Jedna z nejvýznamnějších soukromých sbírek moderního umění na světě dočasně opustí Rusko. Přes 250 obrazů, které před revolucí v roce 1917 shromáždil Sergej Ščukin, v říjnu vystaví nedávno otevřené pařížské muzeum Fondation Louis Vuitton. Informovala o tom agentura AFP.

Zámožný sběratel Ščukin svůj moskevský byt vyzdobil jedněmi z nejcennějších děl francouzských impresionistů a postimpresionistů, jaká kdy vznikla. V jedné místnosti například shromáždil šestnáct obrazů, které na Tahiti vytvořil Paul Gauguin.

Do Ščukinovy sbírky patří padesát mistrovských kusů Pabla Picassa, osmatřicet obrazů Henriho Matisse, třináct děl Clauda Moneta, osm maleb Paula Cézanna nebo čtyři obrazy Vincenta van Gogha. Ruský mecenáš je všechny nakoupil při svých obchodních cestách do Paříže.

Díla po říjnové revoluci roku 1917 zkonfiskoval ruský stát, doklad o jejich znárodnění osobně podepsal Vladimir Iljič Lenin.

Stalin později sbírku rozdělil mezi muzea v Moskvě a Petrohradu, přičemž některá z nejvýznamnějších uměleckých děl 20. století označil za "buržoazní a kosmopolitní" umění, připomíná agentura AFP.

"Půjde o historickou výstavu, na kterou se budou sjíždět lidé z celého světa. Něco takového dlouho neuvidíme," prohlásil ve středu Jean-Paul Claverie, poradce francouzského filantropa a podnikatele na trhu s luxusem Bernarda Arnaulta, jenž muzeum Fondation Vuitton otevřel koncem roku 2014.

V budově, kterou navrhl světový architekt Frank Gehry, bude výstava nazvaná Ikony moderního umění otevřena 20. října. Poběží do 20. ledna 2017.

Podstatnou část výstavy má tvořit třicet děl ruských avantgardních směrů suprematismu a konstruktivismu, které do Paříže zapůjčí Treťjakovská státní galerie v Moskvě a Státní ruské muzeum v Petrohradu.

Sergej Ščukin, jenž po revoluci v roce 1917 uprchl z Ruska do Francie, byl blízkým přítelem Henriho Matisse. Toho dokonce roku 1911 pozval do Moskvy, aby mu pomohl navrhnout interiér bytu.

Na Ščukinovu objednávku rovněž vznikla dvě Matissova klíčová díla nazvaná Tanec a Hudba. Ta budou patrně mít významné postavení i na pařížské výstavě, kterou jako kurátorka připravuje bývalá šéfka zdejšího Picassova muzea Anne Baldassariová.

Podle AFP výstavě předcházelo několikaleté jednání mezi Bernardem Arnaultem, respektive jeho firmou vyrábějící luxusní zboží LVMH, a ruskými úřady. Tyto rozhovory vedly mimo jiné k tomu, že tuto středu byla na ruském ministerstvu zahraničí v Moskvě podepsána dohoda o spolupráci mezi nadací LVMH, Puškinovým muzeem v Moskvě a muzeem Ermitáž v Petrohradě.

LVMH již roku 2004 zaplatila zápůjčku dvou jiných verzí Matissova obrazu Tanec, které vlastní Muzeum moderního umění v Paříži, na přehlídku v Puškinově muzeu v Moskvě.

Arnaultův poradce Jean-Paul Claverie ve středu řekl, že náklady na chystanou pařížskou výstavu pravděpodobně přesahují možnosti většiny světových muzeí.

"Tato výstava ale vysílá jasný signál. Velký soukromý mecenáš Bernard Arnault chtěl složit poctu velkému sběrateli Sergeji Ščukinovi. Dokazuje to, jak důležitý vliv na vytváření uměleckých sbírek mívají velcí soukromí sběratelé," dodal Claverie.