Nejdražší prodanou položkou sobotní aukce české pobočky Dorothea se stala raná krajinomalba Karla Černého s názvem Vesnice nad řekou, jejíž cena se z vyvolávací částky 260 tisíc korun vyšplhala na 1,14 milionu včetně přirážky.

Dražitele zaujal také olej Motiv z Vysočiny od Oldřicha Blažíčka, který si nový majitel odnesl za 480 tisíc korun.

Se stejnou cenou opustil aukční sál obraz Svatá rodina Františka I. od napodobitele klasika italské renesance Rafaela Santiho.

Kubistické Zátiší na stolku s mandolínou, vínem, sklenicí a podnosem z roku 1931 od klasika českého moderního umění Emila Filly, vyvolávané za pět milionů korun, ani dílo ruského malíře Ivana K. Ajvazovského Pohled na Vesuv z roku 1891, nabízené za tři miliony, však kupce nenašly.

"Karel Černý patřil mezi nejvýznamnější osobnosti českého moderního malířství 20. století. Prodaný olej pochází z jeho raného období, ze samého konce studií na pražské Akademii výtvarných umění, a ukazuje na jeho mimořádný výtvarný talent," řekla ředitelka české pobočky Dorothea Mária Gálová.

Nového majitele našla také Malba 4 od Jana Kotíka. Obraz, jenž zazářil na benátském Bienále 1964, se vydražil za 456 tisíc korun s přirážkou.

Podle Gálové aukce ukázala na přetrvávající zájem o kvalitní díla starých mistrů a umělců 19. století. Příkladem může být právě reprezentativní plátno Rafaela Santiho. Více než trojnásobný skok v ceně zaznamenal obraz stále vyhledávanějšího Vojtěcha Hynaise.

Dražba komorního portrétu Ida, jenž zachycuje Hynaisovu partnerku Annu Voirin, skončila na finálních 456 tisíci korunách s přirážkou.

Bohatá byla také nabídka starožitností, která zahrnovala artefakty ze segmentu zbraní, asiatik, nábytku, porcelánu, skla i hodin a šperků. Výrazného cenového nárůstu dosáhly barokní skřínkové hodiny. Dorotheum je nabídlo za 70 tisíc korun, cena se nakonec zvedla na 240 tisíc korun včetně přirážky.

Za 216 tisíc se prodal unikátní stříbrný barokní korbel s motivem Vraždění neviňátek, zhotovený Lorenzem Hoffmannem v Královci kolem roku 1680.