Skupina Ztohoven pronikla v sobotu v podvečer na Pražský hrad v přestrojení za kominíky a vyměnila hradní vlajku. Místo standarty s nápisem Pravda vítězí pověsili na stožár červené trenky. "Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic," uvedla skupina, která se proslavila například fingovaným jaderným výbuchem umístěným v přímém přenosu České televize.

Akce vyvolala u českých politiků pochybnosti ohledně kvality ostrahy prezidentského sídla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další vzali incident s humorem, předseda ODS Petr Fiala ho označil za nevkusný a ministr obrany Martin Stropnický (ANO) za formu demokracie. Rudé trenky nad Hradem zaznamenala také zahraniční média.

"Já si myslím, že to je podstatně lepší, než aby se tam střílelo," řekl Stropnický. "Nezaměňujme trenýrky a granáty," dodal. Předpokládá nicméně zpřísnění bezpečnostních opatření na Hradě, o kterém se ale podle Stropnického hovořilo už v minulých týdnech bez vazby na trenýrky. "Vzhledem k těm souvislostem bezpečnostním je potřeba zpřísnit kontrolu Hradu," řekl.

"Jediné, co je na té příhodě zajímavé, je odpověď na otázku, za co platíme bezpečnostní systém ochrany Hradu a prezidenta republiky. Ona to taky nemusela být skupina Ztohoven a nemusely to být trenýrky. Mohli to být teroristé a mohla to být bomba," napsal Kalousek.

"Co tomu říkají ministři Stropnický a Chovanec? Nedovedu si představit, že by něco takového bylo možné například v Bílém domě či na Downing Street," zmínil Fiala.

"Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a hradu českých králů, československých a českých prezidentů," reagoval na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ztohoven celou akci, kterou také natočili a video umístili na web. 

"Ještě v nočních hodinách byla prezidentská standarta vyvěšena zpět," řekl HN mluvčí prezidenta. Protože Ztohoven tam obří trenky pověsili v podvečerních hodinách, vlajka tak zřejmě visela na Hradě několik hodin. "Pro nás jsou důležitější věci, než jak dlouho to tam viselo," řekl Ovčáček, podle něhož je primární to, aby pachatelé tohoto činu byli nekompromisně potrestáni. "Policie je již zadržela," podotkl.

V nedělních dopoledních hodinách hradní mluvčí dodal historickou paralelu s akcí umělců. "Hrad pošpinili 15. 3. 1939 vlajkou nacisté. Pak už se toho nikdo neodvážil, ani sovětští okupanti. Až nyní vandalové vydávající se za umělce," vrátil se k sobotní kauze Ovčáček na Twitteru.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková v neděli dopoledne sdělila, že policejní Útvar pro ochranu prezidenta ČR v sobotu odpoledne zadržel tři muže ve věku od třiatřiceti do jedenačtyřiceti let, kteří odcizili vlajku prezidenta republiky. "Zjistili jsme, že jde o muže, kteří již mají trestní minulost. Příslušníci ochranné služby je předali pražským policistům," dodala. Muži jsou podle Macalíkové prozatím podezřelí z trestných činů krádež a výtržnictví.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) akci vnímá jako drsnou recesi. "Země, která dala světu Járu Cimrmana, se nepochybně dokáže vyrovnat i s obřími trenclemi vlajícími nad Hradem," sdělil v textové zprávě. Stejně jako další politici se ovšem pozastavil nad tím, jak funguje ostraha Pražského hradu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Skupina proslula již dříve kontroverzními akcemi, kdy například pirátsky napadla vysílání České televize a do ranního vysílání umístila záběr na Krkonoše, nad nimiž rostl atomový hřib.

Nynější akce není první, kdy Ztohoven "napadli" sídlo prezidenta. Již v roce 2003 překryli část svítícího neonového srdce od umělce Jiřího Davida, které tam nechal umístit prezident Václav Havel. Překrytím a přidáním svítící červené tečky dosáhli toho, že asi 10 minut svítil nad Pražským hradem otazník.

Za nový čin – stejně jako v předchozích případech – jim přitom hrozí trest. Za hanobení státního symbolu mohou dostat pokutu až deset tisíc korun.