Retrospektivní přehlídka prací absolventů opavského Institutu tvůrčí fotografie nově v Praze připomíná čtvrtstoletí existence této školy.

Šest desítek absolventů a studentů, z nichž mnozí se prosadili na domácí umělecké, reklamní či reportážní scéně, má své fotografie vystavené v Domě fotografie v Revoluční ulici. Pro veřejnost bude výstava otevřená od tohoto úterý, poběží do 18. září.

Na školu, která vznikla jako třetí místo ve východní Evropě, kde bylo možné samostatně studovat fotografii, se dnes podle zakladatele a vedoucího institutu Vladimíra Birguse hlásí desetkrát více lidí, než kolik je přijato. Třetina studentů je ze zahraničí.

Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě vznikl roku 1990. Tehdy bylo podle Birguse možné samostatně studovat fotografii v celém postsovětském bloku jen na pražské FAMU a na Vysoké škole pro grafiku a knižní umění v Lipsku.

Dnes je takových škol jen v Česku osm, opavská je mezi nimi druhá nejstarší, ale počtem studentů a absolventů největší. Ročně se na školu hlásí 300 zájemců, přijímá se jich asi deset procent.

Výstava podle pořadatelů ve dvou patrech ukazuje to nejlepší, co přinesly klauzurní, bakalářské, diplomové a disertační práce institutu za posledních 25 let.

První patro se věnuje spíše portrétní, výtvarné či inscenované fotografii, druhá dokumentárním snímkům či práci s archivním materiálem.

Expozice přesahuje školní rámec a vyznívá spíše jako přehlídka části mladé české, slovenské a polské fotografie a jejích současných trendů.

Asi třetina studentů školy je z Polska, dojíždějí či přilétávají ale též studenti z Japonska, Francie, či Anglie. Podle jednoho z pedagogů, Jindřicha Štreita, je ostravský institut školou s mezinárodním dopadem.

Poprvé jsou na výstavě v takovém rozsahu spolu s nejnovějšími pracemi současných studentů představena díla absolventů, kteří už jsou známí na domácí, někteří i na mezinárodní scéně – což jsou například Dita Pepe, Bára Prášilová, Evžen Sobek, Tomáš Pospěch, Tereza Vlčková a další.

Škola nemá ateliérový způsob výuky, student si může vybrat z 18 pedagogů, přichází do styku s mnoha tvůrčími názory. Student potřebuje pracovat hlavně sám, nikoli každý den se svým pedagogem, míní Vladimír Birgus.

Pro konfrontaci názorů se ročně pořádá asi 15 workshopů, na kterých spolupracují také externí pedagogové.