Po tříleté rekonstrukci se v Paříži znovu otevírá Rodinovo muzeum. Oprava budovy, kterou donedávna trápily skřípající podlahy či protékající střecha, stála 16 milionů eur, napsala agentura AP.

Podle ní se muzeum otevře příští čtvrtek, na kdy připadá 175. výročí narození francouzského sochaře Augusta Rodina, po němž je muzeum pojmenováno.

Rodinovo muzeum sídlí v někdejším Hôtelu Biron, který byl v pařížské ulici Rue de Varenne postaven v první polovině 18. století. Poté krátce sloužil i církevnímu řádu, brzy jej ale coby své studio začal využívat francouzský sochař Rodin. Tomu budovu v dopisu doporučil pražský německý básník Rainer Maria Rilke.

Kromě Rodina se v domě krátce zdržovali tanečnice Isadora Duncanová nebo básník a režisér Jean Cocteau.

Francouzský stát hotel získal již před sochařovou smrtí v roce 1917. Rodin však státu svá umělecká díla i ta, která měl jako sběratel ve vlastnictví, odkázal jen pod podmínkou, že jeho sochy uvnitř budovy zůstanou a stane se z ní muzeum.

To na místě funguje od roku 1919 – a od té doby budova postupně chátrala.

Nynější rekonstrukce je největší, jakou kdy Rodinovo muzeum prošlo. Teprve nyní například přibyla rampa pro vozíčkáře, kteří se do muzea doposud nedostali. Vyměnila se polovina všech dveří a okenních rámů, které už rekonstruovat nešly. A přibyl i nový systém osvícení, který reaguje na přirozené světlo dopadající dovnitř okny a podle něj reguluje vnitřní umělé osvětlení.

Deník Guardian upozorňuje, že tento systém je v Evropě svého druhu unikát – a celý jej lze ovládat přes obyčejný iPad.

"Nebyla to rekonstrukce nezbytná jen po technické stránce, byl to i náš morální dluh vůči muzeu," uvedla francouzská ministryně kultury Fleur Pellerinová.

Když se podle ní muzeum roku 2012 kvůli rekonstrukci zavíralo, bylo nad jeho schopnosti pojmout 700 tisíc návštěvníků, kteří sem každoročně přicházeli.

A rekonstrukce umožnila i obměnit expozici, která se uvnitř muzea nachází. Do stálých sbírek přibylo 200 děl včetně starořeckých a římských soch, které si Rodin pořídil pro inspiraci. V muzeu jsou rovněž k vidění další díla Rodinovy žačky Camille Claudelové či Rodinovy rané malby z dob, kdy se ještě nevěnoval sochařství.