Cenu Věry Jirousové pro nejlepší kritiky výtvarného umění v pátek ve Veletržním paláci dostali Jiří Ptáček a Klára Peloušková.

Kurátor a publicista Jiří Ptáček, kterému je letos čtyřicet let, dostal cenu v kategorii etablovaných kritiků. Studentku UMPRUM Kláru Pelouškovou porota vybrala v kategorii mladých kritiků do osmadvaceti let.

Ceny se letos udílely potřetí, jsou vyhlášeny na počest české básnířky, kritičky a historičky umění Věry Jirousové, která žila v letech 1944 až 2011.

Cílem ocenění je zviditelnit výtvarnou kritiku, podpořit začínající autory a současně poukázat na práci těch, kteří jsou pro oblast umělecké kritiky dlouhodobým přínosem. O laureátech v obou kategoriích rozhodovala porota ve složení umělec a pedagog Dušan Zahoranský, loňská laureátka ceny Tereza Stejskalová, umělkyně Sláva Sobotovičová, šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík a kritik František Zachoval.

Pelouškovou porota ocenila na základě textu Život ve zdech galerie. "Je to kvalitní text, v němž autorka zasazuje konkrétní dílo v širší kontext a jasně formuluje svůj postoj. Zajímavá je určitě také úvaha o roli designu a kritické zhodnocení kurátorské koncepce," dodávají k rozhodnutí poroty Zahoranský a Stejskalová.

Klára Peloušková je redaktorkou serveru artalk.cz, kurátorkou řady výstav a od října studuje na katedře teorie a dějin umění na UMPRUM.

Jiřího Ptáčka porota ocenila za dlouhodobou soustavnou činnost jak v časopise Nový prostor, kde publikuje v kulturní rubrice především popularizační texty, tak také za kritické texty zveřejňované na vlastním blogu.

„Je to pro mě samozřejmě nějaké gesto, které se asi úplně netýká trhu s uměním, ale politiky toho času, která je sociální a solidární. To jsou hodnoty, které uznávám, a mám pocit, že snad svým psaním přilákám určitou skupinu čtenářů k tomu, aby primárně podpořili lidi bez domova nebo lidi, kteří jsou na ulici,“ uvedl Ptáček v pátečních Událostech v kultuře ČT.

„Jestli tam hraje nějakou důležitou roli moje psaní, pak snad v tom, že se tím mohu dotýkat lidí, kteří by si umělecký časopis nekoupili a o umění se zajímají pouze okrajově. A že sám pro sebe mohu zkoušet hledat jazyk, jak sdělit některé hodnoty, které v současném umění existují, čtenářům, jež by o to jinak nezavadili,“ dodal Ptáček.

Sláva Sobotovičová Ptáčkovu kritickou praxi hodnotí jako "soustředěnou službu uměleckému provozu. Na základě vlastního dlouhodobého terénního výzkumu objevuje sám nové osobnosti a témata".

Jiří Ptáček se na poli umění aktivně angažuje, stál u zrodu aktivit jako iniciativa Nulová mzda, Mánes umělcům a je také jedním ze zakládajících členů Spolku Skutek.

Ptáček působí již od roku 2012 jako hlavní kurátor v pražské Galerii Fotograf, kurátorsky však připravil i řadu dalších výstav. Učí na Prague College, krátce působil také na FaVU VUT v Brně.