesahem do politického a společenského dění. „Revoluce na Majdanu dala jasně najevo, čeho se lidé chtěli zbavit, a to může být pro Evropu příkladem hodným následování,“ uvedl Schöllhammer v rozhovoru pro on-line televizi Hromadske.