Proti chystanému německému zákonu, který by omezil prodej uměleckých děl do zahraničí, vystoupil první významný sběratel. Spoluzakladatel softwarové společnosti SAP Hasso Plattner, jehož jmění je odhadováno na 9,2 miliardy dolarů, hodlá odstranit svoji sbírku ze vznikajícího muzea Barberini v Postupimi, pokud začne zákon platit. Informoval o tom deník Potsdamer Neueste Nachrichten.

Navrhovaný zákon upravuje podmínky, za nichž mohou být z Německa do zahraničí prodávána umělecká díla starší 50 let a hodnotnější než 150 tisíc eur. Nově by každou takovou transakci musela schválit speciální komise a potvrdit, že se nejedná o kulturní dědictví.

Proti zákonu už vystoupilo několik předních německých umělců včetně Georga Baselitze, který odstranil všechny své práce ze státních muzeí, či nejprodávanějšího žijícího malíře Gerharda Richtera.

Plattner svoji sbírku, která obsahuje 250 děl včetně obrazů od Pierra-Augusta Renoira, Clauda Moneta či Edvarda Muncha, slíbil propůjčit nově vznikajícímu muzeu Barberini. To by v Postupimi mělo sídlit v kopii barokního paláce, jenž vznikl v 18. století, byl zničen za druhé světové války a nyní se znovu staví. Palác má být dokončen v roce 2017 a vzniká speciálně pro Plattnerovu sbírku.

Podnikatel argumentuje tím, že muzea musí mít možnost nakládat se svými díly dle libosti. Jako příklad Plattner zmínil Bostonské muzeum výtvarného umění, které nedávno prodalo malbu od Moneta, aby zaplatilo náklady na rekonstrukci.

Pokud by ministryně kultury Monika Grüttersová od navrhovaného zákona neustoupila, Plattner prý svoji sbírku raději přesune do kalifornského Palo Alta, kde sídlí jeho firma SAP.

Pro Postupim je přitom Plattnerova spoluúčast klíčová – město ani zdaleka nemá umělecké sbírky srovnatelné s nedalekým Berlínem a pro chystané muzeum Plattnerovu kolekci potřebuje.