Místem, kde v jarní sezoně naposledy dopadne licitátorovo kladívko, se letos stává Brno. Tamní Aukční dům Zezula patří k úspěšným firmám v oboru. V minulosti například téměř za milion korun prodal výjimečná francouzská křesla z brněnské sbírky, vyrobená pro Napoleonovu manželku do zámku Malmaison.
Největší pozornost na sebe dům Zezula strhl v roce 2012, kdy se tam našel kupec pro krásně zachovalou čínskou oltářní sochu bohyně milosrdenství ze zlaceného bronzu z období dynastie Ming (15. století) ze sbírky Josefa Moráka. Kupec za ni dal rekordních 19,11 milionu korun.
Tato síň dovede najít a nabídnout také hodnotné obrazy starých mistrů a fotografie české avantgardy.
Aukční dům Zezula
Hlinky 142c, Brno
sobota 20. června od 10 hodin
Dolmen
Galerie Dolmen, Praha
středa 24. června od 18.30 hodin
V sobotu se budou v Brně dražit starožitnosti a umění, mezi nimiž je například secesní váza ze slavné sklárny Loetz v Klášterském Mlýně z doby kolem roku 1900 nebo umně tvarovaný a bohatě intarzovaný sekretář z konce 18. století.
Ceny se pohybují v nižším a středním pásmu, ale mezi položkami jsou zajímavé kousky. K nim patří třeba práce italského fotografa Maurizia Galimbertiho (1956), autora knihy Polaroid for Art a tvůrce pozoruhodných mozaikových portrétů.
K věhlasu přitom přivedla umělce úplná maličkost: na polaroid přešel od klasické černobílé fotky proto, že se začal bát tmy v temné komoře.
Nejhodnotnější položkou středeční aukce síně Dolmen bude kvaš Jana Zrzavého Žlutá bárka (1948), vyvolávaný za 1,5 milionu korun.