Známý pražský výstavní prostor Trafačka bude nově sídlit v holešovické tržnici. Svůj provoz v jedné z hal prostoru, jenž se oficiálně jmenuje Pražská tržnice, zahájí 22. září výstavou nazvanou Zmrtvýchvstání. Ta představí 14 autorů, kteří Trafačkou prošli nebo se stanou součástí jejího budoucího výstavního plánu.

"Obdobně jako v minulosti se program Trafo Gallery bude zabývat umělci z vlastních řad často zpestřovanými českými i zahraničními výraznými osobnostmi," sdělila ředitelka Trafo Gallery Blanka Čermáková.

Výstavní prostory v Hale 14 mají téměř 200 metrů čtverečních. "V sousedství Jatek78 a brzy doufejme dalších kulturních institucí se z Pražské tržnice stane v zóně Artdistrictu 7 osobité centrum umění, v lehce bizarních kulisách vietnamských obchodů a restaurací a mnohaleté jateční historie," dokresluje atmosféru místa Čermáková.

Po úvodní expozici se v nové Trafačce má uskutečnit ještě sólová výstava Jakuba Janovského s názvem Silikon Family. Proběhne zde též výstava kreseb Marka Thera. Obě tyto přehlídky jako kurátor připravil Otto M. Urban.

Alternativní kulturní a rezidenční prostor Trafačka po letech působení v bývalé trafostanici ČKD v pražských Vysočanech ukončil svou činnost roku 2014. Vlastník měl s nemovitostí jiné záměry.

Trafačka sloužila jako rezidence pro umělce, galerie i místo pro koncerty. Věnovala se především všem možným formám pouličních umění.

Někdy se Trafačce přezdívalo "chrám svobody" podle podtitulu dokumentárního filmu, jejž o prostoru a dění kolem něj natočili Saša Dlouhý a Roman Vávra.

Od loňského podzimu Trafačka přenesla svůj program do prostor vzniklých z bývalé pošty v Příčné ulici v Praze 1. "Po dlouhém a usilovném hledání nových prostor se Trafačka usídlila na dvou místech. Spravujeme ateliéry v bývalé továrně na hodinová sklíčka v Nuslích a v holešovické tržnici, halu číslo 14 a 18," upřesňuje nyní Blanka Čermáková.

Historie Trafačky začala na konci roku 2006. Ještě o rok delší je historie Karlin Studios, které založil italský architekt a podnikatel Albert di Stefano ve spolupráci s výtvarníkem Jiřím Davidem. Jde o první postindustriální prostor v Praze, jenž v sobě spojoval výstavní prostory s ateliéry a místem pro rezidenční pobyty.

Také MeetFactory či Orco na Vltavské vznikly až později. V objektu, ve kterém Karlin Studios sídlí, plánuje jeho vlastník, firma M2, rozšířit kancelářský komplex Corso, a Karlin Studios proto také hledají nové prostory.

Vedle Holešovic, kde se koncentrují nové galerie a prostory pro umělce v takové míře, že si toho všimla i radnice a začala mluvit o zmíněném Artdistrictu 7, je dalším centrem progresivního galerijního provozu v Praze dříve periferní Žižkov.

Nové umělecké centrum vzniká s názvem Pragovka v areálu někdejší automobilky ve Vysočanech.