Kafkův dům na pražském Starém Městě se na týden promění ve velkou, živelnou expozici současného umění. Namísto jednoho kurátora, který by se snažil kočírovat vyznění přehlídky, se každý z třiceti přihlášených provozovatelů malých galerií pokusí zaujmout po svém a předvést to nejaktuálnější z portfolia „svých“ výtvarníků. V pondělí večer začíná největší český veletrh umění Art Prague, veřejnosti bude přístupný od úterka.

„Každý rok se připojují další nové galerie té nejmladší generace. Zůstává ale jádro patnácti, dvaceti galerií, které vystavují dlouhodobě,“ říká Iva Nesvadbová, která spolu s galeristkou Karolínou Bayerovou před šestnácti lety Art Prague založila.

Konfrontace zavedených a začínajících galerií podle ní patří k tomu nejcennějšímu a letošní nováčci jí dávají za pravdu. “Chceme se zviditelnit, ukázat se vedle etablovaných galeristů a předvést, že my to také umíme dobře,“ prohlašuje směle Vojtěch Fiala, kurátor galerie působící v novém multikulturním centru Vnitroblock.

Prostor bývalé holešovické továrny, ve kterém se nyní kromě galerie nalézá designérský obchod, kino, taneční studio a kavárna, je pod značkou Vnitroblock v provozu od října minulého roku. Na Art Prague Fiala představí desítku dosud málo známých autorů, převážně malířů a také autory světelných objektů.

Přidělené místo však hodlá zabydlet i docela prozaicky „Dáme tam také nějaká křesla, aby si mohli návštěvníci udělat pohodlí,“ prozrazuje mladý kurátor taktiku, jak hodlá diváky ve své expozici pozdržet.

Veletrh Art Prague byl tradičně spojen s výstavní síní Mánes, kde se konalo prvních jedenáct ročníků. Letos popáté ale zve návštěvníky do barokního domu na okraji Staroměstského náměstí. Ve čtyřech patrech je k dispozici přibližně stejný prostor jako v Mánesu, avšak místo nevzhledných panelů tu jsou zdi.

„Každý účastník má jednu nebo i dvě místnosti, jsou to takové pop-up galerie,“ říká organizátorka, která je na nynější adrese spokojenější. A galeristé také. „Je tam víc soukromí, to mně vyhovuje,“ říká Miloslav Navrátil, majitel stejnojmenné galerie, která byla vidět už na prvním ročníku Art Prague.

Letos hodlá Navrátil vystavit práce čtyř umělců včetně dvou celebrit - českého emigranta Jiřího Georga Dokoupila žijícího střídavě v Berlíně, Madridu a v Rio de Janeiru a také Angličana Tonyho Cragga. „Od něj vystavím cyklus grafik, který vznikal dvanáct let,“ dodává Navrátil, který přesně ví, co může od veletrhu čekat. „Galerie se dostane do povědomí lidí, udělá si kontakty, pochlubí se, co má a občas něco prodá,“ dodává.

Galerista Navrátil, který je zvyklý nakupovat díla po celé Evropě, si ale nedělá iluze o příliš velkém mezinárodním dosahu pražského veletrhu. „Myslím si, že tady je to nezajímavý trh, že na Art Prague chodí jen cizinci, kteří tady žijí. Za pětadvacet let, co vedu galerii, bych na prstech obou rukou spočítal případy, kdy jsem prodal nějakou českou věc ven. To spíš koupím české dílo venku a přivezu je sem,“ uzavírá galerista.

Na druhou stranu se české současné umění na veletrhu s lehkostí prolíná s uměním z ciziny. Mezi vystavujícími jsou galerie ze Slovenska, Švýcarska i Německa a cizinci jsou zastoupeni hojně i v nabídce českých galerií.

Zvláštní místo patří projektu Obejvák, který představuje pětici zahraničních umělců žijících v Praze a sdílejících ateliér v někdejší továrně Pragovce.

Umělci z Obejváku se dokonce přihlásili do doprovodného programu veletrhu. Ve své místnosti budou dvakrát pořádat speciální videoprojekce. Živé výtvarné vystoupení chystá například i umělec Michal Georgijev, který bude před očima návštěvníků ve vyhrazený čas malovat pomocí zvukových vln.

Na Art Prague se však chodí i za proslulými jmény českého současného umění. Mezi dvě stě padesáti umělci, jejichž díla ozdobí Kafkův dům, nebude chybět například Vladimír Kokolia, Kurt Gebauer Zdeněk Sýkora, Michael Rittstein, Martin Mainer, Květa Pacovská, Jiří Načeradský, Jaroslav Róna nebo Michal Singer.

Také letos odborná porota vybere mezi vystavenými pracemi autorů do pětatřiceti let vítěze Art Prague Young Award. Vítězkou z minulého roku se stala Josefína Jonášová.