Královskou akademii umění v Londýně museli nedávno navštívit architekti a inženýři, aby otestovali, zda budova unese zátěž 90 tun. Tolik bude vážit instalace z ocelových tyčí, kterou sem v září v rámci své přehlídky umístí čínský umělec a disident Aj Wej-wej.

Konstrukce vznikla z oceli, již výtvarník nasbíral po zemětřesení v S'-čchuanu roku 2008 a která byla původně určená k recyklaci. Ocelové tyče Aj narovnal ve svém studiu v Pekingu zpět do podoby, v jaké byly před zemětřesením. "Jde o s rozvahou vyrobenou poctu obětem zemětřesení," tvrdí kurátoři Královské akademie umění.

BBC připomíná, že umělec a disident Aj stále nesmí opustit Čínu. Vernisáže výstavy, která v Londýně začne 19. září, se tak osobně nezúčastní. "Je to pro mě čest. Půjde o první velkou přehlídku mých děl v Londýně, městě, jehož si enormně vážím," vzkázal Aj, který na výstavu pošle svá díla od roku 1993, kdy se ze Západu přestěhoval zpět do Číny, až po letošek.

Několik uměleckých děl pak Aj vytvoří přímo pro Londýn. Jedním z nich je série nazvaná Remains, kdy Aj z porcelánu vyrobil kopie kostí nalezených na místě někdejších pracovních táborů, které v Číně v 50. letech otevřel Mao Ce-tung. V jednom z těchto táborů se ocitl i Ajův otec a sám výtvarník v táboře část svého dětství vyrůstal.

Na výstavě budou dále k vidění porcelánové kamery a bezpečnostní zařízení, jimiž chce Aj upozornit na to, jak čínský režim sleduje tamní disidenty.

Kurátoři akademie tvrdí, že na rozmístění výstavy spolupracují s Ajem na dálku. Umělec se prostory Královské akademie "pohybuje virtuálně" ze svého studia v Pekingu. Podobně to Aj dělal vloni, kdy připravoval výstavu pro anglický Blenheimský palác.

Aj Wej-wej na sebe ve Velké Británii upozornil zejména výstavou porcelánových slunečnicových semínek, která byla roku 2010 k vidění v galerii moderního a současného umění Tate Modern. Ta Ajova semínka později zakoupila i do svých sbírek.

Minulý měsíc Aj Wej-wej zahájil svoji první samostatnou výstavu v Číně od roku 2011, kdy se pro tamní režim stal personou non grata, ocitl se ve vězení a obdržel zákaz vycestovat ze země.

Bezejmenná výstava probíhá v pekingské Galerii Continua a referoval o ní i čínský tisk. Aj Wej-wej vernisáž původně plánoval na 4. června, na kdy připadalo výročí masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989. Podle deníku New York Times jej ale úřady donutily datum vernisáže předsunout.