Třiaosmdesátiletý drážďanský rodák Gerhard Richter je stále nejdražším žijícím umělcem na světě. Potvrzuje to žebříček, který vyšel v dubnovém čísle německého časopisu Manager Magazine. Ten seznam nejdražších umělců sestavuje na základě údajů z 5 milionů prodejů uměleckých děl, k nimž došlo v 700 světových aukčních domech, jak uvedla agentura DPA.

Richter svoji pozici potvrdil letos v únoru, kdy se jeho malba Abstraktes Bild 599 z roku 1986 prodala na londýnské aukci Sotheby’s za 41,2 milionu eur. Tím Richter opět stanovil nejvyšší částku zaplacenou za dílo žijícího umělce. Výsledná cena byla téměř dvojnásobná oproti tomu, co Sotheby’s původně odhadovalo.

Richter tak překonal svůj vlastní rekord z roku 2013, kdy se jeho obraz Domplatz, Mailand prodal za 32,5 milionu eur.

Žebříček nejdražších umělců Manager Magazinu vede Pablo Picasso díky aukcím z let 1970 až 2014. Na druhém místě je Andy Warhol, třetí je Claude Monet, čtvrtý Francis Bacon a pátý Pierre-Auguste Renoir. Richter je na šestém místě.

Přestože se zdá, že ceny na trhu s uměním stále stoupají, autor žebříčku Roman Kräussl v magazínu varuje, aby to trh nebral jako samozřejmost. "Z minulosti víme, že každé podobné zdražování dříve či později následuje pád," napsal v časopisu Kräussl. "Momentálně ceny za současné umění převyšují skutečnou hodnotu děl," dodal.

Totéž v rozhovoru pro časopis Die Zeit v březnu prohlásil sám malíř Richter. "Neustále se pokořují rekordy, a přestože bych se měl radovat, pokaždé je mi z toho úzko. Částky, které se dnes platí za umění, jsou skutečně šokující," řekl v rozhovoru Richter. Také ten je přesvědčený, že umění tak vysokou hodnotu, jak ukazují nynější aukce, nemá. "Trh se dříve či později sám zkoriguje," věří Richter.