Britský výtvarník a muzikant Paul Harvey v pražské galerii Černá labuť vystavuje svá díla inspirovaná českými filmy i výtvarným uměním. Přehlídka se jmenuje From London to the Czech Avant-Garde a potrvá do 23. října.
Autor cituje klasiky české kultury a jejich díla – Valerii a týden divů Jaromila Jireše, Ovoce stromů rajských jíme Věry Chytilové, Krvavý román Josefa Váchala, dílo Bohumila Hrabala či koláže Karla Teigeho a obrazy Alfonse Muchy.
Paul Harvey se řadí ke stuckistům, tedy umělcům, kteří se navracejí ke klasické malbě a soše.
"Harveyho dílo tvoří citace klasiků českého umění. Autor pochopil i český smysl pro humor, smysl pro trapnost dovedenou až do úplného konce," tvrdí kurátor výstavy Josef Záruba-Pfeffermann.
"Aktuální výstava představuje hráče v punkových kapelách, tvůrce komiksů a později nejtypičtějšího představitele nového uměleckého směru stuckismus," představuje kurátor Harveyho.
Ten se s českou avantgardou seznámil prostřednictvím nové vlny českého filmu 60. a 70. let, zejména díky filmu Valerie a týden divů. Přes autora námětu Vítězslava Nezvala se pak Paul Harvey dostal k Devětsilu, pražské surrealistické skupině, Teigemu i Toyen.
"Některé mé malby byly přímo ovlivněny dílem českého výtvarníka a spisovatele Karla Teigeho, zejména sérií fotomontáží či koláží, které vytvářel od roku 1934 do své smrti v roce 1951," říká umělec.
Konkrétně ho fascinuje například Teigeho schopnost propojit ženské postavy, krajinu a architekturu. Teige měl za to, že veškeré umění není nic než transformovaná erotika a že neexistuje jiné téma než všemocnost lásky, dodává kurátor Záruba-Pfeffermann.
Britský výtvarník Harvey vystavuje v Černé labuti, cituje Teigeho i filmy z české nové vlny



Paul Harvey se narodil v roce 1960 v anglickém městě Burton upon Trent v hrabství Staffordshire. Vystudoval design a výtvarné umění. Od roku 1977 hrál v punkových kapelách. V roce 1982 spolu s Chrisem Reynoldsem začal vydávat komiks Mauretania Comics. Od roku 1986 přednáší o umění a designu. V roce 2001 založil výtvarnou skupinu The Newcastle Stuckists.
Stuckismus je umělecký směr, který vznikl v Británii roku 1999. Autoři hlásící se k tomuto hnutí svůj název vytvořili ze slova "stuck", tedy uvíznutý, zaseknutý – právě takto konceptualistka Tracey Eminová označila jejich malby, prý uvízlé v umělecké minulosti.
Stuckisté odmítají považovat za umění předměty, které se – dle jejich slov – stávají uměním až poté, co se ocitají v galeriích. Tím mají stuckisté na mysli konceptuální umění.
Dnes existují skupiny stuckistů v mnoha zemích, v roce 2004 vznikla i česká odnož stuckistického hnutí s názvem Prague Stuckists.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist